Mezinárodní den dětí – datum a program pro děti

Kam vyrazit s dětmi na Den dětí plný zábavy a atrakcí? Jaké možnosti nabízí Praha, Brno a další města? Jaká je historie toho svátku? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v článku!

Den dětí datum – Mateřské školky
Pracovní listy – Dárky
Přání a obrázky – Akce a aktivity

Mezinárodní den dětí - datum a program pro děti Foto: Pixabay

Mezinárodní den dětí 2024 – Kdy je Den dětí? (datum)

Země, ve které vznikl Den dětí jako první, je Turecko. Již od roku 1920 tam děti slaví svůj den 23. dubna. V Československu historie tohoto svátku sahá do padesátých let. Den dětí se u nás vždy slavil 1. června. Až do konce let šedesátých měl ovšem spíše politický ráz. Naštěstí se situace změnila – v současné době se svátek slaví zcela apoliticky a veškerá pozornost je upřena na děti a jejich radovánky.

Zajímavé je, že 1. červen je Dnem dětí ve většině komunistických a postkomunistických zemí. V Turecku se stále slaví 23. dubna a v ostatních zemích světa byste jen těžko hledali jednotné datum. Zbývající státy si vybraly své vlastní datum pro Den dětí, většinou v souvislosti s nějakou důležitou událostí v rámci své historie.

Den dětí – téma v MŠ (ve školce)

Mezinárodní den dětí, neboli Dětský den, se slaví nejvíce ve školkách. Je to velké téma, protože školky jsou plné dětí, které se ještě nestydí být dětmi. Ve školkách se pořádají rozsáhlé slavnosti, dětské dny plné her, soutěží a někdy i kostýmů. Některé školky otevírají dveře rodičům po celý den. Jinde je to jediný den, kdy se nechodí po obědě spát.

V každém případě je to důležitý den plný rozmanitých aktivit! Informujte se ve školce svého dítěte, co přesně na tento den plánují. Popřípadě jaké téma letos zvolili, protože je možné, že budete potřebovat pořídit kostým pro své dítě.

Den dětí – pracovní list

Pracovní listy jsou k dostání volně na internetu. Děti je také dostávají ve školkách a školách na prvním stupni. Je to způsob, jak rozvíjet schopnosti a znalosti dítěte doma. Pracovní list je zábavný způsob, jak připravit děti na domácí úkoly. Pokud si dítě zvyká na pracovní listy již od malička, jistě si později hravě poradí s domácími úkoly.

Za správné vyplnění pracovních listů si navíc děti obvykle vyslouží odměnu. Ať už jde o pochvalu nebo nějaké dobroty, dítě to motivuje k dalšímu studiu. Pro rodiče to je skvělý způsob, jak objevit, v čem je jejich dítě nadané již od raného věku.

Ke Dni dětí tak můžete zakoupit, stáhnout či připravit svým dětem pracovní listy, které pro ně budou hrou i studiem zároveň. Na internetu je jich velké množství i volně dostupných. Vymyslete odměny tak, aby potěšily vaše dítě, a máte vyhráno!

Mezinárodní den dětí plný zábavy Foto: Pixabay

Dárek ke Dni dětí

Vybrat dárek pro dítě bývá jednoduché. Děti jsou vděčná stvoření a udělá jim radost jakákoliv hračka. Ve většině obchodů s hračkami se navíc setkáte se slevami k příležitosti dětského dne. V dnešní době navíc není problém nakoupit vše online. Nejen nákup hraček vás vyjde levněji, i banky mívají akce ke Dni dětí na založení dětských účtů.

Výborné dárky jsou ty, které pomáhají dětem rozvíjet kreativitu, hudební schopnosti a fantazii. Ať už jde o knížku plnou pohádek, bubínek či zvonkohru, nebo modelínu a pastelky. Zavděčit se dětem je prostě snadné.

Čím starší děti jsou, tím větší pozor musíte dát na správný výběr dárku. U školáků je již viditelné zaměření jejich pozornosti. Vybírejte dárek podle toho, o co se děti zajímají. Céčka a tamagotchi už vyšly z módy, ale teď jsou v kurzu například plastové zbraně NERF. U puberťáků je riskantní Den dětí vůbec slavit. Avšak pokud jim dáte lístky do kina, obálku s penězi, nebo (pokud jste odvážní rodiče) lístky na koncert, pak jistě zabodujete.

Den dětí – přání, obrázky

Přání pro děti může být jedinečné. Tak, jako se děti snaží vytvořit přání pro své rodiče, můžete i vy dát svému dítěti přáníčko. Inspirujte se básničkami, které na přání nesmí chybět spolu s veselými obrázky!

Tátové i mámy,

pojďte si hrát s námi.

Dnešek patří nám,

dětem a rodinám!

Dneska děti slaví,

a jistě se už baví.

Přejeme vám, milé děti,

krásných věcí jako smetí,

radujte se celý den,

ať je všechno jako sen!

Krásný Den dětí! Foto: Pixabay

Přání ke Dni dětí Foto: Pixabay

Všechno nejlepší ke Dni dětí! Foto: Pixabay

Užij si svůj den! Foto: Pixabay

Všechno nejlepší ke Dni dětí! Foto: Pixabay

Den dětí akce a aktivity – Praha, Brno, dětský den s IKEA

Akce, konané ke Dni dětí, nejsou pouze 1. června. Podívejte se tedy na letošní (2024) akce ve svém okolí s předstihem, abyste si mohli vše dobře naplánovat. Máme pro vás zajímavé akce ke Dni dětí nejen v hlavním městě:

 • Den dětí na Karlínském náměstí (2. června od 10.00 do 17.00 hodin)
 • Den dětí v Holešovické tržnici v Praze (1. června od 11.00 do 18.00 hodin)
 • Zábavný dětský den v Majalandu Praha (2.6. 2024 od 10.00)
 • Den dětí v pražském zábavním centru The Playground (1. června 2024 od 10.00)
 • Den dětí v Táboře / Amfiteátr Tismenické údolí (26. května od 14:00 do 17:30 hodin)
 • Den dětí v Rosici u Brna / Středisko volného času Rosic (1. června od 15 do 18 hodin)
 • Den dětí v Zoo Ostrava (1. června od 11:00 do 16:00 hodin)
 • Den dětí v Bystřici nad Pernštejnem / Centrum Eden (26. května od 9:30 do 17:30)
 • Den dětí v Blansku / Zámecký park (1. června od 13:00 hodin)
 • Den dětí v ZOO Jihlava (1. června od 10:00 do 15:00 hodin)
 • Den dětí na Konopišti (31. května od 12:00 do 17:00 hodin)

Tyto akce zdaleka nejsou jediné, které můžete se svými ratolestmi navštívit. Sázkou na jistotu jsou Domy dětí a mládeže ve vašem okolí (DDM). Tyto organizace působí v celé řadě měst České republiky a dětský den je událost, kterou si žádný z nich nenechá ujít.

Nákupní domy IKEA se v minulosti proslavily bohatým programem pro děti k příležitosti Mezinárodního dne dětí. Tyto akce byly pozastaveny během pandemie koronaviru. Letos už se akce normálně konají, avšak IKEA program pro dětský den neoznámila.

Dětské parky a hřiště se na dětský den jistě zaplní dětmi. Omezení Vlády ČR v souvislosti s pandemií už jsou zrušeny a oslavám dětského dne tak nic nebrání.

Den dětí – pravopis a anglický překlad

Anglický překlad našeho Dne dětí je Children’s Day. Přestože ho my hrdě nazýváme Mezinárodním dnem dětí (a opravdu tomu tak je v komunistických a postkomunistických zemích), celosvětově se překládá jako dětský den. Ovšem ani varianta International Children’s Day není špatně. Pokud ovládáte angličtinu, můžete se zde podívat, kdy se slaví Den dětí všude ve světě.

Píše se správně “mezinárodní den dětí”, nebo “Mezinárodní den dětí”? A je to “dětský den”, nebo “Dětský den”? Čeština může být někdy složitá, má ale jasně daná pravidla. Pokud se jedná o den/událost, která se opakuje v jeden daný den, pak se jeho/její název píše s velkým písmenem. Píšeme tedy Mezinárodní den dětí a zkráceně Den dětí. Stejně píšeme Mezinárodní den Země, Světový den bez tabáku, Den matek apod.

Jde-li ovšem spíše o obecnou akci, pak se píše s malým písmenem. Proto píšeme dětský den. Není to oficiální název, pouze popis daného dne a akcí, které se pořádají. Stejně jako sportovní den, den otevřených dveří, děkanský den.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

dite-v-autosedacce.jpg

Vybíráme autosedačku - druhy, rady a tipy

Jak vybrat autosedačku pro miminko? Jaké jsou ty nejlepší autosedačky na trhu? Jak oblékat miminko do autosedačky? Odpovědi najdete v...

Srovnání dětských bankovních účtů od 15 let

Srovnání dětských bankovních účtů od 15 let

Chcete svým dětem ukládat kapesné na bankovní účet? 🤗 Rádi byste jim zřídili dětskou platební kartu? Chcete vědět, jaký je aktuálně...

Kdy a jak se slaví Den Země + aktivity pro děti

Kdy a jak se slaví Den Země + aktivity pro děti

Podívejte se, kdy a proč se na celém světě slaví Den Země. ☀️ Máme pro vás také pár tipů, jak ho letos strávit s dětmi.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY