Kalkulačka odchodu do důchodu – vzorec a tabulka důchodů

Chystáte se do starobního důchodu a chcete mít všechny potřebné informace? Zajímá vás předčasný odchod do důchodu a důchodová kalkulačka? V tomto článku se dozvíte vše o starobním důchodu včetně toho, kolik peněz na vás v penzi čeká.

Kalkulačka odchodu do důchodu – vzorec a tabulka důchodů
Foto: Pixabay

Kolik budu mít důchod?

To je otázka, která dřív nebo později trápí každého člověka. V tomto článku si vysvětlíme, jak se vypočítává důchodový věk, kdy můžete odejít do předčasného důchodu a také vám ukážeme kalkulačky, které vše vypočítají za vás. Podívali jsme se i na důchodovou reformu.

Kdy a jak do důchodu – pravidla pro penzi v ČR

Základním pravidlem pro odchod do důchodu je věk, u žen vstupuje do hry také počet odchovaných dětí. S tímto kritériem to bylo doteď relativně složité. Směřujeme ale do bodu, kdy bude věk odchodu do důchodu pro všechny stejný. Laťka pak bude nastavena na 65 let bez rozdílu pohlaví. To se týká ročníku 1971 a mladších. V následující tabulce se dozvíte pravidla pro letošní rok:

Kdo dosáhne věku odchodu do důchodu v roce 2023
Muži narození od března 1959 do prosince 1959
Ženy bez dětí narozené od března 1959 do prosince 1959
Ženy s 1 dítětem narozené od ledna 1960 do října 1960
Ženy se 2 dětmi narozené od ledna 1961 do října 1961
Ženy se 3-4 dětmi narozené od ledna 1962 do řííjna 1962
Ženy s 5 a více dětmi narozené od ledna 1963 do prosince 1963

Výpočet důchodového věku (odchod do důchodu) – kalkulačka

Pokud vás odchod do důchodu teprve čeká a nejste si jistí, kdy to bude, nejjednodušší je použití kalkulačky. Těch je na internetu k dispozici hned několik. K jejich vyplnění potřebujete uvést pouze své datum narození a počet dětí, které jste vychovali. Jednoduchou kalkulačku pro výpočet důchodového věku naleznete ZDE.

 • Tyto kalkulačky ovšem počítají s tím, že jste splnili druhou podmínku odchodu do penze, kterou je vaše účast na důchodovém pojištění.

Odpracované roky do důchodu – výpočet doby pojištění pro důchod

Kromě věku musíte tedy splnit ještě druhou podmínku. Lidově se jí říká odpracované roky, konkrétně jde o 30 nebo 35 let důchodového pojištění. Do této doby se počítají roky, kdy jste pracovali, podnikali a také tzv. náhradní doby. Tedy období, kdy je člověk bez práce, ale přesto jsou brána jako odpracovaná:

 • péče o dítě do 4 let či blízkého, který je závislý na vaší péči
 • období pobírání invalidního důchodu (platí pro III. stupeň)
 • doba evidence na úřadu práce (pokud jste pobírali podporu, byli součástí rekvalifikace)
 • doba, kdy jste byli ve výkonu základní vojenské služby
 • studium po dovršení plnoletosti, ale pouze prvních šest let

Ve všech těchto případech se vám roky započítávají do odpracovaných, ale zároveň jsou vyloučené z výpočtu pro základ penze. V těchto dobách totiž nevyděláváte, takže by to negativně ovlivnilo váš důchod, kdyby se tyto roky započítávaly.

Předčasný odchod do důchodu – kalkulačka

O možnosti odchodu do předčasného důchodu asi slyšel každý. Pravidla, podle kterých se tato situace řídí, vypadají následovně:

 • U důchodového věku nižšího než 63 let můžete využít předčasného důchodu maximálně o 3 roky dříve.
 • U důchodového věku 63 let a více můžete využít předčasného důchodu maximálně o 5 let dříve, ale musí vám být minimálně 60 let.

Důchod ovšem dostanete nižší, než byste dostali normálně. Je tomu tak ze dvou důvodů:

 • z důvodu jeho předčasného čerpání
 • z důvodu nižší doby důchodového pojištění

Důchodová kalkulačka pro výpočet starobního důchodu

K výpočtu předčasného ale i klasického důchodu opět doporučujeme využít online kalkulačku. Nezapomínejte ale, že výsledná čísla z online kalkulaček jsou pouze orientační. I tak vám ale můžou poskytnout dobrou představu o tom, kolik bude váš důchod.

 • Na této stránce se můžete podívat, jak vypadá MPSV důchodová kalkulačka. Vypočítá vám věk odchodu do důchodu i orientační výši vaší penze.
 • Zajímá vás, jak probíhá důchodová valorizace v roce 2023? Více informací najdete TADY.

ČSSZ ePortál online služby

EPortál od České správy sociálního zabezpečení nabízí velmi přesnou důchodovou kalkulačku. K jejímu použití potřebujete přihlášení, které získáte po identifikaci prostřednictvím své datové schránky nebo prostřednictvím portálu eIdentita. Díky registraci tímto způsobem vám může ePortál poskytnout přesné informace, které byste si jinak museli domyslet s pouze orientačními čísly.

Výpočet důchodu OSVČ – stejný vzorec ovšem z nižších čísel

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají stejný vzorec pro výpočet důchodu jako zaměstnanci. Průměrná mzda se u OSVČ vypočítává z ročních vyměřovacích základů. Z těch se totiž platí sociální pojištění. Jelikož roční vyměřovací základ OSVČ často nedosahuje ani minimální mzdy, jejich důchod bývá velmi nízký.

Je proto nezbytné, aby na svou budoucnost mysleli dopředu. Většina živnostníků má své důchodové připojištění a penzijní spoření, které stát podporuje státním příspěvkem. Maximální výše tohoto příspěvku je 230 Kč, které můžete získat, pokud spoříte alespoň tisíc korun měsíčně.

Důchodová reforma – jaké změny by měla přinést?

V první řadě by celý systém měl být daleko přehlednější a jednodušší. Pokud všechno půjde podle plánu, pak první novinky začnou platit již v roce 2023. Podívejte se na výčet nejzajímavějších změn, které na nás čekají.

 • pravidla pro odchod do důchodu budou snazší, dosažitelnější
 • náročné profese budou mít možnost odejít do důchodu dřív
 • finanční ohodnocení pro matky
 • základ důchodu bude 10.000 Kč, ke kterému se přičte individuální složka
 • OSVČ budou platit vyšší pojistné, aby dosáhli na důstojný důchod
 • MPSV chce informovat o předpokládané výši důchodu dopředu v 5letých intervalech

Důchodová reforma přináší spoustu zajímavých změn, které většina z nás ocení. Dokonce i živnostníci se můžou těšit z faktu, že jejich důchody budou stejně vysoké jako důchody ostatních. Kvůli vyšším poplatkům v průběhu pracovní kariéry ovšem tyto změny plně ocení až v důchodovém věku.

*️⃣V čem spočívá nová důchodová reforma?

Především by důchodová reforma měla vše kolem penze zjednodušit. Dobrá zpráva je, že minimální hranice důchodu by měla být 10 000 korun. Výčet těch nejzásadnějších změn najdete ZDE.

*️⃣Kolik je průměrný důchod?

Průměrný důchod v roce 2023 činí zhruba 19 tisíc Kč. Zvyšuje se o 825 Kč.

*️⃣Kde dostanu důchodový výměr?

Potvrzení o pobírání důchodů – důchodový výměr – dostanete na požádání v jakémkoliv sídle Správy sociálního zabezpečení. Vyhledat můžete sídlo nejbližší okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), kde vám ho jistě bez problémů vystaví.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

smlova mezi ČR a Ukrajinu Socíalnim zabezpečeni č 29 /2003 sb.m. s. dne 1 .4 . 2003 članek 39 a ty rokí co ja odvaděl daně z roku 1996 do roku 2003 převedeno na ukrajinu to neni spravedlivé

Kdy mohu do předčasného důchodu podle nové reformy, jsem rok 1964,2 děti a 43 let pojištění.

prosim o radu, jsem rocnik 1964, pristi rok mi bude 60, rada bych odesla do predcasneho duchodu v 63 letech, je to mozne a za jakych podminek, pracuji od svych 18 ti let

máte tam chybu

Je výhodné zažádat si o předčasný důchod v letošním roce, ale nenechávat si ho ještě vyplácet? Správný věk odchodu do důchodu je až v roce 2024.

Vyplatí se i v roce 2023 jít do předčasného důchodu? Bude také vyšší, než kdybych šla správně v r. 2024?

Jsem ročník 1964 a mám 4 děti kdy mohu jít do důchodu?

jaké doklady musím mít jako vdovec důchodce pří žádosti na výchovné

mam odpracovano 40 let kolik je nejmensi vymer starobniho duchodu dekuji

Bohužel nám to tak dobře nastavili,jsem ročník 61 a mám jedno dítě, práci sanitarky už nezvládám,jsem prostě unavená,mám odpracovaných 41let, myslím, že jsem pracovala a odváděla státu dost s teď přemýšlím co? jestli jít o dva nebo o tři roky dříve,co bude výhodnější v této době.?

Je mi 65 let bohužel mám dopracování jen 25 let kdy mohu do důchodu

Mám odpracovaných 43 let, jedno dítě, do důchodu mohu až 64 letech a 2 měsíce. Je mi 60 let, díky svému bývalému zaměstnavateli, který mě po 24 letech práce vyhodil ze zaměstnání, jsem již 3 rok v péči psychiatra. Jsem na úřadu práce, tudíž bez příjmu. Invalidní důchod mi byl zamítnut. Práci si nejsem schopná najít, mám VŠ vzdělání, v oboru díky věku mě nechtějí a méně kvalifikovanou práci nezvládám fyzicky. Jediná možnost je umřít, ale na to jsem srab. Co mám dělat? Na podporu v nouzi nárok nemám. Chci umřít, ale bohužel na to nemám odvahu, chci mít důstojné stáří, na to také, dle tabulek, nárok nemám. Před 33 lety bych, ve svém věku, už dávno byla v důchodu. Jsem zatím, bohužel, žijící bytost, psychicky naprosto zdevastovaná státní správou. Co mám dělat 😭?

důchod

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Čistá mzda se v roce 2021 zvedla o stovky až tisíce korun!

Postup výpočtu čisté mzdy (online mzdová kalkulačka)

Co je čistá mzda? Jak postupovat při výpočtu čisté a hrubé mzdy? Jak zrušení superhrubé mzdy ovlivnilo váš plat? ☝ Veškeré informace...

Kdy je mezinárodní den otců?

Kdy je mezinárodní den otců?

Den otců slaví v různých zemích na světě v různých termínech. Podívejte se, kdy se slaví u nás a kdy v zahraničí. Inspirujte se tipy na...

Platové tabulky učitelů: MŠ, SŠ, VŠ, ZUŠ + asistenti

Platové tabulky učitelů 2024: MŠ, SŠ, VŠ, ZUŠ + asistenti

📌 Podívejte se, jak vypadají platy učitelů v tomto roce 📌 O kolik se platy zvedly oproti loňskému roku a kdo do jaké platové třídy spadá,...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY