Jak na kontrolu VIN kódu auta zdarma online a kde ho najít

Kupujete nové vozidlo, ale potřebujete jej prověřit na základě VIN kódu? Co všechno se dá zjistit a které rady byste rozhodně neměli ignorovat?

Co je VINKde najdu VIN
Kontrola autaZ čeho se skládá VIN

Jak na kontrolu VIN kódu auta zdarma online a kde ho najít Foto: Pixabay

Co je VIN kód

VIN (Vehicle Identification Number – Identifikační číslo vozidla) je 17místný jedinečný identifikační kód motorových vozidel. Skládá se z čísel a písmen. Formát je určen normou ISO 377:1983 z roku 1983. V Severní Americe obsahuje VIN ještě další dodatečné informace.

Kde najdu VIN kód

VIN kód je vyražený buď na štítku, který je trvale připevněný ke karoserii, nebo je vyražen přímo do karoserie vozidla. Umisťuje se na obtížně dostupné a vyměnitelné části nosného skeletu vozu. Vyražení VIN se většinou provádí až po samotném lakování. U moderních automobilů VIN najdete hned na několika místech. Umístění se liší podle výrobce, s nalezením vám pomohou online nástroje.

VIN kód převážně najdete na několika místech, a tak si můžete dobře porovnat, jestli někdo s VIN kódem nemanipuloval, nebo neměnil části vozu. Kontrola VIN je vždy základ při nákupu ojetého automobilu.

Zjistit můžete celou řadu cenných informací, jako jsou najeté kilometry, výbava vozidla, servisní zásahy, záznamy o poškození, či jestli se nejedná o vůz v majetku některé z leasingových společností, nebo dokonce, jestli nebyl odcizen a nyní je v pátrání policie.

Nejčastější místa umístění VIN:

 • Čelní sklo – bývá nejčastější, VIN je viditelný přímo pod čelním sklem
 • Vyražený v motorovém prostoru
 • Vyražený v horní části podběhu
 • Na přední pravé pružině a tlumiči
 • Na podlaze u spolujezdce (pod koberečkem)
 • Na pravé straně karoserie vozu
 • Na typovém štítku ve dveřích či rámu
 • Na typovém štítku v motorovém prostoru
 • ...a další místa

K dohledání můžete využít online nástroje jako je tento. Zde si zadáte konkrétní model vozu, rok výroby a následně se dozvíte jednotlivá umístění VIN kódu. Často doprovázené fotografiemi nebo náčrtky.

Kontrola auta podle VIN

VIN nalezený ve voze by pak měl být uvedený jak ve velkém technickém průkazu (najdete jej na druhé straně v sekci Vozidlo), tak i v tzv. malém technickém průkazu. Následně lze provést kontrolu vozidla na základě jeho VIN kódu.

Kontrola VIN – VIN číslo

Když už máte nalezené VIN číslo, ideálně na více místech a vše sedí s dodanou dokumentací vozu (malý + velký technický průkaz), můžete se pustit do kontroly vozu. Automobil nebo motocykl lze prověřit pomocí online nástrojů. Díky zjištěnému VIN kódu můžete rovněž přihlásit veterána.

VIN kód rok výroby + z čeho se skládá VIN kód

Rok výroby přímo z VIN kódu nemusíte získat. Mnoho výrobců jej neuvádí. VIN kód ale obsahuje modelový rok, ze kterého vůz vychází. Ale konkrétní rok výroby takto nezjistíte. Modelový rok určuje 10. znak. Jestli chcete zjistit rok výroby, podívejte se na víčko palivové nádrže – tam by mělo být označení s datem.

Z čeho se tedy skládá celý VIN kód? První tři znaky určují výrobce vozidla (tyto znaky se označují jako WMI – World Manufacturer Identifier). Každý světový výrobce má svůj kód. První znak označuje region, ve kterém výrobce působí. Podle druhého pak lze určit stát. Pro ČR platí rozmezí „TJ–TP“. Například Škoda Auto má kód TMB, český Hyundai pak třeba TMA. Konkrétní význam jednotlivých pozic ve VIN kódu naleznete zde.

WMI Region Státy
A–H Afrika AA–AH = Jihoafrická republika
J–R Asie J = Japonsko
KL–KR = Jižní Korea
L = Čína
S–Z Evropa SA–SM = Spojené království
SN–ST, W = Německo
SU–SZ = Polsko
TA–TH = Švýcarsko
TJ–TP = Česko
TR–TV = Maďarsko
VA–VE = Rakousko
VF–VR = Francie
VS–VW = Španělsko
VX–V2 = Jugoslávie
XS–XW = Sovětský svaz
X3–X0 = Rusko
YA–YE = Belgie
UH–UM = Dánsko
YF–YK = Finsko
YS–YW = Švédsko
ZA–ZR = Itálie
1–5 Severní Amerika 1, 4, 5 = USA
2 = Kanada
3 = Mexiko
6–7 Austrálie a  Oceánie 6A–6W = Austrálie
7A–7E = Nový Zéland
8–0 Jižní Amerika 9A–9E, 93–99 = Brazílie

Kód barvy podle VIN

Podle VIN kódu barvu vozidla nezjistíte. Můžete se ale obrátit na prodejce těchto vozů, který by vám měl být schopen prozradit, jakou má auto barvu podle databáze. Často se kód barvy nachází na štítku VIN v motorovém prostoru. Ale není to pravidlem.

 • Barvu vozu samozřejmě zjistíte v technickém průkazu.

Kontrola VIN zdarma – ověření online (číslo karoserie)

Když zjistíte z karoserie VIN, můžete si přes online nástroje nechat prověřit vůz. Zdarma ale neočekávejte mnoho detailních informací. Zdarma dostupné nástroje jsou kontrola-vin.czvincheck.cz. Dohromady vám představí základní informace o vozu.

Ministerstvo dopravy VIN

Od roku 2015 nabízí Ministerstvo dopravy novou službu motoristům – online aplikaci na kontrolu stavu tachometru. Po zadání VIN kódu se vám zobrazí hodnoty tachometru zjištěné na stanicích technické kontroly a stanicích měření emisí. Není to zcela dokonalé, protože to zahrnuje jen vozy s kontrolami v ČR.

Kontrola najetých kilometrů podle VIN zdarma (kontrola km, kontrola tachometru)

Jestliže si chcete ověřit nájezd vozidla před jeho nákupem, stačí, když využijete online aplikaci Ministerstva dopravy na adrese kontrolatachometru.cz. Po zadání VIN vozidla se dostanete na údaje zaznamenaných kilometrů zjištěné na stanicích technické kontroly a stanicích měření emisí. Aplikace je bezplatná. Počítejte ovšem s tím, že údaje nejsou dostupné pro vozy přivezené ze zahraničí a přihlášené v ČR. Údaje jsou zde pouze z českých stanic technické kontroly, tedy od prvního přihlášení.

Prověření vozu (Cebia Autotracer, carVertical a další) –  VIN check / decoder

Placených služeb na prověření vozu je několik. Nejčastěji se skloňují Cebia a carVertical. Obě služby nabízí mnoho doplňkových funkcí. Za několik stovek korun se dozvíte podrobné informace o vozu, včetně fotografií, servisních úkonů s detaily a mnoho dalšího.

Co všechno placené služby nabízí:

 • Kontrola ujetých kilometrů
 • Záznamy o poškození vozidla + opravy
 • Záznamy o servisních úkonech + orientační ceny
 • Historie inzerce doplněná o fotografie vozu
 • Kontrola odcizení
 • Země původu
 • Rok výroby
 • Výbava vozu
 • Svolávací akce

Pokud budete detailně obeznámeni s technickým stavem vozu, je dost pravděpodobné, že nebudete častým zákazníkem linky pomoci řidičům 1224.

Lze využít zmíněných služeb zdarma jako je VIN check, nebo různé VIN decodery, ale bez zaplacení se bližších informací stejně nedočkáte...

Kontrola VIN Německo

Pokud hodláte pořídit vůz z Německa, třeba přes Carvago, můžete jeho kontrolu provést přes zmíněné Cebia Autotracer nebo carVertical. Obě služby zahrnují informace o vozech provozovaných v Evropě.

VIN kód Škoda

VIN kód u vozů značky Škoda najdete na obvyklých místech karoserie jako je motorový, nebo zavazadlový prostor. Pokud si potřebujete ověřit třeba výbavu vozu (typy škodovek si můžete porovnat přes konfigurátor Škoda online), jsou k tomu určené online nástroje specializované na „koncernové“ vozy, kam kromě Škody spadají VW, Audi a Seat. Zkusit můžete zde.

Jak zjistit, jestli je auto v exekuci

Jestliže kupujete ojetý automobil, je důležité zjistit, zda na něj není vázána exekuce, přesněji na majitele vozu. Exekutor vám pak auto jednoduše zabaví. Jak tedy zjistit, jestli se vás prodávající nesnaží napálit? Informaci získáte online na stránkách Exekutorské komory. Podle výpisu z Centrální evidence exekucí (za poplatek), budete mít jistotu.

Výpis z Centrální evidence exekucí:

 • Online na www.ceecr.cz – vyjde vás na 60 Kč bez ohledu na počet stran
 • Na pobočkách Exekutorské komory ČR (Praha / Brno), nebo na České poště – za první výpis v kalendářním roce zaplatíte 75 Kč (do 6 stran), resp. 100 Kč (nad 7 stran), druhý a další výpis v kalendářním roce vás vyjde na 50 Kč za každou stranu.

Ověření VIN motocyklu

I u motocyklu platí totéž co pro automobily. Podle VIN kódu zjistíte vše potřebné – hlavně jestli není na majitele vázána exekuce, nebo není motorka odcizená. Jestli je stroj v pátrání policie, jednoduše zjistíte zadáním VIN zde. Využít lze shodné nástroje jako v případě automobilů, tedy například Cebii.

Autodíly podle VIN

Většina eshopů nabízí možnost objednávat autodíly na základě zadaného VIN kódu. Mějte se ale na pozoru, není to záruka správného výběru! Pod stejným kódem může být uvedeno více modelů téhož výrobce. Důležité je zjistit konkrétní výrobní číslo, nebo volit podle značení v technickém průkazu!

FAQ k VIN

*️⃣Co je VIN kód?

VIN – Vehicle identification number (Identifikační číslo vozidla) je unikátní 17místný kód, který slouží k identifikaci vozidla. Více zde...

*️⃣Kde najdu VIN kód?

VIN kód je vyražený na karoserii vozu a to u moderních vozů na několika místech. Jak při hledání postupovat a jak si ulehčit práci, poradíme zde.

*️⃣Jak na kontrolu vozu podle VIN kódu?

Základní informace o vozidle můžete zjistit zdarma online. Pokud ale chcete detaily „do posledního puntíku“, využijte některou z placených služeb. Více popisujeme zde.

Zdroje: Wikipedia, Cebia, carVertical

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Romane, zkuste to vložit na https://vincheckfree.net
kdysi jsem ověřoval i auta s 8mi místným VIN kódem.

bohužel zdarma nic nenajdu, když tak na cizím webu jsou info co najdu zdarma u nás z STK, uvádí zjistěte zdarma a není to pravda! Asi by bylo dost na https://uk.vin-info.com/order-reports/ZFA263000090 - 08134ale za 13,90 GBP
https://www.kontrolatachometru.cz/

Určitě NEDOPORUČUJI! kontrolovat VIN přes žádné z firem, které to nabízejí! ! Vlastní zkušenosto! Údaje které zjistí, jsou polovičaté, nebo nikterak podstatné. Chcete zjistit vůz dovezený z německá, má v CZ nájezd cca 90 tisíc km. Chcete vědět jaký měl vůz v Německu, jenže vám to ukáže záznam provedený tady v CZ. Což je za 500 - 800,- dost ubohé a vlastně žádné zjištění! (Cebia / Carvertical a ostatní zloději,..) Akorát okrádají lidi o peníze! Hlavně že jsem v EU a žádný oficiální portál kontroly vozů přes VIN neexistuje!!! Veše to přispívá všem hochštaplérům a většině pochybným dovuzcům vraků z ciziny, kteří auto dotáhnout pěkně stočí a jako málo puoužívané po jednom majiteli za draho prodají! O AAA a ESA ani nemluvě...

Použitelné ověření se mi zatím nepovedlo získat od žádné z těchto firem, které to nabízejí : CEBIA, Carvertical, AutoDNA a Cardetect. Šlo vždy o vozy z dovozu a kontrola vždy nabídla maximálně údaje dostupné od registrace v ČR (hlavně km), tedy něco, co se dá stejně získat zadarmo z oficálních zdrojů na netu. Za mne vyhozené peníze.

You can try to check vin on https://ua.carplates.app/en a lot information about vehicle by VIN or car plates

Jak píše Mike výše - lze to ověřit např. přes CV - pěkně popsané, jak to prověření vypadá mají tady - https://vincheckfree.net/cz/pravda-o-carvertical-p - roverili-jsme-nas-vuz/

Můžete si to ověřit na carvertical

Potřebuji ověření vín škoda 105
Ovšem v té době ještě pouze s 8mi místním vín C2491145 nevím kde ověřit.
Děkuji

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Konfigurátor Škoda automobilů online - ceník aut

Konfigurátor Škoda automobilů online - ceník aut

Jak funguje Škoda konfigurátor? Jaké jsou ceny aut Škoda? Co je to operativní leasing? Odpovědi na tyto i další otázky se dočtete v článku!

Seznam povinné výbavy do auta podle zákona

Seznam povinné výbavy do auta podle zákona

Jaká je povinná výbava vozu v ČR? A co když se vydáte do zahraničí? Na co nezapomenout v Rakousku, Chorvatsku, Polsku nebo na Slovensku?

Jak ušetřit při tankování při cestách po Evropě

Jak ušetřit při tankování při cestách po Evropě

Jaké jsou ceny pohonných hmot při cestách po Evropě? Kde se vyplatí natankovat? Podívejte se, jak můžete ušetřit na benzinu a naftě!

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY