Co je eIdentita a jak si ji založit a aktivovat online

S postupnou digitalizací veřejné správy České republiky přicházejí nové projekty, které mají za úkol zjednodušit online komunikaci s úřady. Jedním z takových projektů je právě Identita občana (dříve Eidentita), tedy elektronická identita občanů. Ta slouží k tomu, aby vás mohla veřejná správa jednoznačně identifikovat a umožnit vám tak konat požadované úřední úkony online.

Uživatelský účet Získání identity občana (e-identity) Aktivace CzechPoint

Co je eIdentita a jak si ji založit a aktivovat online Foto: Pixabay

Co je Identita občana (dříve Eidentita)?

Jedná se o nástroj, díky kterému je v online prostředí bezpečně ověřena vaše totožnost. Tím pádem se jedná o jakýsi klíč k elektronickým službám veřejné správy. Díky Identitě občana budete moci dělat různé úřední, či jiné úkony, například si zřídit datovou schránku, používat dálkový přístup do katastru nemovitostí nebo si třeba registrovat bezpilotní letoun.

Identita občana: registrace

Abyste mohli Identitu občana (e-identitu) využívat, je potřeba si ji nejprve založit, následně aktivovat a poté se do ní přihlásit. Pojďme se nyní společně podívat na jednotlivé kroky a vysvětlit si postup.

Založení a aktivace identifikačního prostředku NIA ID

Při přihlašování do vaší Identity občana (e-identity) je potřeba se nejdříve elektronicky identifikovat. K tomu skvěle poslouží tzv. identifikační prostředek - NIA ID (níže v článku najdete také další možnosti elektronické identifikace). Pro možnost přistupovat k e-identitě pomocí NIA ID je potřeba si tento identifikační prostředek nejdříve založit.

Nejprve si budete muset nechat ověřit vaši totožnost. To můžete učinit pomocí Identity občana (resp. mobilního klíče eGovernmentu, eObčanky, bankovní identity, služby MojeID nebo I.CA identita) nebo datové schránky. Pokud ani jeden z prostředků zatím nemáte, musíte si ho nejprve zřídit. Po ověření vaší totožnosti, bude ještě třeba ověřit také vaše další kontaktní informace (telefon a e-mail).

Předtím, než budete moci přístupový prostředek NIA ID začít používat, je potřeba jej aktivovat. Aktivaci je možné provést třemi následujícími způsoby:

 • ověřením datovou schránkou,
 • ověřením pomocí eObčanky,
 • osobním dostavením se na CzechPointu.

Pokud byste zapomněli vaše uživatelské jméno k NIA ID, můžete kontaktovat Service Desk Správy základních registrů na telefonním čísle +420 225 514 777.

Identita občana: přihlášení

Pro přihlášení se do Identity občana (e-identity) je třeba použít některý z tzv. identifikačních prostředků. Ty slouží pro vzdálené prokazování totožnosti. Těchto identifikačních prostředků je několik - buď ty, které nabízí stát, nebo soukromé společnosti.

Identifikační prostředky nabízené státem:

 • Občanský průkaz – eObčanka s aktivovaným kontaktním elektronickým čipem (vydaná po 1. 7. 2018), pokud ji chcete jako identifikační prostředek používat, musí být váš počítač vybaven čtečkou podle normy ISO 7816, CCID, přečtěte si postup jejího zřízení,
 • Mobilní klíč eGovernmentu – identifikační prostředek v podobě mobilní aplikace, který nabízí stát zdarma, aplikací vyfotíte QR kód, který se vám zobrazí na přihlašovací obrazovce daného portálu, v mobilu následně potvrdíte schválení přístupu, tak budete přihlášeni, postup získání aplikace a připojení klíče je k dispozici zde,
 • NIA ID – identifikační prostředek sestávající se z kombinace jména, hesla a SMS kódu (dříve OTP, či UPS), identifikační prostředek s dvoufaktorovým způsobem ověření – během přihlašováni zadáváte jméno a heslo, poté vám přijde SMS s kódem, který zadáte do počítače, tak dojde k přihlášení k dané službě, podívejte se na postup registrace k NIA ID.

Identifikační prostředky nabízené soukromoprávními společnostmi:

 • Starcos čipová karta v kombinaci s komerčním certifikátem s vysokou úrovní záruky, poskytuje ji I. certifikační autorita, a.s., na této stránce zjistíte, jak certifikát získat,
 • MojeID – bezpečný přihlašovací prostředek, díky kterému rozhodujete, které osobní údaje dané službě předáte, vaše osobní údaje jsou chráněny pomocí mobilní aplikace nebo hardwarového klíče, službu poskytuje sdružení CZ.NIC, tady najdete postup, jak si MojeID zřídit,
 • IIG – International ID Gateway je mezinárodní brána, která slouží k přihlašování k některým českým službám pomocí elektronických prostředků z jiných zemí, hodí se pro cizince, kteří v ČR podnikají, mohou se tak přihlásit k ePortálu ČSSZ, portálu Moje Daně, elektronickému mýtu nebo Notářské komoře. Čeští držitelé eObčanky  tak naopak mohou využívat zahraniční služby.
 • Bankovní identita – přihlášení funguje se stejnými údaji jako v internet bance ČSOB, Česká spořitelny, Komerční banky, Fio Air banky, Raiffeisenbank, Monety Money Bank a dalších.

Uživatelský účet portálu eidentita.cz

Označení "uživatelský účet" je nyní nahrazeno označením NIA ID. Jedná se o identifikační prostředek, díky kterému se bezpečně přihlásíte k online službám veřejné správy.

Aktivace e-identity na CzechPointu

Czechpoint je s e-identitou úzce spojen. Slouží jako kontaktní místo pro dokončení procesu registrace vaší e-identity. Pro registraci uživatelského účtu pomocí identifikačního prostředku (např. heslo, sms, jméno) je nutné tento účet aktivovat. A tato aktivace se provádí právě na CzechPointu – podáte tzv. Žádost o poskytnutí referenčních údajů z registru obyvatel jiné osobě (Správě základních registrů). Tuto žádost vyřídíte zdarma.

Datová schránka a e identita občana

Identita občana (E-identita) vám bude dobrým pomocníkem také v případě datové schránky. Díky tomu, že budete spolehlivě ztotožnění, v ní můžete vykonávat různé úkony. Jste-li držitelem e-identity, můžete si pohodlně na dálku:

 • zřídit datovou schránku fyzické či podnikající fyzické osoby,
 • zpřístupnit, či znepřístupnit datovou schránku,
 • zneplatnit přístupové údaje, nechat si vyjet nové na obrazovku,
 • přihlásit se do datové schránky (posílat zprávy atd.).

Eidentita u ČSOB, Raiffeisenbank, České spořitelny

Někteří lidé se ptají, jak získají e-identitu u různých bankovních ústavů. Odpověď je jednoduchá – u bank nelze získat e-identitu, nýbrž tzv. bankovní identitu. V praxi se jedná o podobnou záležitost, tedy jednoduché ověření totožnosti osoby, která žádá o provedení nějakých úředních, bankovních, či jiných úkonů, které vyžadují určitý stupeň zabezpečení před zneužitím. Například u online sázkových kanceláří nahradilo ověření přes bankovní identitu osobní ověření na kamenné pobočce.

1️⃣ Co je e-identita?

E-identita je klíč k elektronickým službám veřejné správy. Díky ní můžete vyřizovat různé úřední úkony online.

2️⃣ Co je NIA ID?

NIA ID je identifikační prostředek, díky kterému se můžete přihlašovat k e-identitě.

3️⃣ Je možné aktivovat e-identitu na pobočce CzechPointu?

Ano, na CzechPointu si můžete zdarma podat Žádost o poskytnutí referenčních údajů z registru obyvatel jiné osobě (Správě základních registrů). Tím si e-identitu aktivujete.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Vážení,
vaše návody na zřízení identity občana (dříve e-Identita) jsou neaktuální. Prosím opravte si informace podle návodu uvedeném v uživatelské příručce zveřejněné na stránkách www.info.identitaobcana.cz. Příručka se nachází se dole v patičce.

Snažím se marně si E identitu založit. Žádnou chybu mi to neukazuje ale přesto nejde založit. Co s tím. Myslela jsem, že si jí udělám na poštěš v Czech pointu ale co jsem vyčetla tak tam jí pouze zaktivují. Takže jsem tam kde jsem byla. Prostě to nejde,l žádnou chybu to nehlásí a nic.

Zamyslel se někdo z tvůrců nad tím, že člověk může mít výpadky paměti, polámaný či zapomenutý mobil či notebook, ležet vlivem úrazu či nemoci v nemocnici, krádeží, požárem či ztrátou záložních přístupových údajů přijít o elektronický kontakt a následkem toho všeho je pro státní zprávu v podstatě mrtvý či ignorant nereagující na úřední korespondenci se všemi negativními dopady na jeho život? Přestože je živý a ochotně odpovědět či reagovat na doporučeně zaslaný dopis poštou, zvláště ve vyšším věku? Kde poštovní zaměstnanci ověří totožnost člověka?

Čím déle ty návody čtu, tím méně to chápu!Kdo to sesmolil, to musel být velký koumes!

Pravda, e-identita velmi složitý proces a hlavně vám nikdo není schopen poradit !A důchodce-ze století páry- lítá z banky do czech pointu a bůhví kde ještě. Výsledek nula! A výpomoc od MAS taky nic moc. Ano pomůžou, ale doneste potřebné doklady a hlavně e-identitu, no a jste zase na začátku! Vskutku pomoc pro důchodce, obzvlášt když má pouze tlačítkový telefon.

Hlásí mi to : Připojení tohoto webu není zabezpečené.Server www.eidentita.cz odeslal neplatnou odpověď.
Zkuste spustit nástroj Diagnostika sítě ve Windows.
ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR. Po spuštění diagnostiky to hlásí, že to žádnou chybu nenašlo. Zkrátka na hoxxx. Ještě to zkusím na poště. Jinak nevím

To je opravdu pomoc pro důchodce?možná tak do blázince
...ani mladší si s tím neporadí... hlavně že při každém vystoupení pan Fiala hlásá,jak nenechají nikoho padnout 🤔🤔

To je opravdu pomoc pro důchodce?možná tak do blázince
...ani mladší si s tím neporadí... hlavně že při každém vystoupení pan Fiala hlásá,jak nenechají nikoho padnout 🤔🤔

Za chvíli jdu na poštu. Uvidím , jak to dopadne !

Jsem vdova-důchodkyně, potřebuji výměnu oken. Pochybuji, že bych mohla zažádat, úplně se v tom návodu ztrácím.

Můj manžel mě opustil, aby mohl být s jinou ženou, Dr. Ajayi je mocný duchovní muž, ke kterému se můžete obrátit, pokud potřebujete pomoc, je dokonalým kouzelníkem, který vám může pomoci vyřešit vaše životní problémy. můžete ho kontaktovat na jeho e-mailu: drajayi1990@gmail.com a můžete ho také kontaktovat na jeho WhatsApp / Viber čísle: +2347084887094 pomohl mi získat zpět mého manžela po 4 letech odloučení, byla jsem na pochybách, ale doktor Ajayi byl schopen odstranit pochybnosti s dobrými výsledky. Dr Ajayi také připravuje bylinky na jakýkoli druh nemoci, Byliny na léčbu impotence u mužů, bylinky na léčení myomů, Byliny na otěhotnění, bylinky na onemocnění ledvin, Lék na cukrovku a jakýkoli zdravotní problém Dr Ajayi na ně má bylinky.

Magořina. Proč je to vaše wise uvnitř v angličtině, když ho mají použít češi?

Byla jsem už na poště 3x,stačí si koupit nový telefon a jedete vše od začátku.

děs myslela jsem si naivně že vše vyřeším doma, ale ne ,nejdříve musím ještě na vysokou

Nádhera, díky moc za takovou pomoc !!!
Jsem zvědavá, jak se s tím vypořádá naše menšina.
Za ty to zase vyřídí úřady ?!

při čtení, jak si založit identitu, jsem u druhého odstavce odpadla, takže si vaší identitu někam strčte.... . Asi mluvím jiným jazykem než úředníci

Dnes jsem absolvoval kolečko- založení identity na CzechPointu pro Celní úřad. Od 1.7.2022 nutno proclít zásilky i do částky 150 euro.(nařízení EU) Moje zásilka je za 87. Kč a váha je 28g. Ani jeden úředník- Česká pošta, + Obecní úřad, nevěděl, o co se vůbec jedná. Nakonec na Ob.úřadě mi vystavili nějaké lejstro za 200 Kč, které mě bylo k ničemu, protože to s požadovanou identitou nemělo nic společného a já jako důchodce VYHODIL 200 Kč.. Úředníci, které si platíme ze svých daní, nevědí která bije. Nejsou proškoleni. Hlavně že jsme v EU. Bůh nám pomáhej. Novotný Evžen Police nad Metují

Owase Raymond
a dokázal by mi velký kouzelník založit e-identitu? díky předem, mistře

Vsechno jsem to absolvoval, ano, tekl jsem z toho, na ePONTU jsem byl, je to celé nesmyslnlně sepsané, dlouhé a protože NEDÁVÁME, spoń NE česky, sack off a k tomu fukof !

Proč to nedělaqt jednduše a FUNKČNĚ ? Třeba těma bankovníma IDENTITAMA, když to aparát státní správy není schopný udělat sám ?

Velice často se přihlašuji při platbách přes svůj účet u ČS a.s., ale zřÍzení bakovní identity nejsem schopen uskutečnit, neboť návody na webu jsou pro PC rutinéry a ne pro dlouholetého uživatel elektr. bnnkovnictví.
Na webu nepoznám, že nabídka pomoci není od podvodníka.

Hezky den, mam ucet v Narodnim bodu - Identite obcana. Mam i apku, ale nejsem schopny ji nijak aktivovat. Neustale mi pise, ze musim overit identitu. Poradite jak? Diky, uz jsem z toho Goro, hledim do toho 4h a nic...

Že máme vládu idiotů si už začínám zvykat, ale kdo toto vymyslel, byl jejich král. Už hodinu se snažím a točím se v kruhu. Na Czechpointu vůbec nevědí, co to eidentita je.....

Zdravím všechny a Bůh vám žehnej při čtení.
Chci využít této příležitosti a vydat svědectví o tomto velkém kouzelníkovi, který svou zázračnou silou dokázal zázraky. pokud chcete jakoukoli pomoc s jakýmkoli problémem, o kterém si myslíte, že je nad vás, kontaktujte chubygreat@gmail.com, dokáže se svou silou zázraky. můžete také whatsapp ho na +2349056504566 je tam vždy vyřešit problém.

Zdravím všechny a Bůh vám žehnej při čtení.
Chci využít této příležitosti a vydat svědectví o tomto velkém kouzelníkovi, který svou zázračnou silou dokázal zázraky. pokud chcete jakoukoli pomoc s jakýmkoli problémem, o kterém si myslíte, že je nad vás, kontaktujte chubygreat@gmail.com, dokáže se svou silou zázraky. můžete také whatsapp ho na +2349056504566 je tam vždy vyřešit problém.

Tak tohle je vážně na palici, tedy spíš palicí někomu do hlavy a né jednou. Už asi týden se pomouším prokousat skrz to všechno, i úřady jsem navštívil ale takovouhle kok.....! Garantuju že každý se na to vys..... nějaké registrace atd. Ja to udělal právě teď. Majte sa. 😤😤😤

a to si skúste založiť eIdentitu ako cudzinec. Podpora na Správe základních registrů ma odkázala na Odbor azylové politiky Min. vnitra ČR, aby ma zaevidovali do registru obyvatel. Tam mi neporadili a dali mi číslo naspäť na helpdesk eIdentity :D

da se zalozit e identita a datova schranka bez osobniho dojiti na urad v CR? ziju v zahranici jsem obcan CR a potrebovala bych si to vyridit, muze nekdo poradit jak a zda to je mozne

Získání e-identity je příliš složitý proces. S takovou se Vám na to většina lidí registrovat odmítne. Já budu chtít e-identitu, ale budu si kvůli tom zakládat jakési NIA ID, to půjdu ověřit na Czech point a potvrzení e-identity půjdu opět ověřit na Czech point a byrokracie jen roste a roste. :-(

Proč se musím ještě registrovat pro nějakou jinou službu třeba mojeID?

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

eockovaci prukaz - léky na predpis a ockovani

EOP - elektronický očkovací průkaz online

Digitalizace zdravotnictví je nyní nutnost. Sjednocení informací o veškerém očkování do elektronické podoby nám ulehčí život. Seznamte se s...

Jak na odstoupení od smlouvy - vzory a formulář

Jak na odstoupení od smlouvy – vzory a formulář

Co dělat, když darujeme nebo dostaneme nevhodný dárek ❓ Jak postupovat, když objevíme vadu na zakoupeném zboží a potřebujeme vyřídit...

Registrace dronů v ČR – cena testu, sankce a otázky

Registrace dronů v ČR – cena testu, sankce a otázky

Od Nového roku platí nová pravidla, která regulují provoz dronů ☝ Podívejte, se kde a jak můžete zaregistrovat svůj stroj a kteří piloti...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY