Nová zelená úsporám – jak získat dotace na fotovoltaiku

Fotovoltaika nabízí zajímavý způsob, jak ušetřit na energiích. Velkou výhodou je především fakt, že fotovoltaika je obnovitelným zdrojem energie. Můžete tak snadno dosáhnout na peníze z dotačního programu Zelená úsporám. Co vše musíte splňovat či kolik peněz můžete získat se dozvíte v našem článku.

DotacePodmínkyVýkonŽádost

Nová zelená úsporám - jak získat dotace na fotovoltaiku
Foto: Pexels

Nová zelená úsporám

Systém dotací Zelená úsporám prošel značnou úpravou. Díky ní na dotace dosáhne daleko více lidí a je tak reálně prospěšnější. Tento systém by měl v současné podobě platit až do roku 2030.

Fotovoltaika jako taková spadá do kategorie C.3 – fotovoltaické systémy. V případě novostavby bude o dotacích rozhodovat energetický štítek budovy. Jestliže do něj bude započítán vliv FVE elektrárny, na dotaci nedosáhnete. Bude totiž zahrnuta v dotaci na výstavbu nízkoenergetického domu. V opačném případě pak o dotaci samozřejmě zažádat můžete.

Zelená úsporám – dotace na fotovoltaiku

Dotace na fotovoltaiku může získat každý majitel (i v případě, že jste rodinný dům nabyli) či stavebník rodinných domů. V případě, že jste vlastníkem rekreačního objektu s přiřazeným evidenčním číslem a máte zde nahlášené trvalé bydliště alespoň 2 roky, můžete o dotaci nově také zažádat.

Dotace vždy dostanete zpětně. Musíte tedy nejdříve fotovoltaiku zaplatit ze svého a později žádat o dotace. Nová zelená úsporám nabízí dotace na FVE, které byly realizovány a zaplaceny 1. 1. 2021 a novější.

FVE zelená úsporám – podmínky

K tomu, abyste na dotaci reálně dosáhli, musíte splnit určitá kritéria. V minulosti platilo, že pro získání dotace mohla být fotovoltaika umístěna pouze na střeše objektu. To dnes neplatí a možnosti řešení jsou tak mnohem kreativnější.

Nově totiž můžete fotovoltaiku nainstalovat také na objekty sousedící s vaším domem. Typicky se jedná o pergoly ke zdi domu, garáže a další podobné stavby. FVE elektrárny můžete také postavit na pozemní konstrukci.

V minulosti platilo, že domácnost byla povinna spotřebovat alespoň 70 % vyrobené elektřiny. To s sebou přinášelo omezení především v rámci velikosti samotné elektrárny. Nyní toto pravidlo neplatí, což značně ulevilo všem žadatelům.

Výkon rozhoduje o výši dotace

Dotaci na fotovoltaiku dostanete v případě, že její celkový výkon činí alespoň 2 kWp. S dalším instalovaným výkonem roste také štědrost dotace. Maximální dotovaný výkon elektrárny je 10 kWp. To pro rodinné domky bohatě dostačuje.

Dotace se pak samozřejmě vztahuje také na baterie, které k FVE napojíte. První podmínkou je, že baterie musí být lithiová. Druhou podmínkou je, že musí odpovídat alespoň jednonásobku instalovaného výkonu. Horní limit pro instalovanou baterii pak není. Záleží tak pouze na vás, jak velkou baterii si do domu nainstalujete. V případě, že budete chtít energii prodávat zpět do sítě, je lepší si nechat udělat dva elektroměry, čímž získáte dva EAN kódy pro lepší orientaci.

Vyplatí se Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám se vyplatí v každém ohledu. Pokryje vám totiž až 50 % celkových nákladů. Maximální strop dotace je 200 000 Kč. To se ale týká pouze fotovoltaické elektrárny. Dotační program pak myslí i na další možnosti. Na dotace v rámci fotovoltaiky se můžete podívat v naší tabulce.

Výkon Dotace
Výkon 2 kWp 40 000 Kč
Výkon 2 kWp + hybridní měnič 60 000 Kč
Výkon 2 kWp + efektivní využití tepelného čerpadla až 100 000 Kč
Každý 1 kWp nad výkon 2 kWp 10 000 Kč
Každý 1 kWh baterie na lithiové bázi 10 000 Kč

Mezi ty se pak řadí například pořízení domácí nabíjecí stanice, kterou využijete v případě, že vlastníte elektromobil. Využít však můžete také tepelné čerpadlo a další podobná zařízení.

Jak o dotaci požádat

K tomu, abyste dotaci získali, musíte mít v pořádku veškerou dokumentaci. Budete potřebovat zprávu o instalaci, revizní zprávu, dokumenty k technickým parametrům vaší elektrárny, fotografie elektrárny, daňové a účetní doklady a samozřejmě potvrzení o zaplacení.

Dokumentů si tak musíte připravit celou řadu. Na stranu druhou se nejedná o nic složitého (snad na výjimku revizní zprávy), u čeho byste ztratili spoustu času. Další výhodou je, že můžete navštívit web dotačního projektu Nová zelená úsporám, která vám ukáže, jak o dotaci řádně požádat. Vše můžete zařídit online z pohodlí svého domova. Nemusíte tak chodit na žádný úřad.

Nová zelená úsporám Light (2022)

Tento nový dotační program, který spouští Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s MPSV, je určen rovněž pro majitele rodinných domů a pomůže s financováním snadno proveditelných renovací s cílem snížení spotřeby energií. Na podrobnosti se podívejte zde.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Dobrý den.Potrebovali bychom Vaši pomoc na získání dotace na již instalovanou a zaplacenou f.elektrarnu od fg energy.Telefon 606817619

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kalkulačka elektřiny - srovnání cen elektřiny online

Kalkulačka elektřiny - srovnání cen elektřiny online

Víte, z čeho se skládá cena elektřiny? Chtěli byste mít nejlevnější elektřinu a přitom nenaletět? Udělejte si přehled o aktuální nabídce...

K čemu je energetický štítek budov a jak jej získat

K čemu je energetický štítek budov a jak jej získat

Nevíte, jak získat energetický štítek domu nebo energetický štítek na byt? Ptáte se, k čemu je vlastně energetický štítek nemovitosti...

Máte výpadek elektřiny? Podívejte se, kde jsou aktuálně odstávky

Máte výpadek elektřiny? Podívejte se, kde jsou aktuálně odstávky

Co všechno může být příčinou výpadku elektřiny? ⚡ Kde získat spolehlivé informace o délce výpadku či odstávky? ⚡ Jak se na takovou situaci...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY