Vraťte se s lukem do svých dětských let

Své dětské sny si můžete splnit i teď! S luky a šípy se můžete cítit jako indiánský náčelník nebo Robin Hood.

Luk a šípy Foto: Pixabay

Téměř každý dospělý muž si jako kluk si prošel obdobím, kdy ho doslova fascinovali indiáni, kovbojové, pistolníci a vše, co jen trochu souvisí s érou Divokého západu. Této zálibě propadla i nejedna dívka. Mnohé přitom vášeň pro tuto tématiku neopustila ani v dospělosti.

Řada dospělých o víkendech vyráží za romantikou na tramp či na dřevěnou chatu hluboko v lesích, mnozí se dokonce pro toto období nadchli natolik, že se skupinou podobně smýšlejících vyrážejí na stylová táboření v indiánském duchu, budují westernová městečka nebo se účastní rekonstrukcí bitev z období indiánských válek. Používají přitom řadu rekvizit, mimo jiné i luky a šípy.

Luky nejsou jen pro indiány. Lukostřelba je i jedním z oblíbených sportovních odvětví

Luky s jednoduchou konstrukcí se používaly se již v dávné minulosti, neodzvonilo jim však ani v jednadvacátém století. Moderní typy, které se používají ve sportovní lukostřelbě, jsou však oproti původním lukům v mnoha směrech vylepšené. Pokud se v lucích příliš nevyznáte, položte si při jeho pořizování otázku, kdy budete luk používat. Chcete si jen tak pro radost zastřílet, účastnit se soutěží, vozit s sebou luk na rekonstrukce bitev, larpy a další podobné akce? Podle svých preferencí pak vyberte luk, který vám bude opravdu vyhovovat.

V čem se od sebe jednotlivé luky liší?

Kladkové luky se v zahraničí často používají k lovu, uplatňují se i jako sportovní luky například při halové, terénní a terčové střelbě a při dráhové lukostřelbě FITA. Reflexní luky v minulosti používali indiáni, Turci a Mongolové, hojně je používali jízdní lučišníci. Pro anglické luky je typická jednoduchá konstrukce. Střílet s nimi na přesnost je poměrně náročné. Pro malé lukostřelce jsou určeny dětské luky.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostNEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY