Kdy je mezinárodní den otců?

Den otců slaví v různých zemích na světě v různých termínech. Podívejte se, kdy se slaví tento svátek u nás a kdy v zahraničí. Navíc se můžete inspirovat našimi tipy na dárky a přání pro otce...

Kdy je mezinárodní den otců? Foto: Pixabay

Kdy je mezinárodní Den otců 2024?

V České republice se Den otců stejně jako v mnoha dalších zemích slaví třetí neděli v červnu. Letos připadá na 16. června. Nejde ale o společný mezinárodní den, který by se slavil ve stejný den v různých zemích po světě. Je důležité tuto otázku vyřešit individuálně pro každý stát zvlášť.

V některých dalších státech připadá na 19. března (den sv. Josefa). To přirozeně plyne z biblické postavy Josefa jako zástupného otce Ježíše. Na základě toho je považován za patrona otců. V zemích, kde hraje křesťanská víra významnou roli, jako je například Itálie, Španělsko nebo Portugalsko, se tak Den otců pojí se dnem svatého Josefa.

Evropa je však co se týče otázky tohoto svátku ještě roztříštěnější. V severských zemích se pak slaví koncem podzimu, konkrétně letos připadá na 10. listopadu. A aby to nebylo málo komplikované, existuje také Mezinárodní den mužů, který se rovněž slaví na různých místech v různých dnech.

Český Den otců (ČR)

Česká tradice červnového Dne otců sahá až do roku 1910. Její původ ale není tuzemský, nýbrž americký. Vznikla ve městě Spokane ve Státech. Členka místního kostela Sonora Smart Doddová tehdy navrhla místnímu pastorovi, že by se kromě Dne matek měl slavit také Den otců. Sonora chtěla tento svátek oslavit 5. června, kdy měl narozeniny její otec, vdovec, který sám vychovával šest dětí. Pastor ale v tento den neměl čas a oslava byla přesunuta až na třetí červnovou neděli. Poprvé se tak Den otců slavil 19. června 1910 právě ve městě Spokane.

Svátek sice posléze na nějaký čas upadl do zapomnění, Sonnora Doddová ho ale po ukončení studií opět začala propagovat a znovu ho oživila. I díky chytrému spojení s výrobci různého pánského zboží se jí pro "její" svátek podařilo dosáhnout celonárodní popularity a v roce 1966 prohlásil prezident Lyndon Johnson třetí červnovou neděli za oficiální Den Otců.

Odtud jsme ho později převzali my. Jako převážně ateistickému státu orientovanému na Západ nám z obecného hlediska dává větší smysl než svátek s duchovní podstatou.

Datum Dne otců v Německu a dalších zemích

Jak jsme zmínili v úvodu, v různých zemích se Den otců slaví v různých datech. A konkrétně v rámci Evropy je to velmi různorodé. Dobrým příkladem může být třeba sousední Německo. Den mužů a otců tu připadá na církevní svátek Nanebevstoupení Páně, který se slaví čtyřicet dní po Velikonocích.

Den otců získal svéráznou podobu především v bývalé NDR, která byla ateistická, a tak v ní na rozdíl od "západního Německa" nebylo v tento den volno. Muži si na protest proti tomu brali dovolenou, vyráželi na vandry do přírody nebo společně slavili po hospodách. Tím pádem do práce v tento den chodily jen ženy.

Kdy se kde letos slaví Den otců?

  • v Německu 40 dnů po Velikonocích 9. května 2024
  • v Dánsku na Den ústavy 5. června 2024
  • ve Finsku, Norsku, Švédsku, na Islandu a v Estonsku druhou listopadovou neděli 10. listopadu 2024
  • ve Španělsku, Portugalsku, Itálii, Belgii nebo v Chorvatsku na sv. Josefa 19. března 2024
  • v Rusku se 20. října slaví Den otců jako svátek nově zavedený Vladimirem Putinem v roce 2021
  • v Austrálii a na Novém Zélandu se Den otců slaví první neděli v září, letos hned 1. září 2024
  • V Egyptě, Sýrii, Libanonu nebo ve Spojených arabských Emirátech a některých dalších arabských zemích 21. června 2024

Den otců: Dárek, přání a básnička

Přemýšlíte, jak potěšit svého tatínka u příležitosti Dne otců? Ze strany dětí vždy udělá největší radost nějaký ten vlastnoručně (nebo s pomocí) vyrobený dárek či přáníčko. "Dospělé děti" mohou otce obdarovat třeba lahví dobrého rumu, kvalitní whisky nebo nějakou jinou dobrotou.

Inspirace na přání: Básnička pro tatínka

Mám tě rád/a, tatínku,

stejně jako maminku.

Možná ještě víc,

to je těžké říct.

Každopádně nejvíc na světě,

v celém vesmíru i na naší planetě.

Krásný Den otců přeje ...

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

je to dobrý darek pro tatinka

Ahoj táto snad se tam na hoře máš dobře, mám tě rada

U nás se taky slaví den otců. Dávám dárek jak taťkovi, tak i manželovi. Je to táta našeho syna, který je ještě malý na to, aby mu dal nějaký dárek, tak ho za něj dávám já. Letos jsem jim oběma koupila parfém z https://www.esensino.cz/ , ale samozřejmě každému jiný, aby chlapi nevoněli stejně :-D .

táto mam tě ráda

Ahoj tati

mám ho moc rád

hodně štěstí táto přeje ffhjh

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Mezinárodní den dětí - datum a program pro děti

Mezinárodní den dětí – datum a program pro děti

Kam vyrazit s dětmi na Den dětí plný zábavy a atrakcí? ⚽ Jaké možnosti nabízí Praha, Brno a další města? ☀️ Jaká je historie toho svátku?...

Kdy a jak se slaví Den Země + aktivity pro děti

Kdy a jak se slaví Den Země + aktivity pro děti

Podívejte se, kdy a proč se na celém světě slaví Den Země. ☀️ Máme pro vás také pár tipů, jak ho letos strávit s dětmi.

cervene-vino.jpg

Vtipné citáty a vtipy o alkoholu, pivu a vínu

Znáte nějaké vtipné citáty o alkoholu? 🥂 Víte, které slavné osobnosti k němu měly kladný vztah? Nabízíme vám malou ukázku citátů o víně a...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY