Jak se zbavit octomilek - lapače a pasti, které fungují

Trápí vás octomilky? Hledáte účinný způsob, jak se jich zbavit? Zjistili jsme, co na octomilky opravdu zabírá. Vyzkoušeli jsme i babské rady. Konec poletování malych mušek po pokoji!

Octomilka obecnáJak se jí zbavit
Babské rady

Jak se zbavit octomilek - lapače a pasti, které fungují Foto: Shutterstock

Co je octomilka obecná

Všichni známe ty malinké mušky, které poletují kolem ovoce. Chovatelé jim říkají vinné mušky. Jinde se jim přezdívá banánové nebo ovocné mušky. Málokdo ví, že se tento hmyz používá pro laboratorní a chovatelské potřeby. Slouží jako krmivo žab, ryb a mláďat malých ještěrů. Pro běžného člověka je to ale stále jen otravný hmyz, kterého by se rád zbavil.

Octomilka - délka života

Dospělá octomilka žije 2-9 týdnů. Tomu předchází stádium vajíčka, larvy a kukly. Larvy se z vajíček vylíhnou po 3 až 4 dnech. Larvy octomilky jsou poměrně velké, dosahují až 8 mm. Po třech týdnech se zakuklí a po dalších 5 až 10 dnech se z nich líhnou dospělí jedinci. Octomilka tedy může strávit více času vývojem než životem v dospělosti. Jedna muška je schopna naklást v době dospělosti až 400 vajíček.

Jak se zbavit octomilek - co zabírá na octomilky

Nejlepší strategie v boji s octomilkami je prevence. Octomilky vábí vůně tlejícího ovoce, ovocných šťáv, vína či piva. Dokonce i ovoce, které jste vyhodili do koše přiláká mušky na návštěvu.

Jak tedy předcházet "chovu octomilek" ve vaší kuchyni:

  1. Nenechávejte ovoce přezrát volně v pokoji, raději ho dejte do lednice.
  2. Vynášejte častěji odpadky, pokud obsahují vábničky pro octomilky (ovoce, lahev od vína či piva, zbytky jídel).
  3. Umyjte odpakový koš (například trocha vylitého červeného vína na dně koše může mušky přilákat).
  4. Nepřelévejte pokojové květiny (mokrá půda je pro octomilky stejně lákavá, jako nahnilý hrozen vína).

Prevence pomáhá v boji proti octomilkám spolehlilvě, avšak ne stoprocentně. Občas se prostě nějaká muška objeví, protože jí u vás doma něco zavoní. Pokud dodržujete těchto pár zásad, zmizí mušky stejně rychle, jako se objevily.

Jak na octomilky doma - jak se zbavit mušek octomilek

Jak si ale poradit, když se jim u vás doma už zalíbilo? Například mucholapka octomilku chytí stejně dobře jako mouchu či jiný hmyz. Existují i elektrické lapače hmyzu, které fungují spolehlivě. V drogeriích a domácích potřebách se dají zakoupit přímo lapače octomilek. Existuje několik druhů lapačů. Některé vypadají jako jablko, poslouží jako dekorace a zároveň zlikviduje octomilky. Jiné vypadají jako klasické mucholapky, které raději schováte. DM drogerie nabízí Profissimo lapač octomilek, který je velmi účinný. S otravnými muškami si však poradí všechny typy lapačů.

Octomilky - likvidace, kolik to bude stát

BROS jablíčko - lapač octomilek 110 Kč
Elektrický lapač hmyzu 170 - 699 Kč
Muskaset - lapač octomilek 61 Kč
Papírna Moudrý - Lapač octomilek a much 54 Kč
Profissimo - lapač octomilek 99 Kč

Jak na octomilky - babské rady

Pokud chcete ušetřit za nákup lapačů v domácích potřebách, vyrobte si past na octomilky podle babských rad. S muškami se potýkáme už celá staletí a o babské rady tudíž není nouze.

Nejúčinnější past na octomilky je vysoká sklenice s 1 dcl octa. Už podle názvu hmyzu je jasné, že milují ocet. Pokud máte doma například ocet jablečný nebo vinný, bude pasta ještě účinnější. Do octa přidejte trochu cukru a nakonec ještě jar na nádobí. Vyrobíte tak pro octomilky smrtící koktejl, kterému nemohou odolat. Sklenici s octem postavte blízko k ovoci, které máte v kuchyni. Poletující mušky budou mizet ve sklenici, až po nich nezůstane ani památky.

Hodnocení účinnosti pasti na octomilky: 8/10

  • + jednoduchost, spolehlivost
  • - nezabere okamžitě

Koš s ovocem Foto: Pixabay

Domácích pastí na octomilky existuje mnoho. Někdo preferuje lahev s kolou, nebo jinou limonádou, do které se udělají dírky kolem uzávěru. Octomilky si najdou cestu dovnitř, ale ven už se nedostanou. Jiní používají kelímek, do kterého nalijí víno. Přes kelímek se natáhne potravinová fólie s několika dírkami a mušky se ve víně utopí. Místo vína se dají použít i kousky ovoce a past potom funguje jako ta s limonádou. Podle testů ale funguje nejlépe koktejl ocet+cukr+jar.

Další způsob hubení octomilek je poněkud drsnější. Sáhnou po něm asi ti, kteří octomilkám vyhlásili osobní válku a chtejí vzít jejich likvidaci do vlastních rukou. Připravte si do krabičky s víkem kousky ovoce, stačí slupky nebo odřezky z ovoce, které jste měli k snídani. Krabičku nechte volně ležet blízko ostatního ovoce a víčko mějte jen pootevřené. Octomilky si cestu do krabičky najdou i malou mezerou. Pokaždé, když jdete kolem krabičky, zavřete ji a velmi silně krabičkou zatřeste tak, aby to chycené mušky usmrtilo. Víko potom zase trochu otevřte a proces opakujte při další cestě kolem krabičky. Nejúčinnější je nechat krabičku otevřenou přes noc. Ráno pak vyhubíte celou kolonii jedním zatřesením krabičky.

Akční způsob, jak se zbavit octomilek, je použití vysavače. Pokud se vám podaří mušky vysát, usmrtíte je tím. Tento způsob je sice zdlouhavější a vyžaduje vaši plnou pozornost i dosah elektrické enegie, ale zase se dá pojmout jako hra a vyvolává vzrušení z lovu!

Pomohl vám nějaký z našich tipů? Znáte další způsoby, jak se octomilek zbavit? Dejte nám o nich vědět v komentářích!


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

6 tipů, jak se efektivně zbavit prachu v domácnosti

6 tipů, jak se efektivně zbavit prachu v domácnosti

Obsahuje plísně, bakterie, pyl, roztoče, zvířecí srst, vlasy i překvapivě vysoký podíl lidských kožních buněk. Není divu, že je prach nejen...

Správným sekáním podpoříte sílu trávníku

Jak se správně starat o zahradu během léta?

Nejvíce práce na zahrádce je určitě s příchodem jara, kdy se příroda probouzí a je potřeba zahradu připravit na novou sezonu. I v létě je...

Jak dlouho žije moucha

Moucha domácí: Jak dlouho žije a co jste o ní možná nevěděli

Jak dlouho žije moucha? Jaký má vlastně život? A proč neustále otírá nožičkama o sebe? Možná je na těchto otravných tvorech přeci jen něco...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY