Co řeší zákon proti praní špinavých peněz (AML zákon)

Jak probíhá kontrola pro AML? Kdo je podle AML tzv. povinná osoba? Identifikace a kontrola klienta podle AML. Které země patří mezi AML rizikové? To se dozvíte v tomto článku. Dále zde také ve vztahu k AML naleznete zajímavé dokumenty.

aml_zakon Foto: Pixabay

AML zákon - zákon proti praní špinavých peněz

AML zákon slouží jako nástroj v boji proti tzv. praní špinavých peněz, oficiální název zákona zní Zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. AML slouží k identifikaci jednotlivých subjektů, fyzických, či právnických osob. Umožňuje prověřování podezřelých transakcí, původu finančních prostředků, identifikování skutečných majitelů firem.

Identifikace klienta AML pro firmy

I vy se můžete dostat do situace, kdy budete prověřováni ve smyslu AML zákona. Jakožto klienti např. banky můžete být identifikováni a kontrolováni v souladu s § 7 zákona o praní špinavých peněz. Tuto povinnost bankám a podobným institucím, jakožto osobám povinným provádět kontrolu podle AML, ukládá zákon. Kontroly jsou prováděny v rozsahu, který je potřebný k posouzení možných rizik legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

V takovém případě budete požádáni o doložení informací, jejichž rozsah bude kontrolující osoba považovat za nezbytný a zároveň je v souladu se  Zákonem č. 253/2008 Sb. „Zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu“. V případě vašeho odmítnutí podrobit se identifikaci s vámi banka neuzavře obchodní vztah. Riskovala by pokutu až 50 miliónů Kč. Povinná osoba (ve smyslu ust. § 2 AML zákona, tedy např. notáři, banky, advokáti, daňoví poradci atd.) uchovává tyto informace po dobu 10 let.

Cíle kontroly:

  • získání informací o účelu a zamýšlené povaze obchodu nebo obchodního vztahu
  • zjištění osoby skutečného majitele právnických osob (firem)
  • získání informací pro možnost průběžného sledování obchodního vztahu
  • kontrola zdrojů finančních prostředků

Seznam rizikových zemí pro AML

Zde je seznam zemí, které jsou z hlediska "praní špinavých peněz" považovány za rizikové. Tento seznam zveřejňuje na internetových stránkách Finanční analytický úřad. V aktualizaci ze dne 8. 2. 2021 se jedná o následující země:

Afghánistán Ghana KLDR Pákistán Vanuatu
Albánie Irák Jemen Panama Zimbabwe
Bahamy Írán Mauritius Sýrie -
Barbados Jamajka Myanmar Trinidad a Tobago -
Botswana Kambodža Nikaragua Uganda -

sipka Víte, co je Rejstřík osob vyloučených z hazardních her?

Implementace 5 (páté) AML směrnice

Cílem této nové směrnice je upravit dosavadní 4. AML směrnici tak, aby reflektovala nové trendy pro evidování skutečných majitelů právnických osob a boje proti praní špinavých peněz. Tato úprava zavádí nové možnosti kontroly. Zejména hlubší kontrolu např. firemních klientů, účinnější rozkrývání vlastnické struktury různých svěřeneckých fondů, silnější dohled nad finančními transakcemi se státy, které jsou unií považovány  za AML rizikové.

Pátá AML směrnice dále předpokládá možnost přístupu široké veřejnosti k evidenci skutečných majitelů firem. I vy tedy budete moci nahlížet do této evidence pro možnost ověřit si  osobní údaje skutečných majitelů – např. jméno, měsíc a rok narození, země s trvalým bydlištěm, státní příslušnost a rozsah účasti osoby skutečného majitele v dané firmě.

AML dokumenty

  • Vzor AML SVZ – vzor pro Systém vnitřních zásad povinné osoby
  • AML dotazník vzor - k identifikaci skutečných majitelů
  • Doporučení FATF – mezinárodní standardy v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu

sipka Víte, jak pořídit elektronickou dálniční známku?

1️⃣ Co je zkratka AML?

Zkratka AML je odvozena ze slovního spojení „Anti-money laundering“, tedy „proti praní špinavých peněz“.

2️⃣ Mohu být kontrolován ve smyslu AML?

Ano, všechny tzv. povinné osoby (banky, advokáti, notáři atp.) musí identifikovat a kontrolovat klienty v souladu s AML zákonem.

3️⃣ Podle kterého zákona se řídí postupy pro AML?

Jedná se o Zákon č. 253/2008 Sb., tedy „Zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu“.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Asi jsem se stal obětí podvodu podobného jako výše popsané.Dá se někam obrátit o radu?

AML je zákon, není to žádný úřad, který po vás bude chtít poslat peníze. Žádný úřad po vás nikdy nebude chtít poslat peníze v kryptoměně. Pokud vám někdo slibuje 10000 USD s tím, že nejdřív musíte poslat peníze vy, je to stoprocentně podvod.

To jste fakt tak hloupý, že si myslíte, že pro vás někdo jen tak má 250 tisíc, ale nemá 20 tisíc a nemůže si to vzít z těch 250? A ještě si na to vemete půjčku. Zbavovat svéprávnosti takový lidi.

Dobrý den, mám též ten samý problém,poslali mi peníze na kryptopenezenku Atomic a Aml požaduje zaslání 3720$ na účet.Muze mi někdo poradit co mám dělat,již jsem se velmi zadlužil a jsem v koncích

Dobrý den,jsem na tom stejně zamrazilo mi 10000 usd chteli zaplatit polovinu a kdyz jsem si na to pujcila a zaplatila, chtěji jestě zaplatit dan.Jsem zadlužená a nevím co ted delat? poradte prosím.

Dobrý den mám ten a samý problém. Jak jste tento problém vyřešili. Jsem už úplně v koncích a zadlužena potřebuju pomoct a poradit jak z toho vem.

Mám ten samý problém peníze mi též zabavila AML a požadují složit velkou část peněz na krypton peněženku mám podezření že je to velký podvod


Jsem starobní důchodce, vdovec. Pracuji dlouhodobě jako dobrovolník (zdarma) v sociálních službách a protože jsem všechny svoje úspory poskytl potřebnějším, byla mi učiněna nabídka na obchodování anglo-americké burze. Finanční manažer společnosti Viamarketgo. co. uk mi dopomohl k výdělku cca 10 000 Amerických dolarů. AML mě obvinila z nekalé činnosti a jmenovaný výdělek zmrazila pod podmínkou uložení stejného obnosu na jejich krypto peněženku. Společnosti jsem poskytl všechny potřebné údaje, včetně Čestného prohlášení, ale nic se nezměnilo. Mám podezření z jejich nekalé činnosti a porušení jejich pravidel a zákona.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

co-je-rvo.jpg

Co je rejstřík vyloučených hráčů z hazardních her (RVO)

Co je rejstřík vyloučených hráčů hazardních her?✂️ Můžete být v rejstříku zapsáni i vy? Co je sebevyloučení a jak ho provést?🎰 Všechny...

Jak je to s exekucí na účet a kdy na něj exekutor nemůže

Jak je to s exekucí na účet a kdy na něj exekutor nemůže

Co znamená obstavení účtu při exekuci? Kdy je účet chráněný před exekucí? Jak poznám exekuci na účtu? Je možná exekuce na účet v zahraničí?...

Registrace dronů v ČR – cena testu, sankce a otázky

Registrace dronů v ČR – cena testu, sankce a otázky

Od Nového roku platí nová pravidla, která regulují provoz dronů ☝ Podívejte, se kde a jak můžete zaregistrovat svůj stroj a kteří piloti...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY