Obchody o svátcích 2024: (Svátek práce a Den vítězství)

V květnu slavíme týden po sobě dva svátky, jsou to 1. květen a 8. květen, tedy Svátek práce a Den vítězství. Jaká je otevírací doba obchodů v tyto dny? Budete si moct zajít na poštu pro balíček nebo do supermarketu na nákup?

Obchody o svátcích 2024LidlTesco
PennyAlbertBilla
MakroČeská pošta

Otevírací doba 1. 5. a 8. 5. 2023 (Svátek práce a Den vítězství)
Foto: Pixabay

Otevírací doba obchodů v květnu, na Svátek práce a Den vítězství

Pro romantika Karla Hynka Máchu a jeho stoupence je První máj především časem lásky. Z praktického hlediska je však podstatnější, že 1. a 8. květen jsou v České republice státní svátky. 1. května slavíme Svátek práce a 8. května oslavujeme Den vítězství a připomínáme si konec 2. světové války.

Pokud tyto slavnostní dny připadnou na pátek či pondělí, všem pracujícím vykouzlí úsměv na tváři a příjemně prodlouží víkend. Letos tomu tak bohužel není. V roce 2024 vycházejí oba květnové svátky na středu.

Sváteční volno nás navíc čeká i v létě, dny 5. a 6. července, kdy slavíme věrozvěsty Cyrila a Metoděje a mistra Jana Husa tentokrát vychází na pátek a sobotu. Stačí si tedy vzít ve čtvrtek volno a máte krásné čtyřdenní volno.

Jako o každém státním svátku i o těch květnových vás jistě zajímá otevírací doba obchodů. Tu ve vybrané státní svátky upravuje zákon, od října 2016 podle něj musí nákupní centra s plochou větší než 200 metrů čtverečních své brány uzavřít. Pro květnové státní svátky platí následující pravidla:

Svátek Otevírací doba
1. května 2024 (Svátek práce) Obchody mohou (ale nemusejí) mít OTEVŘENO podle otevírací doby běžného všedního dne.
8. května 2024
(Den vítězství)
Obchody nad 200 metrů čtverečních musejí mít ZAVŘENO. Obchody o menší rozloze mohou (ale nemusejí) mít OTEVŘENO.

V pravidlech tohoto zákona existují výjimky pro prodejny v nemocnicích, na letištích, na nádražích či čerpacích stanicích, ale také pro lékárny. Tyto důležité obchody mohou mít otevřeno bez ohledu na velikost prodejní plochy a nakoupíte si v nich, stejně jako v online lékárnách, na Den vítězství ve stejných hodinách jako v běžných dnech.

V roce 2024 už bez vládních omezení

V roce 2021 situaci komplikovala vládní omezení spojená s pandemií Covid-19, letos se ale už o nějaká nestandardní pravidla starat nemusíme.  Všechny obchody mohou 1. května otevřít dle libosti. Na Prvního máje, den po pálení čarodějnic, pravděpodobně nakoupíte všude, kde jste zvyklí nakupovat.

  • Zajímavost: Druhý květnový svátek byl na 8. 5. přesunut v roce 1990 na návrh současného prezidenta Miloše Zemana, dříve se Den vítězství v tehdejším Československu slavil až o den později, tedy 9. května.

Lidl: Otevírací doba v květnu – 1. a 8. 5. 2024

Obchodní řetězec Lidl patří k těm, kterých se zákonné uzavření 8. května citelně dotýká – naprostá většina obchodů Lidl totiž svou plochou přesahuje hranici 200 m2.

Zatímco 1. 5. si v Lidlu nakoupíte podle klasické sobotní otevírací doby, 8. května budou obchody Lidl zavřené, pakliže se nenachází v nemocnicích či na důležitých dopravních uzlech. Řešením může být nákup v Lidl online e-shopu, ten totiž funguje 365 dní v roce.

Tesco: Otevírací doba v květnu se řídí velikostí obchodu

U velkých supermarketů Tesco je jasno: 1. 5. si v nich nakoupíte jako každý jiný den, o týden později se však dovnitř nedostanete.

Menší obchody Tesco Expres ale budou po oba květnové svátky fungovat bez jakýchkoliv omezení, široký sortiment je v nich koncentrován do plochy menší než 200 metrů čtverečních. A jestli se vám ve slavnostní atmosféře nechce nikam chodit, potraviny si můžete nakoupit i online v e-shopu iTesco.

Penny: Otevírací doba v květnu 2024

Řetězec PENNY Market vstoupil na český trh v roce 1997 a díky svým pravidelným akčním slevovým Penny letákům se rychle zapsal do srdcí mnoha zákazníků.

Pro všechny z nich máme dvě zprávy. Začneme tou špatnou: Den vítězství nakupování v prodejnách Penny neumožňuje. Snad ale vyváží dobrá zpráva, kterou je, že na Svátek práce 1. května budou všechny prodejny tohoto řetězce po celé České republice otevřené v souladu s obvyklou otevírací dobou.

1. května mají obchody otevřeno, 8. května jsou ty velké zavřené
Foto: Pixabay

Albert: Otevírací doba 1. května a 8. května

Síť prodejen Albert v České republice čítá více než 300 supermarketů a hypermarketů. Ty z nich, které jsou menší než 200 m2, budou otevřené po oba sváteční dny, 1. i 8. května 2024. Nicméně téměř 90 hypermarketů s plochou větší než 200 m2 však v sobotu 8. 5. své zákazníky neobslouží, nákup podle aktuálního akčního letáku Albert bude třeba nechat na jindy.

Počítat naopak můžete s desítkou prodejen Albert na čerpacích stanicích. Cenu benzínu a jiných pohonných hmot si můžete zkontrolovat prostřednictvím aplikace Waze.

Billa: Otevírací doba v květnu 2024 – 1. otevřeno, 8. zavřeno

Chystáte se Prvního máje políbit svou drahou polovičku pod rozkvetlou třešní? Klidně si vyberte strom v blízkosti obchodů Billa, můžete totiž spojit příjemné s užitečným a rovnou si i nakoupit vše potřebné.

8. května už zůstane jen u polibků, toho dne totiž budou mít všechny pobočky Billy v České republice zavřeno. Jak naložit s volným časem? Inspirovat se můžete v našich volnočasových článcích.

Makro: Otevírací doba v květnu 2024

Zákonné omezení se bezprostředně týká také velkoplošných prodejen Makro. Velkoobchodní řetězec se musí přizpůsobit. Zatímco 1. května si podnikatelé budou moci vybírat dle libosti, 8. května bohužel nepochodí.

Česká pošta: Otevírací doba 1. a 8. května 2024

Potřebujete si nechat ověřit podpis na poště? Pak raději svou návštěvu České pošty neplánujte ani na jeden z květnových svátečních dní. Většina poboček státního podniku Česká pošta totiž bývá na jakýkoli státní svátek uzavřena.

Existují však výjimky, jako například centrální pobočka v pražské Jindřišské ulici. Pro konkrétní informace kontaktujte vámi vybranou poštu, ať už přes web, telefonicky či osobně.

sipka Na České poště si můžete koupit losy Tutovka s garantovanou výhrou

1️⃣ Co se slaví 1. května?

1. května se slaví Svátek práce. Jde o mezinárodní svátek, jehož tradice sahá až do roku 1890.

2️⃣ Co se slaví 8. května?

8. května se slaví Den vítězství. Po celém světě se připomíná konec 2. světové války a vítězství nad fašismem. Konkrétní datum se různí, v Československu se až do roku 1945 Den vítězství slavil 9. května, od roku 1990 se u nás slaví o den dříve, tedy 8. května.

3️⃣ Jak bude 1. a 8. května otevřeno v obchodech?

Na 1. května mají všechny obchody otevřeno podle standardní otevírací doby. 8. května mají obchody s plochou přes 200 metrů čtverečních zavřeno. Výjimkou jsou například lékárny a obchody v nemocnicích a na nádražích či letištích. Více informací najdete TADY.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Absolutní stupidita!

Prosím svátek 9.5. se slavil až do roku 45 to je divně ne?

Moc hezké a užitečné. Napsáno jednoduchým, jasným a pěkným způsobem.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jak na odstoupení od smlouvy - vzory a formulář

Jak na odstoupení od smlouvy – vzory a formulář

Co dělat, když darujeme nebo dostaneme nevhodný dárek ❓ Jak postupovat, když objevíme vadu na zakoupeném zboží a potřebujeme vyřídit...

První máj: Svátek práce i lásky čas

První máj: Svátek práce i lásky čas

První máj je svátkem ze dvou důvodů. Oslavujeme práci, ale také lásku ❤️. Odkud pramení tyto dvě nesourodé tradice? Jak se slaví u nás a ve...

Co je minimální mzda a kolik aktuálně je v ČR

Co je minimální mzda a kolik aktuálně je v ČR (2024)

Víte, co je minimální mzda 💰? Jaká je aktuální výše minimální mzdy v ČR? Jaká je minimální mzda v Německu? Víte, do jaké skupiny zaručené...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY