Sešity, učebnice, psací potřeby, nové oblečení, kroužky… To vše stojí nemalé peníze a nejednu rodinu může uvrhnout do finančních potíží. Přinášíme podrobný návod, jak na výdajích ušetřit.
Foto: Freepik
Plánujte a nakupujte s rozmyslem
Základní rada zní: Raději nekupujte nic s předstihem, ale vyčkejte na seznam, který obvykle školy rodičům samy poskytnou. Poté si projděte veškeré domácí zásoby – možná vám některé věci z loňska ještě poslouží?
Se seznamem v ruce si prolistujte veškeré aktuální slevové letáky, abyste zjistili, kde najdete tu nejvýhodnější nabídku. Na nákup školních potřeb klidně vyrazte i s dětmi, ale nejprve jim vysvětlete, proč je důležité šetřit. Společně pak vyberte potřeby, které se dítěti líbí, ale zároveň splňují vaši představu o ceně.
Už teď víte, že ani se slevami školní rok prostě bez půjčky nezvládnete? I když jste se ocitli v náhlé finanční tísni a tlačí vás čas, dobře si vyberte, u koho si půjčíte. Řešením může být nebankovní půjčka. Jak si dobře vybrat férového poskytovatele?
Zaměřte se na tyto body:
- Licence: Ověřte si, zda má poskytovatel platnou licenci od České národní banky.
- Transparentnost: Všechny podmínky půjčky, včetně RPSN, poplatků a sankcí, musí být jasně a srozumitelně uvedeny v dokumentaci.
- Seriózní jednání: Férový poskytovatel se vám nebude snažit nic utajit ani vás nebude do ničeho tlačit.
- Recenze a zkušenosti: Než se pro nebankovní půjčku rozhodnete, projděte si recenze a zkušenosti ostatních klientů.
Pamatujte, že i nebankovní půjčka je závazek. Než si ji vezmete, důkladně zvažte, zda ji skutečně budete schopni splácet.
Nestyďte se si říct o pomoc: Jaké příspěvky spojené se školním rokem můžete využít?
Okamžitá dávka pomoci: Tuto jednorázovou dávku vám může poskytnout Úřad práce nejen na školní pomůcky, ale také na zaplacení školních kroužků. S vyplněním žádosti vám poradí pracovník úřadu. Mějte jen na paměti, že o příspěvek musíte požádat ještě před samotným nákupem dané věci.
Pravidelný přídavek na dítě: Jde o pravidelnou finanční podporu, kterou stát vyplácí rodinám s nízkými příjmy. Příspěvek se liší podle věku dítěte a nejvíce můžete získat až 1580 Kč měsíčně.
Příspěvek od zdravotní pojišťovny: Zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů přispívají dětem na sportovní kroužky (například VZP nabízí ročně příspěvek až 2 000 Kč). Přispívají ale také třeba na dětské brýle nebo na rovnátka.
Obraťte se také na neziskové organizace a další pomocné projekty:
Klub svobodných matek pomáhá rodinám samoživitelek i samoživitelů. Mrkněte na aktuální program pomoci 2024, ve kterém nabízí finanční (třeba pomoc s platbou nájemného), ale i materiální pomoc.
Obědy pro děti tvoří organizace Women for Women a jejich cílem je zaplatit školní obědy každému českému dítěti, které to potřebuje. Do projektu může dítě nominovat pouze jejich základní škola ve spolupráci s učiteli.
Darujme kroužky dětem je projekt České rady dětí a mládeže. Soustředí se primárně na pomoc s placením volnočasových aktivit pro děti. Žadatelům vyplácí maximální částku 3 000 Kč za školní rok.
Potravinová banka má pobočky nejen v Praze – dohromady ji tvoří 199 výdejních míst po celé ČR. Abyste mohli o potraviny zažádat, musíte kontaktovat sociálního pracovníka, odbor sociální péče nebo neziskovou organizaci.
Komentáře