Jak napsat dokonalý životopis - vzor online zdarma

Jak správně napsat strukturovaný životopis? Co by měl obsahovat a jakých chyb se vyvarovat? Vše o strukturovaném životopisu se dozvíte v článku.

Originální životopis zaujme personalistu víc než okoukaná šablona Foto: Pixabay

Dokonalý životopis pro lepší pracovní pozici i více peněz

Bez životopisu se neobejde žádný uchazeč o práci klasickou formou. Tedy přes personalisty v dané společnosti. Dobře napsaný životopis vám přitom zajistí nejen postup do výběrových kol, ale může také ovlivnit finanční ohodnocení, které vám firma nabídne.

Určitě stojí za to věnovat čas svému CV (Curriculum vitae = latinsky “běh života”, zkratka používaná pro životopis ve všech jazycích). My pro vás máme návod, jak napsat dokonalý životopis, se kterým jistě uspějete!

Jak má vypadat strukturovaný životopis

Za klasický životopis se považuje strukturovaný životopis. Ten by měl obsahovat veškeré důležité informace o vás a zároveň by měl být velmi stručně napsaný. Personalisté tráví čtením životopisů minimum času. Měli byste tedy dostat všechny informace na jednu, maximálně na dvě stránky A4.

Každý životopis by měl obsahovat:

  • fotografii
  • kontaktní údaje
  • dosažené vzdělání
  • pracovní zkušenosti
  • absolvované kurzy a školení
  • zahraniční stáže
  • vaše konkrétní znalosti a schopnosti
  • vaše koníčky (s ohledem na pracovní pozici)

Všechny informace uvádějte pravdivě. Jen tak si můžete být jistí, že pracovní pozice bude opravdu pro vás. Snadněji si práci udržíte a nikdo po vás nebude chtít znalosti a schopnosti, které neovládáte.

Jak napsat klasický životopis

Při psaní životopisu myslete na to, že se snažíte zaujmout personalisty ve velmi krátkém čase. První věc, která udělá dojem, je forma. Zvolte si tedy formu životopisu tak, aby byla přehledná a jednoduchá.

Do horní části dejte svou fotografii a kontaktní údaje o vás. Vše v jednoduchých odrážkách. Dále se rozepište o svém dosaženém vzdělání. Nemusíte se vypisovat se všemi školami, kterými jste prošli. Důležitá je většinou pouze ta poslední a její zakončení. Výjimkou může být studium nějaké zahraniční školy.

Profesní životopis

Další prostor životopisu zabere dosavadní praxe. Ta je velmi důležitá a tak ji vyplňte pečlivě. Pracovní pozice, kterými jste prošli, stačí napsat opět v odrážkách. Můžete k nim ovšem připsat jednou větou v čem spočívala vaše práce.

Dovednosti - nejdůležitější část životopisu pro studenty

Nezapomeňte vypsat také vaše znalosti a schopnosti, jakými jsou práce na PC, řidičský průkaz a jazykové znalosti. Na závěr doplňte životopis o své koníčky. V této sekci se můžete zamyslet nad tím, jestli vaše koníčky souvisí nějak s prací, o kterou usilujete.

Pokud například usilujete o práci programátora, v životopisu bude vypadat lépe váš zájem o eSporty než například cyklistika. V případě práce pro informační centrum Brna by naopak cyklistika vypadala líp, protože svědčí o tom, že svůj kraj pravděpodobně dobře znáte.

S dobrým životopisem máte šanci na lepší finanční ohodnocení Foto: Pixabay

Strukturovaný životopis - šablona, vzor ke stažení zdarma

Při hledání práce narazíte na portály, které kromě pracovních inzerátů nabízejí i možnost vytvořit si svůj profil a životopis podle šablon. Takto vytvořený životopis si můžete zdarma stáhnout a použít ho i jinde. Životopis si zdarma vytvoříte například na portálech prace.cz a jobs.cz.

Doporučujeme CV před použitím u jiných společností upravit. Personalisté totiž vědí, jak tyto šablony vypadají. Určitě získáte extra body, když váš životopis bude originální.

Strukturovaný životopis - vzor pro word i PDF

Ať už zvolíte životopis napsaný ve wordu či ve formátu PDF, výsledek bude vždy stejný. Strukturovaný životopis by měl totiž být vždy ve stejném formátu. Jako vzor pro vytvoření vlastního životopisu můžete použít následující tabulku.

Fotografie Kontaktní údaje
Datum narození
Uvádět můžete i telefonní číslo a e-mailovou adresu
Dosažené vzdělání
Poslední škola Zakončení studia
Dosažená praxe
Pracovní pozice a období zaměstnání Komentář k pracovní pozici
Znalosti a schopnosti
Řidičský průkaz Práce na PC
Jazykové schopnosti Absolvované školení a kurzy
Koníčky
Volte takové zájmy, které mají souvislost s požadovanou pracovní pozicí Popřípadě takové koníčky, které vystihují vaši osobnost

Profesní životopis - předloha

Profesní části svého CV byste měli věnovat nejvíce času. Na ostatních částech se totiž asi nedá nic zkazit. Kontaktní údaje, koníčky i dosažené vzdělání jsou fakta, která nepotřebují komentář.

Dosaženou praxi můžete ovšem vyšperkovat tím, že pracovní pozice okomentujete. Dejte personalistům vědět, v čem vaše předchozí práce spočívala. Pokud jste například pracovali na pokladně casina, okomentujte pozici tím, že jste měli odpovědnost za obrovské sumy peněz. Je vaše předchozí práce něčím výjimečná? Přidejte to do komentáře! Ať už jde o vedení ostatních v pracovní skupině, individuální odpovědnost, plánování, časová flexibilita. Všechno se počítá.

S dokonalým životopisem bude daleko jednodušší najít práci vašich snů! Již nyní jste o krok blíž ke své vysněné pracovní pozici.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Volební průzkumy a modely – preference politických stran

Volební průzkumy a modely – preference politických stran

Sledujte aktualizované volební průzkumy a modely. Jaké jsou preference jednotlivých politických stran? Vše na jednom místě!

Seznam povinné výbavy do auta podle zákona

Seznam povinné výbavy do auta podle zákona

Jaká je povinná výbava vozu v ČR? A co když se vydáte do zahraničí? Na co nezapomenout v Rakousku, Chorvatsku, Polsku nebo na Slovensku?

Udělejte si řidičák na motorku a užívejte si svobody

Udělejte si řidičák na motorku a vyberte tu nejlepší

Lákají vás nespoutané cesty za dobrodružstvím a výlety s kapkou adrenalinu? Co zkusit řídit motorku? Podívejte se, co budete potřebovat a...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY