Co je bojový tanec haka a jak na Novém Zélandě vznikl

Bez tradičního bojového tance haka se žádný ragbyový zápas týmu All Blacks neobejde. Jeho úkolem je vyzvat soupeře na zápas, dodat odvahu před nastávajícím bojem a také zastrašit protihráče.

Tanec hakaHaka v rugby – MS v ragby 2023
VideaTexty

Co je bojový tanec haka a jak na Novém Zélandě vznikl Foto: Profimedia

Maorský bojový tanec haka

Haka je neodmyslitelně spjatý s kulturou Nového Zélandu a je vyjádřením maorské identity. Maorové tančili haka vždy před bitvou, aby ukázali svou fyzickou zdatnost, posílili ducha kmene a zastrašili protivníka. Tančí ho dokonce i vojáci v armádě, aby uctili vojáky padlé v zahraničních misích.

První setkání Evropanů s maorskými tanci přinesla objevitelská plavba britského mořeplavce Jamese Cooka v roce 1769.

Rituální tanec haka kombinuje široký stoj rozkročný a dupání a je to tanec několika podob i významů, kdy záleží na jeho provedení, aktérech, gestech i obsahu slov. Jeho součástí jsou zlé pohledy, různé pózy, poulení očí a vyplazování jazyka.

sipka Klikněte ZDE a vsaďte si na MS v rugby s bonusem 200 Kč

Haka rugby, New Zealand haka

Maorský tanec haka se stal celosvětovým fenoménem a rituálem, který už mnoho let provozují ragbisté z Nového Zélandu před zahájením zápasu. Sociolog Jiří Šubrt říká, že „etnicita se zde mísí s nacionalismem, protože haku tančí maorští hráči se svými spoluhráči „bílými“ Novozélanďany.“

Od roku 1987 All Blacks tančí haku také před utkáními na Novém Zélandě. Do té doby haku Ka Mate předváděli pouze mimo vlastní zemi.

V prostředí ragby má tanec haka za úkol povzbudit sounáležitost a morálku týmu, který se chystá bojovat za dosažení společného cíle a rituálně vyzvat soupeře na souboj.

Haka: MS 2023, All Blacks

Ragbyový šampionát je velmi populární sportovní událost, která se koná jednou za čtyři roky. Mistrovství světa v ragby 2023 začalo 8. září 2023 utkáním domácí Francie a Nového Zélandu.

Podle iDnes je očekáváno celkem „sedm týdnů, dvacet zemí, osmačtyřicet zápasů, devět pořadatelských měst, dva a půl milionu fanoušků v hledištích stadionů a stovky milionů diváků u televize.“

Finále se odehraje 28. října 2023 v St. Denis v Paříži.

  • Skupina A: Nový Zéland, Francie, Itálie, Uruguay, Namibie
  • Skupina B: Jižní Afrika, Irsko, Skotsko, Tonga, Rumunsko
  • Skupina C: Wales, Austrálie, Fidži, Gruzie, Portugalsko
  • Skupina D: Anglie, Argentina, Japonsko, Samoa, Chile

Do čtvrtfinále postoupí dva nejlepší týmy z každé skupiny.

sipka Sledujte MS rugby živě v online live streamu

All Blacks – haka na Youtube, nejlepší haka

Podle Alana Armstronga, autora knihy Maori Games and Haka, je haka „skladba hraná mnoha nástroji. Ruce, nohy, tělo, hlas, jazyk a oči, to vše hraje svou roli v prolínání, aby ve své celistvosti vyjádřilo výzvu, přivítání, jásání, vzdor nebo pohrdání slovy.“ Přesvědčte se sami.

Haka tanec – text, slova

Tradiční novozélandskou bojovou písní je Ka Mate, kterou napsal maorský náčelník Te Rauparaha z kmene Ngati-Toa. Poprvé ji All Blacks (tehdy ještě jako New Zealand Native Team) předvedli roku 1888 a pokračovali v tom na zápasech v zahraničí až do roku 1986.

V roce 2005 vznikla novější verze tance haka nazvaná Kapa O Pango speciálně pro ragbyový tým All Blacks. Jejím autorem je Derek Lardelli, umělec a odborník na maorskou kulturu.

V současné době nikdo neví, kterou verzi budou na hřišti ragbisté předvádět. Je to jen na rozhodnutí hráčů, kterou před utkáním zvolí. Vše se odvíjí od týmové nálady, soupeře i zápasových okolností.

Ka Mate (Zemřeme)

Kikiki! Kakaka!
Kauana kei waniwania taku tara
kei tarawahia, kei te rua i te kerokero!
He pounga rahui te uira
ka rarapa ketekete kau ana
To peru kairiri mau au e koro e!
Hi! Ha! - Ka wehi au ka matakana,
ko wai te tangata kia rere ure tirohanga
ngā rua rerarera
ngā rua kuri kakanui i raro! Aha ha!

Ka mate, ka mate! ka ora! ka ora!
Ka mate! ka mate! ka ora! ka ora!
Tēnei te tangata pūhuruhuru
Nāna nei i tiki mai whakawhiti te rā
Ā, upane! ka upane!
Ā, upane, ka upane, whiti te ra!

Kapa O Pango (Mužstvo v černém)

Kapa o pango kia whakawhenua au i ahau!
Hi aue, hi!
Ko Aotearoa e ngunguru nei!
Au, au, aue ha!
Ko Kapa o Pango e ngunguru nei!
Au, au, aue ha!
I ahaha!
Ka tu te ihiihi
Ka tu te wanawana
Ki runga ki te rangi e tu iho nei, tu iho nei, hi!
Ponga ra!
Kapa o Pango, aue hi!
Ponga ra!
Kapa o Pango, aue hi!

Ženská haka

Do sportu se maorský tanec haka dostal díky ragbistům Nového Zélandu, ale bojový tanec předvedly např. fotbalistky z Nového Zélandu na světovém šampionátu žen v Německu 2011.

Zdroje:

  • www.thesun.co.uk
  • idnes.cz

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Velká pardubická – nenechte si ujít největší dostihový závod v ČR

Velká pardubická – nenechte si ujít největší dostihový závod v ČR

Čeká nás sportovní a společenská událost s neuvěřitelně dlouhou tradicí už od roku 1874. Přečtěte si víc o závodu Velká pardubická...

Volební průzkumy a modely – preference politických stran

Volební průzkumy a modely – preference politických stran

Sledujte aktualizované volební průzkumy a modely. Jaké jsou preference jednotlivých politických stran? Vše na jednom místě!

Jak získat rybářský lístek bez zkoušek?

Jak získat rybářský lístek bez zkoušek?

Jak získat rybářský lístek? Jaké povinnosti vás čekají? Všechny informace včetně formuláře a testu najdete v našem článku.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY