Nejlepší singletraily a bikeparky v České republice – 2. díl

V druhém díle tohoto seriálu si představíme další zajímavé singletraily a bikeparky. Prakticky ve všech těchto cyklistických areálech najdete různě náročné stezky. Od těch pro ty nejmenší cyklisty a rodiny s dětmi, přes středně obtížné tratě až po trať imitující Světový pohár ve sjezdu na kole. Pojďme se společně podívat na jednotlivé singletraily a říct si k nim důležité informace.

Jedovnice – Okrouhlá – Letňany
Nové Město na Moravě

Nejlepší singletraily a bikeparky v České republice Foto: Pixabay

Hodnocení singletrail tratí v ČR: 8,6/10

 • Výhody: ve většině areálů najdou vyžití všichni jezdci, včetně rodin s dětmi, hustá síť singletrailových tratí
 • Nevýhody: absence vysokohorských trailů, kratší trasy

Nejlepší singletraily a bikeparky v ČR, české bikeparky

Singletraily u nás neustále nabývají na popularitě. Není se čemu divit, poskytují ideální příležitost pro sportovní vyžití v krásné přírodě a na čerstvém vzduchu. V minulém díle (pro zobrazení klikněte zde) jsme si vysvětlili, co singletrail a bikepark znamenají. Také jsme se věnovali výběru vhodného typu kola a představili si 5 zajímavých singletrail parků a bikeparků.

Kam na traily?

V tomto druhém díle si představíme další zajímavá místa pro ježdění na singletrailech a trailech. Níže naleznete popis tratí, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi, rekreační jezdce ale i velmi náročné tratě pro zkušené bikery. Jedna z nich dokonce imituje náročné singletrailové stezky Světového poháru.

sipka Nejlepší singletraily a bikeparky v České republice – 1. díl

Singletrail park Jedovnice v Moravském krasu, singletrail Jedovnice

V Jedovnicích si přijdou na své jak milovníci sportovně-rekreačních jízd přírodou, tak milovníci adrenalinu. Připraveny jsou zde pro vás 3 singletrailové stezky – Okruhy 1, 2 a 3.

První dva okruhy jsou relativně dlouhé a sportovní nabízí vyžití pro rodiny s dětmi a začátečníky. Vyřádí se na nich i zkušení jezdci, ovšem měli by mít na paměti, že jsou tyto singletraily určeny spíše jedincům, kteří se pohybují pomalejší jízdou. Pro adrenalinové zážitky je nejvhodnější třetí okruh, který je určen pro rychlou jízdu terénem. Tento singletrail park si určitě poznamenejte do vašeho cyklistického kalendáře.

Seznam Jedovnických singletrailů:

sipka Okruh 1

Nejméně náročný singletrailový okruh z Jedovnické nabídky. Trať je vhodná i pro rodiny s dětmi. Projedete si klidové úseky, ale i klopené zatáčky. V průběhu jízdy budete 3x stoupat a 3x klesat. Stoupání je mírné a zlehka otestuje vaši fyzickou kondici. Klesání nabídne vyšší rychlosti ve spojení s množstvím skoků, klopených zatáček a dalších technických prvků typických pro singletrail.

Technické parametry singletrailu Okruh 1:

 • Délka trati: 10,5 km
 • Obtížnost: lehká
 • Čas jízdy: 20 minut

sipka Okruh 2

Nejdelší singletrailová trať v Jedovnicích. Vhodnější pro zkušenější jezdce holdujících vyšším rychlostem, skokům a klopeným zatáčkám. Při pomalejších rychlostech je jednoduše sjízdný i pro začátečníky.

Technické parametry singletrailu Okruh 2:

 • Délka trati: 11,5 km
 • Obtížnost: lehká
 • Čas jízdy: 22 minut

sipka Okruh 3

Adrenalinová smršť vás čeká právě na třetím okruhu Jedovnického singletrail areálu. Startuje z nejvyššího bodu všech stezek a překypuje klopenými zatáčkami a skoky. Zvlněné úseky vám připomenou jízdu na divoké horské dráze. Trať je zároveň navržena tak, že při správném používání brzd, ji zvládnou i méně zkušení jezdci.

Technické parametry singletrailu Okruh 3:

 • Délka trati: 6,5 km
 • Obtížnost: střední
 • Čas jízdy: 13 minut

Singletrail Okrouhlá

U Frýdecko-Místecké obce Staříč naleznete singletrail, který je vhodný pro rodiny s dětmi, úplné začátečníky ale i zkušenější jezdce. Trať je snadná a krátká. Cestou dolů se setkáte s mírně klopenými zatáčkami, a technickými prvky, jako jsou dřevěné přejezdové lávky. U startu se tyčí místní 50 m vysoká rozhledna Okrouhlá– vyhlídková plošina pro turisty je usazená ve výšce 30 m.

Technické parametry singletrailu Okrouhlá:

 • Délka trati: 1,4 km
 • Obtížnost: lehká
 • Čas jízdy: 5 minut

Pražské singletraily v Letňanech, singletrail Letňany

Letňanské singletraily se rozkládají na menším území, které je trasami využito maximální možnou měrou. Na jednu stranu se tím dosáhlo delších singletrailů, na druhou stranu ovšem za cenu množství ostrých zatáček, které znesnadňují adrenalinovou rychlou jízdu.

Singletraily jsou tak vhodné především pro rodiny s dětmi a rekreační jezdce. Zároveň jsou jen sporadicky osazeny technickými prvky, které vyznavači „ostřejší“ jízdy vyhledávají. Nutno podotknout, že singletraily jsou postupně vylepšovány a do budoucna tak lze očekávat zvyšování kvality tratí, které sice současnou podobou neurazí, ale divokou jízdu si na nich neužijete.

sipka Tři modré singletraily

Všechny tři modré trasy se vyznačují snadnou obtížností. Jako povrch slouží vysypaný štěrk. Štěrkový povrch je sypký a není proto vhodný pro rychlou jízdu. V kombinaci s množstvím zatáček, které nejsou klopené, může být ve vyšších rychlostech i nebezpečný.

Přizpůsobte proto svou jízdu těmto podmínkám sníženou rychlostí. Na modrých singletrailech se vyskytuje pouze několik klopených zatáček vhodných k rychlejšímu projetí. Na jednom z modrých singletrailů budete mít příležitost využít vybudovaný menší skok.

Technické parametry Modrých singletrailů:

 • Délka tratí: 3,9 km
 • Obtížnost: lehká
 • Čas jízdy: 12 minut

sipka Červený singletrail

Ačkoliv se jedná o pokročilejší trať, podmínky jízdy jsou velmi podobné modrým singletrailům. To znamená štěrkový povrch, množství neklopených zatáček v rychlém sledu za sebou. Navíc jsou zde také klopené zatáčky a několik metrů dlouhá pasáž s technickými prvky jako jsou kameny, dřevěné překážky a menší dropy. Pokud se na tuto pasáž nebudete cítit, je možné ji jednoduše objet.

Technické parametry Červeného singletrailu:

 • Délka trati: 1,8 km
 • Obtížnost: střední
 • Čas jízdy: 5 minut

Singletraily v Novém Městě na Moravě

V krásné moravské přírodě leží Cykloaréna Vysočina. Toto místo je široké veřejnosti známé předevšímy díky Světovému poháru v biatlonu. Je zde však také skvělý singletrail park, který potěší snad úplně všechny a pamatuje také na jezdce s handicapem.

Užijete si zde jak technicky nenáročné a zábavné trasy, tak singletraily, které jsou určeny opravdu zkušeným bikerům. Obtížnost těchto tras byla navržena tak, aby korespondovala s podmínkami singletrailů ve Světovém poháru.

Singletraily a traily v Novém Městě na Moravě:

sipka Bejby Trail

Maximálně bezpečná trať, která je zároveň zábavná a velmi vhodná pro zlepšování dovedností nejmenších cyklistů. Sklon trati je navržen tak, aby byl sjízdný i pro malá kola o průměru 16 palců. Nenaleznete zde žádná nemilá překvapení - žádné záludné překážky, či obtížné průjezdy. Rodiče určitě potěší fakt, že trasa vede otevřenou části lesa a na relativně malé ploše. Své ratolesti tak budete mít celou dobu na očích i bez kola.

Technické parametry singletrailu Bejby:

 • Délka trati: 1 km
 • Obtížnost: lehká
 • Čas jízdy: 3 minuty

sipka Handy Trail

Tento nenáročný trail potěší zejména rodiny s dětmi. Děti si budou moci vyzkoušet své dovednosti při jízdě lehčím terénem po širší stezce. Stejně tak si jej užijí handicapovaní jezdci - trať je koncipována tak, aby ji bylo možné projet i na kolečkovém křesle, či handbiku.

Šířka trati je 2 metry, tudíž opatrné není předjíždění není problém. Zároveň je zajištěn dostatek prostoru pro případný doprovod handicapovaných sportovců. V průběhu Handy Trailu zdoláte několik mírných stoupání, projedete potůčkem a při sjezdech dolů si užijete spoustu zábavy na klopených zatáčkách.

Technické parametry singletrailu Handy:

 • Délka trati: 3 km
 • Obtížnost: lehká
 • Čas jízdy: 7 minut

sipka Singletrail Warm-Up

Podmínky této trati spojují důležité s užitečným. Primárně je totiž vhodná pro technicky méně zdatné cyklisty, ovšem pro zkušené bikery představuje ideální stezku pro zahřátí a rozježdění před většími výzvami. Od toho je také odvozen její název Warm-Up - rozehřátí, či rozcvička.

Najdou se ale také zkušení jezdci, kteří zde trénují průjezdy klopenými zatáčkami v ideální stopě. Při rychlé jízdě se ze středně obtížného singletrailu stává těžký. Mějte ovšem na paměti, že toto je stezka primárně určená pro méně zkušené bikery a dbejte proto při vyšších rychlostech velké opatrnosti.

Technické parametry singletrailu Warm-Up:

 • Délka trati: 9 km
 • Obtížnost: střední
 • Čas jízdy: 13 minut

sipka Singletrail Hors Class 1

Náročná trať závodní kategorie Hors Class. Jedná se o podstupeň závodů světového poháru. Stezka je vhodná pro zkušené jezdce, kteří perfektně znají a ovládají své kolo. Při sjezdu dolů budete rychle střídat směry, překonávat kořenové pasáže, projíždět prudké klopené zatáčky a dřevěné lávky a překážky. Ty nejtěžší překážky je možné vždy objet - což je dobrá zpráva pro bikery, kteří si nejsou 100% jistí svými dovednostmi.

Technické parametry singletrailu Hors Class 1:

 • Délka trati: 7 km
 • Obtížnost: těžká
 • Čas jízdy: 10 minut

sipka Singletrail Hors Class 2

Specifikace tohoto singletrailu je obdobná jako u trati Hors Class 1. Doporučena je opravdu zkušeným jezdcům, kteří si jsou jisti ve zdolávání náročných technických překážek ve vysokých rychlostech. Před jízdou se přesvědčte, že máte správně seřízené kolo, především pak brzdy.

Technické parametry singletrailu Hors Class 2:

 • Délka trati: 4 km
 • Obtížnost: střední
 • Čas jízdy: 7 minut

sipka Singletrail World Cup

Královna mezi singletrail stezkami. Trať je koncipována tak, aby imitovala podmínky Světového poháru. Jedná se o jednu z nejnáročnějších tratí v naší domovině. Překonávat budete složité kamenité pasáže, rychle budete měnit směr, projíždět ostré klopené zatáčky a mnoho dalšího.

Pokud si chcete vyzkoušet, jak si stojíte v opravdu technicky náročném singletrailu, toto je volba pro vás. Ujistěte se, že je kolo skvěle připravené a splňuje požadavky světových tratí. Ty nejtěžší překážky je možné objet, takže se na druhou stranu nemusíte bát, že se v průběhu trati zaseknete a půjdete dolů po svých.

Technické parametry singletrailu World Cup:

 • Délka trati: 3km
 • Obtížnost: extrémní
 • Čas jízdy: 5 minut

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Nejlepší singletraily a bikeparky v České republice

Nejlepší singletraily a bikeparky v České republice - 1. díl

Pojďte se s námi podívat na nejvyhledávenější singletrail parky pro kola v naší domovině. 🚴 Připravili jsme pro Vás jejich seznam spolu s...

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v Praze

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v Praze 2024

Jaké jsou v ČR možnosti pro výlety na kole? 🚴‍♂ Jaké cyklostezky letos najdete v Praze? Co je stezka pro cyklisty? Odpovědi naleznete v...

Kdy letos začíná jaro a kdy je první jarní den [2023]

Kdy začíná jaro 2024

Vsadím se, že jste o jarní rovnodennosti mnohokrát slyšeli, nicméně víte, co přesně znamená a proč k ní dochází?

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY