Jak si vybrat správnou autopůjčovnu?

Máte automobil v servisu a narychlo sháníte jiný? Nebo vozidlo potřebujete dlouhodobě, ale nechcete si jej kupovat? Můžete si ho vypůjčit v autopůjčovně. Poradíme vám, na jaké parametry se při jejím výběru zaměřit.

Jak si vybrat správnou autopůjčovnu?
Foto: Pixnio

Bez automobilu se neobejde většina z nás. Ve spoustě domácností jsou dokonce i dva vozy. Automobilem jezdíme do zaměstnání, za zábavou i na nákupy. A když najednou vypoví službu, jsme nahraní. Mnohdy ze dne na den, dokonce z hodiny na hodinu.

Vybíráme autopůjčovnu

Autopůjčoven na trhu najdete spousty. Možný je jak krátkodobý, tak i dlouhodobý pronájem v podstatě všech dopravních prostředků. Osobních i nákladních vozidel, dodávek, motorek i obytných vozů. A jaká autopůjčovna pro vás bude tou pravou? Nechte si poradit!

Co vše ovlivňuje výši pronájmu?

Při výběru autopůjčovny je vhodné přihlédnout hned k několika parametrům. Prvním z nich je délka pronájmu a typ vozidla, jenž je v hledáčku vašeho zájmu. Potřebujete vozidlo na pár dní, nebo déle? Vůz bude primárně sloužit k převozu osob, nebo spíše zboží či jiného nákladu? A kde se s ním budete primárně pohybovat? Ve městě, či zamíříte i na venkov? Na území Česka, nebo s ním vyjedete i za hranice? A kolik kilometrů s pronajatým vozidlem plánujete najezdit? Všechny tyto parametry předurčují nejenom typ pronajatého vozu, ale i cenu, již zaplatíte za jeho pronájem.

Krátkodobý pronájem s limitem či bez?

Například půjčovna aut Taggart nabízí vozy jak k dlouhodobému, tak krátkodobému pronájmu. Pokud vozidlo potřebujete na pár dní, jděte cestou krátkodobého pronájmu. Nechystáte-li se navíc na dlouhou cestu, doporučujeme zvolit pronájem s limitem najetých kilometrů, který vás vyjde levněji než pronájem bez limitu.

Kdy zvolit dlouhodobý pronájem?

Potřebujete automobil na několik měsíců? V tom případě pro vás bude výhodnější pronájem dlouhodobý. Ten spousta lidí dokonce upřednostňuje před koupí nového vozu. Výjimkou nejsou ani několikaleté pronájmy. Ty v sobě totiž skýtají řadu výhod. Vozidlo například “jen a pouze” využíváte, aniž byste se o něj museli starat.

Nemáte na nový vůz?

Tak si ho pronajměte! Provozování vozidla, obzvláště nového, totiž rozhodně není nic levného. Srovnáte-li cenu nového vozidla a připočtete-li k ní veškeré nezbytné servisní prohlídky, povinné ručení a havarijní pojištění, dostanete se k částce, která je mnohdy vyšší než jeho měsíční dlouhodobý pronájem.

Žádné starosti

Především ale s pronajatým vozidlem nemáte žádné starosti. V případě jakékoliv poruchy, jejíž oprava půjde na účet autopůjčovny, vám okamžitě bude přistaveno vozidlo nové. Dlouhodobý pronájem, kvůli němuž se navíc na rozdíl od operativního leasingu nemusíte smluvně vázat, z tohoto pohledu rozhodně stojí za zvážení.

Na co se zaměřit?

I v tomto případě je ovšem vhodné si autopůjčovnu zevrubně proklepnout. V hledáčku vašeho zájmu by měla být výše startovacích poplatků, nabídka tarifů, ceny za nadlimitní kilometry, podmínky servisních úkonů či doplňkové služby autopůjčovny. Zajímejte se ale i o rozsah pojištění, podmínky přistavení nového vozidla a podmínky předčasného ukončení smlouvy.

Zajímejte se o reference

Stranou vašeho zájmu by však neměly být ani reference ostatních zákazníků. Nejlepší je samozřejmě osobní zkušenost souseda nebo známého. Má dobré zkušenosti s konkrétní autopůjčovnou? Vezměte si od něj kontakt. Když byl spokojen on, je velmi pravděpodobné, že budete i vy. Dobrým vodítkem však jsou i reference na Googlu, Seznamu a Facebooku.

Prostudujte webové stránky

Jistý obrázek o firmě si ale uděláte i na základě jejích webových stránek. Jsou přehledné a najdete v nich vše, co vás zajímá? Přehledné ceníky i obchodní podmínky? Ty si každopádně dobře prostudujte. Zajímejte se také o skryté poplatky. Spousta autopůjčoven si nechává připlatit za druhého řidiče (když s vozidlem bude jezdit někdo další), cesty do zahraničí, v případě platby v cizí měně kurzovní rozdíly stejně jako poplatky za pojištění, čištění vozu, pozdější vrácení vozidla, přistavení vozu náhradního atd. To vše může ve výsledku cenu za pronájem výrazně navýšit, což rozhodně není ve vašem zájmu.

Sousedé vám budou závidět

Jak vidíte, výběr správné autopůjčovny není snadnou záležitostí. Pokud však nic neopomenete, je více než pravděpodobné, že budete mít za výhodných podmínek k dispozici kvalitní vůz. A jakmile třeba jen o rok zestárne, budete jej moci vyměnit za nový. Jiné značky i barvy. S jedním však budete muset počítat. Se závistivými pohledy sousedů, kteří nebudou sto pochopit, kde každý rok berete peníze na nové auto.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kde koupit maďarskou dálniční známku – cena a poplatky

Kde koupit maďarskou dálniční známku – cena a poplatky

🧨Plánujete cestu do ⭐Maďarska⭐ nebo hodláte využít tamní dálnice třeba pro přesun na dovolenou k moři? Budou se vám hodit aktuální...

Jak koupit slovenskou dálniční známku online + placené úseky

Jak koupit slovenskou dálniční známku online + placené úseky

Chystáte se na Slovensko a budete potřebovat dálniční známku? Zajímají vás placené úseky na Slovensku? ☝ Zjistili jsme pro vás všechny...

Dálniční známky Rakousko: Cena – kde koupit a kam nalepit

Dálniční známky Rakousko: Cena – kde koupit a kam nalepit

🧨Hodláte cestovat přes ⭐Rakousko⭐ a využívat tamní placené silniční úseky? Potom se vám budou hodit aktuální informace o dálničních...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY