EOP - elektronický očkovací průkaz online

Poslední dva covidové roky ukázaly, jak důležitá je digitalizace, tím spíše ve zdravotnictví. Pro rozvoj zdravotnictví jsou sdílení dat a elektronizace procesů naprosto klíčové. Po Tečce a eReceptu přichází eOčkovací průkaz. Nastane konec celoživotně ochraňované papírové skládací kartičky, kterou jsme dostali do vínku už jako miminka.

Co je EOPCo je eReceptJak získat elektronický očkovací průkaz
E-očkovací průkaz a kalendář pro miminka
Evropský mezinárodní elektronický očkovací průkaz (EU)

eockovaci prukaz - léky na predpis a ockovani Foto: Pixnio

Co je elektronický očkovací průkaz (EOP)

Elektronický očkovací průkaz (EOP) rozšiřuje služby systému eRecept tím, že mimo předepsaných léků eviduje veškerá povinná i dobrovolná očkování.

eRecept je ve správě Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Vzniká tak Centrální úložiště záznamů o očkování. V něm se shromažďují záznamy o aplikovaných vakcínách. Informace do systému vkládá ošetřující lékař. Elektronický očkovací průkaz nahrazuje stávající listinné průkazy o očkování, které dostáváme při narození.

Rozšíření eReceptu a vznik eOčkovacího průkazu

eRecept funguje už od roku 2018. Tento projekt i přes prvotní nedůvěru prokázal, že své místo v digitalizovaném zdravotnictví má. Vynachválit si ho nemohou lékaři, lékárníci i pacienti. Netrvalo dlouho a eRecept se dočkal prvního rozšíření v podobě sdíleného lékového záznamu pacienta. Jsou v něm bezpečně evidovány veškeré předepsané léky na osobu. Lékař nebo lékárník tak může lehce odhalit případnou duplicitu léků nebo léků, které vyvolávají nežádoucí interakce.

Očkovací látky na jednom místě: eOčkovací průkaz

Elektronický očkovací průkaz, jako další rozšíření eReceptu, je v procesu schvalování. Cílem je, aby existovala elektronická evidence veškerého očkování, které člověk podstoupí od narození až do smrti.

Povinnost zaznamenat provedené očkování se bude týkat veškerých druhů očkování, tedy pravidelného, zvláštního, mimořádného, dobrovolného, hrazeného i nehrazeného.

Očkování je de facto lék registrovaný ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv. A právě proto je vhodné ho doplnit do systému spravovanému ze strany SÚKL, kterým je již fungující a zavedený eRecept s lékovým záznamem. Lékový záznam tak bude rozšířen o evidenci očkování.

Jak získat e-Očkovací průkaz EOP online

Po aplikaci vakcíny učiní do systému eRecept záznam lékař. Stejně, jako kdyby vám předepsal antibiotika. Pro nahlédnutí na dosavadní léky a očkování přejdete na portál epreskripce.cz, kde je připraven video návod pro usnadnění celé registrace.

Pro přístup do webové aplikace je třeba vlastnit nový elektronický občanský průkaz (průkaz s čipem), nebo si zřídit účet na www.eidentita.cz, přičemž v takovém případě je nezbytné ověření osobní identity na některém z kontaktních míst veřejné správy (CzechPOINT).

Očkování zatím bohužel nemá žádnou digitální databázi (až na aplikaci Tečka, kde se eviduje Covid profil).

Záznamy o očkování osob jsou dnes velmi roztříštěné a vedené pouze jednotlivými lékař. Pacient tak nemá žádnou možnost, jak mít své očkování pod kontrolou. Hlavní výhodou bude, že do jednotného systému budou vkládat záznamy o očkování všichni lékaři. Ať se bude jednat o očkování v batolecím věku nebo očkování proti rakovině děložního čípku. Můžete se stěhovat a měnit lékaře, ale informace o lécích a očkování budou stále po kupě a dostupné vám i ošetřujícím lékařům.

Jak se do eOčkovacího průkazu podívat? Očkovací portál

Své léky a očkování si můžete kdykoliv prohlédnout. Lékárník, lékař nebo místo veřejné správy - CzechPOINT vám na požádání vystaví výpis. Na CzechPOINTu si mimo tento výpis můžete nechat i ověřit podpis.

Další cestou je vystavit si výpis očkování přímo v systému eRecept prostřednictvím webové aplikace pro pacienty. Pro vstup do lékového záznamu využijte video návod zmíněný výšewebové prostředí SUKL.

Informace v lékovém záznamu, které se týkají očkování:

  • název očkovací látky,
  • informace kým a kdy byla vakcína aplikována,
  • číslo šarže,
  • pořadí aplikované dávky,
  • datum přeočkování,
  • očkovací kalendář se službou připomenutí přeočkování (skrze sms) – teprve v plánu.

Přístup dalších osob k těmto údajům si pacient řídí sám. Stejně jako je tomu dnes u lékového záznamu, kde je nutné udělit souhlas.

Evropský mezinárodní elektronický očkovací průkaz (EU)

eOčkovací průkaz můžete s klidem využívat i při cestování do zahraničí. Je uznáván napříč Evropskou unií. Soupis celé historie léků a vakcín, včetně notifikací dalších očkování bude dostupný na jednom místě i pro případ lékařské péče v zahraničí.

Současnou alternativou elektronického očkovacího průkazu je digitální EU Covid pas, kterým prokazujete svůj Covid-19 profil.

E-očkovací průkaz pro miminka – eOčkovací kalendář a ZOP

Zejména rodiče novorozenců ocení funkci elektronického očkovacího kalendáře, který bude v budoucnu doplňkovou službou EOP. Budou mít jasně pod kontrolou očkování povinná i nepovinná a přeočkování jim bude připomenuto sms zprávou nebo v mailu.

Plánová očkování se tak výrazně usnadní. Pro miminko tedy už nebude stěžejní ZOP – Zdravotní a očkovací průkaz. Pravděpodobně bude ještě nějakou dobu fungovat pouze jako doprovodný dokument, který obsahuje i zubní průkaz.

Aktuálně platné eDoklady

Facebookový profil

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost



SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Co je eIdentita a jak si ji založit a aktivovat online

Co je eIdentita a jak si ji založit a aktivovat online

Identita občana (E-identita) vám zjednoduší vyřizování úředních záležitostí on-line ✔️ Přečtěte si, jak se ke službě zaregistrovat a...

Jak zjistím, že jsem prodělal covid-19 a testy na protilátky

Jak zjistím, že jsem prodělal covid-19 a testy na protilátky

Koronavirus je nejčastěji skloňované téma posledního roku. O tomto viru🦠 již víme mnohé, ale mnoho z nás nezná odpověď na základní otázku:...

bankovni-identita.jpg

Co je bankovní identita, jak funguje a které banky ji podporují?

Co je bankovní identita? 🤵 K čemu slouží? Jak ji získáte? Jaká je bezpečnost přihlašování k bankovní identitě? ☑️ Odpovědi na tyto otázky...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY