Kde rostou momentálně houby - mapa a oblasti

Odstartovala sezóna hub a my pro vás máme informace, kde aktuálně rostou houby! Podívali jsme se na zoubek i aplikaci Na houby. Čtěte dále a dozvíte se víc.

Aktuální mapa - Fórum - Kam na houby v Praze
Aplikace Na houby - Jak rychle rostou

Kde rostou momentálně houby - mapa a oblasti Foto: Pixabay

Rostou už houby? Sezóna 2023 odstartovala!

Otázka, která v tomto období nedává spát žádnému houbaři. Rostou už houby? Sezóna hub v roce 2023 již vystrkuje kloboučky! Je na čase nazout holínky, ze skříně sundat košík a ze šuplíku vyndat rybičku. Jde se na houby!

Kde rostou momentálně houby - 2023 mapa od samotných houbařů

Pokud si nejste jistí, kam na houby vyrazit, nezoufejte. Houbaři jsou sice známí tím, že svá místa jen tak neprozradí. Internet a mladá generace milovníků hub tuto domněnku ovšem vyvrací. Na internetu sdílí houbaři místa, kde rostou aktuálně houby, i s popisem úlovků, které tam našli.

Nevěříte? Podívejte se sami. Na této stránce najdete mapu i s komentáři houbařů. Budete tak mít vždy čerstvé informace o tom, jestli na daném místě houby rostou. Ale také se dozvíte, jestli je v lese zrovna “narváno” a má vůbec cenu vyrazit. Nebo můžete zkusit nová místa, o která není nouze.

Chystáte se na houby na Slovensko? Přečtěte si v tomto obsáhlém článku, kam vyrazit na houby u našich východních sousedů.

Kde rostou houby aktuálně - pochlubte se úlovkem na fórech

Chcete mít víc informací o místě, kam se chystáte na houby? Nebo jste se právě vrátili z lesa a rádi byste se pochlubili svým úlovkem a navedli ostatní houbaře správným směrem? Pak jsou tu i další stránky, které jsou přesně k tomu určené.

Zkuste houbařské fórum. Těch existuje několik desítek. Lidé si sdělují, jaké houby aktuálně rostou, která místa jsou frekventovaná, dokonce i červivost hub. Na fóru se můžete v rychlosti dozvědět spoustu informací. Zároveň vám to zabere jen pár minut, když se rozhodnete podělit o své zkušenosti.

Fórum slouží ke komunikaci lidí se společným tématem k hovoru. Na houbařských fórech se tedy dozvíte nejen o výskytu hub u nás aktuálně, ale také se můžete poradit jak správně zamrazit houby a inspirovat se zajímavými recepty ostatních.

Kam na houby - Praha

Asi nejtěžší to mají pražáci. Těžko hledat hříbky na Pankráci nebo na Žižkově. Přesto se najdou místa, kde najdete krásné kousky přímo v Praze. Zkuste vyrazit na jedno z těchto míst:

  • Divoká Šárka
  • Krčský les
  • Stromovka
  • les na Kamýku
  • Hvězda

Tato místa jsou rozhodně frekventovanější, než na co jsou čeští houbaři zvyklí. Ovšem lidé, kteří sem přicházejí, nemají stejný cíl jako vy. Většina lidí se jde pouze projít a nadýchat čerstvého vzduchu bez pomyšlení na smaženici. Proto máte šanci odnést si domů pěknou výslužku.

Aplikace Na houby - atlas hub v telefonu

Znalost hub je nezbytnou výbavou houbaře. U nás je znalost hub téměř dědičná. Starší generace učí mladší, které houby sbírat a které jsou jedlé jen jednou. Bedla, kozák, hřib, liška, to jsou houby, pro které sáhnete vždy. Co ale s těmi, u kterých si nejste jistí?

Doporučujeme vyzkoušet aplikaci Na houby. Budete mít v kapse velmi skladný atlas hub, který rozpozná houbu podle fotografie. Jednoduše namíříte fotoaparát na houbu a aplikace vám prozradí veškeré informace o tom, na co zrovna koukáte. Je dobré fotografii houby několikrát opakovat z různých úhlů. Budete tak mít jistotu, že aplikace houbu opravdu rozpozná.

Aplikaci Na houby si stáhlo více než jeden milion uživatelů. To svědčí nejen o kvalitě samotné aplikace, ale také to potvrzuje fakt, že houbaření je naší národní zábavou (či sportem). Češi jsou opravdu proslulí houbařením. Nikde jinde ve světě nemá hledání hub takovou tradici jako u nás!

Víte, jak rychle rostou houby?

V houbařské sezóně každý vyhlíží déšť. Jakmile zaprší, lesy se zaplní nadšenci v holínkách. Víte ale, jak rychle rostou houby? Mýtus, že houba vyroste za den, není zcela pravdivý. Obvykle to trvá 4 a více dní, průměrně 6-7 dní. Proč tedy tvrdíme, že mýtus není “zcela pravdivý”?

Většinu (nebo alespoň polovinu) tohoto času je houba neviditelná. Ke svému triumfu se připravuje několik dní pod zemí. Ve chvíli, kdy vykoukne nad zem, ji už ovšem můžete najít a sebrat během prvního dne. Některé houby dokáží za jediný den vyrůst až deset centimetrů.

Není výjimkou, že hřib za den vyroste 5-7 cm. Bedla během první až druhé noci nad zemí rozevře klobouk a zvětší svůj objem až dvojnásobně. Stejně rychle nabývají na objemu a kráse i muchomůrky červené.

Hodnocení aplikace Na houby: 9,2/10

  • Výhody: Skvělý pomocník do lesa. Velké množství hub v databázi. Podrobné informace
  • Nevýhody: Vášnivý houbař nechává telefon doma a oddává se oáze klidu bez technologií kolem

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Kam na ně?

Web na houby bohuzel uz nikdo nekontrolujec a plno uchylu se tam predvadi doslova blbostma

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Samosběr jahod v plném proudu

Seznam míst pro samosběr jahod – Praha, Brno a další

Chtěli byste si letos nasbírat jahody od českých farmářů, ale nevíte kde? Máme pro vás seznam míst po celé České republice, kam můžete...

Jak dlouho vařit brambory, aby se nerozvařily

Jak dlouho vařit brambory, aby se nerozvařily

Znáte opravdu přesně dobu vaření brambor🥔? Víte, jak vařit brambory v mikrovlnce? Víte, že lze vařit brambory i v tlakovém hrnci? Odpovědi...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY