Ložní prádlo na zimu: Vybíráme hřejivé a příjemné materiály

Na zimu kupujeme ložní prádlo, které zahřeje, i když je venku pod nulou. Zároveň by ale mělo být prodyšné a savé, abychom se v něm neupekli. Výhodou je snadná údržba a hypoalergenní vlastnosti. Zjistěte, které materiály jsou na zimu nejlepší a proč.

Ložní prádlo na zimu: Vybíráme hřejivé a příjemné materiály
Foto: Hippox

Při výběru ložního prádla na zimu se zaměřte hlavně na materiál. Je důležité vybrat takový, který izoluje teplo, ale zároveň dovolí pokožce dýchat. Nikdo se nechce v noci klepat zimou. Jenže ani probouzet zborcený potem. A jelikož se někteří z nás potí více než jiní, vybrat správné povlečení a prostěradlo není jen tak.

Alergici a astmatici by se zase měli dívat po hypoalergenních typech. A pokud neradi žehlíte, zařiďte se i podle toho. Některé materiály se totiž nemačkají. Jakmile uschnou, složíte je, dáte do skříně, a to je celé. V následujícím textu se podíváme na to, jaké ložní prádlo je na zimu nejlepší.

Flanelové povlečení má vysokou hřejivost

Pokud vás v noci trápí zima a spíte v chladnější místnosti, doporučujeme flanel. Je vyrobený z bavlny, avšak díky vyšší gramáži je o něco teplejší. Přesto si zachoval její pozitivní vlastnosti – je krásně prodyšný a nebudete se v něm potit. Ideální volba pro pár, ve kterém se sešel horkokrevný člověk s věčným zmrzlíkem, který chodí spát v noci v ponožkách. Ještě jednu skvělou výhodu flanel má. A tou je to, že ho nemusíte žehlit. Stačí nechat proschnout a uklidit.

Bavlněné ložní prádlo, jednička na českém trhu

Bavlněné prádlo patří mezi nejoblíbenější na českém trhu. Za pěknou cenu totiž získáte materiál, který pěkně hřeje, ale zároveň dovolí pokožce dýchat a nebude ji dusit. Díky těmto vlastnostem ho využijete celoročně, dokonce i v létě.

Dalšími plusy bavlny je to, že je krásně měkká. A hodně vydrží. Ložní prádlo z bavlny je vysoce odolné a můžete ho prát na vysoké teploty, při kterých zlikvidujete i ty nejodolnější mikroby a roztoče. Navíc je hypoalergenní, a tak můžete bavlnu bez problémů povlíkat i astmatikům, alergikům a malým dětem.

Luxus za dobrou cenu? Bavlněný satén

Povlečení z bavlněného saténu se vyrábí z bavlny. Tento materiál je příjemný na dotek. Udrží vás v teple, přesto je prodyšný. Zároveň má dobré sací vlastnosti. Stejně jako bavlnu, i bavlněný satén užijete celoročně.

V porovnání s klasickým saténem jde o ekonomičtější volbu, která přesto vypadá luxusně. Dejte si pozor jen na to, jaký je podíl syntetiky. Pokud je vysoký, bude prádlo sice o něco levnější, ovšem na úkor dobrých vlastností. Tak například prodyšnost jde rapidně dolů a někteří zákazníci by se v něm mohli v noci potit. Ideální je, když je zcela bez příměsi.

Lněné povlečení je vhodné pro alergiky

Dalším hypoalergenním materiálem je len. Pokud chcete změnu od klasického povlečení, rozhodněte se pro něj. Nesetkáte se s ním tak často. Na omak totiž není tak měkoučký jako bavlna a v průměru stojí o trochu víc. Ovšem je mnohem odolnější, a i o něco teplejší. Zároveň je šetrný k planetě a jestli si zařizujete domácnost v romantickém nebo rustikálním stylu, určitě byste ho měli zvážit.

Mikroplyš a mikroflanel – syntetika, která zahřeje

Mikroplyš a mikroflanel jsou syntetické materiály, pro která je typická vysoká hřejivost. Navíc jsou nádherně hebké. Proto se mikroplyš stal oblíbeným materiálem při výrobě dek do dětských postýlek, kočárků, ale i pro deky a povlečení pro dospělé.

Výhodou je příznivá cena a také snadná údržba. Oba materiály schnou velice rychle a nemusí se žehlit. Navíc jsou hypoalergenní. Nevýhodou však je, že nejsou příliš prodyšné a špatně odvádějí vlhkost, což nemusí každému vyhovovat. Proto pokud se i v zimě během noci potíte, raději zvolte jiné prádlo z našeho výběru.

Na druhou stranu pouhé prostěradlo z mikroplyše by vám vadit nemělo. Klidně tedy sáhněte po mikroplyšovém prostěradle a povlečení zvolte například z bavlněného saténu, ideální kombinace, která funguje.

Jaké jsou rozměry povlečení

Tápete u rozměrů povlečení? Přečtěte si podrobný článek Rozměry povlečení, ve kterém najdete všechny odpovědi.

Nejčastější velikosti prostěradel jsou:

  • 180 × 200 cm a 200 × 200 cm pro dvoulůžko,
  • 90 × 200 cm pro jednolůžko,
  • 70 × 140 cm pro dětskou postýlku.

Vybírejte vždy podle velikosti matrace. Dejte si pozor na tloušťku, standardním rozměrem je 20 cm. Pokud jste si však koupili tlustější (například 40 cm), při nakupování to nezapomeňte zohlednit.

U povlečení se nejčastěji setkáte s těmito rozměry:

  • 140 × 200 cm pro klasické jednolůžko,
  • 90 × 130 pro dětskou postýlku,
  • 70 × 90 cm pro polštář.

U přikrývky je běžné, že bývá kratší než samotné povlečení. To proto, aby se vám snáze povlékalo. Pokud jste zapomněli, jakou velikost prádla potřebujete, změřte si lůžkoviny a matraci krejčovským metrem. Do měření zahrňte i převisy.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost



Komentáře

Já používám celý rok stejné bavlněné povlečení. nesnesla bych, aby mě něco zahřívalo. V ložnici sice máme chladno, ale jak jsem přikrytá, tak je mi hned strašné vedro :-D . Jinak se mi spí ale krásně. Letos jsem už konečně zainvestovala do nové matrace, kterou jsem objednala tady https://www.matracky.cz/ a je mnohem lepší než ta proleženina :-D .

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY