Kde najdu číslo elektroměru a plynoměru (EAN a EIC)

V tomto článku vám vysvětlíme rozdíl mezi EAN kódem a výrobním číslem elektroměru. Zodpovíme otázky ohledně EIC i EAN kódů a poradíme vám, jak zjistit svého dodavatele plynu i elektřiny a mnohem víc!

Kde najdu číslo elektroměru a plynoměru (EAN a EIC) Foto: Pixabay

Co je EAN číslo (European Article Number)

EAN je 18místný kód, který slouží k jednoznačné identifikaci odběrného místa elektřiny. European Article Number se do češtiny přeloží jako mezinárodní číslo obchodní doložky.

Tento kód vzniká při registraci nového odběrného místa elektřiny a zaniká s jeho zánikem. V případě, že se odběrné místo přenáší z jednoho zákazníka na druhého, EAN kód přebírá nový zákazník.

EAN kód odběrného místa X výrobní číslo elektroměru

Číslo měřidla, které najdete na svém elektroměru, je výrobní číslo. EAN kód byste tam hledali marně. Výrobní číslo elektroměru se používá k odečtu elektřiny. Při převodu odběrného místa potřebujete znát jak svůj EAN kód, tak i výrobní číslo elektroměru.

Co je EIC kód a číslo plynoměru

Zkratka EIC pochází z anglického výrazu Energy Identification Code a znamená energetický identifikační kód. Je to 16místné číslo, které slouží k identifikaci spotřebního místa zemního plynu a jeho dodavatele.

Stejně jako u EAN kódu vzniká při registraci nového odběrného místa a s jeho zánikem i přestává existovat. Pokud ovšem spotřební místo pouze mění majitele, EIC kód přebírá nový zákazník.

Číslo plynoměru je uvedené přímo na plynoměru. Není to EIC kód! Používá se při odečtech plynu a také ho budete potřebovat, pokud převádíte spotřební místo na nového zákazníka.

Kde hledat EAN kód pro elektřinu a EIC kód pro plyn

Na každé faktuře je uveden kód, který hledáte. Faktura za elektřinu obsahuje EAN kód a faktura za plyn zase EIC kód. To platí bez ohledu na dodavatele. Oba tyto kódy jsou nezbytnou součástí faktury.

Ze své faktury za plyn/elektřinu se dozvíte:

  • EAN kód
  • číslo elektroměru
  • svého dodavatele elektřiny
  • EIC kód
  • číslo plynoměru
  • svého dodavatele plynu

Jak zjistit dodavatele plynu či elektřiny

Díky kódům EIC a EAN můžete zjistit svého dodavatele plynu a elektřiny. Na stránkách ERÚ vyplníte kontaktní formulář. ERÚ pak u operátora trhu OTE, a.s. zjistí vašeho dodavatele plynu či elektřiny.

Termíny odečtů elektřiny a plynu

Odečty plynu i elektřiny probíhají jednou ročně. Přesné termíny odečtů se vždy hlásí minimálně dva dny dopředu. Liší se v závislosti na dodavateli.

Letos můžete využít možnosti samoodečtu elektřiny Foto: Pixabay

*️⃣Kde najdu ean odběrného místa PRE?

EAN kód najdete ve své faktuře za elektřinu. Více se dočtete zde.

*️⃣Kde najdu číslo elektroměru?

Číslo elektroměru je uvedené přímo na měřidle. Hledejte štítek, který obsahuje číslo, před kterým je obvykle zkratka N., Nr. nebo No.

*️⃣Jak zjistit EAN kód ČEZ?

EAN kód je uveden na každé faktuře za elektřinu. Více se dočtete zde.

*️⃣Kde najdu číslo plynoměru?

Číslo plynoměru je uvedené přímo na měřidle. To obsahuje štítek, kde kromě dalších informací najdete i číslo plynoměru.

*️⃣Jak zjistit dodavatele elektřiny?

Pokud znáte svůj EAN kód, vašeho dodavatele elektřiny vám pomůže dohledat ERÚ. Více informací se dočtete zde.

*️⃣Co je výrobní číslo elektroměru/plynoměru?

Výrobní číslo elektroměru i plynoměru je 5-9místný kód, který určuje váš konkrétní elektroměr či plynoměr. Slouží k určení místa pro odběr plynu či elektřiny v případě odečtů či přepisu z jednoho zákazníka na druhého.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

fixace plynu

Dobrý den, potřebuji znát svůj EAN původního dodavatele (PRE) elektřiny. Znám pouze EAN dodavatele Bohemia Energy. Potřebuji ho pro novou smlouvu nového dodavatele. Děkuji

Dobrý den. Starou smlouvu bohužel nemohu dohledat, a faktury likviduji. Co teď ? Dá se nějak zjistit EAN a EIC ? když dodavatel přerušil služby? Dekuji

Děkuji za tento článek, moc mi pomohl při vyplňování protokolu, který jsem potřebovala když jsme měnili majitele odběrného místa. Chtěli tam po mně uvést číslo měřidla a já furt nevěděla, co to je a tady jednoduše vysvětlený, že jsem hnedka věděla, kam pro něj zamířit. BohemiaEnergy vše uznala a přenesení proběhlo u nich v pořádku.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Máte výpadek elektřiny? Podívejte se, kde jsou aktuálně odstávky

Máte výpadek elektřiny? Podívejte se, kde jsou aktuálně odstávky

Co všechno může být příčinou výpadku elektřiny?⚡Kde získat spolehlivé informace o délce výpadku či odstávky?⚡Jak se na takovou situaci...

K čemu je energetický štítek budov a jak jej získat

K čemu je energetický štítek budov a jak jej získat

Nevíte, jak získat energetický štítek domu nebo energetický štítek na byt? Ptáte se, k čemu je vlastně energetický štítek nemovitosti...

Nejlevnější dodavatel plynu: kalkulačka a srovnání cen

Nejlevnější dodavatel plynu: kalkulačka a srovnání cen

Jaká je aktuální cena plynu? Za kolik se prodává v tarifech dodavatelů? Kdo je nejlevnějším dodavatelem plynu u nás? Čtěte dál a dozvíte se...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY