BYDLENÍ
Co všechno umí chytrý dům: dříve sci-fi, dnes skutečnost
Ačkoliv pojem chytrý dům zní stále dost futuristicky, může jím být i starší chalupa nebo panelákový byt. Řídicí jednotku, která vám umožní dům ovládat na dálku, je ale nejjednodušší nainstalovat do novostavby. Pokud stavíte či rekonstruujete, informujte se o možných řešeních a připravte si elektroinstalaci třeba pro budoucí napojení na systém chytré domácnosti.
Foto: Neva.eu
Proč o chytré domácnosti vůbec uvažovat?
Kvůli:
- pohodlí,
- bezpečí,
- a úspoře nebo lepší kontrole nákladů.
Co všechno obnáší chytrá domácnost
Je jen na vás, do jaké hloubky zajdete a kolik si toho doma automatizujete. Častým prvním krokem jsou chytré žárovky, které můžete rozsvěcet a zhasínat přes mobil, nebo chytře řízené termostaty, které regulují topení podle aktuální teploty v místnosti. Pokud se do toho ale pustíte se vším všudy, na dálku můžete řídit:
- venkovní i vnitřní stínění – hliníkové žaluzie a rolety nebo screenové rolety,
- vzduchotechniku (klimatizaci, rekuperaci) a ohřev vody,
- bezpečnostní systémy a kamery,
- závlahu (podle předpovědi počasí nebo hladiny vody v jímce),
- audio server,
- elektronický zámek od dveří,
- další elektrospotřebiče a zařízení – od trouby po saunu.
Pokud máte fotovoltaické panely nebo retenční nádrž, i na ty se můžete napojit pomocí aplikace a sledovat aktuální spotřebu nebo hladinu vody.
Součástí chytrých domácností jsou obvykle také čidla:
- pohybová,
- kouřová,
- záplavová,
- na měření CO2 ve vzduchu,
- teplotní, větrná a dešťová.
Čidla potom v rámci předem nastavených scénářů vyvolávají různé akce v domě. Pokud například záplavové čidlo (umístěné v koupelně na zemi) zachytí vodu, automaticky přeruší přívod vody, aby zabránilo vytopení domu. Čidlo na měření CO2 dává pokyny rekuperační jednotce k výměně vzduchu – to oceníte zejména při větších návštěvách, kdy nemusíte vůbec větrat a nikdy se nevydýchá vzduch, nebo v noci, pokud máte menší ložnici.
Čidla na sledování teploty, větru a deště se zpravidla využívají pro ovládání venkovního stínění. Takže se například screenové rolety v případě potřeby samy vytáhnou nebo zatáhnou, aby udržely optimální teplotu v místnosti. Podporují tím izolaci domu, která v létě předchází zbytečnému klimatizování a v zimě přitápění. Čidla také chrání, aby se stínění např. vlivem silného větru nepoškodilo.
Typické scénáře v chytrém domě
Funkce chytrého domu v běžném provozu můžeme jednoduše ilustrovat na scénářích odchodu a příchodu domů.
Při odchodu:
- vás dům upozorní na otevřená okna (na základě magnetů v oknech),
- automaticky zamkne dveře (tam, kde máte elektronické zámky),
- vypne elektrospotřebiče nebo sníží jejich spotřebu,
- aktivuje alarm,
- stáhne/vytáhne venkovní žaluzie nebo screenové rolety a reguluje topení.
Při příchodu:
- Stáhne/vytáhne venkovní stínění (za světla vytáhne, aby v domě nebyla tma, za tmy stáhne, aby dovnitř nebylo při rozsvícení světel vidět),
- aktivuje elektrospotřebiče nebo rozsvítí světla,
- v zimě může zapnout topení v určitých místnostech,
- může vám z audio serveru zahrát oblíbenou skladbu nebo rovnou pustit televizi.
Dům může počítat s tím, že do něj přicházejí různí lidé. Pokud máte u vstupu čtečku otisků prstů, jednoduše rozpozná, o koho jde a které úkony spustit. Pokud k vám pravidelně dochází hospodyně nebo paní na hlídání/doučování, můžete jí přístup přes otisk prstů limitovat na předem daná časová okna. I z práce pak uvidíte, jestli do domu vstoupila a jestli jsou vaše děti v bezpečí.
Ačkoliv dům můžete naučit reagovat na spoustu signálů, pořád jsou to jen příkazy, které mu dáte vy a které můžete kdykoliv upravit nebo změnit, třeba v mobilní aplikaci. I chytrý dům má ruční vypínače, kterými můžete jakoukoliv akci přerušit.
Chytrý dům a dovolená
Při odjezdu na dovolenou můžete centrálně vypnout všechny elektrospotřebiče a zastavit vodu, aby nedošlo k havárii. Pokud ale nechcete, aby si zloději všimli, že dům utichl, můžete využít scénář simulace přítomnosti. Dům sám od sebe jednou za čas rozsvítí, zapne televizi nebo hudbu a pravidelně vytahuje a stahuje venkovní rolety či žaluzie. Zvenku to pak vypadá, že v domě je stále pohyb.
A pro případ, že by se k vám domů během vaší nepřítomnosti někdo opravdu dostal, si můžete scénářem ošetřit i tento případ. Sami určíte, co všechno má dům udělat. Můžete zhasnout světla a zatáhnout veškeré stínění, což pachatele zmate a zkomplikuje mu to únik. Mezitím vám přijde do telefonu upozornění a na základě něj můžete například přivolat policii.
Možná vám má ale sousedka zalít květiny nebo pošťák zrovna veze zásilku. V těchto případech můžete dům z telefonu odemknout a bezpečnostní systém vypnout. Pošťákovi do telefonu řeknete, ať zboží vyloží v garáži, kterou přes mobilní aplikaci otevřete. Na kameře si pohlídáte, že opravdu jen vyloží zásilku a jede dál.
Nastavení scénářů je vždy jen ve vaší režii a pokud si na něj netroufáte, pomůže vám s ním firma, která vám chytrou domácnost dodává.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak začít se saunováním - účinky, zásady, co s sebou
Saunování je příjemnou kratochvílí i osvědčeným lékem na oslabenou imunitu, četné neduhy i špatnou náladu. Zní to lákavě? Pojďte se dozvědět...
Kdy začíná zima 2022
Podle starých Slovanů byla nejdelší noc kouzelná. Co od ní můžete čekat? Proč je zimní slunovrat tak významný
Nové bankovky 2023: Platné vs. neplatné, výměna, stříbrný proužek
S novým rokem se při platbě můžete setkat s novými tisícikorunovými bankovkami. Co se těmi starými a již neplatnými? Zjistíte v našem příspěvku.