Postup výpočtu čisté mzdy (online mzdová kalkulačka)

Co je čistá mzda? Jak postupovat při výpočtu čisté a hrubé mzdy? Jak zrušení superhrubé mzdy ovlivnilo váš plat? Veškeré informace o čisté, hrubé a superhrubé mzdě najdete v článku.

Čistá mzda se v roce 2021 zvedla o stovky až tisíce korun! Foto: Pixabay

Co je čistá mzda, hrubá mzda (brutto) a co je superhrubá mzda?

S těmito pojmy se někdy jistě setkal každý zaměstnanec. Orientace mezi nimi může být složitá. Pojďme se tedy podívat na všechny tyto pojmy jednotlivě.

Čistá mzda: definice

Čistá mzda je obnos peněz, které za svou práci dostane zaměstnanec na svůj účet, nebo do ruky. Nazývá se proto disponibilním příjmem, protože s těmito penězi můžete reálně disponovat. Tedy nakládat podle svého. Čistá mzda je příjem domácnosti. Často je také nazývaná “čistý příjem”.

Hrubá mzda: definice

Hrubá mzda je obnos peněz, který se uvádí v pracovních smlouvách. Jde o peněžní odměnu, kterou si domluví zaměstnavatel se zaměstnancem za odvedenou práci. Hrubá mzda obsahuje čistou mzdu, odvody za pojištění a zálohu na daň.

Superhrubá mzda

Superhrubá mzda je hrubá mzda, která je navýšená o poplatky zaměstnavatele. Jsou to tedy kompletní náklady zaměstnavatele za jeho zaměstnance. Zaměstnavatel má povinnost odvádět pojištění, které se vypočítává z hrubé mzdy. Do letošního roku se superhrubá mzda používala k výpočtu základu daně. Od ledna 2021 se nově základ daně vypočítává z hrubé mzdy.

Čistá mzda Suma, kterou dostává zaměstnanec za svou práci.
Hrubá mzda Suma, která je v pracovní smlouvě. Obsahuje odvody pojišťovnám a zálohu na daň.
Superhrubá mzda Kompletní náklady zaměstnavatele za jeho zaměstnance.

Výpočet čisté mzdy 2024: postup

Plat, na kterém jste se domluvili se svým šéfem, je tedy hrubá mzda. Čistý příjem je o něco méně, protože se od něj odečítá vaše zdravotní a sociální pojištění spolu se zálohou na daň. Postup pro výpočet čisté mzdy, která vám měsíčně přistane na účtě, je následující:

  • od hrubé mzdy se odečte zdravotní a sociální pojištění
  • odečte se také záloha na daň
  • přičtou se slevy (dohromady by neměly být vyšší než daň)
  • přičte se zvýhodnění na děti (může být vyšší než daň, v takovém případě vzniká bonus)
  • přičíst se mohou i další bonusy (držitel průkazu ZTP/P, student)
  • výsledkem je čistá mzda.

Výpočet hrubé mzdy většinou není potřeba, protože jde o částku, kterou máte v pracovní smlouvě. Pokud byste ovšem hrubou mzdu potřebovali vypočítat, pak je postup přesně opačný.

Zajímá-li vás, kolik peněz si reálně vyděláte za hodinu? Výpočet čisté mzdy na hodinu je velmi jednoduchý. Čistou mzdu vydělte počtem hodin, které jste za měsíc odpracovali.

Výpočet čisté mzdy bez superhrubé mzdy

Novinkou letošního roku je zrušení superhrubé mzdy. Tento pojem nikdy nebyl oficiální, ale používal se k výpočtu základu daně. Od letošního roku se základ daně vypočítává z hrubé mzdy. Zaměstnanci si letos přilepší o několik stovek měsíčně i s minimální mzdou!

Kalkulačka čisté mzdy 2024: mzdová kalkulačka

Pro výpočet čisté mzdy jsou k dispozici kalkulačky na internetu k tomu určené. K jejich vyplnění potřebujete znát svou hrubou mzdu a dále už jen vyplníte, jestli uplatňujete některou z výše popsaných slev. Kalkulačky již zohlednily změnu od roku 2021. Velmi přehlednou kalkulačku pro výpočet čisté mzdy v roce 2024 najdete ZDE.

sipka Podívejte se, kde můžete koupit bitcoin za CZK!

*️⃣ Jaký je rozdíl mezi mzdou a platem?

Plat dostávají za svou práci zaměstnanci státu, krajů a měst. Plat dostávají také zaměstnanci organizací, které zajišťuje obec, město, kraj nebo stát. Plat se vyplácí učitelům, policistům, poslancům atd. V soukromém sektoru se pracuje za mzdu.

*️⃣ Co je daňový bonus?

Daňový bonus je částka, kterou můžete získat po podání daňového přiznání, pokud uplatňujete daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Pokud při odečtení tohoto zvýhodnění od vypočtené daně vyjde záporný zůstatek, máte nárok ho získat od státu jako daňový bonus. Toto daňové zvýhodnění si smí uplatnit pouze jeden z rodičů.

*️⃣ Jak vypočítat čistou mzdu?

K čisté mzdě dojdete, pokud od hrubé mzdy odečtete zdravotní a sociální pojištění a také zálohu na daň. Zároveň je nutné přičíst slevy na dani podle toho, které uplatňujete. Nejjednodušší způsob, jak zjistíte svou čistou mzdu, je použití online kalkulačky k tomu určené.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Tak konečně jsem to našla po dlouhém hledání... https://www.vypocet.cz/popis-vypoctu-ciste-mzdy . Tento zde uveřejněný článek je tak pro děti ze základní školy, informace, které zná každý.

Kalkulačky dost často nefungují - například nezohledňují u zkrácených úvazků povinnost zaměstnance doplácet ZP do částky 2 052Kč... Další věc, že Vám to i u zkráceného úvazku klidně odečte slevu na děti, na které však není u nízkých příjmů nárok.... Myslela jsem si proto, že si přečtu, jak se vypočítá mzda a nic. Jak se stanovuje základ daně? Je to hrubá mzda mínus odvody na pojistné? nebo odvody na základ daně nemají vliv? Bohužel, všude jen samá kalkulačka... a ještě nespolehlivá.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

co-znamena-rpsn,-kalkulacka-a-srovnani-s-urokovou-sazbou.jpg

Co znamená RPSN, kalkulačka a srovnání s úrokovou sazbou

Se zkratkou RPSN se asi setkal každý, kdo žádal o finanční půjčku 💰 Víte však, co RPSN znamená a jak vypočítat RPSN? Znáte-li ji, můžete...

Investicí do zlata se dá předejít ztrátám peněz kvůli inflaci

Investicí do zlata se dá předejít ztrátám peněz kvůli inflaci

Ti z vás, kteří mají své úspory uložené v bance s klasickým úrokem, případně dokonce spoří stylem, že si veškeré peníze schovávají doma...

Srovnání úroků na termínovaných vkladech 2022

Srovnání úroků na termínovaných vkladech 2024

Termínované vklady představují bezpečný způsob, jak nechat zhodnocovat své peníze. Podívejte se na srovnání nejvyšších úroků ✌

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY