Jak vybrat správnou barvu světla (teplotu chromatičnosti)

Při výběru svítidel pro svůj domov často klademe důraz na intenzivnost světla, které zvolený zdroj vyzařuje. Důležité je ale sledovat i jedu vlastnost tohoto světla. Má totiž vliv na to, jestli v nás vzbudí touhu po výkonu nebo relaxaci. Jedná se o barvu světla neboli teplotu chromatičnosti. Co tento pojem znamená? A jak vybrat žárovku tak, aby splňovala všechna vaše očekávání?

ChromatičnostKelvinTeplé/studené světlo
Světlo do ložnicepracovnykoupelny
Denní světloSvětlo pro rostliny
Žárovky – Zářivky

barva světla teplota chromatičnosti Foto: Pixabay

Co je barevná teplota světla - chromatičnost

Bílé světlo můžeme všeobecně rozdělit na teplé, studené a neutrální. Každý z těchto tónů ovlivňuje vnímání okolí, náladu a celkovou atmosféru místnosti jiným způsobem. Studené světlo stimuluje smysly a podporuje schopnost soustředit se, zatímco teplé světlo napomáhá navodit pocity relaxace, odpočinku a spánku.

Umělé osvětlení hraje v životech nás všech především v podzimních a zimních měsících velmi důležitou roli. Mělo by být vždy vhodně přizpůsobeno typu místnosti, vykonávané činnosti a dalším aktuálním potřebám těch, kdo se v jeho blízkosti nachází.

Pro určení barvy vyzařovaného světla se běžně používá pojem „teplota chromatičnosti“. Hodnoty teploty osvětlení jsou udávány v kelvinech, přičemž platí, že za teplé je považováno světlo s hodnotami 3 300K a méně. Za studené je naopak označováno světlo s hodnotami nad 5000K.

Teplota chromatičnosti a barva světla: 2700K, 3000K, 6000K, 6500K

Teplota chromatičnosti (někdy nazývaná barevná teplota) je pojem, kterým se odborně označují různé odstíny vyzařované svítidly a světelnými zdroji. Měří se v Kelvinech (K) a obvykle dosahuje hodnot od cca 1800K (temně oranžová až červená) po 8000K (téměř světle modrá). Drtivá většina svítidel a světelných zdrojů však nabývá teploty chromatičnosti od 2700K do 6500K.

Tabulka: Teplota chromatičnosti (K)

Kelvin hodnota Typ žárovky
2700K klasická žárovka
3000K halogenová žárovka
4000K neutrální "kancelářská" bílá
6500K velmi studená bílá "do modra"

Barva světla Kelvinova stupnice

Jak správně porozumět Kelvin stupnici světla? Pomůže vám to při výběru správného osvětlení pro váš dům.

Rozdíl mezi teplým a studeným světlem

Odstín světla je nesmírně důležitý. Nejen, že dokresluje celou atmosféru místnosti, čímž působí na naši psychiku, ale působí na nás i fyziologicky.

Které odstíny používat? Barva světla: teplá bílá versus studená bílá

Studené odstíny jsou zpravidla umělé, takže se u nich dá očekávat vysoká složka modrých vlnových délek – to je právě důvod proč nás povzbuzují k aktivitě. Modré vlnové délky totiž zabraňují sekreci hormonu melatoninu (někdy též laicky spánkového hormonu) a tím nás udržují aktivní. Modré světlo vyzařují i obrazovky počítačů a chytré telefony. Před spaním se tedy raději věnujte partnerovi nebo knížce.

V domácnosti tedy nejsou studené odstíny příliš žádoucí, neboť mohou narušit nepříznivě spánkový rytmus. Jsou např. vhodné nad pracovním stolem, ale měla by být oddělitelně zapínatelná, aby bylo možné jimi např. k večeru doma již nesvítit. Vhodné jsou tyto odstíny např. do pracovní stolní lampičky, avšak zcela nežádoucí jako hlavní osvětlení v obývacím pokoji. Pouze teplý odstín světla totiž navozuje pocit klidu a odpočinku. Zejména na podzim si právě proto zapalujeme svíčky a relaxací čerpáme energii na jaro.

Čím je Kelvin hodnota nižší, tím je odstín teplejší.

Tabulka: Odstíny světla a jejich praktické využití

Odstín světla Kelvin Atmosféra Využití
Teplé odstíny cca do 3000 K přátelská a klidná atmosféra obytné místnosti, hotely, penziony, kavárny a restaurace
Studené odstíny cca od 4000 K výše atmosféra aktivity, oficiality, čistoty. kanceláře, pracovní plochy, sportoviště. Koupelny, nemocnice

Jaká barva světla na spaní do ložnice – teplé odstíny světla

Barevná teplota světla má rozhodující vliv na vaše celkové pohodlí. Teplé odstíny světla, které se blíží žlutému světlu, mají uklidňující a relaxační účinky. Hodí se proto především do ložnice nebo do odpočinkových zón v jiných místnostech.   Například v zimním období a adventu si plnými hrstmi užíváme teplé měkké světlo svíček. Svíčky se ovšem nehodí jen do obýváku, ale někdy i jako doplňkové světlo do kuchyně. Věděli jste, že svíčka zamezí pálení očí při krájení cibule?

Jaká barva světla do pracovny – studené modré odstíny světla

Studené tóny světla, které působí modře, naopak významně stimulují smysly k aktivitě a pomohou vám se maximálně soustředit na vykonávanou činnost. Z tohoto důvodu se hodí do kanceláří nebo do jiných místností, kde osvětlují pracovní plochu.

Jaká barva světla do koupelny – denní světlo

Pamatujte však také na to, že ne vždy je vhodné použít typicky studené nebo teplé tóny osvětlení. V některých místnostech bude nejvhodnějším řešením volba osvětlení, které se svým charakterem co nejvíce blíží dennímu světlu s vysokým indexem podání barev Ra (CRI). Takovou místností bude například koupelna, šatna, předsíň nebo další místa, kde věnujete pozornost svému vzhledu a kde si ženy například upravují svůj make-up. V koupelně je ovšem vhodné mít i možnost rozsvítit světlo teplé pro chvíle relaxace v horké vaně.

Teplota chromatičnosti – fotografie, schéma

Pro jednoznačnou ilustraci Kelvinovy stupnice teploty světla se hodí toto jednoduché vyobrazení. Hodnoty jsou uvedeny v kelvinech (K).

Kelvinova stupnice teploty světla
Zdroj: Wikipedia, autor: Bhutajata, licencováno pod CC BY-SA 4.0

Typy žárovek – značení a převod ze značení OSRAM

Trojčíslí obsahuje informaci o indexu podání barev a teplotě chromatičnosti. První číslo udává index barev v desítkách procent a druhé dvojčíslí pak počet Kelvinů ve stovkách.

Index podání barev je hodnocení věrnosti vnímání barev, který vznikne osvětlením z nějakého zdroje, v porovnání s tím, jak bychom barvu vnímali ve světle slunce.

Tato hodnota může být od 0 do 100:

  • Hodnota 0 znamená, že při tomto osvětlení není možné rozeznat barvy.
  • Hodnota 100 znamená, že je to světelný zdroj, který umožňuje přirozené plné podání barev.

Žárovka s označením L 18W/840:

  • s příkonem 18W,
  • indexem podání barev: 80 %,
  • barvou světla 40: teplota chromatičnosti 4000 v Kelvinech, tzn. studená bílá.

Tabulka: Značení žárovek OSRAM

Teplota chromatičnosti (K) Běžný kód Staré značení OSRAM
2700K 827 41
3000K 830 31
4000K 840 21
6500K 865 11

Teplota světla zářivky

Zářivkové trubice je možné dělit jednak podle teploty světla, která je uvedena v Kelvinech (K) a dále podle indexu podání barev Ra. Narazit můžete i na zářivky s původním značením OSRAM.

Pokud zářivka žádný kód nemá, bude se jednat o speciální světelný zdroj, jehož barva světla neleží na Kelvinově stupnici. Jedná se např. o všechny barevné zářivky, UV zářivky, germicidní trubice, nebo i trubice do akvárií.

Tabulka: Značení zářivek – teplota světla, OSRAM a aktuální značení

Původní značení OSRAM Teplota barvy Nové značení Ra – index podání barev K – Kelvinova stupnice
10 Studená denní bílá 765 70-79 6500
11 Studená denní bílá 865 80-89 6500
12 Denní bílá 954 Nad 90 5400
20 Chladně bílá 640 60-69 4000
21 Chladně bílá 840 80-89 4000
22 Chladně bílá 940 Nad 90 4000
26 Bílá 835 80-89 3500
31 Teple bílá 830 80-89 3000
32 Teple bílá 930 Nad 90 3000
41 Interna 827 80-89 2700

Když už teď všem žárovkám a zářivkám rozumíte, tak je zhasněte. Užijte si klid, ticho a tmu i mimo výpadek elektrické sítě. A to nejen poslední sobotu v březnu, kdy tmou oslavujeme Hodinu země, kdy cílem této akce je zvýšit povědomí o tom, jak naše spotřebitelské chování ovlivňuje planetu a životní prostředí na ní. Kvůli energetickým úsporám se například v českých zemích v roce 1916 zavedlo také střídání zimního a letního času.

Denní světlo – teplota

Chladné bílé světlo sice dokáže dobře zdůraznit detaily a kontrasty a je ideálním osvětlením pro použití v kancelářích, halách, chodbách či kuchyních. Pro zdraví očí je však nejlepší přirozené denní světlo. Některé žárovky ho dokážou napodobit velmi věrohodně. Denní světlo má teplotu přibližně 5600K. Svítidlo, které vydává světlo o těchto hodnotách je proto ideální volbou pro nejčastější použití především v domácnostech a hodí se pro většinu běžných činností včetně čtení a psaní.

Teplota světla pro rostliny – osvětlení rostlin

Pokud chcete rostlinám nahradit denní světlo, je potřeba jim poskytnout světelný zdroj, který jim zajistí fotosyntézu a další fyziologické procesy nutné k jejich životu. Barevná teplota slunečního světla je přibližně 5600K. Ideální jsou proto LED svítidla, která poskytují celou škálu barev.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

AHOJ

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kalkulačka elektřiny - srovnání cen elektřiny online

Kalkulačka elektřiny - srovnání cen elektřiny online

Víte, z čeho se skládá cena elektřiny? Chtěli byste mít nejlevnější elektřinu a přitom nenaletět? Udělejte si přehled o aktuální nabídce...

K čemu je energetický štítek budov a jak jej získat

K čemu je energetický štítek budov a jak jej získat

Nevíte, jak získat energetický štítek domu nebo energetický štítek na byt? Ptáte se, k čemu je vlastně energetický štítek nemovitosti...

Kdy se mění čas - datum posunu zimního a letního času

Kdy se mění čas - datum posunu zimního a letního času

Kdy a proč se mění čas?⏰ Budeme posouvat čas i v budoucnu?⏰ V čem je posun času výhodný? Čtěte dál a dozvíte se vše o změně času.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY