Jak dlouho vařit brambory, aby se nerozvařily

Řeknete si možná, co může být jednoduššího než uvařit brambory. Znáte ale opravdu přesně dobu vaření brambor? Víte, jak vařit brambory v mikrovlnce? A víte, že lze vařit brambory i v tlakovém hrnci? Pokud ne, tak podrobnosti se dozvíte v tomto článku.

Doba vaření brambor - Vaření brambor v tlakovém hrnci
Jak dlouho vařit brambory na salát - Jak vařit brambory v páře

Jak dlouho vařit brambory, aby se nerozvařily Foto: Pixabay

Jak uvařit brambory, aby se nerozvařily

Vaření brambor vyžaduje od kuchaře pečlivost. Jedním z nebezpečí, které při vaření brambor hrozí, totiž je, že je rozvaříte. To je samozřejmě nežádoucí – pokud se tedy zrovna nechystáte dělat bramborovou kaši.

Vařit brambory můžete různými způsoby – záleží na tom, jaký typ brambor vaříte, k jakému účelu a jaké varné zařízení k tomu používáte.

Na českém trhu si můžete koupit několik typů brambor. Ty se od sebe liší jak barvou (mohou být žluté, ale i červené), tak složením, zejména množstvím obsažených škrobů. Platí přitom, že čím více škrobů brambory obsahují, tím kratší dobu by se měly vařit. Škroby v bramborách způsobují, že brambory jsou ve výsledku sušší a více se rozpadají. Proto brambory s vyšším obsahem škrobů používáme spíše k přípravě bramborové kaše, těsta nebo třeba hranolků. Tyto brambory se také dobře pečou ve slupce v troubě. Naopak brambory, které obsahují jen malé množství škrobu, jsou vynikající do salátů, k přípravě zapečených brambor nebo jako jemné přílohové brambory k masitým pokrmům.

Varné typy brambor

V českých potravinových obchodech, včetně těch online, koupíte tyto typy brambor:

  • Typ A – Tyto brambory mají většinou protáhlý tvar a hladkou slupku. Jsou vhodné hlavně do bramborových salátů, k vaření ve slupce – tzv. na loupačku – a jako příloha. Jejich hlízy obsahují relativně málo škrobů a i po vaření zůstávají tužší.
  • Typ B – Brambory tohoto typu jsou dobré jako univerzální příloha. Dají se použít do salátů, gulášů, polévek a k restování. Při vaření mírně moučnatí a na talíři se trochu rozsypávají.
  • Typ C – Tyto brambory mají hrubší slupku a hodí se především k přípravě kaší a těsta. Jsou vhodné i k výrobě hranolků, bramboráků a bramborových placek. Hlízy obsahují značné množství škrobů, při vaření výrazně moučnatí a na talíři se často rozpadají.
  • Typy A–B a B–C – Občas se v obchodě můžete setkat i s označeními A–B a B–C, což jsou, jak označení napovídá, přechodové typy mezi základními typy A, B a C. Jejich vlastnosti jsou tedy někde mezi nimi.

Doba vaření brambor

Chystáte-li se vařit přílohové brambory, nejprve je oškrábejte nebo oloupejte, rozkrájejte je na menší kousky (alespoň na poloviny) a následně je vařte 8–20 minut, záleží na tom, o jaký varný typ se jedná, a také, jak jsou staré.

Během vaření do brambor občas píchněte nožem či vidličkou, abyste zjistili, zda již není dužina měkká. Pokud nemáte po ruce jiný varný typ než C, uděláte lépe, když brambory odstavíte trochu dříve a necháte je několik minut dojít v horké vodě. Vyhnete se tak jejich rozvaření.

Jak dlouho vařit brambory ve slupce

Při vaření brambor ve slupce – tzv. na loupačku – je žádoucí, aby brambory byly podobné velikosti a byly spíše menší. Brambory ve slupce se vaří o něco déle než brambory přílohové, většinou 15–35 minut, záleží na odrůdě, velikosti a stáří.

Bramborám před vařením propíchněte slupku a během vaření je také občasnými píchnutími kontrolujte. Brambory na loupačku se loupou – jak název napovídá – až těsně před konzumací.

K tomuto způsobu přípravy je dobré vědět, že právě díky slupkám udržíte v bramborách více vitaminu C. Tento vitamin lze dnes naprosto běžně zakoupit v online lékárnách, ale je určitě žádoucí přijímat jej i v přírodní podobě. Brambory však tento vitamin velmi snadno ztrácejí. Pokud například skladujete brambory tři měsíce ve sklepě, přijdete téměř o 50 % „céčka“. Pokud vložíte oloupané brambory před vařením do studené vody, přijdete rovněž zhruba o 50 % vitaminu C. Další ztrátu představuje samotné vaření brambor, kdy mizí dalších cca 38 % céčka. Vařením brambor ve slupce však můžete tyto ztráty snížit o více než polovinu.

Množství vitaminů či cholesterolu ve stravě jsou parametry, které byste určitě měli dlouhodobě sledovat a snažit se je ovlivňovat. Stejně tak se snažte kontrolovat příjem škrobů. Ve větším množství totiž mohou způsobovat obezitu. Sledujte proto dlouhodobě i svoji hmotnost nebo si čas od času spočítejte BMI.

Vkládat brambory do studené nebo vroucí vody?

S uchováním vitaminu C a dalších minerálů obsažených v bramborách a rozpustných ve vodě souvisí i to, zda vložíte brambory do studené vody, kterou následně zahříváte, nebo zda je vložíte rovnou do vody vroucí. Platí totiž, že čím méně času brambory ve vodě stráví, tím více vitaminu C v nich zůstane.

Brambory mohou obsahovat až 25 mg vitaminu C na gram. I proto se v minulosti používaly jako obrana proti kurdějím – obávané nemoci námořníků a  chudšího obyvatelstva způsobené pávě nedostatkem vitaminu C.
Vedle vitaminu C jsou brambory také zdrojem vitamínů řady B a mnoha dalších minerálů, zejména hořčíku, železa, zinku, manganu a draslíku.

Vaření brambor v tlakovém hrnci

Výhodou tlakového hrnce je, že díky tomu, že se v něm vytváří výrazně vyšší tlak, než při jakém se běžně vaří, lze dobu vaření výrazně zkrátit. V případě brambor je možné tuto dobu zkrátit na 3–8 minut. Opět záleží na varném typu brambor a jejich uleželosti. Nevýhodou tlakového hrnce je, že nemůžete průběh vaření vizuálně ani jinak kontrolovat, proto je raději odstavte dříve a nechte je dojít.

Jak vařit brambory v mikrovlnce

Vaření brambor urychlíte také tím, že použijete mikrovlnku. Očištěné, nakrájené a osolené brambory dejte na papírový ubrousek nebo papírovou utěrku a i s ní je vložte do plastového sáčku. Zalijte je 1–2 lžícemi vody a vložte do mikrovlnné trouby tak, aby otvor sáčku byl vespod. Brambory vařte tři minuty při výkonu 1 000 W a pak je zkontrolujte. Pokud ještě nejsou hotové, povařte je ještě zhruba jednu minutu.

Brambory v mikrovlnce můžete vařit i ve slupce, ale slupku nejprve propíchněte, zbytek přípravy je stejný jako v případě oloupaných brambor. Doba vaření by měla být 6–7 minut. Stejně jako při vaření v hrnci je vhodné použít brambory menší velkosti.

V mikrovlnce lze brambory i upéct. Nejprve je musíte propíchnout, potřít olejem, osolit a opepři, případně okořenit kmínem nebo jiným vhodným kořením. Do mikrovlkny brambory vložte volně na talíři, ale tak, aby se vzájemně nedotýkaly. V místech doteku by se totiž mohly spálit. Délku ohřevu nastavte na 8 minut a výkon opět na cca 1 000 W. Poté brambory otočte a pečte ještě 3–5 minut. Pak je zkontrolujte. Po dopečení je nechte ještě 2–3 minuty odstát.

Jak dlouho vařit brambory na salát

Odrůdou určenou především na saláty, ale také na zapékané brambory a k přípravě jemných příloh, jsou tzv. brambory-rohlíčky. Jsou charakteristické protáhlým, rohlíkovitým tvarem a vysokou pevností dužniny hlíz i po uvaření. Vynikají velmi jemnou chutí. Je třeba je vařit o něco déle než varný typ B – v slupce vaříme tyto brambory 25–30 minut, oloupané a nakrájené 16–20 minut.

Co možná o bramborách nevíte

  • Brambory se v Evropě konzumují již několik staletí. Ze svých zámořských cest je sem přivezl Kryštof Kolumbus.
  • Jejich mateřskou zemí je Peru (stejně jako například tzv. superpotraviny quinoa), kde byly domestikovány již před 4 000 – 5 000 let.
  • Evropané se při prvních kontaktech s touto hlíznatou zeleninou občas i otrávili. Mysleli si totiž, že konzumovat lze vedle hlíz i nať rostliny, ta je však jedovatá.
  • K nám se brambory rozšířily z Braniborska.
  • Lilek brambor (brambor obecný či brambor hlíznatý) je dnes jednou z nejvýznamnějších zemědělských plodin. Jedná se o víceletou hlíznatou rostlinu z čeledi lilkovité, pěstovanou jako jednoletá plodina.

Jak vařit brambory v páře

Příprava brambor v páře trvá vždy o něco déle než ve vodě. Záleží také na typu parního hrnce – především na jeho velikosti a výkonu. Nelze tedy obecně říci, jak dlouho brambory v páře vařit. Pokud ale brambory nakrájíte na menší kousky, neměla by příprava přesáhnout 30 minut. Opět je však třeba doporučit, abyste během vaření průběžně kontrolovali vidličkou či nožem, zda již brambory nejsou hotové.

Proč vařit brambory s kmínem

Kmín nemá při vaření brambor pouze funkci ochucovadla, ale i funkci ochrannou. Jistě to znáte: občas se stane, že vám uskladněné brambory začnou zelenat a klíčit. V tu chvíli byste měli zpozornět: v klíčcích a v jejich okolí a v nazelenalé slupce je totiž vysoká koncentrace jedovatého solaninu. Před vařením proto brambory vždy dobře prohlédněte a nazelenalé a naklíčené brambory vyhoďte. Pokud se jedná jen o opravdu malé množství pouze miniaturních klíčků, důkladně je odstraňte vykrojením. Brambory pak můžete bez obav zkonzumovat. Pokud si ale nejste zcela jisti, že na bramborách již není žádný klíček, může být pojistkou při vaření právě kmín, který dokáže škodlivé účinky solaninu eliminovat.

Brambory francouzské, zapečené, gratinované i šťouchané

Málokterá surovina má v kuchyni takový potenciál jako právě brambory. Možností jejich využití i úprav je zrátka tolik, že by se zastyděl i filmový Bubba se svými krevetami. Lze je vařit, smažit i péct a jsou vynikající přílohou i hlavním chodem. Uplatní se při přípravě bramborových knedlíků, bramborového salátu, bramborové kaše, bramborových placek, bramborového těsta, bramborové polévky či bramborového guláše. Představivosti se meze nekladou...

sipka Pokud sháníte návod na rychlý a zdravý oběd, inspirujte se ZDE

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost



SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Výpočet BMI pro dospělé i děti + tabulka a vzorec

Výpočet BMI pro dospělé i děti + tabulka a vzorec

Bojujete s nadváhou? ⭕ Nebo byste jen chtěli vědět, zda máte ideální váhu? ❎ Spočítejte si index tělesné hmotnosti neboli BMI. Že nevíte,...

Králík a velikonoční vajíčka

Velikonoční otevírací doba - které obchody jsou otevřené

Plánujete na Velikonoce odjet na chatu či chalupu nebo navštívit příbuzné či známé? 🤗 Jistě tedy již v předstihu budete řešit, co a kde na...

indicke-jidlo.jpg

Nejlepší restaurace Praha: Víme, kde se v Praze nejlépe najíst

Hledáte nejlepší restauraci v Praze, ve které byste se dobře najedli s partnerem, přáteli nebo rodinou? Podívejte se na naší TOP 10.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY