Kdy je mezinárodní den otců?

Den otců slaví v různých zemích na světě v různých termínech. Podívejte se, kdy se slaví svátek otců u nás i v dalších zemích i na tipy na dárky a přání.

Kdy je mezinárodní den otců?
Foto: Pixabay

Kdy je mezinárodní den otců 2023?

V České republice se Den otců stejně jako v mnoha dalších zemích slaví třetí neděli v červnu - letos 18. června, nejde ale o společný mezinárodní den ve všech zemích. V některých státech připadá den otců na sv. Josefa (19. března), v severských zemích se slaví v listopadu, a aby to nebylo málo komplikované, existuje také Mezinárodní den mužů, který se rovněž slaví na různých místech v různých dnech.

Tradice červnového Dne otců sahá až do roku 1910 a vznikla v americkém městě Spokane. Členka místního kostela Sonora Smart Doddová tehdy navrhla místnímu pastorovi, že by se kromě Dne matek měl slavit také Den otců. Sonora chtěla tento svátek oslavit 5. června, kdy měl narozeniny její otec, vdovec, který sám vychovával šest dětí. Pastor ale tento den neměl čas a oslava byla přesunuta až na třetí červnovou neděli. Poprvé se tak Den otců slavil 19. června 1910 právě ve městě Spokane.

Svátek sice postupně upadl do zapomnění, Sonnora Doddová ho ale po ukončení studií opět začala propagovat a znova ho oživila. I díky chytrému spojení s výrobci různého pánského zboží se ji pro "její" svátek podařilo dosáhnout celonárodní popularity a v roce 1966 prohlásil prezident Lyndon Johnson třetí červnovou neděli za oficiální Den Otců.

Datum dne otců v Německu a dalších zemích

Jak jsme zmínili v úvodu, v různých zemích se Den otců může slavit jindy a dobrým příkladem může být třeba sousední Německo. Den mužů a otců tu připadá na církevní svátek Nanebevstoupení Ježíše Krista, který se slaví čtyřicet dní po Velikonocích.

Den otců získal svéráznou podobu především v bývalé NDR, která byla ateistická a na rozdíl od "západního Německa" v ní nebylo tento den volno. Muži si na protest proti tomu brali dovolenou a vyráželi na vandry do přírody nebo společně slavili po hospodách. Do práce v tento den chodily jen ženy.

Kdy se kde letos slaví Den otců

  • V Německu 40 dnů po Velikonocích: 18. května 2023
  • V Dánsku na den ústavy: 5. června
  • Ve Finsku, Norsku, Švédsku, na Islandu a v Estonsku druhou neděli v listopadu: 12. listopadu 2023
  • Ve Španělsku, Portugalsku, Itálii, Belgii nebo v Chorvatsku 19. března
  • V Rusku se 23. února slaví Den obránců vlasti
  • V Austrálii a na Novém Zélandu se Den Otců slaví první neděli v září: 3. září 2023
  • V Egyptě, Sýrii, Libanonu nebo ve Spojených arabských Emirátech a některých dalších arabských zemích 21. června

Den otců: Dárek, přání a básnička

Jak potěšit svého tatínka při příležitosti Dne otců? Radost vždy udělá nějaký vlastnoručně (nebo s pomocí maminky) vyrobený dárek nebo přáníčko, "dospělé děti" mohou otce obdarovat třeba lahví dobrého rumu, kvalitní whisky nebo nějakou jinou dobrotou.

Inspirace na přání: Básnička pro tatínka

Mám tě rád, tatínku,

stejně jako maminku,

možná ještě víc,

to je těžké říct.

Každopádně nejvíc na světě,

opravdu hrozně moc miluji tě.

Krásný Den otců přeje ...

Chcete-li svému tatínkovi udělat radost věcným dárkem, máme pro vás skvělý tip. Seriál Dexter je natočen podle knižní předlohy. Knihy napsal Jeff Lindsay. Díky tomu, že jde o sérii knih, máte dárek pro svého otce hned k několika dalším příležitostem.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

je to dobrý darek pro tatinka

Ahoj táto snad se tam na hoře máš dobře, mám tě rada

U nás se taky slaví den otců. Dávám dárek jak taťkovi, tak i manželovi. Je to táta našeho syna, který je ještě malý na to, aby mu dal nějaký dárek, tak ho za něj dávám já. Letos jsem jim oběma koupila parfém z https://www.esensino.cz/ , ale samozřejmě každému jiný, aby chlapi nevoněli stejně :-D .

táto mam tě ráda

Ahoj tati

mám ho moc rád

hodně štěstí táto přeje ffhjh

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Mezinárodní den dětí - datum a program pro děti

Mezinárodní den dětí – datum a program pro děti

Kam vyrazit s dětmi na Den dětí plný zábavy a atrakcí? ⚽ Jaké možnosti nabízí Praha, Brno a další města? ☀️ Jaká je historie toho svátku?...

Kdy a jak se slaví Den Země + aktivity pro děti

Kdy a jak se slaví Den Země + aktivity pro děti

Podívejte se, kdy a proč se na celém světě slaví Den Země. ☀️ Máme pro vás také pár tipů, jak ho letos strávit s dětmi.

cervene-vino.jpg

Vtipné citáty a vtipy o alkoholu, pivu a vínu

Znáte nějaké vtipné citáty o alkoholu? 🥂 Víte, které slavné osobnosti k němu měly kladný vztah? Nabízíme vám malou ukázku citátů o víně a...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY