Nejlevnější dodavatel plynu: kalkulačka a srovnání cen

Víte, kolik stojí plyn? Jaké nabídky mají dodavatelé připravené pro rok 2023? Jak najít tu nejlepší nabídku právě pro vaši domácnost? Vyplatí se fixace cen právě teď? Čtěte dál a dozvíte se odpovědi nejen na tyto otázky.

Nejlevnější dodavatel plynu: kalkulačka a srovnání cen Foto: Pixabay

Cena zemního plynu za m3

Aktuální průměrná cena 1 metru krychlového plynu činí přibližně 28 Kč. To je ale dost zaokrouhlené číslo, protože ceny v domácnostech ČR se pohybují od 18 do 39 Kč. Liší se tedy opravdu hodně, a to podle jednotlivých dodavatelů i regionů. Svůj vliv na cenu plynu má také fixace na určité období.

Spekulace o cenách plynu v roce 2022 vybízela k tomu, aby zákazníci nepřistupovali k fixaci ceny dlouhodobě, protože v letošním roce by se měli dočkat lepších nabídek. Přestup k novému dodavateli plynu bylo proto vhodné raději velmi dobře propočítat.

Vývoj ceny plynu a zastropování cen v roce 2023

V současné době je trh energií pro konečného spotřebitele cenově stále nestabilní. Přestože cena plynu má aktuálně klesající tendenci, hladina se stále drží vysoko.

Vláda dokonce pro celý rok 2023 zastropovala ceny, které platí domácnosti. Letos tedy uhradíte maximálně 2 500 korun za megawatthodinu (MWh) zemního plynu + 130 Kč/měsíc/domácnost + úřední poplatky a daň z přidané hodnoty (DPH).

Nehledě na výši svojí spotřeby, více nezaplatíte. Tento cenový strop platí od 1. ledna do 31. prosince 2023.

Nejlepší a nejlevnější dodavatel plynu

Výběr správného dodavatele plynu vám může ušetřit dlouhodobě hodně peněz. Pro výběr toho nejlepšího a nejlevnějšího dodavatele je ale také zapotřebí sledovat vývoj ceny plynu celkově. V době, kdy je cena plynu na maximu, je velmi těžké najít dodavatele se skvělou nabídkou. Pokud taková nabídka přeci jen přijde, velmi podrobně si přečtěte podmínky smlouvy, protože není všechno zlato, co se třpytí.

sipka Srovnejte si nabídky dodavatelů pomocí praktické kalkulačky cen plynu.

Abyste měli lepší přehled o plynárenském trhu, máme pro vás informace o předních dodavatelích. Existují také menší překupníci, kteří jsou ale citlivější na burzovní výkyvy a v krizových dobách častěji kolabují. Takže dejte pozor, abyste si zvolili důvěryhodného partnera a neskončili pod dodavatelem poslední instance.

Kdo je dodavatel poslední instance

Dodavatel poslední instance, zkráceně DPI, automaticky přebírá odběratele po úpadku jejich původního dodavatele. Díky tomu domácnosti a firmy nezůstanou bez energií. Následně mají 6 měsíců, aby se porozhlédly po libovolném novém dodavateli, se kterým uzavřou standardní smlouvu. DPI podléhá cenové regulaci, jeho ceny však bývají poměrně vysoké, protože chybějící energii nakupuje narychlo na rozbouřené burze.

Česká republika má 3 dodavatele poslední instance, kteří zabezpečují nouzové dodávky zemního plynu v přidělených distribučních regionech:

  1. E.ON Energie v jižních Čechách
  2. innogy Energie ve většině České republiky
  3. Pražská plynárenská v Praze

Průměrná spotřeba v české domácnosti

Ceníky zemního plynu se liší podle dodavatele, regionu, vybraného tarifu a individuální spotřeby. Tady srovnáme, kolik v roce 2023 zaplatí obyčejné české rodiny. Průměrná domácnost se nachází na největším distribučním území, což znamená kdekoli kromě Prahy a jižních Čech. Na vytápění, ohřev užitkové vody a vaření spotřebuje 10,327 MWh zemního plynu za rok.

Cenu přepočítáváme z energetických jednotek (MWh) na objemové jednotky (m3) podle průměrného tuzemského koeficientu 1 MWh = 93,63 m3.

V konečném vyúčtování najdete ještě další fakturační položky, které určují zákonodárci a úředníci. Distribuční poplatky dostane provozovatel místních plynovodů (distributor), svůj podíl obdrží také operátor krátkodobého velkoobchodního trhu (OTE) a do státní pokladny půjde daň z přidané hodnoty (DPH).

innogy (RWE) – cena plynu (2023)

Největší dodavatel ovládá 42 % tuzemského plynárenského trhu. Zásobuje asi 1 156 000 z celkových 2 765 000 odběrných míst. Dříve se jmenoval RWE a patřil německým investorům, dneska se nazývá innogy a spadá pod maďarskou státní společnost MVM. Pro rok 2023 nabízí novým odběratelům následující tarify.

Tarif Cena za MWh Cena za měsíc
Benefit + 1 800 Kč 130 Kč
Start 12 1 850 Kč 130 Kč
Standard 2 050 Kč 109 Kč

Centropol – zemní plyn (2023)

V Ústí nad Labem sídlí společnost, která patřila mezi první alternativní dodavatele v České republice. Centropol přežil energetickou krizi, zatímco například Bohemia Energy zkrachovala. Ústecký obchodník nadále patří mezi největší tuzemské dodavatele zemního plynu a nováčkům nabízí ceníky, které jsou pod letošními vládními cenovými stropy.

Tarif Cena za MWh Cena za měsíc
Fixně online pro začátek na 1 rok 1 735 Kč 105 Kč
Fixně na 1,5 roku 1 786 Kč 105 Kč
Fixně pro začátek na 1 rok 1 835 Kč 105 Kč
Bez závazku 1 995 Kč 110 Kč

MND – cena plynu (2023)

Moravské naftové doly jsou největší českou společností, která v tuzemsku těží fosilní paliva. Vrtají na Slovácku, sídlí v Hodoníně a nabízejí „plyn z první ruky". Všechny jejich  smlouvy jsou na dobu neurčitou, takže výpovědní lhůta trvá 3 měsíce. MND patří do skupiny KKCG, stejně jako například sázková kancelář Sazka.

Tarif Cena za MWh Cena za měsíc
Plyn z první ruky – Ceník Léto 25 1 599,17 Kč 129,75 Kč
Základní ceník Plyn z první ruky 2 261,98 Kč 138,84 Kč

E.ON Energie – cena plynu (2023)

Na řadu přichází německá akciová společnost, která se vedle španělské Iberdroly a italského Enelu řadí mezi největší energetické korporace v Evropě. V České republice má silnou pozici zejména v jižních Čechách, kde provozuje plynovody. Ale jakémukoli zájemci prodá také samotný zemní plyn. Srovnejme tedy, co vám případně naúčtuje E.ON v roce 2023.

Tarif Cena za MWh Cena za měsíc
Variant 24 Duben 2023 1 550 Kč 130 Kč
Variant PRO 24 Duben 2023 1 550 Kč 130 Kč
Plyn online PRO na 1 rok 4/23 1 650 Kč 130 Kč
Komplet plyn za věrnost na 2 roky 4/23 1 750 Kč 130 Kč
Variant PRO 12 Duben 2023 1 750 Kč 130 Kč
Komplet plyn PRO s klesající cenou 4/23 1 800 Kč 130 Kč

ČEZ – ceny plynu (2023)

České energetické závody vydělávají zejména na jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany, potažmo na distribuci elektrické energie. Ale taky jsou druhým největším dodavatelem zemního plynu v České republice. Bezbarvou a beztvarou fosilní komoditou zásobují asi 581 000 odběrných míst, což znamená 21 % celého trhu. Srovnejme, kolik stojí letošní zemní plyn od polostátní společnosti ČEZ.

Tarif Cena za MWh Cena za měsíc
Plyn na 1 rok v akci 1 990 Kč 128 Kč
Plyn na 2 roky 1 990 Kč 128 Kč
Plyn na 3 roky 1 990 Kč 128 Kč
Plyn pro ZTP 2 500 Kč 105 Kč
Plyn bez závazku 2 500 Kč 128 Kč

Kalkulačka pro srovnání cen plynu – ERÚ

Abyste si udělali přesnější představu o tom, jaké nabídky máte ve svém regionu k dispozici, je tady pro vás kalkulátor cen energií, který doporučuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Na této stránce si můžete po vyplnění všech nezbytných polí přečíst jednotlivé nabídky ve svém okolí. Tedy od konkrétních dodavatelů, kteří dodávají plyn ve vašem regionu.

Konkrétní nabídky dodavatelů se mohou lišit od těch v kalkulátoru, přestože se denně aktualizují. Zajímá-li vás konkrétní nabídka, vždy se raději obraťte přímo na dodavatele. Pomocí kalkulátoru budete mít ovšem přesnější představu o tom, jak bude nabídka vypadat.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Prosim o odpoved,jsem sama v domecku ,po smrti manzela ,mam od 1.3.23 novou smlouvu u Neonu.,na dodavku plynu ,ackoli jsem mesicni zalohy ve vysi 2000,0 Kc do vyuctovani srpna 2023 uhradila ,neni mi jasna jak spolecnost prisla na nadoplaten za 5mesicu ve vysi 14.000,0Kc.Podotykam ,ze vodu plynem neohrivam.Jak vysoky Tarif musim zde uhradit.? Zda se mi to ke konci topne periody priliz vysika castka.Za odpoved predem dekuji. .Hana S .

chci poradit ktery dodavatel plynu je pro mne nejvyhonejsi pri me spotrebe 20kwh

Mám zájem - 605 311 136

Prosím o potvrzení či vyvrácení, že po úmrtí manželky nemám/mám nárok na manželčinu zafixovanou smlouvu (její pokračování do vypršení této smlouvy)?Společnost E-ON mi to odpírá a chce uzavřít novou nynější pro mne nevýhodnou smlouvu! Přitom na ČT1 ve večerních zprávách v 18 hodin ve 4-tém týdnu tohoto roku bylo o podvodu na starou paní vysíláno, kdy jí neprávem také ukončili původní zafixovanou smlouvu po manželovi! (zafixovanou)

Prosím o potvrzení či vyvrácení, že po úmrtí manželky nemám/mám nárok na manželčinu zafixovanou smlouvu (její pokračování do vypršení této smlouvy)?Společnost E-ON mi to odpírá a chce uzavřít novou nynější pro mne nevýhodnou smlouvu! Přitom na ČT1 ve večerních zprávách v 18 hodin ve 4-tém týdnu tohoto roku bylo o podvodu na starou paní vysíláno, kdy jí neprávem také ukončili původní zafixovanou smlouvu po manželovi! (zafixovanou)

Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn

Mám letos spotřebováno 29 MWh za spotřebu zemního plynu. Prosím laskavě o výpočet, kolik zaplatím po zastropování cen ZP . Jde mi o cenu neregulované položky, tak i regulované. Děkuji za odpověď

Mám letos spotřebováno 22MWh za spotřebu ZP.Prosím laskavě o výpočet,kolik zaplatím po zastropování cen ZP.Zajímá mě jak neregulovaná položka,tak regulovaná.Děkuji.
Zdraví Jan

Dobrý den, chceme odejít od Armex energie a přejít k jinému dodavateli plyn zálohy 12000. 734633864

Prosím o kalkulaci aktuální miceny energií pro Moravskoslezský kraj

Mne pomohla kalkulacka cen plynu https://www.nasetreno.cz/kalkulacka-cen-plynu/ jsou tam videt aktualni ceny od vetsiny dodavatelu.

Prosím o kalkulátor cen energií Plzeňského kraje Rokycany

Prosím o kalkulátor cen energií Vysočina, H. Brod

Jsem sama. Platím 130Kč měsíčně a projedu za rok 135 kč zbytek je cestovný. Uvažuji převod na eletřinu. Co vy na to. Děkuji.

Prosím o kalkulátor cen energií v ústeckém kraji okr. Litoměřice

Prosím o kalkulátor cen energií v Karolovarském kraji,Cheb

Prosím o kalkulátor cen energií ve Zlínském kraji. Okres Uherské Hradiště ... Jsem ze Starého Města ... Děkuji

Prosím o kalkulátor cen energií ve Středočeském kraji. Jsem z Poděbrad.
Děkuji

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kalkulačka alimentů na děti - výpočet, tabulky a zákon

Kalkulačka alimentů na děti - výpočet, tabulky a zákon

Otázka alimentů je v České republice ožehavé téma.☝ Potřebujete poradit, jak řešit vaši situaci?☝ V tomto článku najdete veškeré informace...

Během milostivého léta se můžete zbavit dluhů za velmi výhodných podmínek

Milostivé léto - jak postupovat a zastavit exekuci

Co je milostivé léto?☝ Od kdy je a kdy končí?☝ Jak se zbavit exekucí během milostivého léta?☝ Odpovědi na tyto i další otázky najdete v...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY