Jak koupit slovenskou dálniční známku online + placené úseky

Chystáte se na Slovensko a budete potřebovat dálniční známku? Zajímají vás placené úseky na Slovensku? Zjistili jsme pro vás všechny podrobnosti.

Platnost - Ceny - Kde koupit

Jak koupit slovenskou dálniční známku online + placené úseky
Foto: Pixabay

Dálniční známka online

Na Slovensku má dálniční známka elektronickou podobu. Jedná se o poplatek za užívání vymezených úseků dálnic a rychlostních cest, který je vázaný na určité časové období bez ohledu na počet jízd. Dálniční známka se nemusí lepit na přední sklo, ani není zapotřebí instalovat ve vozidle žádnou palubní jednotku, vše je elektronické.

Platnost elektronické dálniční známky

Při pořizování slovenské dálniční známky máte na výběr ze čtyř možností, které se liší dobou platnosti a samozřejmě i cenou. Varianty podle doby platnosti jsou:

  • dálniční známka s roční platností, která platí od 1. ledna, nebo ode dne
  • zakoupení až do 31. ledna následujícího roku
  • dálniční známka s platností 365 dnů, která platí ode dne zakoupení
  • dálniční známka s platností 30 dnů ode dne zakoupení
  • dálniční známka s platností 10 dnů ode dne zakoupení

Pokud jste si zakoupili 30 denní známku v prosinci předchozího roku, v novém roce neztrácí platnost a můžete ji tedy využít po celých 30 dní od jejího zakoupení.

Cena dálničních známek na Slovensku pro rok 2024

Doba platnosti
Cena
Roční platnost 60 euro
365 dnů 60 euro
30 dnů 17 eur
10 dnů 12 euro

Jak a kde známku koupit

Nejjednodušší způsob je zajít na eznamka.sk a zakoupit ji online právě tam. Můžete si pak vybrat, jestli chcete platbu kartou nebo použít mobilní aplikaci. K dispozici je i platba bankovním převodem, ale u té pozor. Zpracování může trvat i čtyři dny a platnost známky začíná jejím zaplacením. Nemůžete tedy vyrazit na cestu, dokud platba neproběhne. Podobné je to třeba v případě SMS jízdenek na MHD v Praze, tam to ale naštěstí funguje o něco rychleji.

Dalším způsobem je nákup známky na vybraných místech. Zakoupit se dá na čerpacích stanicích před hranicemi, kde je otevřeno i na svátky, na bývalých hraničních přechodech nebo ve vybraných servisech.

V obou případech dostanete k vyplnění formulář, kde zadáte registrační značku vozidla a zemi registrace. Dále si vyberete platnost známky a zadáte svůj e-mai.

Pravidla pro jízdní soupravy

Je zřejmé, že pro jedno vozidlo potřebujete jednu dálniční známku. Jak je to ale v případě, že cestujete s tažným zařízením? Pokud celková hmotnost jízdní soupravy včetně tažného zařízení nepřekročí 3,5t, stačí zakoupit jednu dálniční známku. Pro jízdní soupravy s hmotností nad 3,5 tuny je zapotřebí koupit známky dvě. Jednu pro vozidlo a druhou pro přívěs.

Na nákladní vozidla se vztahuje systém elektronického dálničního mýta. Motocykly všech kategorií dálniční známku mít nemusí.

Kde budete známku potřebovat

Síť vymezených úseků dálnic a rychlostních cest, kde budete dálniční známku potřebovat, je označena příslušnými dopravními značkami. Pokud plánujete cestu dopředu, zde je přehled zpoplatněných dálnic a cest:

  • dálnice: D1, D2, D3 a D4
  • rychlostní silnice: R1, R2, R4 a R6

Podrobnější popis najdete zde.

Dálnice a rychlostní cesty jsou na Slovensku monitorovány pomocí mýtných bran a přenosných zařízení. V případě, že značku nemáte, hrozí vám pokuta až 500 eur. Podobný systém existuje například v Maďarsku. Na maďarských dálnicích potřebujete také elektronickou dálniční známku a bez ní vám hrozí podobně velká pokuta.

Pokud se potřebujete informovat i o poplatcích na dálnicích v dalších státech, koukněte do tabulky níže:

Zdroje:
https://eznamka.sk/sk
https://www.cebia.cz/pruvodce/slovenska-dalnicni-znamka

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Má zájem zakoupit online dálniční známku na Slovensku.
Po vyplnění všech údajů se mi neobjeví způsob platby nebo přímo účet, na který poslat úhradu.

Zajímalo by mne,jakým přepočtem Euro-kč se přepočítává při koupi dálniční známky.Píše se že 10 euro,a pak chce zaplatit 437 kč.Nějaký divný kurz

poradte kde koupit dz/sk v ČR.DEKUJI ZA ODPOVED

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Konfigurátor Škoda automobilů online - ceník aut

Konfigurátor Škoda automobilů online - ceník aut

Jak funguje Škoda konfigurátor? Jaké jsou ceny aut Škoda? Co je to operativní leasing? Odpovědi na tyto i další otázky se dočtete v článku!

co-je-rvo.jpg

Co je rejstřík vyloučených hráčů z hazardních her (RVO)

Co je rejstřík vyloučených hráčů hazardních her?✂️ Můžete být v rejstříku zapsáni i vy? Co je sebevyloučení a jak ho provést?🎰 Všechny...

Jak na odstoupení od smlouvy - vzory a formulář

Jak na odstoupení od smlouvy – vzory a formulář

Co dělat, když darujeme nebo dostaneme nevhodný dárek ❓ Jak postupovat, když objevíme vadu na zakoupeném zboží a potřebujeme vyřídit...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY