Kdy se děti vrátí do škol a školek

Nejeden rodič si jistě klade otázku, kdy se otevřou školy v ČR a také kdy dojde k otevření mateřských škol. Všechny podstatné aktuální informace najdete v tomto článku.

Mateřské školy - První stupeň ZŠ - Druhý stupeň ZŠ - Střední a vysoké školy

Návrat dětí do škol Foto: Pixabay

Ministr Plaga: Vláda stanovila, kdy se otevřou školy a školky

Rozvolňování ve školství se aktuálně řídí podle takzvaných balíčků. Jejich rizikový stupeň se mění v závislosti na průměrném sedmidenním přírůstku nových případů covidu na 100 tisíc obyvatel. Ve většině krajů do školek nejdříve mohly jen předškolní ročníky a do škol jen žáci prvního stupně, tam kde ale měly méně než 100 nových případů na sto tisíc obyvatel. Nyní už se ale situace zlepšuje i ve zbytku země.

Návrat dětí do školek – kdy a jak?

V první fázi se do školek vrátily jen předškolní ročníky, od 26. dubna se ale v krajích s příznivou epidemiologickou situací (<100/100 tisíc) mohou vrátit také všechny ostatní děti. V první vlně se to týkalo Plzeňského, Královéhradeckého a Karlovarského kraje, 3. května se přidaly také Praha, Středočeský, Liberecký a Pardubický kraj.

Od pondělí 10. května se v plném rozsahu otevírají školky také v v Ústeckém, Olomouckém, Jihomoravském. Zlínském, Jihočeském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Otevřeny tedy budou i ve zbytku České republiky.

Ve školkách není povinné nošní roušek ani testování.

Kdy se vrátí děti do škol – 1. stupeň

Třídy prvního stupně základních škol se nyní střídají v týdenních intervalech a ve školách musejí nosit rouškydvakrát týdně absolvovat antigenní test. Pravidelné testování by měly kromě žáků podstupovat i všechny další osoby, které se ve školách pohybují, včetně kuchařek a uklízeček.

Od 17. května přejdou první stupně základních škol z rotační na klasickou výuku.

Kdy se otevřou školy pro 2. stupeň

Žáci druhých stupňů základních škol mohou přejít z distanční na rotační výuku v krajích s lepší situací. 26. dubna usedli po delší době do lavic žáci na druhých stupních a nižších stupních víceletých gymnázií v Plzeňském, Královéhradeckém a Karlovarském kraji.

Od 3. května se k nim přidali žáci ze Středočeského, Libereckého, Pardubického kraje a z Prahy.

Od 10. května se na druhý stupeň vracejí také žáci ve zbývajících krajích - v Ústeckém, Olomouckém, Jihomoravském. Zlínském, Jihočeském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině.

Od 17. května skončí rotační výuka v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze, o týden později by k tomu za příznivé epidemiologické situace mělo dojít i ve zbytku země.

Střední a vysoké školy pouze s praktickou výukou

V pondělí 26. dubna se však obnovila praktická výuka na středních školáchv posledních ročnících vysokých škol.

Od 24. května by se podle ministra Plagy mohla na středních školách obnovit teoretická výuka bez rotací. Záležet ale ještě bude na momentální situaci.

Od 10. května je umožněná výuka všech ročníků vysokých škol v celé ČR s výjimkou Zlínského, Jihočeského kraje a Vysočiny.

*️⃣ Kdy se otevřou mateřské školy a školy základní?

Děti z posledního ročníku mateřských škol a z prvního stupně základních škol se k prezenční výuce vracejí 12. dubna 2021. V krajích s příznivou epidemiologickou situací se 26. dubna vrátili do školek a na první stupně také ostatní děti. Od 10. května budou otevřené školky i ve zbytku země.

Žáci druhého stupně základní školy se podle epidemiologické situace začnou vracet k rotační výuce 3. května, 10. května nastoupí k rotační výuce všechny ročníky v celé ČR.

*️⃣ Kdy se otevřou střední a vysoké školy?

Střední a vysoké školy zatím zůstávají zavřené. Středoškoláci mohou od 26. dubna chodit na praktickou výuku a ti s horším prospěchem mohou na konzultace. Studenti posledních ročníků VŠ mohou od 26. dubna chodit na praktickou část výuky.

*️⃣ Jak to bude s dětmi, které zatím musejí zůstat doma?

V příštích týdnech by měla následovat druhá a třetí fáze uvolnění, vše bude záležet na epidemiologickém vývoji.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

PCR testy Gargtest - kloktací covid testování z domova

PCR testy Gargtest - kloktací covid testování z domova

Gargtest, to je spolehlivé a bezpečné kloktací PCR testování na covid-19 z domova. ❤️ Test přiveze kurýr, vzorek ze slin i doručí do...

Jak zjistím, že jsem prodělal covid-19 a testy na protilátky

Jak zjistím, že jsem prodělal covid-19 a testy na protilátky

Koronavirus je nejčastěji skloňované téma posledního roku. O tomto viru🦠 již víme mnohé, ale mnoho z nás nezná odpověď na základní otázku:...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY