Dálniční známky Rakousko: Cena – kde koupit a kam nalepit

Hodláte cestovat přes Rakousko a využívat tamní placené silniční úseky? Potom se vám budou hodit aktuální informace o dálničních známkách.

Kde koupit známkuCeny dálničních známek
Kam nalepit známku

Dálniční známky Rakousko: Cena – kde koupit a kam nalepit Foto: Pixabay

Rakouská dálniční známka: 9,5/10

 • Přednosti: Lze zakoupit i jednodenní kupón
 • Možnost výběru: K zakoupení jak elektronický známka, tak fyzická – nalepovací na čelní sklo

Dálniční známky Rakousko

Pokud hodláte při cestě do Rakouska nebo třeba do Chorvatska využívat rakouskou dálniční síť, budete povinni zakoupit si platnou známku. Na výběr je hned několik možností. Pořídit si lze elektronickou dálniční známku, ale stejně tak je možnost zakoupit fyzický kupón, jenž se vylepuje na čelní sklo. Je jen na vás, čemu dáte přednost. Ceny se nijak neliší.

Poplatky za dálnice (Rakousko – kde je nutná známka)

Platnou dálniční známku musíte mít na rakouských dálnicích a rychlostních silnicích od 1. ledna 2004. Platí to pro všechna vozidla do celkové maximální hmotnosti 3,5 tuny. Přívěsy tažené za vícestopovými vozidly, s max. přípustnou celkovou hmotností tažného vozidla do 3,5 t, se do celkové hmotnosti nezapočítávají (tedy nemusíte pro ně mít známku, stačí ta pro vozidlo). Na vybraných úsecích se navíc platí mýtné za průjezd. To se platí na místě v mýtné bráně.

Kde koupit rakouskou dálniční známku: prodej + cena

 • Rakouskou dálniční známku si můžete pořídit online – jednoduše přes prohlížeč vyplníte vše potřebné a zaplatíte třeba kartou. Je to rychlé a snadné. Jen je potřeba si dát pozor na 18denní ochrannou lhůtu spotřebitele, kterou popisujeme dále.
 • Další možností je využití českých poboček sítě ÚAMK, kde snadno zakoupíte libovolnou dálniční známku, kterou si následně vylepíte na čelní sklo. Ceny by měly odpovídat těm rakouským, jen se mohou lehce lišit podle přepočtu aktuálního kurzu Eura.
 • Fyzické dálniční známky pak bez potíží zakoupíte přímo v Rakousku. Na čerpacích stanicích se ptejte po „die Vignette“ [vɪnˈjεtə].

Druhy rakouských dálničních známek

 • Jednodenní
 • Desetidenní
 • Dvouměsíční
 • Roční

Ceny dálničních známek (Rakousko)

V tabulce níže najdete aktuální ceny pro rakouské dálniční známky podle jejich platnosti.

Ceny dálničních známek – Rakousko (2024)
motocykly vozidla do 3,5 t
1denní známka € 3,40 € 8,60
10denní známka € 4,60 € 11,50
2měsíční známka € 11,50 € 28,90
roční kupón € 38,50 € 96,40

Rakouská dálniční známka platnost

Nejkratší dobu platnosti nabízí jednodenní známka, dále 10denní známka (na 10 kalendářních dnů). Dvouměsíční dálniční známka platí 2 měsíce počínaje 1. dnem platnosti (např. zakoupíte-li 2měsíční digitální dálniční známku s platností od 10. července, platit bude do 10. září včetně).

Roční dálniční známka platí vždy od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna následujícícho roku. Vždy rovných 14 měsíců. Pokud si digitální roční dálniční známku zakoupíte po 1. prosinci, doba platnosti se neprodlužuje. Naopak u ostatních druhů dálničních známek si první den jejich platnosti určíte sami .

10 denní dálniční známka Rakousko

Desetidenní dálniční známka je platná do uplynutí desátého dne platnosti. První den si sami určíte, ale nejčastěji to odpovídá dni zakoupení. Je to jen na vás, jak si to domluvíte, nebo nastavíte při nákupu online. Stejně to platí pro dvouměsíční známku. Příklad: Pokud platí vaše 2měsíční známka např. od 17. dubna, tak platí do 17. června včetně.

Roční dálniční známka Rakousko (2024)

Roční rakouská dálniční známka pro rok 2024 je platná již od 1. 12. 2023 a končí 31. 1. 2025. Nezáleží na tom, kdy jste ji koupili. Například česká roční dálniční známka platí rok od jejího zakoupení.

Dálniční známka Rakousko online – elektronicky

Rakouskou dálniční známku si pořídíte online. Obchod shop.asfinag.at je počeštěný, a tak by s nákupem neměl být jediný problém. Digitální dálniční kupón je vázaný na SPZ vozidla. Na zmíněném obchodu je také možné zaplatit úseková mýta, a tím se vyhnout frontám při placení.

Rakouskou dálniční známku můžete také zakoupit na webech:

 • https://www.mautpilot.cz/
 • https://dalnicniznamkarakousko.cz/
 • https://shop.uamk.cz/

Elektronická dálniční známka Rakousko

Nákup elektronické dálniční známky má mnoho předností. V první řadě vše vyřídíte z pohodlí domova, nebo z mobilního telefonu. Dále nemusíte na čelní sklo vylepovat kupón. POZOR: Z důvodu 18denní lhůty ochrany spotřebitele není možné okamžitě dálniční známku aktivovat. Je tedy nutné zvolit platnost nejméně 18 dní po samotném nákupu. Soukromý spotřebitel má totiž právo během 14 dnů od smlouvy odstoupit.

 • Pokud si při registraci nastavíte, že jste podnikatel, ochranná lhůta se na vás nevztahuje a známka je platná okamžitě.

Kam nalepit rakouskou dálniční známku

Rakouskou dálniční známku je možno na čelní sklo vozu nalepit dvěma způsoby. Buď ji umístíte do levého horního rohu z pohledu řidiče, nebo nahoru doprostřed pod vnitřní zpětné zrcátko. Nezapomeňte si ponechat ústřižek pro případnou kontrolu. Za chybné umístění můžete dostat pokutu.

Rakouské placené úseky + tunely a horské silnice (mýto)

Oranžovou barvou jsou vyznačeny dálniční úseky a rychlostní silnice, kde je vyžadována platná dálniční známka. Další informace můžete hledat v často kladených dotazech na ASFiNAG.at, kde je celá sekce přeložená do češtiny.

Rakouské placené úseky. Zdroj: ASFiNAG.at

Úseky, kde je povinné zaplatit úsekové mýtné:

 • A 9 Pyhrnská dálnice mezi exitem Spital/Pyhrn a exitem Ardning a mezi exity St. Michael a Übelbach.
 • A 10 Taurská dálnice v úseku mezi exitem Flachau a exitem Rennweg.
 • A 11 Karawankská dálnice v úseku mezi exitem St. Jakob im Rosental a státní hranicí v Karawankském tunelu.
 • A 13 Brennerská dálnice: celá dálnice A 13 podléhá úsekovému mýtnému.
 • S 16 rychlostní silnice Arlberg: mezi exitem St. Anton am Arlberg a exitem Langen am Arlberg.

Rakousko – pokuty

Maximální povolená rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, mimo město je to 100 km/h a ve městě potom 50 km/h.

Pokuta za jízdu v placeném úseku bez dálniční známky je €120 na místě (pro vozidlo do 3,5 t), ve správním řízení to může být v rozmezí €300 až €3,000.

Rakouská dálniční známka Česká pošta

Rakouskou dálniční známku na pobočkách České pošty nezakoupíte. Jestliže ji potřebujete pořídit v předstihu, lze tak učinit online, nebo na pobočkách ÚAMK.

*⃣Jaké dálniční známky a s jakou platností lze v Rakousku zakoupit?

V Rakousku si lze zakoupit roční, 2měsíční a 10denní dálniční známku. Ceny a platnosti známek uvádíme v přehledné tabulce ZDE. Pořídit si můžete jak elektronický kupón vázaný na SPZ vozu, tak i nalepovací kupón.

*⃣Jaké dálniční úseky a rychlostní silnice jsou v Rakousku zpoplatněny?

Podívejte se na přehlednou mapu placených úseků v Rakousku. Počítejte také s tím, že se zde nacházejí úseky s tunely nebo horskými silnicemi, kde se vybírá mýtné.

*⃣Kde koupit rakouskou dálniční známku?

Rakouskou dálniční známku můžete zakoupit online, ale také například v síti ÚAMK, nebo následně na čerpacích stanicích v Rakousku nebo kolem hranic. Více zde.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Dobrý den, chci se zeptat. Když koupim dalniční znamku jako podnikatel ale nejsem jím, hrozí nějaka pokuta za to?

Muzete rakouskou znamku koupit jako pravnicka osoba, ochranna lhuta v tomto pripade není a znmka plati hned po terminu, ktery zadate, klidne hned.

Dobrý den, řeším stejný problém jak Ivett,zakoupil jsem el. dálniční známku, ale 4 dny před odjezdem, to tedy znamená, že je neplatná? Při zadání SPZ v systemu kontroly mi ukazuje normální platnost od data, co jsem zadal při koupi.
Dekuji

Dobrý den, chápu to správně, že když si koupim elektr. dalniční známku jen 14 dní před odjezdem tak mi v Rakousku nebude platit? Bohužel jsem si nepohlídala termíny.
Děkuji

Díky za článek. Díky vašim radám jsem si objednala elektronickou dálničku - nákup v češtině, velmi intuitivní. Díky za odkaz. Moc mi to pomohlo.

Dobrý den, mohu se zeptat, zda Vám přišla pokuta? Dnes se nám stalo to samé - podle navigace měl být úsek nezpoplatněný, ale při nájezdu na něj byo upozornění na vignette, kterou jsme neměli.

silnice S10 Freistad.Podle navigací nastaveno mimo spoplatněné úseky.Podle plánku zde(Asfinag)je to placené tudíž vignette povinná.
Tak nevim,jsem zvědav jak to dopadne a kolik to bude stát. :-(

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kde koupit maďarskou dálniční známku – cena a poplatky

Kde koupit maďarskou dálniční známku – cena a poplatky

🧨Plánujete cestu do ⭐Maďarska⭐ nebo hodláte využít tamní dálnice třeba pro přesun na dovolenou k moři? Budou se vám hodit aktuální...

Jak koupit slovenskou dálniční známku online + placené úseky

Jak koupit slovenskou dálniční známku online + placené úseky

Chystáte se na Slovensko a budete potřebovat dálniční známku? Zajímají vás placené úseky na Slovensku? ☝ Zjistili jsme pro vás všechny...

dite-v-autosedacce.jpg

Vybíráme autosedačku - druhy, rady a tipy

Jak vybrat autosedačku pro miminko? Jaké jsou ty nejlepší autosedačky na trhu? Jak oblékat miminko do autosedačky? Odpovědi najdete v...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY