Většina rodičů po narození dítěte řeší, jak je budou vozit v autě. Bez autosedačky to ale dnes nejde. Možná se tedy ptáte: Jak vlastně vybrat autosedačku pro miminko? Jaké jsou ty nejlepší autosedačky na trhu? A jak oblékat miminko do autosedačky? Tento článek přináší odpovědi.
Kdy dítě musí mít autosedačku
0-13 kg - 0-18 kg - 9-18 kg - 9-36 kg
Foto: Pixnio
Hodnocení dětských autosedaček: 10/10
- Výhody: V případě nehody autosedačka dítě ochrání mnohem lépe, než kdyby bylo připoutáno bezpečnostním pásem vozidla. Zvyšuje cestovatelský komfort dítěte – dítě může v sedačce pohodlně spát a sedí výše, takže může hledět z okénka.
Jak vybrat autosedačku pro miminko a jaké jsou nejlepší autosedačky
K pořízení dětské autosedačky byste měli přistoupit maximálně zodpovědně, chrání totiž před následky autonehody ty nejzranitelnější – děti. Používání dětské autosedačky je navíc povinné – od roku 2006 je zakotveno v zákoně (zákon č. 361/2000 Sb.). Tato povinnost se vztahuje na děti do 150 cm výšky a 36 kg tělesné hmotnosti.
Vzhledem k tomu, že při výběru autosedačky jsou klíčovými kritérii bezpečnost a pohodlí dítěte, měli byste vzít v úvahu vedle jeho věku a hmotnosti také polohování sedačky, možnost otáčení sedačky v různých směrech jízdy, nastavitelnost bezpečnostních pásů, ale i typ vozidla, do nějž se má autosedačka instalovat.
Na trhu je v současnosti velké množství autosedaček různých typů a s různě řešenými bezpečnostními prvky. Základní rozdělení autosedaček je na ty, v nichž dítě sedí nebo leží proti směru jízdy, a ty, v nichž je umístěno ve směru jízdy. Dalším zásadním kritériem je, pro jakou hmotnost, resp. výšku dítěte jsou zkonstruovány.
Základním předpokladem bezpečnosti autosedačky je, že byla testována crash testem a splňuje bezpečnostní standardy stanovené evropskou normou ECE R44. V roce 2013 začala platit nová norma ECE R129 i-Size, která normu ECE R44 upravuje tím, že rozděluje sedačky nikoli podle hmotnosti dítěte, ale podle jeho výšky, a stanovuje i povinné vybavení upínacím systémem Isofix. Autosedačky odpovídající nové normě by tak měly být ještě o něco bezpečnější. |
Podle Evropské bezpečnostní normy (ECE R44/04) se autosedačky dělí do 5 kategorií:
Kategorie | Hmotnost dítěte | Věk dítěte |
0 | do 10 kg | do 1 roku |
0+ | do 13 kg | 12–18 měsíců |
I | 9–18 kg | 1–4 roky |
II | 15–25 kg | 3–7 let |
III | 22–36 kg | 6–12 let |
Některé typy autosedaček spojují i více kategorií, jsou výškově nastavitelné, a mohou tedy sloužit déle:
Kategorie | Hmotnost dítěte |
0–I | do 18 kg |
0–III | do 36 kg |
I–II | 9–25 kg |
I–III | 9–36 kg |
II–III | 15–36 kg |
Základním indikátorem toho, že je třeba přejít do vyšší kategorie autosedaček, je, když uši vašeho dítěte již přesahují horní okraj sedačky. Důvodem k výměně sedačky je samozřejmě také to, když hmotnost dítěte překročí maximální nosnost sedačky.
Kdy dát dítě do autosedačky a odkdy může dítě sedět bez autosedačky
Dítě musíte v autě přepravovat v homologované autosedačce bezpečně připoutané, a to od jeho narození až do doby, kdy již dítě dosáhlo hmotnosti 36 kg a výšky 150 cm.
Pokud dítě již váží přes 36 kg, ale měří méně než 150 cm, měli byste zkontrolovat, zda se dítěti po odstranění sedačky nezarývá bezpečnostní pás do krku. Pokud ano, mělo by dítě jezdit ještě nějaký čas s tzv. podsedákem.
Jak oblékat miminko do autosedačky
Problém s tím, jak dítě obléci do autosedačky, nastává v chladných obdobích, kdy je třeba zajistit, aby dítě neprochladlo. Příliš mnoho vrstev oblečení totiž snižuje zadržovací účinnost bezpečnostních pásů a hrozí, že z nich dítě při nehodě vyklouzne. Je tedy vhodné dítě do auta příliš neoblékat, stačí například teplejší overal a přes něj deka či dvě, které ve chvíli, kdy je auto dostatečně vytopeno, můžete z dítěte snadno sejmout. Riziku prochladnutí dítěte můžete předejít i tím, že vůz náležitě vytopíte již před jízdou.
Potah a vložka do autosedačky
Důležitou součástí autosedačky je také vložka nebo potah – i ty totiž významnou měrou přispívají k pohodlí dítěte. Kvalitní potah by měl být současně odolný vůči mechanickému poškození, prodyšný, dobře odvádět pot a být příjemný na dotek. Řada syntetických nebo polosyntetických matriálů všechny tyto nároky nesplňuje. Pokud tedy chcete mít jistotu, že se vaše dítě v teplých dnech v autě nebude příliš potit, pořiďte si potah z bavlny, která saje mnohem lépe než většina umělých materiálů.
Další možností jsou vložky do sedaček. Ty mohou mít podobu obyčejných návleků na sedačku, různých 3D rastrů nebo chladicích podložek. Většinou se jedná o kombinaci upraveného bavlněného vlákna a polyesterového nosiče, který zajišťuje odolnost proti poničení.
Autosedačka s Isofixem
Isofix je mezinárodní standard ukotvení dětské autosedačky. Ta se s konstrukcí vozu propojuje pomocí pevných třmenů. Výhodou systému Isofix je v porovnání s upevněním autosedačky bezpečnostním pásem vozu její pevnější uchycení, a tudíž i vyšší bezpečnost. Předností systému je i velmi jednoduchá instalace sedačky.
Tímto systémem je vybavena většina vozů vyrobených po roce 2002, přesto si před koupí sedačky s Isofixem zkontrolujte, zda upevnění vaše vozidlo umožňuje. Kotevní body systému se nacházejí na zadních krajních sedadlech v mezeře mezi sedákem a opěradlem. Mohou být i na předním sedadle spolujezdce – záleží na typu výbavy vozidla. Pokud autosedačku nepoužíváte, můžete úchyty schovat odnímatelným krytem, který je standardní součástí sedadla.
Pozor: Při výběru sedačky s Isofixem je třeba vědět, že tyto sedačky se dělí na univerzální a specifické. Ty s univerzální homologací lze použít ve všech vozidlech vybavených tímto systémem. Sedačky se specifickou nebo semi-univerzální homologací jsou vhodné jen do některých vozidel. Při nákupu autosedačky s Isofixem se tedy nezapomeňte informovat, o jaký typ autosedačky se jedná a zda je s ní vaše vozidlo kompatibilní.
Protisměrná autosedačka a autosedačka 0–13 kg
Kategorie 0 se vztahuje děti ve věku do jednoho roku a do hmotnosti 10 kg. Navazující kategorií je 0+, do které patří děti do hmotnosti 13 kg. V těchto dvou případech se spíše než o sedačky jedná o kolébky, tzv. vajíčka, určená dětem, které ještě nedokážou sedět a většinu dne prospí.
Vajíčka se připevňují na zadní nebo přední sedadlo, v druhém případě však musíte deaktivovat airbag spolujezdce. Vajíčko se připevňuje proti směru jízdy bezpečnostním pásem vozidla. Tato poloha je bezpečnější, lépe totiž chrání hlavu, krk a páteř dítěte.
Na autosedačku vyšší kategorie přejděte až v momentě, kdy již dítě dokáže delší dobu sedět bez opory.
Otočná autosedačka
Otočné či kombinované autosedačky jsou takové, které můžete v autě instalovat proti směru i ve směru jízdy. Před koupí takovéto autosedačky je však dobré nejprve si ji ve voze v obou pozicích vyzkoušet.
Autosedačka 0–18 kg
Na děti ve věku od narození do 4 let a o hmotnosti do 18 kg se vztahuje kategorie 0–I. Do 13 kg můžete autosedačku používat proti směru jízdy, poté je třeba ji otočit čelem do směru jízdy. K sedadlu vozu se autosedačka připevňuje buď klasickým bezpečnostním pásem, nebo příčným pásem. Dítě je k autosedačce připoutané integrovanými bezpečnostními pásy.
Autosedačka 9–18 kg
V autosedačkách kategorie I, určených dětem ve věku od 9 měsíců do 4 let a o hmotnosti od 9 do 18 kg, sedí dítě ve směru jízdy. Pokud je dítě ještě malé, může být sedačka umístěna v protisměru. Některé sedačky mají integrované bezpečnostní pásy, jiné umožňují připoutání dítěte bezpečnostními pásy vozu.
Autosedačka 9–36 kg
Autosedačky 9–36 kg jsou určené pro děti od jednoho roku do 12 let. Navazují na autosedačky v hmotnostní kategorii 0–13 kg nebo 0–18 kg. Bývají vybaveny polohovatelnými opěrkami zad, které umožňují využití pro děti různých hmotností a vzrůstu.
Autosedačka 0-36 kg
Autosedačka v takto širokém hmotnostním rozsahu obsahuje příliš mnoho konstrukčních kompromisů a nelze ji proto s čistým svědomím příliš doporučit. Sedačka totiž musí splňovat parametry bezpečnosti a komfortu pro dvouleté i dvanáctileté dítě, což však v praxi může znamenat výškový rozdíl i více než jeden metr a hmotnostní rozdíl až 30 kg.
Druhým problémem je životnost takovéto sedačky – většinou totiž sedačka nevydrží déle než 5 či 6 let. U této sedačky se však předpokládá životnost až 10 let, což je při obvyklém způsobu používání jen těžko dosažitelné.
Pořízení takovéto autosedačky může mít smysl tehdy, hodláte-li v ní vozit děti rozdílného věku a jen občas, takže by se vám pořízení sedačky pro každé dítě nevyplatilo (například jste-li prarodič a berete-li občas některé z vnoučat na výlet).
Základní doporučení k nákupu a užívání autosedačky:
- autosedačku kupujte ve specializovaných obchodech, kde mají široký výběr a mohou vám i odborně poradit,
- při výběru autosedačky berte v úvahu i typ vašeho vozidla a před koupí si ji v autě vyzkoušejte,
- autosedačka spadající pouze do jedné z 5 kategorií vašemu dítěti určitě „padne“ lépe než ta, která spadá do dvou a více kategorií a je tak nutně kompromisním řešením,
- vozte dítě co nejdéle ve vajíčku a v poloze proti směru jízdy, prospějete tím jeho zdraví.
Recenze dětských autosedaček
Důkladné testy a recenze autosedaček pravidelně dělají národní autokluby. Mezi nimi jsou těmi nejrespektovanějšími testy největší evropské automobilové asociace – německého autoklubu ADAC.
Vedle těchto testů zmiňme i velmi seriozní recenze dětských autosedaček, které uveřejňuje nezávislý spotřebitelský webový portál dTest.
Na internetu můžete najít celou řadu dalších více či méně seriozních recenzí. Při jejich čtení je však třeba být ostražitý a přihlížet k tomu, zda se jedná o nezávislého a dostatečně fundovaného arbitra nebo pouze o laické hodnocení uživatelů.
Autosedačka Kiddy
Z výrobců autosedaček, kteří patří k naprosté špičce, můžeme zmínit například německou firmu Kiddy. O kvalitě jejích produktů svědčí také to, že bezpečnost svých autosedaček tato firma pravidelně testuje ve vlastním středisku simulování nehod. I proto se autosedačky Kiddy často umisťují na předních příčkách testů autoklubu ADAC.
Centrum autosedaček
Pokud si chcete koupit dětskou autosedačku a nevíte, kterou vybrat, nebo byste chtěli svůj výběr ještě zkonzultovat se zkušenými odborníky, můžete se obrátit například na Centrum autosedaček. Jedná se o renomovaný obchod, který se – jak jeho název napovídá – na prodej autosedaček specializuje, takže v jeho nabídce si určitě vyberete. Jeho renomé zvyšuje i to, že spolupracuje s organizací BESIP.
V současné době jsou jeho kamenné prodejny sice zavřeny, ale eshop funguje bez omezení. Svou objednávku si můžete vyzvednout prostřednictvím výdejního okna na adresách kamenných prodejen – tedy v Praze-Stodůlkách, Čestlicích, Brně a Ostravě. Výdejní okna jsou otevřena od pondělí do pátku od 10.00 hod. do 16.00 hod.
Chystáte se na cestu s dítětem do zahraničí? Podívejte se na předpisy používání autosedačky v evropských zemích.
Komentáře