Výpočet BMI pro dospělé i děti + tabulka a vzorec

Bojujete s nadváhou? Nebo byste jen chtěli vědět, zda máte ideální váhu? Spočítejte si index tělesné hmotnosti neboli BMI. Že nevíte, co je BMI? Nezoufejte, na následujících řádcích to zjistíte. A dozvíte se i to, jak BMI vypočítat.

Jak vypočítat BMI - BMI kalkulačka pro ženy
BMI u dětí a dospívajících - BMI kalkulačka podle obvodu pasu

Výpočet BMI pro dospělé i děti + tabulka a vzorec
Foto: Pixabay

BMI kalkulačka – výpočet Body Mass Index online + tabulka

Ptáte se, co je index BMI? Jedná se o zkratku, která znamená Body Mass Index (BMI) neboli index tělesné hmotnosti. To je číselný údaj, který umožňuje statisticky porovnat tělesné hmotnosti různě vysokých lidí. Řečeno lépe, pomáhá určit, zda máte podváhu, správnou váhu, nadváhu nebo jste obézní.

Získaný číselný údaj je však třeba interpretovat, a to v souvislosti s vaším věkem a pohlavím, protože například hodnota 23 sice znamená ve věku 10 let obezitu, ale ve věku 15 let jde již o standardní hodnotu. Stejně tak je nutné při výpočtu BMI zohlednit, zda se jedná o Evropana, Američana nebo o Asiata, protože obyvatelé Asie bývají subtilnější.

V úvahu je třeba vzít rovněž to, zda se jedná o člověka, který má sedavé zaměstnání a příliš se nehýbe, nebo o sportovce, protože BMI kalkulačka nedělá rozdíl mezi tělesným objemem tuku a svalů, ale hodnotí pouze celkovou hmotnost člověka.

Můžeme tedy říci, že obecně je výpočet BMI výrazně méně přesný u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Proto je třeba zdůraznit, že pokud chcete opravdu přesně změřit, jak na tom s tělesnou váhou jste, navštivte lékaře, případně výživového specialistu.

Jak vypočítat BMI

Výpočet BMI vychází z jednoduché úvahy, podle níž množství tělesných tuků roste spolu s hmotností. Zde je však třeba upozornit na fakt, že riziko zdravotních komplikací vyvolává nejen nadváha a obezita u tlouštíků, ale i dlouhodobá výraznější podváha.

Základní BMI vzorec vypadá takto:

BMI = hmotnost (kg) / (výška (m))2

Hmotnost daného člověka se vydělí druhou mocninou jeho výšky. Pracuje se zde tedy pouze s hmotností a výškou, v úvahu se, jak již bylo zmíněno, nebere věk, pohlaví a další faktory. Na českém internetu dnes naleznete nejen skvělé online kurzy angličtiny řadu stránek s BMI kalkulačkou a následnými interpretacemi výsledků. Pokud chcete nahlédnout i do zahraničních zdrojů, stačí, když do vyhledávače zadáte slovní spojení BMI calculator, a objeví se vám nepřeberné množství BMI kalkulaček a poraden, na jejichž základě si již můžete udělat docela dobrý přehled.

Jako modelový příklad výpočtu se obvykle uvádí osoba s tělesnými parametry BMI 180 cm a 90 kg. Po dosazení do vzorce (90/(1,8)2) vychází BMI = 27,8. To je údaj signalizující mírnou nadváhu. Normální hodnota BMI či ideální váha se totiž pohybuje v rozmezí 18,5 – 25. Hodnoty pod 18,5 již signalizují podváhu či podvýživu, hodnoty nad 25 zase nadváhu a obezitu (ta začíná na indexu 30).

Atraktivita = dolní hranice ideální váhy

Do hry pak může vstoupit ještě hledisko atraktivity. Z této perspektivy se za nejatraktivnější – a to nezávisle na kultuře – považuje index BMI okolo hodnoty 19, tedy na dolní hranici ideální váhy s podváhou. Je tomu tak z toho důvodu, že atraktivita je spojena s mládím a u něj je ideální váha obecně nižší.

Dalším faktorem, který je třeba vzít při interpretaci BMI v potaz, je úmrtnost. Například pro populaci USA je z hlediska nejmenší úmrtnosti optimální BMI v rozmezí 18 až 27. V Evropě se za optimální považuje BMI okolo hodnoty 25. Optimální BMI je celkem logicky obdobné i z hlediska nemocnosti, resp. nákladů na léčbu nemocí.

BMI kalkulačka – žena

U žen je z hlediska tělesné hmotnosti specifické období těhotenství a kojení. Pokud má žena v tomto období nebo bezprostředně po něm obavy o svoji váhu, je pro ni nejlepší radou, aby navštívila svého lékaře. V takovýchto případech totiž žádné BMI kalkulačky ani jiné vzorečky nemohou poskytnout dobrý výsledek.

BMI u dětí a dospívajících

To, co jsme doposud popsali, se v zásadě týkalo pouze BMI kalkulačky pro dospělé, jak ale vypadá BMI kalkulačka pro děti? Zatímco u dospělých základní výpočet nezohledňuje věk a pohlaví, u dětí hrají tyto dva faktory velmi důležitou roli. Dívky a chlapci se totiž vyvíjejí rozdílným tempem a výpočet BMI podle věku je nutný, protože s různými věkovými kategoriemi mládeže se pojí velmi různá množství tělesného tuku.

Například v období puberty děti velmi rychle přibývají na váze. Obecně přitom platí, že hranice pro dětskou obezitu je v porovnání s dospělými nižší, pokud tedy dítě překoná index BMI s hodnotou 30, pak je téměř jistě obézní.

Výpočet BMI u dětí a mládeže do 20 let tedy vychází stejně jako u dospělých z výšky a váhy, ale získané hodnoty se následně porovnávají s grafy s údaji o dětech daného pohlaví a věku – tzv. růstovými percentilovými grafy pro děti a mládež. U dětí se tedy za finální výsledek považuje místo indexu BMI procentní údaj. Pokud má dítě například BMI v 60. percentilu, znamená to, že 60 % dětí stejného pohlaví a věku má index tělesné hmotnosti nižší.

Co je percentil?

Percentil je statistický parametr, který určuje, kde se nalézá měřená hodnota v rámci celé populace stejného věku a pohlaví. Vyjadřuje tedy relativní postavení dané osoby vůči svým vrstevníkům. Jinak vyjádřeno, percentil uvádí, kolik procent ostatních osob dosáhlo nižšího skóre než měřená osoba.

BMI kalkulačka podle obvodu pasu

Britský Národní ústav pro zdraví srdce, plic a krve (NHLBI) navrhuje, aby se při posuzování hmotnosti daného jedince a souvisejících zdravotních rizik zohledňovaly tři klíčové hodnoty:

  • index BMI
  • obvod pasu
  • rizikové faktory onemocnění a stavů spojených s nadváhou a obezitou

V současné době proto existují vedle BMI i další kalkulačky, které zohledňují i obvod pasu. Vyzkoušet můžete třeba ABSI (A Body Shape Index) neboli index tvaru těla.

ABSI = obvod pasu / (BMI2/3 * výška1/2)

Vypočítané číslo se následně porovnává se statistickou veličinou zvanou z-skóre.

ABSI tedy díky měření pasu dokáže do určité míry odlišit tuky a svalstvo. Zohledňuje tak všeobecně sdílený lékařský názor, že nejnebezpečnější tuk se ukládá v krajině břišní. Tento tuk zvyšuje riziko tzv. metabolického syndromu a dalších závažných zdravotních potíží.

Vedle ABSI můžete zkusit také výpočet WHR (Waist Hip Ratio). Měření se provádí podle stejných pravidel, jako když si vybíráte oblečení: na bocích v nejširším místě a kolem pasu v místech nad trny kosti kyčelní.

WHR = obvod pasu (cm) / obvod boků (cm)

Dále můžete použít RFM (Relative Fat Mass Index), tedy index relativní tukové hmotnosti. K tomuto výpočtu vám bude stačit pouze metr. Podle amerických vědců, kteří tento index propagují, není v tomto výpočtu celková tělesná hmotnost podstatná.

RFM pro ženy =76 – (20 * výška / obvod pasu)

RFM pro muže = 64 – (20 * výška / obvod pasu)

Výsledné číslo si následně porovnejte se stejnou tabulkou jako BMI.

Historie Body Mass Indexu

Index tělesné hmotnosti vytvořil mezi lety 1830 a 1850 belgický matematik a sociolog Adolphe Jacques Quetelet při práci na svém systému „sociální fyziky“. BMI se proto někdy označuje také jako Queteletův index. Index se však masově prosadil až v druhé polovině 20. století.

Označení „Body Mass Index“ použil poprvé tým Ancela Keyse v roce 1972 v časopise Journal of Chronic Diseases. Již tehdy však byli čtenáři upozorněni na to, že výpočet je vhodný především pro statistiky a nezohledňuje významná specifika jednotlivých osob.

V 80. letech se stala kalkulačka BMI mezinárodním standardem pro měření obezity.

Zpočátku byla za počátek nadváhy považována hodnota 27,8, později ale byla snížena na 25.

Co říkají čísla Českého statistického úřadu?

🧡 Jaká je průměrná hodnota BMI indexu obyvatel ČR?

Průměrná hodnota BMI indexu obyvatel České republiky v roce 2022 dosáhla hodnoty 26,8.

🧡 Kolik Čechů v současnosti trpí obezitou?

  • Každý pátý muž v Česku bojuje s obezitou, u žen je to trochu méně.
  • Mírnou nadváhou trpí 49 % mužů a 36 % žen.

Tabulka BMI a stupeň zdravotních rizik

Kategorie BMI Hmotnost osoby vysoké 180 cm Zdravotní rizika
těžká podvýživa ≤ 16,5 méně než 53,5 kg velmi vysoká
podváha 16,6–18,5 53,5–60 kg vysoká
ideální (zdravá) váha 18,6–24,9 60–81 kg minimální
nadváha 25–29,9 81–97 kg nízká až lehce vyšší
obezita prvního stupně 30–34,9 97–113 kg zvýšená
obezita druhého stupně 35–39,9 113–130 kg vysoká
obezita třetího stupně (morbidní obezita) > 40 nad 130 kg velmi vysoká

Závěr

  • Pokud chcete vědět, kolik procent dospělé populace v České republice nebo kdekoli jinde trpí nadváhou, pak je BMI vhodným způsobem, jak to zjistit. Pokud se však chcete dozvědět, jak jste na tom vy, pak je třeba brát BMI s rezervou. Pokud chcete získat opravdu přesný odborný posudek, raději se poraďte s lékařem.
  • BMI je nepřesný ukazatel, protože nerozlišuje mezi tuky a svaly. Možná zdravotní rizika lépe indikuje poměr obvodu pasu a boků či poměr obvodu pasu a výšky.
  • BMI rovněž nezohledňuje pohlaví jedince, jeho věk, etnickou příslušnost  nebo tělesný typ (somatyp).

sipka Pivo a kalorie: Tloustne se po pivu?

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

BMI index je opravdu významný, pomohl děkuji

šikovná tabulka

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Máte výpadek elektřiny? Podívejte se, kde jsou aktuálně odstávky

Máte výpadek elektřiny? Podívejte se, kde jsou aktuálně odstávky

Co všechno může být příčinou výpadku elektřiny?⚡Kde získat spolehlivé informace o délce výpadku či odstávky?⚡Jak se na takovou situaci...

Jak se zbavit octomilek - lapače a pasti, které fungují

Jak se zbavit octomilek - lapače a pasti, které fungují

Trápí vás octomilky? Hledáte účinný způsob, jak se mušek zbavit?⚡Zjistili jsme pro vás, co opravdu zabírá.✅ Vyzkoušeli jsme i babské rady!

Králík a velikonoční vajíčka

Velikonoční otevírací doba - které obchody jsou otevřené

Plánujete na Velikonoce odjet na chatu či chalupu nebo navštívit příbuzné či známé? 🤗 Jistě tedy již v předstihu budete řešit, co a kde na...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY