Jak prokázat bezinfekčnost: Certifikát o očkování a čestné prohlášení

Podívejte se, jaké potvrzení potřebujete k návštěvě restaurace, kadeřníka nebo divadla a kde můžete všechny certifikáty stáhnout na jednom místě.

Negativní test je jednou ze vstupenek do restaurace nebo do divadla
Foto: Chromozoom

Jak prokázat bezinfekčnost na covid v restauraci, v divadle nebo u kadeřníka

Všechny obchody, služby a kulturní akce jsou už v podstatě otevřené, ale v případě většiny služeb či při návštěvě divadel a koncertů je stále nutné prokazovat bezinfekčnost. Od úterý 8. června platí nová pravidla, která rozšiřují možnosti, čím vším se člověk může prokázat. Nově se dají použít například domácí antigenní samotesty a čestné prohlášení.

Podívejte se, jaké aktuálně existují možnosti, jak potvrdit svou bezinfekčnost v rámci všech služeb, stravovacích zařízení a kulturních a sportovních akcí:

Negativní test nebo čestné prohlášení o negativním testu

Nejčastěji používaný způsob, jak lidé prokazují, že nejsou nemocní, je negativní test na přítomnost viru SARS-Cov-2. Stále platí, že PCR test může být starý maximálně týden a antigenní test může být starý maximálně 72 hodin. Test může být proveden také přímo na místě, pokud provozovatel zařízení tuto službu poskytuje.

U testů ze zdravotnických zařízení se lze prokázat potvrzením přímo od lékaře nebo potvrzením, které se dá stáhnout na očkovacím portálu ocko.uzis.cz. V případě testování ze školy nebo zaměstnání stačilo čestné prohlášení o negativním výsledku. UPOZORNĚNÍ: Podle vyjádření hlavní hygieničky Pavly Svrčinové by se už čestné prohlášení nemělo uznávat, protože se přestalo testovat ve školách a v podnicích.

Od úterý 8. června platí nová cena testů pro samoplátce. PCR testy nyní mohou stát maximálně 814 Kč a za antigenní testy zaplatíte maximálně 201 Kč. Až do konce srpna platí, že si čtyři antigenní a dva PCR testy měsíčně můžete udělat zdarma (jsou hrazené z veřejného pojištění).

Čestné prohlášení o samotestování - vzor

Očkovací certifikát v mobilu nebo na papíře

Prokázat se lze také potvrzením o provedeném očkování. Původně platilo, že musí uběhnout nejméně 22 dní od obdržení první dávky (v případě dvoudávkových vakcín AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna) nebo čtrnáct dní od podání jednodávkové vakcíny (Johnson & Johnson), od 9. července se ale mění pravidla a za bezinfekčního je člověk považován až 14 dní po podání druhé dávky.

Potvrzení získáte při návštěvě očkovacího centra a následně si ho také můžete stáhnout na očkovacím portálu ocko.uzis.cz. Nemusíte si ho ani tisknout, stačí ho uložit v elektronické podobě do svého mobilu.  Na očkovací portál se přihlásíte prostřednictvím eIdentity nebo po zadání rodného čísla a čísla občanského průkazu a stáhnout si tu můžete i potvrzení o negativním testu nebo o prodělané nemoci.

Potvrzení o prodělaném covidu

Na testy ani očkování nemusí lidé, kteří onemocnění covid-19 prodělali a měli by mít dostatek protilátek proti další infekci. Dříve byli lidé považováni za "bezpečné" devadesát dní od prvního pozitivního testu, nyní ministerstvo zdravotnictví prodloužilo na 90 dní.

Potvrzení o prodělané nemoci vystaví praktický lékař, univerzální certifikát lze ale opět stáhnout na očkovacím portálu. Podle hygienických stanic by mělo stačit i potvrzení o výsledku testu, které pacient obdržel prostřednictvím SMS zprávy.

*️⃣ Jaká potvrzení se dají použít při návštěvě restaurace, služeb a kulturních akcí?

*️⃣ Jak dlouho platí negativní test?

7 dní v případě PCR testu, 72 hodin v případě antigenního testu.

*️⃣ Kdy platí potvrzení o očkování?

Nejméně 22 dní po první dávce (14 dní u jednodávkové vakcíny).

*️⃣ Jak dlouho platí "bezinfekčnost" po prodělání nemoci?

180 dní od prvního pozitivního testu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jak zjistím, že jsem prodělal covid-19 a testy na protilátky

Jak zjistím, že jsem prodělal covid-19 a testy na protilátky

Koronavirus je nejčastěji skloňované téma posledního roku. O tomto viru🦠 již víme mnohé, ale mnoho z nás nezná odpověď na základní otázku:...

Jak se odnaučit kouřit a přestat myslet na cigarety

Jak se odnaučit kouřit a přestat myslet na cigarety

Chcete přestat kouřit?🚬 Hledáte motivaci a způsob, jak s kouřením opravdu skoncovat?☝ Máme pro vás návod, který opravdu funguje!

PCR testy Gargtest - kloktací covid testování z domova

PCR testy Gargtest - kloktací covid testování z domova

Gargtest, to je spolehlivé a bezpečné kloktací PCR testování na covid-19 z domova. ❤️ Test přiveze kurýr, vzorek ze slin i doručí do...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY