Kolik zaplatíte clo a DPH za zásilky z Číny

Jaké je clo na zboží z Číny? Jak podat elektronické celní prohlášení? Vyplatí se i nadále nakupovat na AliExpressu? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto, ale i další otázky ohledně balíčků z Číny v roce 2024, přečtěte si tento článek.

Kdy se platí DPHKdy se platí clo

Kolik zaplatíte clo a DPH za zásilky z Číny Foto: Pixabay

Balíčky z Číny aktuálně (změny od července a října 2021)

V roce 2021 došlo k několika změnám ohledně placení cla a DPH u malých zásilek ze zemí mimo EU. Především došlo ke zrušení výjimky z placení DPH pro zboží s malou hodnotou a začala platit také povinnost podávat celní prohlášení k zásilkám v hodnotě do 22 EUR.

Zasíláním malých balíčků ze zemí mimo Evropskou unii, především z Číny, unikalo spoustu peněz ze státních pokladnic. Proto se EU rozhodla s tím něco udělat na nadnárodní úrovni (ke změnám evropské legislativy došlo už v červenci 2021, v říjnu pak začaly platit související zákony v tuzemsku). Velké čínské e-shopy na to rychle zareagovali tím, že si na území EU založily sklady, ze kterých zboží rozesílají. DPH přitom platí už při dovozu do EU samotní prodejci a nemusí ho tak řešit každý zákazník individuálně (více rozebíráme tady).

Z Číny do států Evropské unie přišlo před rokem 2021 ročně více než 150 milionů zásilek, které byly díky své velikosti a hodnotě osvobozené od DPH. Čím dál více využívají služeb čínských e-shopů i Češi.

Nákupy z Číny a poplatky: Kdy se platí clo a DPH

Zatímco dříve byly od daně z přidané hodnoty osvobozené balíčky, které nepřesáhly hodnotu 22 EUR, nově se DPH platí u všech zásilek z Číny. Jak a komu DPH zaplatíte, rozebíráme podrobněji níže, protože existuje hned několik možností, jak to může proběhnout.

Výjimku tvoří dary mezi soukromými osobami do hodnoty 45 EUR. ale i u nich je nutné podat celní prohlášení. DPH ani clo vám ale v takovém případě nebude vyměřeno, protože dary s touto hodnotou jsou od cla i DPH osvobozeny.

Clo se platí jen u zásilek, jejichž hodnota přesahuje 150 EUR (rozhodující je hodnota zboží, náklady na dopravu se nepočítají).  Levnější balíčky jsou od placení cla osvobozeny, neznamená to ale automaticky, že u nich nemusíte podávat celní prohlášení. Podrobněji rozebíráme tady.

Jak se platí DPH při dovozu z Číny 2024

Nákup z Číny: DPH platíte už při objednávání

Tahle varianta je pro zákazníka nejjednodušší a naštěstí pro české spotřebitele je u velkých e-shopů také nejběžnější. Obchod vybírá DPH už při prodeji zboží a následně daně hromadně odvádí do EU. Zákazník už se víc o DPH nemusí starat. Říká se tomu režim jednoho správního místa pro dovoz (IOSS) a použít se dá jen u zásilek do 150 DPH.

Z pohledu zákazníka probíhá placení DPH stejně i v případech, kdy e-shop zboží posílá ze skladu ležícího v EU. Pro prodejce je sice procedura trochu jiná (odvádí daně už při dovozu do unie), to vás ale nemusí příliš zajímat, jako zákazník ho platíte při nákupu a DPH je státu odvedeno.

DPH na zásilky z Číny zaplatíte sami Celní správě

Pokud DPH neodvede e-shop, můžete ho zaplatit sami Celní správě ČR prostřednictvím speciální aplikace Celní správy s názvem eCeP. Tahle cesta je možná jen u zásilek dopravovaných Českou poštou. Česká pošta přitom přebírá většinu zásilek ze zahraničí, výjimkou může být jen nějaký expresní dopravce.

DPH za balíčky z Číny za vás zaplatí dopravce (zmocněná firma)

Třetí a zřejmě nejkomplikovanější a nejdražší možností placení DPH je, že zaplatíte firmě, která vás bude při celním řízení zastupovat. Většinou jde o Českou poštu nebo jiného dopravce. DPH za vás zaplatí tato zmocněná firma, většinou si za to ale také nechá zaplatit něco navíc.

Clo na zboží z Číny 2024: Kdy a jak se podává celní prohlášení

Jak už jsme zmínili v úvodu, jsou zásilky v hodnotě do €150 osvobozeny od placení cla, někdy ale přesto musíte podávat celní prohlášení. Aby to nebylo příliš jednoduché, variant je opět hned několik.

Kdy se nemusí platit clo

Nejčastěji naštěstí opět dochází k situaci, která je pro zákazníka nejjednodušší. Pokud platíte DPH už během placení v e-shopu, dochází většinou k celnímu řízení v jiné zemi v rámci EU a celní prohlášení podává automaticky první dopravce v EU. Vy jako spotřebitel se už o nic starat nemusíte.

Může se ale také stát, že DPH zaplatíte v rámci nákupu, ale zboží pak dorazí z Číny přímo do ČR. V takovém případě tu také musí být podáno celní prohlášení a bez vaší akce se to neobejde.

Celní prohlášení můžete vyřídit dvěma způsoby:

Pokud zboží dopravuje Česká pošta, můžete celní prohlášení podat přes aplikaci eCeP. Jak už jsme zmínili výše, přes eCeP můžete odvést i DPH v případě, kdy ho za vás neodvádí samotný e-shop.

Druhá možnost je, že pro celní řízení někoho zmocníte. Nejčastěji k ní dochází, když zásilku dopravuje expresní zasilatel, takže se nedostane do rukou České pošty. V takovém případě vám ani jiná možnost než využít prostředníka (obvykle dopravce) nezbývá.

Balíčky z Číny a čínské zásilkové obchody 2022

Mezi nejpopulárnější e-shopy, které jsou Češi již zvyklí využívat, patří AliExpress a Wish. Nabídka produktů je zde obrovská a ceny velmi nízké. I s minimální mzdou v ČR jste si zde mohli udělat jednou za čas radost nějakým malým dárkem.

A dá se říct, že si ji můžete udělat i nadále. Změnám, které proběhly v roce 2021, se velké e-shopy přizpůsobily a kromě toho, že si účtují DPH už při nákupu, putuje také většina jejich zásilek přes evropské sklady, takže příjemcům odpadají i starosti se clem.

AliExpress - clo a DPH 2023 a 2024

AliExpress patří k obchodům, které s DPH počítají už při nákupu, takže na něj nemusíte myslet. Pokud chcete mít jistotu, že se vašeho balíčku nebude týkat ani clo, je třeba si při volbě dopravy vybrat Aliexpress Standard Shipping (pozor na to, že tato varianta nemusí být zdarma). V takovém případě putuje zboží přes překladiště v Belgii a proclí se tam.

Wish - clo a DPH 2023 a 2024

Aplikace Wish láká statisíce zákazníků, kteří loví všelijaký sortiment za pár korun. Nová pravidla jim sice zboží o něco prodražila, ale také u Wishe nakonec nemusí nakupující řešit nic navíc. Obchod navázal spolupráci s Českou poštou a zákazníci, kteří použijou tento způsob dopravy mají jistotu, že nebudou dodatečně platit clo nebo DPH.

Nakupování z Číny

  • nesrovnatelně nízké ceny produktů s tuzemskými
  • dodací lhůta je tak dlouhá, že můžete zapomenout, že jste si něco vůbec objednali
  • obrázky neukazují skutečnou velikost produktů; zákazníci jsou pak překvapeni, že místo vodítka pro jejich 50 kilogramového psa jim dorazí vodítko pro křečka
  • obrázky neprozrazují kvalitu produktů, takže při objednání saténové noční košilky většinou dorazila polyesterová (většinou miniatura)

Říkáte si, že byste neriskovali takové zklamání? Ale ne všechny zásilky byly zklamáním. A při představě, že si objednáte dvoje hodinky za cenu 250 Kč/kus a jedny jsou přesně podle vašich představ a druhé rovnou hodíte do koše. Pořád jste ušetřili stovky korun ve srovnání s nákupem podobných hodinek u nás.

Co je číslo IOSS?

Číslo IOSS souvisí s režimem jednoho správního místa pro dovoz (Import One-Stop Shop), o kterém píšeme výše. U zásilek do 150 EUR mohou čínské eshopy vybírat DPH už při nákupu a odvádět ho hromadně při dovozu do EU. V takovém případě se většinou nemusíte starat ani o celní řízení, protože to probíhá při dovozu do jiného státu v EU.

Ve vzácnějších případech se ale může stát, že zboží přijde z Číny přímo do ČR a v tu chvíli je podání celního prohlášení na vás. A právě v celním prohlášení budete vyplňovat číslo IOSS. E-shop by vám měl IOSS číslo poskytnout předem, většinou ho uvádí na faktuře. Ve aplikaci eCeP je toto číslo označeno jako „Dodatečné daňové údaje“.

Kalkulačka: Jaká je výše cla z Číny a jak se počítá

Zásilky do €150 jsou osvobozeny od placení cla, za ty dražší už ale clo odvádíte a také je nutné absolvovat standardní celní řízení. Nedá se u nich použít jednoduchá aplikace eCeP a většinou k jejich proclení využijete služby dopravce. Výše cla se nedá určit univerzálně. Pro různé zboží jsou určeny různé sazby.

Clo, poštovné zdarma z Číny a zboží zdarma

Při rozhodování, zda je zásilka dražší nebo levnější než 150 EUR, je důležitá samotná hodnota zásilky a poštovné se do téhle hranice nezapočítává. V případě, že se ale clo u zásilky platí, počítá se při jeho výpočtu i s cenou dopravy, případně dalšími poplatky.

Některé e-shopy nabízejí zboží "zdarma" a cenu si v podstatě nechají zaplatit v poštovném. Tím se ale případná povinnost platit clo obejít nedá, v takovém případě se cena zboží pro celní účely odvozuje z výše poštovného.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Ceska pobocka FedEx.cz nelegalne vymaha clo i v pripadech ze clo je jiz zaplacene. Je treba podat hromadnou zalobu ktere se boji jak cert krize. Katerina Stychova musi vyplatit a navratit dvakrat vybrane poplatky za clo. Pokud vlada sama podporuje nelegalni chovani, je treba vsechny lidi vymenit.

FEDEX se chova s balicky z Ciny jak prvotridni smejd. IOSS uveden jak na fakture, tak na smerovem stitku. Jasne dolozeno, ze dph bylo zaplaceno a odvadi ho prodejce. A stejne ho po vas vymahaji a jeste maji drzost tvrdit, ze ono cislo na fakture neni.

Neví někdo proč nejde na ali platba a přesměruje mě to na vyplňování stránky a chce to foto dokladů?Dík za info

Neví někdo proč nejde na ali platba a přesměruje mě to na vyplňování stránky a chce to foto dokladů?Dík za info

Dobrý den, prosím o info: Budu platit clo při doručení zásilky v ceně nad 150 euro ze skladu z Francie? Aliexpres

Dnes mi volal zástupce FedEx, že musím zaplatit CLO a opětovné DPH za zboží, které mi jde formou reklamace. Takže vlastně zaplatím DPH 3x za stejný výrobek (1x DPH u prvního a teď 2x u reklamačního). DPD přepravní společnost doručila vždy bez CLO a DPH a FedEx by chtěl abych dotoval výplaty jejich zaměstnancům? nebo jak to mám chápat?

pro milu : do 90ti dnů když nedorazí zboží, aliexpress refunduje, je třeba to v "orders" napsat

nakupuju již několik let, několik desítek zásilek za rok, do lonského roku dorazilo skoro všechno, letos kdy se to pokazilo DPH a končí nevím přesně kde, tři ze sedmi ceská pošta a celnice ztratily-dotrasované z číny až do CR a tím to skončilo

Objednala jsem v Aliexpress v 7/22 pouzdro na mobil - uhrazeno včetně DPH 188,Kč. Na zboží stále čekám. Termín doručení uveden v aplikaci 16. záři, kde je uvedeno CZ - clo. Císlo zakázky: 8153372084389654. Jak mám postupovat, abych zboží z Číny održela?

Dnes po mě chtěla česká pošta doplatek za zásilku 206,- Přitom zásilka byla odeslána s EU a daň byla zaplacena přímo na aliexpressu. Celní úřad udělal řízení bez součinnosti, protože prý neměli na mě kontakt, jinak by mi přišla SMS o doložení dokladů. Prý chybělo IOSS číslo. Přišla až SMS o doručování balíků. Přímo balík na sobě měl můj platný telefonní kontakt. Nikdo mě nekontaktoval.

Jj i mě už tak několikrát okradla celnice i pošta, co však chcete v zemi kde přes 30 let vládne jedna a ta samá mafie, to se pak státní správa cítí nadřazeně nad občany místo aby sloužila jak bylo její původní určení.

Dobrý den,potřebovala bych objednat součástky na motorku z Koree,celková cena je 107dolaru,jak to s placením cla?

Dobrý den, já tomu opravdu nerozumím… jsem z toho jelen. Objednal jsem si několik drobností z Aliexpressu. U všech bylo VAT included, teda že už DPH započítáno. Nákup byl pod 150, takže clo by být nemělo. Každopádně z vašeho článku jsem pochopil, že musíte celní řízení vyplnit i tak? Balík mi byl doručen bez dalšího vyřizování. Přepravce po mně nic nechtěl, nepřišla mi sms ani email ohledně celního řízení. Je to tak v pořádku? Nemůže se stát, že pak budu mít někde nějaké problémy a nedoplatky?!! Děkuji za odpověď.

Aliexpress standard shipping , pošta zboží nedodá a chce zaplatit znova už placené VAT. Kdo dohlíží na poštu a dovoluje neoprávněné obohacení ? Hromadná žaloba na zřizovatele ministerstvo vnitra tady nefunguje.

Je to jednoduché, od teď už si z Číny levně nenakoupite. Ceny se díky clu rapidně zvedly. To že mají sklady i v Česku na tom nic nemění, že musí zboží proclít. Z Aliexpressu člověk riskoval zajice v pytli, občas zboží vůbec nedorazilo. Nyní je cena srovnatelná s cenou kvalitních značek u nás. Takže dnes už se nevyplatí riskovat tyto zajíce.

Dobrý den, objednala jsem si objednávku (oblečení) za 200$ (DPH už bylo v ceně). Pokud prodejce pošle objednávku v několika balíčcích vyhnu se placení CLA? Je možné, že prodejci na Aliexpressu cenu i sami upraví, aby byla nižší? Děkuju

Aliexpres píše:
Pokud jste zaplatili za objednávku s DPH na AliExpress, nemělo by být DPH znovu účtováno celním / logistickým poskytovatelem.
V případě, že vám byly poplatky účtovány znovu, uschovejte si fakturu a odešlete ji týmu zákaznických služeb, aby vám ji mohl vrátit.
Požadované dokumenty:
1. faktura s dovozní DPH vystavená tímto poskytovatelem logistických služeb (se sledovacím číslem a částkou DPH)
2. doklad o zaplacení této faktury
3. jakýkoli celní doklad o propuštění zboží, včetně přepravního štítku balíku

Objednala jsem z Wishe a teď mi přišlo od pošty, že mám proclít svoji zásilku a zaplatit...tak nevím...

Dobrý den můžete mi prosím poradit lze někde na stránkách aliexpressu při objednávání zrušit dph aby mi ho nepřičetli jde mi o to že si ho pak zde vyclím sám a nemusím platit dvakrát dph objednávám si čaj a ten posílají pouze ze zemí mimo EU a platím tudíž dvakrát dph poradíte mi prosím Předem děkuji

Zaplatil jsem u zboží přes Aliexpress DPH již při objednání. Přesto mi Celní správa vyměřila znovu DPH a vůbec se za to nestydí. Prý si mám znovu vyplnit nový formulář a vyplnit číslo IOSS. Prostě chtějí za každou cenu vydělat i když třeba podvodem.

Takže pokud dám AliExpress Standard Shipping tak nemusím podávat elektronické celní prohlášení? A vše bude bez starostí, protože to půjde přes překladiště v Belgii?

Jak je to prosim, kdyz mi prodejce uvede zamerne nizsi cenu faktury kvuli clu a dph? misto 600 USD 200 napr

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Co je normostrana a jaký má počet znaků + Word

Co je normostrana a jaký má počet znaků + Word

Kdo někdy psal seminární práci, bakalářskou práci, diplomovou práci nebo knihu, setkal se s pojmem 1️⃣normostrana. Může se to zdát jako...

Balíčky i balíky nově na výdejních místech Sazky

Sazka spolupracuje s Balíkovnou a DPD - seznam výdejních míst

Věděli jste, že na balík už nemusíte čekat do pondělí? Můžete si ho i o víkendech vyzvednout na místech s terminály Sazka. Více se dočtete...

Dělení je nedílnou součástí výuky matematiky, na řadu pouček ale rychle po škole zapomínáme

Dělení - jak dělit zlomky, dělení se zbytkem a další dělení

Potřebujete si připomenout, jak se dělí zlomky? Chcete poradit s písemným dělením? Jak se dělí desetinná čísla? Tyto a další informace...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY