Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v Čechách v roce 2024

Cyklotrasy a cyklostezky v Čechách mají rozhodně co nabídnout. Pokud chcete lépe poznat cyklostezky ve Středočeském kraji, cyklostezky jižních Čech nebo cyklostezky na Šumavě, přečtěte si tento článek, dozvíte se o nich vše podstatné.

Střední Čechy – Karlovarsko
Plzeňsko – Jižní Čechy
Šumava – Hradecko – Vysočina

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v Čechách Foto: Pixabay

Hodnocení českých cyklotras: 8,5/10

Výhody:

 • cyklotrasy vedou krásnou krajinou a často nabízejí dechberoucí výhledy
 • terény jsou členité i rovinaté, takže jsou vhodné jak pro sportovní cyklisty, tak pro rekreační jezdce a rodiny s dětmi
 • trasy míjejí celou řadu kulturních památek a přírodních zajímavostí

Nevýhody:

 • některé cyklotrasy vedou po frekventovaných silnicích
 • některé úseky stále ještě nejsou dodělány

Cyklostezky ve Středočeském kraji

Středočeský kraj nabízí cyklistům mnoho skvělých příležitostí k vyžití, a to jak cyklistům rekreačním, tak sportovním. Divoká příroda a romantické scenérie v údolích řek Vltavy, Berounky nebo Sázavy bývají oblíbeným cílem mnoha příznivců cyklistiky.

Po stopách českých králů

Atraktivní je například cyklostezka Po stopách českých králů, která by v dohledné době měla propojit všechny hrady a zámky na Berounsku – Žebrák, Točník, Karlštejn a Nižbor – s Prahou. V současné době je již hotový třeba úsek z Berouna do Srbska.

Kokostezky

V okolí Prahy je velmi oblíbenou lokalitou – především mezi příznivci horských kol – také Kokořínsko s jeho tzv. Kokostezkami, vedoucími převážně v okolí Kokořínského údolí. Stezky však většinou nejsou značeny, proto je dobré učinit před cestou přípravu nad mapou. Nástupním místem je Autokemp Kokořín.

Podívejte se také na další tipy na nejlepší cyklostezky v Česku

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v Praze

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v Čechách

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky na Moravě

Těm, kteří rádi polykají větší porce kilometrů, lze doporučit dálkovou trasu číslo 1, která začíná v Praze a vede přes Kutnou Horu a Čáslav až do Brna.

Labská stezka

Snad nejfrekventovanější cyklotrasou na území ČR je Labská stezka. Jedná se o mezinárodní dálkovou cyklotrasu, jejíž český úsek má v tuzemském značení číslo 2. Trasa vede od pramene Labe až k jeho ústí v německém městě Cuxhaven. Její délka dosahuje téměř 1300 km. Cyklotrasa je pod čísly 4 a 7 zařazena také do sítě evropských dálkových cyklotras EuroVelo. Český úsek měří asi 370 km a prochází přes čtyři kraje – Královéhradecký, Pardubický, Středočeský a Ústecký.

Labská stezka patří mezi nejoblíbenější cyklotrasy v Česku, v Německu i v celé Evropě. Během hlavní cykloturistické sezóny po ní projedou statisíce lidí. V roce 2020 byla například v Poděbradech zaznamenána celková roční návštěvnost přes 300 000 cyklistů.

Cyklostezka Rozkoš (část Kladské stezky)

Na podzim roku 2025 má být dokončený nový devatenáctikilometrový úsek cyklostezky, která povede kolem přehrady Rozkoš směrem na Českou Skalici. Ta je součástí Kladské stezky, která propojí Jaroměř, Náchod a polskou Kudowu Zdrój, celkem bude mít 60 kilometrů.

Cyklistická trasa č. 3

Cyklistická trasa č. 3 je trasa vedoucí mezi Prahou, Plzní a hraničním přechodem Ovčí vrch, odkud pokračuje až do německého Regensburgu. Trasa začíná v Černošicích, kde navazuje na pražskou levobřežní páteřní trasu A 1. Dále vede přes Hořovice a Rokycany do Plzně.

Cyklistická trasa č. 7

Další dlouhou cyklotrasou je trasa č. 7, která protíná Středočeský kraj vertikálně a celá měří 450 km. Vede od Mělníka přes Prahu směrem na České Budějovice a dále ne šumavskou Kvildu. Trasa sleduje tok Vltavy a prochází krásnými lokalitami, jako jsou Svatojánské proudy nad Štěchovicemi, Slapská přehrada, zámky Orlík a Hluboká či město Český Krumlov.

Český ráj

Opomenout bychom rozhodně neměli Český ráj. Tamní velmi oblíbený okruh začíná v Turnově a vede přes Kost, skalní útvary Drábské světničky a zříceninu gotického hradu ve Valečově. Trasa končí opět ve středu Turnova.

Cyklostezky v Kladně a okolí

Podívejte se, jaké cyklostezky a cyklotrasy můžete vyzkoušet na Kladensku.

Trasa č. 0017

Oblíbenou okružní cyklotrasou kolem Kladna je trasa č. 0017. Ta příjemná tím, že vede téměř celá po rovině a z velké části i po kvalitní šotolinové cestě. Proto ji lze doporučit i k jízdě s cyklovozíkem. Trasa prochází kladenskou městskou částí Ostrovec, odkud vede směrem na Libušín. Tam se stáčí na Srby a pokračuje přes Velké Dobré, Velké Přítočno do Kročehlav. Odtud směřuje ke Dříni a pak přes Újezd na Švermov, odkud se vrací zpět na Ostrovec.

Křivoklátské okruhy

O kousek dále od Kladna se nacházejí Křivoklátské okruhy. Jedná se o systém silničních cyklistických tras v oblasti Křivoklátska, Kladenska a Rakovnicka, který je alternativou k cyklostezkám, jejichž trasa často kombinuje jízdu po běžných komunikacích s terénními úseky, což nemusí každému vyhovovat.

Nástupní místo těchto okruhů se nachází v Hostivici. Tam naleznete velkoplošnou mapu celé oblasti s popisem všech cyklistických tras včetně schránky s mapami „do kapsy“ a se základním servisním vybavením.

Okruhů je celkem osm a vedou převážně po silničkách s minimálním provozem:

 • mini
 • unhošťský
 • chýňavský
 • bratronický
 • bělečský
 • nižborský
 • zbečenský
 • křivoklátský

Další trasy

Dalšími atraktivními trasami ve Středočeském kraji jsou například posázavská trasa z Českého Šternberku přes Ledečko a Rataje nad Sázavou do Sázavy, nebo trasa Český Šternberk – Kácov – Zruč nad Sázavou.

Cyklostezky v Karlových Varech a na Karlovarsku

Podívejte se, po jakých cyklotrasách můžete vyrazit na Karlovarsku.

Cyklostezka Ohře

V Karlovarském kraji je nejvýznamnější cyklotrasa č. 6, označovaná též jako Cyklostezka Ohře, která je páteřní cyklostezkou Karlovarského a v blízké budoucnosti i Ústeckého kraje. Stezka vede po trase: Slapany – Cheb – Mostov – Sokolov – Loket – Karlovy Vary –Dalovice. Odtud by přes Šemnice měla pokračovat do Ústeckého kraje.

Pokud chcete vyzkoušet nějaké kratší, čistě regionální trasy, můžete vybírat třeba z těchto:

 • Klášter Teplá – Bečov – Horní Slavkov – Loket
 • Pernink – Nové Hamry – Rolava
 • Karlovy Vary, Rolava – S. Role – N. Role – Nejdek – N. Hamry – Potůčky
 • Karlovy Vary – Kolová – Dlouhá Lomnice – Bochov
 • Klášter Teplá – Branišov – Radyně – Skoky – Bochov – Březina
 • Karlovy Vary, Doubí – H. Slavkov – Hrušková – Sokolov

Cyklostezky v Plzni a jejím okolí

Níže uvádíme cyklotrasy na Plzeňsku.

Cyklotrasa č. 3

Z Plzně pokračuje již zmíněná dálková cyklotrasa č. 3, a to směrem na Horšovský Týn a Domažlice a při okraji Českého lesa až k hraničnímu přechodu Ovčí vrch. Dále je možné po této trase pokračovat až do německého Regensburgu.

Další trasy na Plzeňsku

Vedle této dálkové trasy je možné podniknout méně náročné výlety v okolí Plzně, například kolem Boleveckých rybníků a lesy mezi Plzní a Třemošnou. Tato trasa je nenáročná a měří jen 23 km. Pouze o 5 km delší je brdský okruh vedoucí po trase Nepomuk – Tři trubky – Padrťské rybníky.

Dalšími spíše oddechovými trasami v blízkosti Plzně jsou trasy povodím Úslavy a Bradavy a povodím Úhlavy.

Cyklostezky jižních Čech – Třeboň a České Budějovice

Podívejte se, jaké možnosti výletů na kole po cyklostezkách máte v jižních Čechách.

Třeboňsko

Jižní Čechy jsou vyhlášeným cyklistickým rájem. Tipem pro vás může být například velmi příjemný okruh okolo Třeboně. Po cestě si užijete nejen krásných jihočeských panoramat s mnoha rybníky, ale můžete se také zastavit u rašeliniště či u kaple sv. Víta. Délka této trasy je 39 km. Zajímavostí na trase je Soví les – chráněná oblast dubového lesa, kde žijí vzácné druhy ptáků včetně orla mořského nebo čápa černého.

Další hojně využívanou jihočeskou cyklostezkou je čtyřicetikilometrová trasa okolo Českého Krumlova a kláštera Zlatá Koruna, který patří mezi nejcennější komplexy gotické architektury v Evropě.

Tato trasa vede po linii: Český Krumlov – Srnín – Zlatá Koruna – Štěkře – Záluží – Radostice – Rančice – Boršov nad Vltavou – České Budějovice – Bavorovice – Hluboká nad Vltavou.

Cyklostezky na Šumavě

Šumava je ideálním místem k trávení dovolené jak pro aktivní sportovce, tak pro rodiny s malými dětmi. Poslední roky je Šumava velmi vyhledávaným a oblíbeným místem právě pro cykloturistiku. K návštěvě láká především svou nedotčenou přírodou. Na území Šumavy se nachází mnoho rašelinných slatí, pramenišť, hlubokých lesů, ale zvláště překrásná jezera ledovcového typu.

Cyklistických tras je na Šumavě nespočet, zde je tedy pouze výběr některých z nich:

 • Zadov – Churáňov – Borová Lada – Kvilda – Modrava – Srní
 • Borová Lada – Chalupská Slať – Šindlov – Alpská vyhlídka – Švajglova Lada – Bor.Lada
 • Modrava – Černá hora – Pramen Vltavy – Kvilda – Modrava
 • Vltavský okruh: Kvilda – Knížecí pláně – Strážný – Lenora – Horní Vltavice – Borová Lada – Kvilda
 • Hřebenovka: Pancíř – Můstek – Prenet
 • Sušice – Dražovice – Rabí – Hrádek – Sušice
 • Kašperské Hory – Javorník – Nicov – Kašperské Hory
 • Ze Železné Rudy na Velký Javor
 • Churáňov – Javorník – Vacov – Churáňov
 • Kvilda – Hoská Kvilda – Březník – Kvilda
 • Okruh kolem Lipenského jezera
 • Z Nové Pece na Plešné jezero
 • Český Krumlov – Zátoň – Hořice na Šumavě – Český Krumlov
 • Dolní Dvořiště – Vyšší Brod – Dolní Dvořiště

Kromě klasických cyklostezek můžete na Šumavě zkusit také lipenský singletrail.

Cyklostezky v Hradci Králové a okolí

Východočeské město Hradec Králové je vyhlášené jako nejpříjemnější místo pro cyklisty. Víte třeba, že v Hradci můžete najít přes 140 km cyklostezek a přes 640 km cyklotras? Uvádíme proto pouze několik tipů, přičemž trasy jsou většinou rovinaté a nenáročné:

 • Hradec Králové – Chlumec nad Cidlinou
 • Hradec Králové – Nový Bydžov
 • Hradec Králové – Dvůr králové a hospitál Kuks
 • Hradec Králové – Pardubice
 • Braunův betlém z Dvora Králové
 • Mezi Dobrošovem a Babiččiným údolím
 • Podél Tiché Orlice přes hradecké lesy

Cyklostezky na Vysočině

A jaké cyklotrasy existují v okolí Jihlavy?

Cyklotrasa č. 26

Přes Vysočinu vede významná dálková cyklotrasa č. 26. Trasa křižuje kraj po linii Jihlava – Velký Beranov – Brtnice – Přibyslavice – Třebíč – Moravské Budějovice a dále do rakouského města Raabs an der Thaya. Celá trasa je dlouhá 138 kilometrů, přičemž zhruba 120 kilometrů celé délky cyklostezky se nachází na území České republiky a zbylých 18 kilometrů prochází územím Rakouska.

Z dalších významných čistě regionálních cyklotras uvádíme například tyto:

 • Žďár nad Sázavou – Nížkov – Velká Losenice – Račín – Žďár nad Sázavou
 • Čachnov – Karlštejn – Svratka – Hlinsko
 • Čachnov – Karlštejn – Křižánky – Herálec – Kameničky – Čachnov
 • Vojnův Městec – Vepřová – Žďár nad Sázavou – Hlinné
 • Sněžné – Pustá Rybná – Čtyři palice – Svratka – Milovy – Sněžné
 • Polička – Borová – Kadov – Sněžné – Jimramov – Polička
 • Nesměřským údolím u Velkého Meziříčí
 • Z Jihlavy ke zřícenině hradu Rokštejn

Rovinaté cyklostezky – oddechové, pro děti

Na závěr ještě uveďme, kde lze nalézt ty nejpříhodnější terény pro oddechovou cyklistiku s dětmi. Například v okolí Lázní Bohdaneč. Kolem tamního Opatovického kanálu vede 8 cyklotras s celkovou délkou přes 100 km. Kolem tras se nachází řada odpočinkových míst i míst příhodných ke koupání.

K nenáročné rodinné cyklistice je vhodná i jihočeská cyklotrasa Lužnice–Nežárka. Trasa podél řeky Nežárky vede z Jindřichova Hradce a pokračuje směrem ke Stráži nad Nežárkou. Stezka kolem Lužnice vede z Českých Velenic do Suchdola a dále na Třeboňsko. Obě trasy se setkávají ve Veselí nad Lužnicí a pokračují až do Týna nad Vltavou.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v Praze

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v Praze 2024

Jaké jsou v ČR možnosti pro výlety na kole? 🚴‍♂ Jaké cyklostezky letos najdete v Praze? Co je stezka pro cyklisty? Odpovědi naleznete v...

Česká legální online casina

Legální online casino pro české hráče s bonusy zdarma

Český trh s online casiny je dnes díky novému hazardnímu zákonu regulovaný a každý provozovatel musí splnit přísné podmínky Ministerstva...

Výpočet BMI pro dospělé i děti + tabulka a vzorec

Výpočet BMI pro dospělé i děti + tabulka a vzorec

Bojujete s nadváhou? ⭕ Nebo byste jen chtěli vědět, zda máte ideální váhu? ❎ Spočítejte si index tělesné hmotnosti neboli BMI. Že nevíte,...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY