Kde najdete nejužší pražskou uličku a nejužší hotel

Každý Čech jistě dobře zná památky hlavního města: Pražský hrad, Karlův most, Staroměstské náměstí či Národní divadlo. Víte ale, kde je nejmenší ulice v Praze, která je zároveň i nejužší uličkou v ČR? Nebo kde se nachází nejužší dům v Praze? Následující řádky přinášejí odpovědi.

Adresa nejužší uličky - Nejužší dům v Praze - Nejužší hotel v Praze

Nejužší ulička v Praze Foto: ČTK/René Fluger

Nejmenší ulice v Praze i nejužší ulička v ČR

Tipnete si, jaká je šířka nejužší uličky v České republice? Čtyři metry? Dva metry? Mnohem méně: jen něco málo přes půl metru. A víte, kde se tato ulička nachází? Na pražské Malé Straně, v těsné blízkosti Karlova mostu a Čertovky. Ulička vede z ulice U Lužického semináře přímo na zahrádku restaurace Čertovka.

Tato ulička – která ani nemá jméno, je to vlastně jen schodiště mezi dvěma domy – je tak úzká, že v ní musí provoz řídit semafory, protože dva lidé jdoucí proti sobě se v ní nevyhnou. Jedná se tak rovněž o jedinou semaforem řízenou ulici v České republice a pravděpodobně i v celé střední Evropě. Protože je tak úzká, stalo se již dokonce i to, že jedna tělnatější turistka v uličce uvízla, a  trvalo několik desítek minut, než se ji podařilo vyprostit.

Proč je ulička tak úzká? Protože se jedná o tzv. požární uličku, odborníky z Národního památkového ústavu označovanou také jako „soutěska“. Ve středověku sloužila ke zpomalování šíření ohně z domu na dům a také jako přístupový koridor k rameni Vltavy. Při hašení rozsáhlých požárů, které v té době bývaly poměrně časté, hrál totiž každý ušetřený metr roli.

Na Malé Straně i v jiných částech Prahy bylo takovýchto uliček v minulosti mnohem více, ale do současnosti se kromě této žádná jiná nedochovala.

V Kadani se nachází nejužší pojmenovaná ulice v České republice – nese název Katova ulička. Jedná se o unikátní architektonicko-urbanistický prvek městského opevnění, pocházejícího z počátku 14. století.

Při obléhání města sloužila Katova ulička jako zkratka mezi hlavním náměstím a hradebním parkánem. V noci byla jediným vstupem do města, protože ostatní brány se s 10. hodinou večerní zavíraly.

Adresa nejužší uličky v Praze

Nejužší pražskou uličku najdete na adrese:

U Lužického semináře, 118 00 Praha 1 – Malá Strana

Pozor: Ulička není přístupná 24 hodin denně, ale má stanovenu otevírací dobu. Bývá otevřena každý den v týdnu od 11:30 do 24:00.

Upozorňujeme na to, že za obvyklého turistického provozu se před uličkou občas tvoří i fronty, v této době se jich ale nemusíte příliš obávat.

Nejužší dům v Praze

Na protějším břehu Vltavy, nepříliš vzdálený od nejužší uličky, stojí nejužší pražský dům. Nachází se v Anežské ulici na Starém Městě v blízkosti Anežského kláštera. Šířka průčelí tohoto domu, jenž byl postaven v roce 1853, je pouze 2,25 m. Prostor, který tento dům vyplňuje, byl původně uličkou, kterou se vcházelo do dvora domu U Křikavů v Řásnovce.

Ptáte se, k čemu mohl tak malý dům sloužit? S největší pravděpodobností v něm byl až do 20. let 20. století provozován nevěstinec.

Londýn se může pochlubit ještě užším domem, než má Praha, jeho šířka je totiž jen 1,7 metru. Tento dům je momentálně na prodej, ale za cenu, za kterou byste si u nás mohli pořídit honosnou vilu, možná i dvě nebo tři. Stavba z přelomu 19. a 20. století se totiž prodává za 950 000 liber, což je v přepočtu téměř 28 milionů Kč.

sipka Jaké další památky byste neměli při návštěvě Prahy minout?

Nejužší hotel v Praze

Praha má i svůj nejužší hotel. Nalézá se taktéž na Starém Městě, a to v Seminářské ulici. Hotel se jmenuje Clementin a je široký pouhé 3,28 m. Kolik byste si tipli, že tak malý hotel pojme hostů? Pět, deset? Možná budete překvapeni, ale v hotelu se mohou ubytovat až dvě desítky hostů.

Hotel byl původně měšťanským domem, který nesl název U Panny Marie. Pochází z roku 1360 – jedná se tedy o stavbu z období gotiky. V následujících staletích byl dům mnohokrát přestavován.

Turistická zajímavost
Kde se nachází
Nejužší pražská ulička U Lužického semináře, Praha 1 – Malá Strana
Nejužší pražský dům Anežská 1043/4, Praha 1 – Staré Město
Nejužší pražský hotel Seminářská 176/4, Praha 1 – Staré Město

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

MHD v Praze - cena jízdného, mapa a trasy linek

MHD v Praze - cena jízdného, mapa a trasy linek

Podívejte se na všechny informace, které potřebujete vědět ☝, když chcete cestovat městskou hromadnou dopravou v Praze a jejím okolí.

Jak koupit slovenskou dálniční známku online + placené úseky

Jak koupit slovenskou dálniční známku online + placené úseky

Chystáte se na Slovensko a budete potřebovat dálniční známku? Zajímají vás placené úseky na Slovensku? ☝ Zjistili jsme pro vás všechny...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY