Chcete svým dětem ukládat kapesné na bankovní účet? Rádi byste jim zřídili dětskou platební kartu? Chcete vědět, jaký je aktuálně nejlepší dětský účet? A jaká jsou specifika dětských bankovních účtů? Poradíme vám, jak se v aktuální nabídce bank zorientovat.
Specifika dětských bankovních účtů - K čemu je dětská platební karta
Dětský účet a exekuce - Česká spořitelna - ČSOB - KB
Raiffeisenbank - Moneta - Air Bank - Era
Foto: Pixnio
Nejlepší bankovní účty pro děti od 15 let – srovnání 2024
Nejeden rodič již zjistil, že pohodlnější, ale i výchovnější je posílat svým ratolestem kapesné na účet. Děti se tak snáze naučí zacházet s penězi zodpovědně a vy máte dokonalý přehled o tom, kolik a za co utrácejí. Starší děti, které si již vydělávají na brigádách, mohou dokonce založení svého vlastního bankovního účtu samy vyžadovat.
Jaký dětský účet však v široké nabídce bank vybrat?
Obecně platí, že při výběru dětského účtu je třeba přihlížet k celkovému rozsahu nabízených výhod, doplňkových služeb a také k dostupnosti poboček a bankomatů. Bankovní účet pro děti od 15 let, tedy pro studenty, nabízejí v současné době téměř všechny banky.
Hlavní výhodou těchto účtů bezesporu je, že jsou často vedené bez poplatků nebo jsou tyto poplatky zcela minimální. Bezplatné jsou rovněž příchozí a odchozí platby. Významným rozdílem oproti klasickým dětským účtům, tedy účtům pro děti do 15 let, je, že všechny bankovní účty pro děti od 15 let umožňují užívání internetbankingu a platební karty, a to bez omezení.
Jaká jsou specifika dětských bankovních účtů
Jako spořicí nástroj dětský účet určitě vhodný není. Přestože na něm úroková sazba bývá vyšší než na účtech standardních, bývá limitována vkladem zhruba 20 000 až 30 000 Kč. Při vyšší uložené částce jde již úrok rychle dolů, resp. při zůstatku kolem 50 000 Kč již většina bank tuto částku neúročí. Nemá proto smysl ukládat na tento účet více peněz než několik málo desítek tisíc Kč.
Na druhou stranu některé banky za založení dětského účtu nabízejí bonusový peněžní příspěvek a některé další výhody. Na podzim 2021 například některé banky své nové klienty odměňovaly i částkami ve výši 1 500 Kč. Aktuálně se pohybují spíš v řádu stovek korun.
Co je tedy mezi bankovními účty pro děti od 15 let standardem? Je to bezpochyby bezplatné zřízení i vedení účtu, tuzemské platební transakce zdarma a bezplatné výběry peněz z bankomatu banky, která daný účet vede. Bonusem navíc jsou pak bezplatné výběry z bankomatů jiných bank v ČR, případně i v zahraničí, a také slevy v partnerských obchodech banky.
Samozřejmě u dětských bankovních účtů platí určitá omezení nabídky služeb - například nelze očekávat, že prostřednictvím tohoto účtu bude možné obchodovat na burze. Nejedna banka je k novým mladým klientům benevolentní v tom, že po nich nepožaduje potvrzení o studiu. Zcela standardně však banky požadují, aby studentům do 18 let při založení účtu asistoval zákonný zástupce.
Co by měl bankovní účet pro děti od 15 let nabízet:
- bezplatné zřízení a vedení účtu,
- příchozí a odchozí platby zdarma,
- minimálně jednu bezkontaktní platební kartu zdarma,
- minimálně 3 výběry z libovolného bankomatu v ČR každý měsíc zdarma, ideálně i
- uživatelsky přívětivé internetové bankovnictví.
Je potřeba k účtu zřídit i dětskou platební kartu?
Dnes již neoddělitelnou součástí zřízení bankovního účtu je vystavení platební karty. A platí to i pro dětské účty. Kartu pro děti lze například u České spořitelny zřídit zdarma již od jejich 8 let. Stačí, když jim nastavíte limity karty, a mobilní aplikace George vás upozorní na každou jejich platbu. V případě potřeby je v Georgovi možné také bezplatně kartu zablokovat či opět odblokovat. Po dosažení plnoletosti vlastníka dětské platební karty přecházejí veškerá práva ke kartě výlučně na něj.
Stejný věkový limit jako Česká Spořitelna – tedy 8 let – má například i ČSOB nebo Era. I tyto bankovní domy poskytují tento typ debetní karty – jako ostatně naprostá většina bank – k účtům zdarma.
Co je bankovní identita, jak funguje a které banky ji podporují?
Dětský účet a exekuce
Poměrně častým způsobem, jak se lidé snaží vyhnout exekučním opatřením, je ukrytí peněz na dětský účet. To je však poměrně riskantní krok. Soudní exekutoři totiž mohou na základě zákonné součinnosti s bankovními institucemi efektivně zjistit, že dlužník má k danému účtu zřízeno dispoziční oprávnění i to, že si na tento účet nechává posílat například mzdu. V takovém případě musí počítat s tím, že mu hrozí postih za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí či poškození věřitele.
Banka v případě důvodného podezření na vědomé zneužívání dětského účtu rodičem může toto jednání vyhodnotit jako porušení smluvních podmínek a poskytování svých služeb ukončit. V případě, že je na uvedenou skutečnost dotázána soudním exekutorem, může jej o ní informovat a poté je na soudním exekutorovi, aby postupoval podle exekučního řádu. Takto odhalený příjem pak může postihnout exekučním příkazem přímo u plátce mzdy.
Dětský účet České spořitelny
Česká spořitelna nabízí Dětský účet, u kterého mohou platební kartu získat děti už od 8 let. Založení i vedení účtu je zdarma a rodič má prostřednictvím aplikace přehled o všch transakcích.
Příchozí i odchozí platby jsou na tomto účtu zdarma, stejně tak výběry z bankomatů České spořitelny. To je vzhledem k tomu, že Česká spořitelna má v ČR jednoznačně nejhustší síť poboček a bankomatů, určitě velké plus. Použití bankomatu jiné banky ale stojí klienta 40 Kč.
Dětské konto ČSOB
ČSOB nabízí účet, který se jmenuje jednoduše Účet pro děti. Vedení účtu je zdarma a při jeho založení není třeba předkládat potvrzení o studiu. Příchozí i odchozí platby jsou bez poplatků. Peníze si lze bez poplatku vybírat pouze z bankomatů ČSOB. Výběr hotovosti z bankomatu jiné banky v ČR je zpoplatněn částkou 40 Kč.
Vlastní platební kartu mohou mít děti od 8 let a rodič má opět přehled o všech platbách i zůstatku. Předností ČSOB je stejně jako v případě ČS relativně vysoký počet bankomatů. V 18 letech se účet může přeměnit v plnohodnotný účet. ČSOB navíc nabízí aplikaci Filip, která dětem srozumitelně a zábavně vysvětlí, jak to funguje ve světě financí.
Dětské konto KB (Komerční Banka)
Studentský účet G2.2 si mohou u Komerční banky zřídit zdarma všichni ve věku od 15 až do 30 let. Ti, kterým již bylo 20 let, musejí při zřízení účtu předložit potvrzení o denním studiu, které nesmí být starší než 3 měsíce, nebo platnou ISIC kartu. Za předložení karty ISIC vydané v ČR ale studenti získávají bonus 350 Kč.
Klienti, kterým již bylo 18 let, si mohou k účtu sjednat kontokorent bez úroků do 5 000 Kč a bez jakýchkoli dalších poplatků.
Příchozí ani odchozí platby nejsou u tohoto účtu zpoplatněny, nezpoplatněný výběr peněz je ale možný pouze z bankomatů KB. Za použití bankomatu jiné banky se platí 39 Kč. V zahraničí je první výběr v měsíci zdarma, každý další je zpoplatněn částkou 39 Kč (v Evropě) nebo 99 Kč (v ostatních zemích).
Účet G2.2 je možné spravovat i prostřednictvím jednoduché mobilní aplikace internetového bankovnictví pro iOS i Android. Mobilní platby přes Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay jsou také zdarma.
Velkou výhodou Komerční banky je, že má po celé ČR relativně hustou síť poboček a bankomatů.
Dětský účet Raiffeisenbank
Raiffeisenbank má pro děti a studenty připravený produkt s názvem AKTIVNÍ účet. Jeho dosažitelnost je limitována věkem 26 let. Založení a vedení účtu je pro studenty do 19 let zdarma a bez podmínek, studenti starší 19 let při jeho založení předkládají potvrzení o studiu nebo platnou kartu ISIC.
Zajímavostí je, že účet je víceměnový, takže kromě českých korun na něm lze mít až 18 dalších měn. Účet je tedy vhodný zejména pro ty, kteří hodně cestují, studují v zahraničí angličtinu či jiný jazyk a podobně.
Veškeré dění na účtu můžete kontrolovat v přehledném internetovém bankovnictví. K nákupům můžete využít platebních aplikací Apple Pay a RaiPay.
I v tomto případě platí, že všechny příchozí a odchozí platby jsou zdarma. Velkou výhodou tohoto účtu je neomezený počet výběrů hotovosti z bankomatů všech bank v ČR i v zahraničí.
Hodnocení AKTIVNÍHO účtu Raiffeisenbank: 10/10
- vítěz našeho srovnání dětských účtů - všechny běžné služby včetně víceměnového účtu výběrů z bankomatů cizích bank zdarma
Dětský účet Moneta
Bankovní společnost Moneta nabízí studentům ve věku od 15 do 26 let bezplatně vedený Studentský účet. Je-li vám již více než 20 let, je k žádosti o založení účtu nutné přiložit i doklad o studiu nebo kartu ISIC.
Všechny příchozí a odchozí platby a veškeré výběry z bankomatů Moneta Money Bank jsou zdarma. Za výběry z bankomatů ostatních bank na území ČR i v zahraničí se platí 59 Kč.
Bonusem je, že studenti mohou s tímto účtem u partnerů programu bene+ čerpat slevy až 30 %. Poté, co dosáhnou 26 let, je jejich studentský účet automaticky převeden na účet Genius Free & Flexi.
Dětský účet Air Bank
Air Bank v duchu hesla „děláme všechno proto, aby pro vás bylo bankování tak jednoduché jako zapnutí televize a příjemné jako posezení s přáteli“ má jen jeden typ běžného účtu. Má tedy tento běžný účet i pro děti. Založit si jej může kdokoli, kdo dosáhl věku 15 let. Účet je veden zdarma a bez jakýchkoli podmínek.
Od 10 do 15 let navíc dítěti můžete založit takzvaný disponentský účet. Váš potomek dostane svůj vlastní účet v rámci rodičovského standardního účtu u Air Bank.
Příchozí i odchozí platby jsou také bezplatné, ale výběry a vklady lze bez poplatku provádět pouze v bankomatech Air Bank, kterých však není mnoho. Výběr hotovosti v bankomatu jiné české banky stojí 35 Kč. Stejný poplatek si banka účtuje za výběry peněz v zemích EU. V zemích mimo EU poplatek činí 100 Kč. Za paušální měsíční poplatek 100 Kč však můžete vybírat neomezeně ze všech bankomatů v ČR a v zahraničí.
V rámci běžného účtu si lze otevřít až 10 účtů. Pokud si otevřete jen 3 – a mohou být každý v jiné měně –, je to zdarma.
Používání účtu vám ještě více usnadní aplikace My Air, která má dětskou verzi, díky níž budou mít vaše děti přehled o svých financích. A s klasickou verzí aplikace budete mít zase vy kontrolu nad jejich počínáním.
Dětský účet Era (Poštovní spořitelna)
Osobní účet, který nabízí společnost Era (Poštovní spořitelna), není primárně určen pouze pro dospělé, využít jej mohou také děti a studenti ve věku od 10 do 26 let. Účet je veden zcela bezplatně. Odchozí i příchozí platby, trvalé příkazy nebo inkasa zadané přes internetové bankovnictví jsou zdarma. Avšak platby zadané v bankomatu stojí 25 Kč, na pobočce dokonce 40 Kč. Výběry z bankomatů Poštovní spořitelny a ČSOB jsou bez poplatku. Za výběr z cizích bankomatů v ČR a v zemích EU se platí 40 Kč, mimo EU 100 Kč.
Které bankovní služby k dětským účtům jsou zdarma a které za poplatek
vedení účtu | tuzemské platby | platební karta | výběr z vlastního bankomatu | výběr z cizího bankomatu v Česku | výběr z bankomatu v zahraničí | |
(EU/mimo evr.) | ||||||
Česká spořitelna | zdarma | zdarma | zdarma | zdarma | 40 Kč | 125 Kč (5 Kč z bankomatů Erste Group) |
ČSOB | zdarma | zdarma | zdarma | zdarma | 40 Kč | 100 Kč / 100 Kč |
KB | zdarma | zdarma | zdarma | zdarma | 39 Kč | 39 Kč / 99 Kč |
Raiffeisenbank | zdarma | zdarma | zdarma | zdarma | zdarma | zdarma |
Moneta | zdarma | zdarma | zdarma | zdarma | 59 Kč | 59 Kč |
Air Bank | zdarma | zdarma | zdarma | zdarma | 35 Kč | 35 Kč / 100 Kč |
Era | zdarma | zdarma | zdarma | Zdarma (vč. bankomatů ČSOB) | 40 Kč | 40 Kč / 100 Kč |
Shrnutí: K čemu je dobrý dětský účet a dětská platební karta
- Dětský účet umožňuje zvýšit finanční gramotnost dítěte.
- Díky dětské platební kartě s sebou dítě nemusí nosit velkou hotovost, odpadá tak riziko ztráty peněz.
- Rodiče mají lepší kontrolu nad tím, kolik a za co jejich dítě utrácí
- Starším dětem / studentům usnadňuje platební karta platby při zahraničních cestách a pobytech.
Komentáře
Komentáře
Hošková
18.05.2023 18:45
Může se na dětský účet poslat výplata