Velikonoční otevírací doba - které obchody jsou otevřené

Plánujete na Velikonoce odjet na chatu či chalupu nebo navštívit příbuzné či známé? Jistě tedy již v předstihu budete řešit, co a kde na tyto svátky nakoupit či zařídit. Abyste si mohli tyto přípravy lépe naplánovat, přinášíme přehled velikonoční otevírací doby velkých obchodů.

Kdy jsou Velikonoce 2024Jak budou otevřené obchodyAlbert KauflandTescoPennyBilla Lidl PepcoOBIČeská pošta MakroCoopIKEA

Králík a velikonoční vajíčka Foto: Pixabay

Kdy jsou Velikonoce 2024?

V letošním roce připadají Velikonoce, resp. Velikonoční pondělí na 1. dubna. Od roku 2016, kdy byl novelizován zákon o státních svátcích, je však vedle Velikonočního pondělí dalším státním svátkem, který je součástí Velikonoc, Velký pátek. Tento den letos připadá na 29. března. Následujícími českými státními svátky jsou 1. a 8. květen, tedy Svátek práce a Den vítězství.

Jak budou na Velikonoce 2024 otevřené obchody?

Ptáte se, jak jsou otevřené obchody o Velikonocích? Za normální situace platí, že podle zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě musí mít obchody s prodejní plochou nad 200 m2 během některých svátků – například na Vánoce, na Den české státnosti nebo právě o Velikonočním pondělí – zavřeno. Pokud některý obchod tento zákon poruší, hrozí mu pokuta od České obchodní inspekce.

Otevřeny mohou zůstat pouze:

 • obchody s prodejní plochou do 200 m2,
 • benzinové pumpy,
 • lékárny,
 • obchody na letištích, nádražích či v nemocnicích.

Na Velikonoce naopak běžně nezavírají kasina, sázkové kanceláře a další provozovny hazardních her.

Otevírací doba obchodů o Velikonocích 2024

Zelený čtvrtek 28. 3. otevřeno běžná otevírací doba
Velký pátek 29. 3. otevřeno běžná otevírací doba
Bílá sobota 30. 3. otevřeno běžná otevírací doba
Boží hod velikonoční 31. 3. otevřeno běžná otevírací doba
Velikonoční pondělí 1. 4. zavřeno

Svátky, o kterých musí mít v roce 2024 obchody s plochou nad 200 m2 zavřeno

Datum Svátek
1. ledna Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
1. dubna Velikonoční pondělí
8. května Den vítězství
28. září Den české státnosti
28. října Den vzniku samostatného československého státu
24. prosince Štědrý den (prodej povolen do 12:00)
25. prosince 1. svátek vánoční
26. prosince 2. svátek vánoční

Nyní se podívejme, jak budou o letošních Velikonocích otevřené vybrané obchody a poskytovatelé služeb.

Svátky obchody otevírací doba – Velikonoce 2024
Obchod Velký pátek (29. 3.) až Velikonoční neděle
(31. 3.)
Velikonoční pondělí
(1. 4.)
Albert běžná otevírací doba

podle velikosti prodejny

Kaufland běžná otevírací doba zavřeno
Tesco běžná otevírací doba podle velikosti prodejny
Penny běžná otevírací doba zavřeno
Billa běžná otevírací doba zavřeno
Lidl běžná otevírací doba zavřeno
Pepco běžná otevírací doba zavřeno
Makro běžná otevírací doba zavřeno
Ikea běžná otevírací doba zavřeno
Coop běžná otevírací doba podle velikosti prodejny
OBI
běžná otevírací doba zavřeno
Baumax běžná otevírací doba zavřeno
UniHobby běžná otevírací doba zavřeno
Bauhaus běžná otevírací doba zavřeno
Česká pošta podle dané pobočky podle dané pobočky

Albert – otevírací doba na Velikonoce

V případě obchodního řetězce Albert je to s velikonoční otevírací dobou složitější, protože síť obchodů tvoří vedle hypermarketů i menší prodejny s plochou do 200 m2. Ty mohou mít 1. dubna otevřeno podle běžné otevírací doby. Abyste však měli jistotu, že si případně budete moci nakoupit i ve svátek, zeptejte se na otevírací dobu konkrétně ve vaší prodejně.

Kaufland – otevírací doba na Velikonoce

Německý řetězec Kaufland u nás provozuje pouze velké prodejny, takže pokud preferujete tuto obchodní značku, 1. dubna si nenakoupíte. Obvyklá otevírací doba Kauflandu je však velkorysá: od 7:00 až do 22:00, přičemž některé pražské pobočky zavírají až o půlnoci, takže před Velikonocemi budete mít na nákup dost času.

Kaufland Brno, Liberec, Hodonín – otevírací doba

Pobočky Kauflandu v Brně, Liberci, ale třeba i v Hodoníně mají běžně otevřeno stejně jako ostatní obchody této značky: od 7:00 do 22:00. O velikonočních dnech tomu nebude jinak. Výjimkou je pondělí, kdy bude zavřeno.

Tesco – otevírací doba na Velikonoce

Velké obchody Tesco budou na Velikonoční pondělí (1. 4.) zavřené. Nákupy si však můžete udělat během ostatních velikonočních dní, kdy bude mít tento řetězec otevřeno jako ve všední dny. V Jičíně se jedná o časy od 6:30 do 22:00, v Rychnově nad Kněžnou o 7:00 až 22:00.

Tip: Podívejte se sem na aktuální velikonoční Tesco leták.

Tesco Expres – otevírací doba

Řetězec má však i menší obchody – Tesco Express, které jsou standardně otevřené někde od 7:00 do 21:00, jinde i od 6:00 do 23:00. Během Velikonoc by měly mít všechny pobočky otevřeno jako běžně.

Penny – otevírací doba na Velikonoce

Zavřené budou na Velikonoční pondělí i všechny supermarkety Penny. Německý řetězec je oblíbený pro relativně nízké ceny a hustou síť prodejen. Otevírací doba dnes je od 7:00 do 20:00 (ve větších městech do 21:00, příp i do 22:00).

Billa – otevírací doba na Velikonoce

Většina obchodů rakouského řetězce Billa na Velikonoční pondělí neotevře, protože svými rozměry rovněž přesahují stanovený limit 200 m2. Výjimkou budou čerpací stanice Shell s konceptem Billa stop & shop, které zůstanou otevřené. Obvykle má Billa otevřeno od 7:00 do 21:00 (např. v Lovosicích), někde i do 22:00. Obchody v neděli otevírají o hodinu později, tedy v 8:00.

Tip: Aktuální Billa leták najdete v tomto článku.

Lidl – otevírací doba o Velikonocích

Pokud nejraději nakupujete v potravinářském řetězci Lidl, učiňte tak na Velký pátek, Bílou sobotu nebo Velikonoční neděli. Standardní otevírací doba (např. v Břeclavi a v jiných městech) je od 7:00 do 20:00 nebo od 7:00 do 21:00 (např. v Berouně) s výjimkou nedělí, kdy se všechny pobočky otevírají o hodinu později.

Pepco – otevírací doba Velikonoce

I v prodejnách Pepco by mělo být o Velikonočním pondělí zavřeno. Nákup tak můžete udělat v předchozích dnech. Běžná otevírací doba se liší pobočka od pobočky. Podívejte se proto na oficiální stránky společnosti, kde si můžete vyfiltrovat své město a otevírací hodiny si zjistit.

OBI, Baumax, UniHobby a Bauhaus – otevírací doba na Velikonoce

Hobby markety a jejich zboží se bez velké prodejní plochy neobejdou. Na Velikonoční pondělí 1. dubna tak budou zavřené všechny pobočky OBI, Baumaxu nebo Bauhausu.

OBI, Baumax a Bauhaus – otevírací doba mimo svátky

A jaká je v Baumaxu otevírací doba dnes? Běžně má otevřeno od 8:00 do 20:00, OBI (např. na Proseku) o všedních dnech od 7:00 do 20:00, o víkendech také od 8:00 do 20:00. V Bauhausu v Českých Budějovicích, ale i v jiných městech si mimo svátky nakoupíte ve všední dny od 7:00 do 21:00 a o víkendech od 8:00 do 21:00.

Česká pošta – otevírací doba na Velikonoce

Informace o pobočkách České pošty, které budou na Velikonoční pondělí 1. dubna 2024 otevřené, by měly být uvedeny na webových stránkách této instituce. Pokud však bude mít pobočka ve vašem městě zavřeno, přání k Velikonocům můžete poslat elektronicky.

Makro – otevírací doba na Velikonoce

Makro je významný velkoobchodní řetězec, který využívají zejména podnikatelé v potravinářství či pohostinství. Běžná otevírací doba je od 8:00 do 21:00 (někde do 22:00). Řetězec tvoří pouze velkoplošné prodejny, takže kdo by chtěl o Velikonočním pondělí nakupovat v Makru, neuspěl by.

Makro České Budějovice, Praha, Zlín, Plzeň otevírací doba

Pokud se ptáte, jak je otevřené Makro v Českých Budějovicích, Praze, Zlíně nebo Plzni, jde o časové rozmezí od 8:00 do 21:00.

COOP – otevírací doba na Velikonoce

COOP podobně jako Albert provozuje jak poměrně malé obchody, tak i velké supermarkety. Počítejte s tím, že i letos budou prodejny COOP s rozlohou nad 200 metrů čtverečních 1. dubna zavřené.

IKEA – otevírací doba na Velikonoce

Na Velikonoční pondělí 1. dubna 2024 budou prodejny IKEA zavřené, protože výrazně překračují limit 200 m2 prodejní plochy. Švédský prodejce nábytku však nabízí již několik let možnost nakupovat on-line nebo využívat služeb Asistovaný nákup a Plánování a nákup kuchyní na dálku.

🤩 Jak se určují Velikonoce?

Velikonoce nejsou pevným svátkem, nýbrž svátkem pohyblivým. Každý rok se slaví někdy jindy. Pro jeho stanovení je rozhodující první jarní úplněk, přičemž jako první jarní den se bere 21. března. (Astronomické jaro totiž začíná již o den dříve, tedy 20. března). První neděle po tomto úplňku je pak Velikonoční nedělí.

🤩 Jak vypadá velikonoční týden v roce 2024?

 • Květná neděle (letos vychází na 24. 3. 2024)
 • Modré pondělí (25. 3. 2024)
 • Šedivé úterý (26. 3. 2024)
 • Škaredá středa (27. 3. 2024)
 • Zelený čtvrtek (28. 3. 2024)
 • Velký pátek (29. 3. 2024, státní svátek)
 • Bílá sobota (30. 3. 2024)
 • Boží hod velikonoční (31. 3. 2024)
 • Velikonoční pondělí (1. 4. 2024, státní svátek)

🤗 Proč a jak slavíme Velikonoce?

Velikonoce jsou největšími svátky křesťanů. Připomíná se jimi smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Původ Velikonoc však sahá až do předkřesťanských dob, kdy se jednalo o oslavy příchodu jara, nového života a porážky zimy. Velikonoční zvyky jsou tak směsicí světských a křesťanských tradic. Některé postupem času vymizely nebo změnily podobu, jiné se dochovaly dodnes. Některé z těchto obyčejů jsou přitom zcela unikátní.

 • Jedinečnou českou velikonoční tradicí je například pomlázka, kterou kromě Slovenska nikde jinde na světě nenajdete. Pro české země jsou typické také hodovací koledy a velikonoční říkanky.
 • Typickým symbolem Velikonoc jsou rovněž malovaná vejce, která jsou symbolem nového života, zrození, úrody, plodnosti a návratu jara. Vejce má symbolizovat rovněž hrob, skrývající život, tedy blížící se zmrtvýchvstání Ježíše Krista.
 • K Velikonocům neodmyslitelně patří také sladký moučník v podobě beránka. Beránek je v křesťanské tradici symbolem Beránka Božího – Ježíše Krista. Peče se ovšem i mazanecjidáše. S Velikonočními tradicemi souvisí i oblíbená vajíčková pomazánka.
 • Dalším významným velikonočním symbolem je zajíček, který přináší velikonoční vejce. Tato pověra pravděpodobně vznikla proto, že se v období jara mladí zajíčci a divocí králíčci ještě tolik nebojí lidí a přibližují se až k jejich obydlím.
 • Velikonoční neděle zvyky: O Velikonoční neděli (Boží hod velikonoční) se  nepracovalo a jedly se výše uvedené speciality. Ty se také nosily na slavnostní nedělní mši, aby je faráři posvětili (tuto tradici dodržují katolíci dodnes). Kromě toho se zpívaly velikonoční žalmy a lidé si dávali malé dárky. Konaly se však také světské oslavy – ochotnická divadelní představení, inspirovaná životem Ježíše Krista a různé tancovačky.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Zavřít všechno a všechny!!! Alespoň na 1 rok !!! Pořádně těm ovcim dát za uši... Jedině makat a makat... vydělávat na Vrchnost... !!!!

To se mě líbí celou vládu haha

Já bych zavřel celou vládu

já bych zavřela celé svátky

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Státní svátky a prázdniny 2023: Přehled, otevírací doba, obchody

Státní svátky a prázdniny 2024

Na kdy připadají svátky a prázdniny v České republice v roce 2024? Kdy budou zavřené obchody? Přinášíme přehled.

predvanocni-zvyky

Ježíšek nebo Štědrá bába, Mikuláš nebo matka Mikolajka?

Za starých časů předvánočních se ulicemi proháněly lucky, ambroži, barborky, tu a tam přišla i matka Mikolajka. V tomto článku se dozvíte,...

Otevírací doba 1. 5. a 8. 5. 2023 (Svátek práce a Den vítězství)

Obchody o svátcích 2024: (Svátek práce a Den vítězství)

V květnu slavíme týden po sobě dva státní svátky – Svátek práce a Den vítězství. Jaká je otevírací doba obchodů o svátcích 1. 5. a 8. 5....

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY