Jak změnit a zjistit heslo a název wifi

Každý už to alespoň jednou zažil. Spadlo vám spojení, potřebovali jste nahodit záložní internet, ale najednou nevíte to pravé heslo. Co se s tím dá dělat?

Jak změnit a zjistit heslo a název wifi Foto: Pixabay

Jak změnit a zjistit heslo a název wifi

Heslo a název wifi změníte nebo zjistíte na wifi routeru. Název wifi a heslo se často nachází na štítku umístěným na zadní straně přístroje. Pokud to chcete změnit, musíte se podle návodu připojit do administrace a tam přepsat nastavení.

Každý, kdo nutně potřebuje ke svému životu nebo práci internet, by měl mít v záloze nějaké další připojení. Když se najednou přeruší hlavní zdroj, a vy musíte zdlouhavě hledat a konfigurovat připojení třeba na záložním modemu nebo routeru, je už pozdě. Měli byste mít všechno nastavené tak, abyste během několika vteřin přepnuli připojení a téměř plynule pokračovali v práci. Věnujte tedy pozornost nastavení svých „internetových“ krabiček dříve, než krizová situace nastane.

Připojení k routeru nebo modemu

Pořídíte si nový internet s ním i nový router, který je potřeba nastavit. Ale jak postupovat, abyste svou Wi-Fi nevysílali pod nějakým generickým názvem jako Internet nebo Doma? Přece chcete mít svou vlastní wifi, třeba s názvem „FBI surveillance van“, který rovnou odradí případné záškodníky? Zkrátka chcete mít personalizované nastavení routeru, u něhož si budete pamatovat jak heslo, tak i název bezdrátové sítě. Nic, co je napsané na štítku někde naspodu krabičky. To se hodí zejména v případě, že k vám často chodí návštěvy, které chtějí přístup k síti, nebo častěji připojujete k Wi-fi tiskárnu či jiná zařízení.

Abyste mohli změnit nastavení nového routeru, musíte zjistit, jaká je jeho adresa v síti.

 • Připojte se k routeru buď LAN kabelem, nebo přes wifi (nastavení pro prvotní připojení naleznete v manuálu, nebo také na štítku z boku routeru).
 • Ve Windows vyhledávání zadejte „cmd“, následně vložte „ipconfig“, abyste zjistili adresu, přes kterou musíte přitopit do routeru.
 • Nebo stiskněte klávesu Windows (mezi CTRL a ALT) a do okna napište „cmd“, dále pak napište „ipconfig“.
 • Zajímá vás adresa Defaul Gateway.
 • Na počítačích Apple otevřete menu, Systémové preference a pak vyberte Síť-Pokročilé a TCP/IP.

Nejčastější adresy:

 • 192.168.0.1
 • 192.168.1.1
 • 10.0.0.1

Nyní, když máte vstupní adresu, můžete si otevřít internetový prohlížeč a tu do něj zadat. Následně byste se měli spojit napřímo s routerem a ten by vás měl vyzvat k zadání přístupového jména a hesla. V tomto okamžiku radíme: podívejte se do manuálu, každý výrobce toto má jinak. Většinou je jméno: Admin, heslo: Admin. Ale někdy se liší velikosti písma, někdy je bez jména uživatele...

Změnu názvu WiFi sítě hledejte pod položkami SSID settings. V kolonce SSID potom změníte název sítě, která se vám bude zobrazovat. Zadejte nové údaje a nezapomeňte je uložit. Následně je nutné router restartovat.

Změna hesla modemu

Postup při změně hesla modemu či routeru je stejný jako při změně názvu sítě (SSID). Musíte se tedy podle návodu připojit k modemu a zde v nastavení vyhledat nejspíše položku Settings (liší se to podle konkrétního modelu a výrobce). Dále hledejte „Password Change / Change Password“. Heslo si zapamatujte, ale přinejhorším lze vždy router/modem zresetovat do továrního nastavení. Ale veškeré vaše úpravy ztratíte. Tak pozor na to! Pokud tedy neznáte heslo k modemu/routeru, vyresetujte ho do základního nastavení – na zadní straně najdete tlačítko Reset, které stačí několik sekund podržet při zapnutém modemu.

Rozhodně doporučuje zvolit šifrování (klíč) k wifi pomocí WPA2 (raději nepoužívejte slabší WPA). V mnoha routerech také můžete nastavit omezení stahování na konkrétní služby. Pokud někdo v domácnosti vytěžuje síť stahováním filmů zdarma, pak tomu můžete jednoduše zabránit, nebo jen omezit rychlost, aby zbylo přenosové pásmo pro ostatní.

POZOR: Komunikaci v žádném případě nešifrujte pomocí klíče WEP, který obsahuje bezpečnostní díry a je velkým rizikem pro váš počítač a komunikaci v internetu.

Jak změnit heslo na WiFi Vodafone

Pokud nevíte, jak postupovat pro změnu nastavení Wi-Fi u Vodafone, není to nic složitého. Postup vychází z obecného popisu, který jsme uvedli v úvodu. Název WiFi a heslo pro připojení najdete na zadní straně modemu/routeru.

Jakmile se připojíte k WiFi, zadejte do prohlížeče adresu http://vodafonemobile.cpe, pokud máte aktivován PIN kód, klikněte na tlačítko Přejít na domovskou stránku. V následném formuláři zadáte heslo „admin“ (vše malými písmeny) a přihlásíte se. Pak už v menu najdete položku Wi-Fi, ve které můžete měnit nastavení názvu sítě (SSID), heslo atd.

Pokud jste zapomněli heslo ke službě Vodafone, nebo jej nemáte nastavené, máte hned tři možnosti, jak postupovat:

 1. zavolejte na linku pro zákazníky
 2. zajděte si na pobočku Vodafone
 3. a nejlépe přes formulář online v muj.vodafone, kde budete ale potřebovat číslo PUK nebo číslo plátce

Třetí možnost je nejjednodušší a nejrychlejší. Pokud máte zapomenuté heslo ke svému účtu: jděte na tento formulář a vyplňte zde své telefonní číslo a postupujte podle pokynů.

Na zadní straně routeru najdete i záchranné tlačítko reset, které nastaví přístroj do továrního stavu. Foto: Pixabay

Jak zmenit heslo na WiFi T Mobile

U DSL modemů v síti T-Mobile je to velice jednoduché – stačí, abyste si z webu stáhli aplikaci DSL manager. Jedná se o program, který není nutné instalovat a jen jej spustíte. Následně sám vyhledá dostupný modem, připojí se k němu a dovolí vám jej nakonfigurovat. Vše velice pohodlně a přehledně. Přes aplikaci DSL manager si změníte i heslo na WiFi.

Jak změnit heslo na WiFi Windows 10

Jak změnit heslo, případně zjistit zapomenuté heslo na Wi-Fi? Jděte do nastavení sítě (lze se tam dostat třeba přes lupu ve Start menu, kam vepíšete „Nastavení Wi-Fi“). Měli byste být rovnou v záložce Wi-Fi. Zde odrolujte obrazovku dolů a najděte „Změnit možnosti adaptéru“. V nově otevřeném okně pravým tlačítkem myši klikněte na Wi-Fi adaptér a zvolte položku „Stav“. Zde pak tlačítko „Vlastnosti bezdrátového připojení“. V nově otevřené kartě přepněte na záložku „Zabezpečení“. Položku „Klíč zabezpečení sítě“ byste měli mít vytečkovanou, tedy neviditelné heslo k WiFi. „Odtajníte“ jej zaškrtnutím políčka „Zobrazit znaky“.

Heslo na WiFi změníte podle obecného popisu v úvodu článku – změna se musí provádět přímo na routeru/modemu, ke kterému připojíte jako administrátor.

Jak změnit heslo na WiFi O2

Heslo na WiFi od O2 změníte podobně jako v obecném nastavení jako je v úvodu článku. Opět se to lehce liší od konkrétního modelu, které si můžete dohledat na stránkách O2 a zde pak stáhnout manuál a postup, nicméně opět je to stejné – vždy se musíte (ideálně) z počítače připojit přes webové rozhraní k modemu / routeru a zde se přihlásit. Je dobré vědět, jaké máte heslo k routeru. Samotné nastavení nového hesla už je pak hračkou.

Jak změnit heslo na WiFi Zyxel

Abychom neopakovali obecný postup, můžete se podívat a video, které vás provede krok za krokem nastavení modemu Zyxel. Video také poradí, jak nastavit heslo, případně jej změnit.

Jak změnit heslo na WiFi Netis

Postup pro nastavení hesla na WiFi Netis je stejný jako v případě jiných značek, jen se liší samotné rozhraní routeru. Opět hledejte položky pro nastavení SSID a šifrování komunikace. Nezapomeňte nastavit WPA2!

Jak změnit heslo na WiFi přes mobil

Změnit heslo WiFi jde i přes mobil. Základem je, abyste byli s mobilem / tabletem připojeni k WiFi, na které heslo hodláte měnit. Dále je také podstatné, aby v nastavení routeru byl povolený přístup do administrace z Wi-Fi sítě. To potom budete mít smůlu a budete se muset připojit LAN kabelem z počítače. Pokud vám to nepůjde přímo z prohlížeče mobilního telefonu, budete si muset stáhnout specializovanou aplikaci, jež vám dovolí další změny v nastavení routeru provádět. Pro Android se například doporučuje IP Tools: WiFi Scanner, nebo aplikace přímo od výrobce routeru.

Zmena hesla Wifi VSB

Jak na změnu hesla na VŠB? Aby se studenti VŠB mohli připojovat k některým Wi-Fi sítím, musí mít přiděleno tzv. wifi heslo VSB. Postup není složitý, ale je potřeba dodržet všechny náležitosti. Změna hesla je možná u pracovníků kartového centra. Rodiče mladších dětí jistě rádi využijí portál Škola Online.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Změnit heslo na WI-FI

jak zmenit heslo

Potřebuji změnit heslo wifi

Chci změnit heslo na WIFI

Prosím o pomoc při změně hesla na WiFi od starnetu.nemam počítač jen tel.

Mohly by ste mi pomoct zabudla som heslo wifi a kcem ho reštartovat

Ako sa meni heslo wifi

Jak změnit heslo wifi

Chci změnit heslo na Wifi, ale abych si nezměnila jiné hesla. Jak na to?

Nemohu se prihlasit na web kde se meni to heslo. Kdyz tam napisu heslo i uzivatelske jmeno admin tak mi to pise ze je nespravne.

Změnit heslo

Ok

Změnit heslo jakoby nemožné

Změnit heslo

Změnit heslo

Chci změnit heslo na WiFi

Zmenit heslo

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Registrace dronů v ČR – cena testu, sankce a otázky

Registrace dronů v ČR – cena testu, sankce a otázky

Od Nového roku platí nová pravidla, která regulují provoz dronů ☝ Podívejte, se kde a jak můžete zaregistrovat svůj stroj a kteří piloti...

Co je eIdentita a jak si ji založit a aktivovat online

Co je eIdentita a jak si ji založit a aktivovat online

Identita občana (E-identita) vám zjednoduší vyřizování úředních záležitostí on-line ✔️ Přečtěte si, jak se ke službě zaregistrovat a...

5 G sítě v ČR – vysílače a pokrytí internetem

5 G sítě v ČR – vysílače a pokrytí internetem

Čím je 5G síť převratná? Co přináší 5G internet? A jsou s 5G sítí spojena i rizika – bezpečnostní, nebo jakákoli jiná? Dozvíte se v...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY