Jak zjistím, že jsem prodělal covid-19 a testy na protilátky

Koronavirus je nejčastěji skloňované téma posledního roku. O tomto viru již víme mnohé, ale mnoho z nás nezná odpověď na základní otázku: „Jak zjistím, že jsem prodělal nemoc COVID-19“?

Prodělaný Covid a příznaky Potvrzení o prodělaném Covidu
Testování na Covid - Inkubační doba Covid - Imunita po koronaviru

Jak zjistím, že jsem prodělal covid-19 a testy na protilátky
Foto: Pxhere

Prodělaný COVID a příznaky

Většina z nás již zná nejrozšířenější příznaky viru COVID-19 téměř nazpaměť. Jedná se o vysoké horečky, suchý kašel, únavu a zejména o ztrátu čichu a chuti. Problém těchto vyjmenovaných symptomů je shoda s příznaky klasických zimních respiračních onemocnění a chřipky.

Mnoho z nás si tak neustále klade otázku, zda právě ulehli s obyčejným nachlazením, chřipkou a nebo s covidem. Případně zda ta malá viróza co nás skolila minulý týden náhodou přece jen nebyla způsobena koronavirem.

Nové příznaky koronaviru u seniorů

Dnes již víme, že existují také nové příznaky koronaviru, které se liší od klasických chřipkových indicií. Mezi ně patří zejména silné bolesti hlavy a průjem. Dost často se uvádí také souvislost mezi koronavirem a bolesti v krku.

Jak vidíme, tak příznaků je mnoho, nejsou vždy stejné a většinou se jich projeví několik současně. Mimo to také jednoznačně platí, že jinak na coronavirus reagují dospělí, jinak děti a zcela odlišně zejména senioři.

Symptomy nemoci COVID-19 u starších osob se mohou projevovat opravdu netypicky. Dle Ministerstva zdravotnictví ČR je třeba sledovat také psychický stav. Výše zmíněné typické projevy onemocnění covid-19 mohou být zejména u lidí nad 80 let minimální či zcela chybět. Například teplota nemusí vůbec stoupnout, což může být dáno i tím, že senioři pravidelně užívají další léky a některé z nich zároveň snižují teplotu. Není možné se řídit ani podle dalšího signálu, který covid provází, a to je ztráta čichu a chuti. Starší lidé totiž mívají sníženou chuť k jídlu a slabší čich i bez ohledu na případnou nákazu.

Covid u seniorů se tak může zcela atypicky projevit v podobě psychických změn, jako je třeba neklid nebo apatie. U starších generací je tak vhodné sledovat jakékoli výrazné změny. Počínající koronavirus tam můžou naznačovat nejen fyzické problémy, jako je například schvácenost či dušnost, ale také psychické jako dezorientace či zmatenost.

Potvrzení o prodělaném Covidu ke kadeřníkovi i do zahraničí

Od začátku června byl spuštěný jednotný systém, kde se dá získat certifikát o očkování, prodělaném onemocnění covid nebo negativním testu. Ten se pak dá použít s ohledem na aktuální pravidla při využívání různých služeb nebo při cestování do zahraničí. Certifikát získáte prostřednictvím Očkovacího portálu na této stránce.

Pro přihlášení ke svému osobnímu profilu je třeba zadat rodné číslo a číslo občanského průkazu nebo použít e-identitu. Na profilu pak najdete všechny své  údaje, které souvisí s očkováním, testováním nebo proděláním nemoci, a můžete si stáhnout potřebný certifikát.

Testování na COVID – výsledky COVID z laboratoře

Jednoznačnou odpověď na otázku covidové nákazy vám samozřejmě dají testy na Covid. Testování na koronavirus se dělí do dvou skupin. Jedním typem testů se zjišťuje, zda máte virus v těle momentálně přítomný a druhý typ zjišťuje přítomnost protilátek, což vám dá odpověď na otázku, jestli jste COVID-19 již v minulosti prodělali.

Testy na přítomnost koronaviru v těle

  1. RT-PCR test
    Detekuje přítomnost virové RNA. Je velmi přesný a účinný. Tento test je schopný odhalit nakažené i předtím, než jsou infekční. Provádí se stěrem sekretu z nosu nebo z krku. Nevýhodou je finanční nákladnost , delší doba vyhodnocování a nutnost vysoce odborného personálu pro manipulaci se vzorky.
  2. Antigenní test na covid
    Detekuje virové bílkoviny. Rapid Antigen test odhalí nemocné na vrcholu infekce, kdy je v těle nejvyšší koncentrace těchto bílkovin. Tyto testy nejsou tak citlivé (přesné) jako PCR testy a virus zjistí až v období infekčnosti. Pokud jste testováni touto metodou, není zaručeno, že v době odběru testu nejste nakažení. Velkou výhodou je nižší cena, výsledek během pár minut a nižší náročnost na odbornost personálu. Antigenní test si dokonce můžete zakoupit domů a kontrolní testy provádět sami. Většina online lékáren nabízí antigenní testy, které vám doručí až ke dveřím.

Ne každý je bohužel ochotný tyto testy podstoupit. Testování na covid může někoho děsit – stěry z nosu nemusí být někomu příjemné. Mnoho lidí (zejména z rizikových skupin jako jsou senioři či lidé s nadváhou) také cítí obavy s možného rizika, že se virem SARS-CoV-2 nakazí právě při čekání ve frontě na testy.

Mimo to existuje také varianta, že patříte k té šťastné části populace, která měla průběh nemoci koronaviru bezpříznakový.

Test na protilátky COVID

Jak tedy mohu zjistit, zda jsem prodělal nemoc COVID-19 zpětně? V tomto případě je nutné podstoupit test na covid protilátky proti viru SARS-CoV-2. Lidský organismus si totiž obvykle po 3 až 5 dnech nakažení virem začne vyrábět protilátky typu IgAIgM. Následně za přibližně 2 týdny také protilátky typu IgG. Protilátky IgG přetrvávají v řádu měsíců až let. Test na protilátky covid se provádí odběrem z žilní krve a zjišťuje se během něj právě přítomnost těchto protilátek.

Jak dlouho trvá COVID a inkubační doba COVIDu

Mezi velmi časté dotazy se řadí také otázky ohledně inkubační doby koronaviru a celkové doby nemoci. Aktuálně se dá vycházet z celkem širokého vzorku nemocných a nejčastěji inkubační doba (tedy období, které uplyne mezi vstupem infekce do organismu a projevením prvních příznaků) obvykle trvá 4 až 6 dní. Byly zaznamenány ale i případy, kdy nemoc propukla již po 2 dnech od nakažení, nebo v opačném extrému až 14 dní. Dle vědeckých výzkumů pro koronavirus platí, že je nejsilnější a tedy nejnakažlivější, cca 2 dny před prvním výskytem příznaků a postupem času jeho infekčnost klesá.

To, jakým způsobem onemocnění probíhá a s jak závažné příznaky, je velice individuální. Záleží mimo jiné na stavu imunitního systému nemocného. I proto je velmi těžké odhadnout dobu trvání coronaviru. Obvykle se ale uvádí, že nakažený jedinec s lehčím průběhem může vylučovat vir až 8 dnů od nakažení a v případě nové britské mutace (B.1.1.7) se v nových studiích mluví dokonce až o 13 dnech.

Úplné odeznění příznaků pak může někdy trvat až 2 měsíce. Prodělaný covid a karanténa mluví o 4 dnech izolace po vymizení příznaků.

Průběh nemoci COVID-19
Inkubační doba 4 až 6 dní
Doba propuknutí příznaků 4 až 8 dní
Doba vylučování viru u lehčích průběhů až 8 dní od prvních příznaků
Doba vylučování viru u těžších průběhů až 20 dní od prvních příznaků

Imunita po prodělaném koronaviru a očkování na COVID

Prodělaný covid a imunita. První dotaz všech pacientů, kteří si prošli nemocí COVID-19. směřuje k imunitě po nemoci covidem-19. Ve většině diskuzí se dočtete o 3 měsíční imunitě, ale dle několika nových zahraničních studií je uzdravený jedinec chráněný nejméně pět měsíců. I tak ale existuje několik málo případů, kdy došlo k opětovnému nakažení krátce po prodělání nemoci.

Z vědeckých výzkumů také vyplívá, že imunita po očkován bude lepší než ta po prodělání nemoci. Zda se necháte očkovat na covid je na každém z vás, ale vědecká data jsou jednoznačná a očkování vás ochrání před možnou nákazou mnohem lépe, než prodělání nemoci.

sipka Otužování - jak s ním začít, účinky, rizika a metodika

Covidpass (Covid pas) a cestování

Mnoho dotazů je také směřováno na prodělaný covid, či očkování a možnost volného cestování. Zde je bohužel nutno brzdit optimismus, neb studie naznačují, že očkování většinou chrání proti nakažení, ale nemusí chránit před šířením infekce.

V souvislosti s dotazy výše MZV uvedlo, že lze očekávat, že ani jedno z kritérií (očkování, prodělání nákazy) nebude v brzké době plošně sloužit pro účel cestování ve smyslu úlevy z restriktivních opatření. Změny by mohly nastat až s okamžikem větší proočkovanosti populace. Je však velmi pravděpodobné, že možnost volného cestování bude navázána na osobní Covidpass - což je jakýsi očkovací průkaz pro jedince, kteří podstoupí očkování na Covid. Toto potvrzení bude jednoduše prokazatelné díky Covidpass aplikaci.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Dobrý den,
myslím si, že jsem prodělal covid. U lékaře jsem nebyl, protože s tím, že mi bylo týden mizerně, hned nepoletim k lékaři. To jsem dělal celý život. Jak se dozvím jestli jsem měl/neměl covid. Je mi 75 roků. Děkuji.

Kolik mě bude stát test abych zjistila jestli jsem covid prodělala nebo ne i když mě 2.11 bude šedesát mám nějakou slevu?

Dobrý den, před další (3) vakcínou na Covid - 19 bych měla zájem o test, zda mám protilátky proti onemocnění. Kam se na test přihlásit, jaká je jeho cena? Děkuji za odpověď

Lze nejak zjistit jestli jsem nebo nejsem očkovaný?

Oprava. COVID

Mám pálení celé pusy a necitlivost jazyka. Rovněž nerozeznávam chuť. Je možné že jsem prodělala Civic?

Test protilátek po prodělaném covidu 17.4.21 IGg 9548.3 po třech měsících dnes 1895,2. Jak s tím naložit????

Kdo veri na Covid a jeste se necha dobrovolne ockovat je BLAZEN

Jak získám potvrzení o prodělaném onemocnění Covid19 pro dítě na portálu OCKO mu to nejde ani u mě jako u matky dětí děkuji za radu

Jak získám potvrzení o prodělaném onemocnění Covid19 pro dítě, které ještě nemá občanku. Na portálu OCKO to bez občanky nejde a nehodlám nechat dítě nechat zbytečně testovat, když má na potvrzení nárok ještě 1,5 měsíce.

Jelikož odpovědí se zřejmě nedočkáme, prosím tedy ty z vás kteří sem píší dotazy, jestli se necháte očkovat přestože máte laboratorně potvrzenou vysokou hladinu protilátek IgG. Děkuji.

Na otázku, jestli někdo uzná prokázané protilátky labor.krevním testem jsem nedostala odpověď. 7.měs.po covidu mám protilátky,mám si s tím prý...zadek.Tak prosím také o jasnou odpověď.Díky

Jak vidět je úplně zbytečné sem psát nějaké dotazy když na ně nikdo z odborníků neodpovídá, takže k čemu slouží tento dotazník?

Covid jsem prodělala od 26.2 t.r.overny laborkou kdo mi dá potvrzení že můžu chodit např.holic

Prodělal jsem Covid.7týdnů léčen v nemocnici a pak 17 dní na oddělení následné péče.Kdy se mám očkovat , Propouštěcí zpráva to neuvádí.

Mám protilátky 2260,4 podle včerejšího testu. Také mě zajímá - a nutně potřebují vědět - k čemu mi tento výsledek je dobrý. Potřebuji pracovně cestovat s stýkat se s lidmi. Díky za odpověď veřejné nebo na info@vl-ski.cz

Mám protilátky 2260,4 podle včerejšího testu. Také mě zajímá - a nutně potřebují vědět - k čemu mi tento výsledek je dobrý. Potřebuji pracovně cestovat s stýkat se s lidmi. Díky za odpověď.

Kde jsou zodpovezeny vsechny predesle dotazy na protilatky? Pokud ne verejne,prosim o odpoved na mail: goldenfoxx@seznam.cz

Dobrý den, v únoru jsem prodělala Covid s pozitivním PCR testem - 26.2.2021. 27.5. mi končí 90 dní po nemoci.8.4..jsem si nechala udělat test na protilátky s výsledkem pozitivním(větší než 10). Kdy je vhodné se nechat očkovat? Mohu se prokazovat testem na protilátky místo antigen.testu? prosím odpověď na e-mail: fararkastran@seznam.cz

Dobrý den, prodělaný covid se zápalem plic....1.4.2021, protilátky 116...kdy mohu být očkovaná? Každý miái to vysvětluje jinak...stačí mi potvrzení o protilátkách nebo musím mít potvrzení o prodělaném covidu?

Dobrý den, jsem ráda že nemám sama tento problém. Protilátky mám zjištěny, v březnu 150, v květnu 160. Covid zřejmě proběhl - bez jakýchkoli příznaků. Někteří doktoři radí jít na očkování, jiní mě od něj rozhodně odrazují. Potvrzení o nemoci nemám, mohu se prokazovat potvrzením o protilátkách? Jít na očkování či nikoli?

Kdo zodpovi vsechny tyto predesle dotazy? Mam stejny problem- protilatky 344 bez testu.Plati stejne jako test? V dom.duchodcu protil.uznaji

Dobrý den,
i já mám potvrzené protilátky (koncem února hodnota 155, nyní 266), aniž bych si byla vědoma, že jsem Covid měla... Začátkem února jsem měla virózu, PCR mi ale vyšel negativní. Očkuje se kvůli protilátkám, ty mám, postrádám tedy jakoukoliv logiku v neakceptování pozitivního testu na protilátky...

Dobrý den,mám ten samý problém,mám vysoké protilátky, Covid jsem asi prodělala na podzim, ale nemám testem potvrzeno,dle EU se bude při všech aktivitách brát na to zřetel, není mi doporučeno očkování vzhledem k výši protilátek, proč se nebere v potaz u nás. Test na protilátky si hradím sama jsou stále vyšší.

Dobrý den, prosím o sdělení, zda se mohu prokázat pozitivním testem na protilátky, hodnota 150. U obvodního lékaře mi řekli, že když jsem neabsolvovala PCR test, pohlíží se na mne jako bych covidem neprošla. Je tedy test na protilátky pouze informace pro mne? Děkuji

zajímá mě cena očkovaní proti covidu pro samoplátce,dále to kdy a jestli nezapoměl stát na očkovaní bezdomovcu a také co nemají zdravotní pojštění prosím zašlete odpověd Mail Joaef57@centrum.cz

Jak zjistím, jestli jsem neprodělala covid, ale bydlím u syna a ten jej prodělal. Běhám nyní po vyšetřeních kvůli operaci hiátové kýly a zatím jsem měla vždy test na covid negativní. Je možné zajít někam na krevní testy, kde by to zjistili?

Jak poznám, že jsem prodělal COVID když jsem nezaznamenal žádné příznaky ale byla jsem v kontaktu s nakaženým manželem?
Jak zjistím, zda mám protilátky?

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jak se zbavit octomilek - lapače a pasti, které fungují

Jak se zbavit octomilek - lapače a pasti, které fungují

Trápí vás octomilky? Hledáte účinný způsob, jak se mušek zbavit?⚡Zjistili jsme pro vás, co opravdu zabírá.✅ Vyzkoušeli jsme i babské rady!

Máte výpadek elektřiny? Podívejte se, kde jsou aktuálně odstávky

Máte výpadek elektřiny? Podívejte se, kde jsou aktuálně odstávky

Co všechno může být příčinou výpadku elektřiny?⚡Kde získat spolehlivé informace o délce výpadku či odstávky?⚡Jak se na takovou situaci...

Vitamíny v krabičce

Online lékárny - bezpečné nakupování léků v eshopech

Už jste zkoušeli nakupovat léky online?✨Kde spolehlivě nakoupit léky přes internet a kde jsou k sehnání i respirátory? Všechny podrobnosti...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY