6 tipů, jak se efektivně zbavit prachu v domácnosti

Obsahuje plísně, bakterie, pyl, roztoče, zvířecí srst, vlasy i překvapivě vysoký podíl lidských kožních buněk. Není divu, že je prach nejen strůjcem nepořádku, ale mnohdy i příčinou neutuchající rýmy nebo ekzému. Nadobro se ho bohužel nikdy nezbavíte, můžete ho ale výrazně eliminovat. Máme pro vás několik tipů, jak to dělat efektivně.

6 tipů, jak se efektivně zbavit prachu v domácnosti
Foto: Pixabay

1) Úklid nasucho nestačí

Vysavač je určitě skvělým pomocníkem, sám o sobě ale důkladný úklid nezajistí. Všimli jste si, že když vysajete, za pár hodin byste mohli úklid dělat nanovo? Je to proto, že vysavač prach rozvíří a nějakou chvíli trvá, než se zase usadí. Vždy proto také vytřete. Namokro uklízejte i police a poličky, postačí vám k tomu obyčejný vlhký hadřík.

Pokud na vytírání nemáte čas, zvolte alespoň efektivnější pořadí úklidu – nejdříve vysajte podlahu a až se rozvířený prach zpátky usadí, utřete všechny police a další plochy.

Úklid nasucho nestačí
Foto: Pexels

2) Vyhněte se textiliím

Závěsy, polštářky, koberce a ubrusy dělají sice domácnost útulnější, spolu s nimi se vám doma ale zabydlí i všudypřítomný prach. Právě v tkaninách se totiž usazuje nejvíce. A platí to i pro textilní sedačku. Pokud berete boj s prachem vážně, volte koženou nebo koženkovou variantu. Záclony a závěsy pak vyměňte za žaluzie nebo rolety a velký celoplošný koberec nahraďte alespoň menší, pouze ozdobnou variantou.

Nezapomeňte dělat pravidelný úklid také ve skříni. I když je uzavřená a oblečení v ní převážně pověšené, prach si k němu cestu najde. Nenošené sezónní oblečení uložte raději do krabice nebo praktického vakuového pytle.

Eliminujte lapače prachu

3) Eliminujte lapače prachu

Účinnou zbraní proti prachu je minimalismus. Léty nastřádané dekorace, obrázky, suvenýry, sušené nebo umělé květiny a podobné drobnosti se prachu zbavují jen těžko. Udělejte si doma proto pořádnou čistku a nepoužívané předměty uložte někam do krabice. Uvidíte, jak se váš domov provzdušní! Nenechávejte venku ani nošené oblečení. Zkrátka se snažte pro co nejvíce předmětů najít místo v uzavřeném prostoru.

4) Věnujte pozornost posteli

Spolu s vámi sdílí postel až milion roztočů, kteří se živí šupinkami vaší kůže. Nelibá, ale vědecky prokázaná realita. Co s tím? V první řadě často měňte povlečení, ideálně každý týden, a perte ho alespoň na 60 °C. Peřiny také pravidelně vytřepávejte a vždy je nechte úplně  vychladnout, než postel ustelete. Právě v teplém a vlhkém prostředí si totiž roztoči libují nejvíce.

5) I rostliny zadržují prach

O aloe vera, fíkusu, tenuře nebo potosu je známo, že čistí vzduch. I rostliny ale zadržují na svých listech a květech pořádné množství prachu. Otírejte je proto vlhkým hadříkem nebo je čas od času vemte rovnou pod sprchu, pokud jim to nijak neublíží. Nezapomeňte rostliny ale nakonec také jemně vysušit, abyste si nezadělali na plíseň.

I rostliny zadržují prach
Foto: Pixrepo

6) Větrejte a čistěte vzduch

Větrání je každodenní samozřejmost, může ale udělat více škody než užitku. Spolu s větráním se do domácnosti dostává prach zvenčí – o to více pokud bydlíte ve městě. Větrejte proto, když je bezvětří a úplně ideálně po dešti.

Skvělým pomocníkem především pro alergiky jsou čističky vzduchu, které vzduch nejen zbavují prachu, ale také zvyšují jeho vlhkost. A to zajistí ještě nižší poletování malých prachových částic.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost



NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY