Nejlepší singletraily a bikeparky v České republice - 1. díl

Pojďte se s námi podívat na nejvyhledávanější singletrail parky pro kola v naší domovině. Připravili jsme si pro vás jejich seznam, ve kterém se dozvíte podstatné informace o jednotlivých singletrailových tratích. Spolu s nimi si přečtete zajímavosti o jejich okolí, případně i tipy na výlet.

Telč - Dolní Morava - Lipno - Beskydy
Mariánské údolí

Nejlepší singletraily a bikeparky v České republice Foto: Pixabay

Hodnocení singletrail tratí v ČR: 8,6/10

 • Výhody: ve většině areálů najdou vyžití všichni jezdci (včetně rodin s dětmi), hustá síť singletrailových tratí
 • Nevýhody: absence vysokohorských trailů, kratší trasy

Co je singletrail a bikepark, co je singletrack, jaké na ně vybrat kolo

Singletrail nebo také jinak singletrack je sportovní trasa určená pro jízdu na horském kole. Traily mohou být klesající i stoupající, mohou vést z bodu A do bodu B a nebo mohou být koncipovány jako cyklistický okruh. Singletrail může být zcela přírodní nebo také uměle vytvořený.

Slovíčko single v názvu značí, že stopa trasy má šířku jednoho jízdního kola - pokud tedy pojedete s rodinou, či přáteli, pojede skupinka za sebou po jednom. To by měly mít rodiny s malými dětmi na paměti při plánování jízdy. Na začátku i konci skupinky by měl být pro větší bezpečnost dospělý člověk.

Na rozdíl od singletrailu je podstatou bikeparku čistě jízda z kopce dolů, tzv. downhill. Proto v každém bikeparku najdete spolehlivě fungující lanovku, kterou se pohodlně dostanete na kopec i s vaším kolem. Trasy v bikeparku jsou určeny spíše pro zkušenější bikery. To především z důvodu, že jsou navrženy pro milovníky adrenalinu a proto obsahují klopené zatáčky, náročné kořenové pasáže, dřevěné lávky, skoky a dropy.

Kolo na singletrail

Na méně náročné singletraily můžete vyrazit na téměř jakémkoliv dobře fungujícím horském kole (MTB). Jelikož se jedná o jízdu terénem, je důležité mít odpruženou alespoň přední vidlici. Ve většině takových areálů najdete traily s nízkou obtížností, kde je terén jen mírně zvlněný a nejsou zde nebezpečné prvky a úseky.

Čím vyšší obtížnost singletrailu, tím kvalitnější kolo byste měli mít. Určitě byste neradi při větším skoku na laciném kole odcházeli s ohnutým rámem nebo jiným defektem na vašem bicyklu, nebo ještě hůř - na vašem zdraví.

sipka Nejlepší singletraily a bikeparky v České republice - 2. díl

Nejlepší singletraily a bikeparky v ČR, nejlepší traily v ČR

Naše krásná česká krajina nabízí množství různých singletracků a bikeparků. Ty se vyznačují vysokou kvalitou zpracování a mnohdy nabízejí překrásné výhledy na okolní panoramata.

Většina areálů se singletraily nabízí více tratí. Ty jsou upraveny podle stupně náročnosti tak, aby si každý návštěvník přišel na své. Ať už se jedná o rodinu s malými dětmi, která hledá relax při sportovní aktivitě a nebo třeba zkušeného bikera lačnícího po formě mistra světa.

Mapa trailů v ČR

My jsme si pro vás v tomto článku připravili přehledný seznam těch nejzajímavějších tuzemských singletrailů a k nim informace o dané lokalitě, stupni náročnosti tratí a případně i tipy na výlety v okolí.

Singletraily v Telči

Na jaře 2020 vyrostl v Telči nový singletrailový areál v Lipkách. Má tři trasy – mírnou zelenou, červenou pro zkušenější jezdce a technicky nejnáročnější modrou. V rámci červeného a modrého singletrailu se můžete odbočkou napojit na 3 černé sekce s klopenými zatáčkami, technickými prvky a skoky.

Seznam singletrailů a černých sekcí v Telči:

sipka Březinka trail

Skvělý trail pro začátečníky i rodiny s menšími dětmi. Není z něj možné odbočit na černou sekci, což určitě rodičům ulehčí od starostí. Terén je mírně členitý, občas si užijete jízdu přes vlnky. Na start trailu Březinka se dostanete z červeného trailu Lipka nebo z naučné stezky Lipky, která vede lesem.

Technické parametry singletrailu Březinka:

 • Délka trati: 655 m
 • Obtížnost: lehká
 • Čas jízdy: 5 minut

sipka Lipka trail

Nejdelší singletrail v Telči má mírný sklon a projedete se při něm roklí s potůčkem. V polovině trasy se můžete připojit na zelený trail Březinka, nebo dojet do cíle Lipky a poté třeba pokračovat na trail Na Vrších.

Technické parametry singletrailu Lipka:

 • Délka trati: 1290 m
 • Obtížnost: Střední
 • Čas jízdy: 8 minut

sipka Na Vrších trail

Začátek trailu je mírnější a trochu si při něm i zašlapete. Postupně trať nabírá spád a stává se členitější. Přibývají klopené zatáčky a různé jumpy. Při tomto singletrailu odbočit do dvou ze tří černých sekcí Singletrailů Telč – jedná se o sekce Vrchy a Vodárna. V nich se vyřádí zkušení bikeři, kteří ocení pumptrack a větší skočky.

Technické parametry singletrailu Na Vrších:

 • Délka trati: 945 m
 • Obtížnost: Náročná
 • Čas jízdy: 7 minut

sipka Černé sekce Telčských singletrailů:

Rokle - úsek je dlouhý 55 metrů. Je to pravděpodobně nejnáročnější černá sekce v Telči. Dostanete se na ní odbočkou při jízdě na single trailu Lipka. Trať je technicky náročná a můžete si vyzkoušet skok s dírou přes potok.

Vrchy - úsek je dlouhý 95 metrů. Adrenalinový pumptrack pro náročnější bikery. Najíždíte na něj přes skočku z modrého singletrailu Na Vrších a po 95 metrech jej další skočkou opouštíte zpět na modrou trasu.

Vodárna - úsek je dlouhý 50 metrů. Dvě skočky z prudšího kopce jsou výzvou pro zkušené jezdce. Dostanete se na ně odbočkou z modrého singletrailu Na Vrších.

Trail Park Dolní Morava
Foto: Facebook/trailparkdm

Singletrail Dolní Morava

Trail Park Dolní Morava potěší cyklisty všech kategorií. Ať už plánujete rodinné dobrodružství a nebo jste zkušení bikeři, užijete si zde vše co očekáváte. Pro rodiny s dětmi a začátečníky je připraven Selský flow trail, v jehož mírnějších pasážích se pokocháte panoramatickým výhledem na dolnomoravské údolí.

Trail Park se skládá ze tří singletrailových tratí - nejjednoduššího Selského flow trailu, středně náročného Lesního trailu a nejnáročnějšího Mamutího trailu. Všechny 3 singletraily se v jejich závěrečné etapě napojují na 1,1 km dlouhý pumptrack, který končí u spodní stanice lanovky, takže můžete vyrazit rovnou zase nahoru a zkusit si třeba další trať.

Seznam singletrailů na Dolní Moravě:

sipka Selský Flow trail

Nasedněte na lanovku a nechte se vyvézt na horní stanici lanové dráhy Sněžník. Dostanete se na start příjemného trailu, který je oblíbený pro svou délku a klidný průběh. Tento trail je krásně upravený a zároveň je to ten nejdelší z nabídky Trail Parku Dolní Morava.

Lehká obtížnost spojená nádhernými výhledy z něj dělají ideální volbu pro rodiny s dětmi, ale také pro začátečníky a rekreační jezdce. Na trailu jsou mírné boule a klopenky. Nad trasou se tyčí rozhledna Stezka v oblacích, ze které uvidíte celé dolnomoravské údolí.

V mírných částech trati budete pozorovat panorama blízkého vrcholu Chlum. Ke konci se trail napojuje na 1,1 km dlouhý pumptrack, kterým zakončíte svou jízdu v dolní stanici lanovky.

Technické parametry Selského flow trailu:

 • Délka trati: 7 km
 • Obtížnost: lehká
 • Doba jízdy: 26 minut

sipka Lesní trail

Tento trail, ostatně jako všechny 3, startuje také na horní stanici lanové dráhy Sněžník. Oproti Selskému flow trailu potěší spíše pro pokročilejší bikery. Trasa Lesního trailu vám nabídne příležitost k rychlejší jízdě a zkusíte si také lehčí adrenalinové prvky.

Užijete si vyšší klopenky, častější skoky a dropy. Vše je ale technicky provedeno tak, aby se stále jednalo o bezpečně sjízdný trail, který by měli s přehledem zvládnout i méně zkušení jezdci. Trail vás ve svém závěru napojí na více než kilometr dlouhý pumptrack, který končí v dolní stanici lanovky.

Technické parametry Lesního trailu:

 • Délka trati: 3,1 km
 • Obtížnost: střední
 • Doba jízdy: 15 minut

sipka Mamutí trail

Nejobtížnější trail z nabídky Trail Parku Dolní Morava je doporučován zkušeným bikerům, kteří si poradí s jeho technickými prvky. Propumpujete se terénními vlnami, vysokými klopenkami a zalétáte si vzduchem na perfektně upravených skocích.

Mamutí trail nabízí také množství technických prvků, jako jsou třeba dřevěné lávky. I tento trail se ve svém závěrečném úseku napojuje na více, než kilometrový pumptrack, který končí v dolní stanici lanovky.

Technické parametry Mamutího trailu:

 • Délka trati: 2,8 km
 • Obtížnost: náročná
 • Doba jízdy: 17 minut

Singletrail na Lipně (Frymburku)

Areál lipenského singletrailu se rozkládá severně nad městysem Frymburk, hned v blízkosti Lipna nad Vltavou. Okruh s umělým i přírodním trailem začíná na bezplatném parkovišti Activity parku Frymburk.

V jeho první polovině si užijete 1,5 km stoupajícího trailu, poté se trasa začne svažovat a následujících 1,6 km budete sjíždět dolů. Tento singletrail můžete ještě zkombinovat s jízdou lesními cestami na hřebenu mezi Frymburkem a Lipnem. Vstup na singletrail Frymburk je pro všechny zdarma.

Technické parametry lipenského singletrailu:

 • Délka trati: 3,1 km
 • Obtížnost: lehká
 • Doba jízdy: 15 minut

Beskydský singletrail

V Beskydech si v létě užijete singletraily v lyžařském středisku Bílá. Adrenalinový zážitek si užijete na dvou trasách - Zeleném trailu a Modrém trailu. Prohlédnout si je a naplánovat trasu budete moci už cestou nahoru na čtyřsedačkové lanovce. Vedou totiž přímo pod ní a v její blízkosti.

Seznam singletrailů v Beskydech:

sipka Zelený singletrail

Zelená trase je nenáročná. Je na ní poskrovnu technických pasáží - má spíše tzv. freeridový charakter, tedy připomíná spíše volnou jízdu přírodou na upravené stezce. Je tedy vhodný především pro rodiny s dětmi a rekreační jezdce. Zábavu si na něm ale užijí všichni jezdci, kteří milují pohyb přírodou na dvou kolech spojených rámem.

Technické parametry Zeleného singletrailu:

 • Délka trati: 3 km
 • Obtížnost: střední
 • Doba jízdy: 15 minut

sipka Modrý singletrail

Zde si užijí zejména pokročilejší a zkušení jezdci. Na trati budete překonávat profesionálně připravené přejezdové lávky, množství skoků, klopené zatáčky a také uměle vytvořené vlny v terénu.

Technické parametry Modrého singletrailu:

 • Délka trati: 2 km
 • Obtížnost: střední
 • Doba jízdy: 10 minut

sipka Oranžový singletrail

Jedná se o kratší trasu, která šikovně propojuje všechny 3 závěrečné úseky zelené, modré a fialové trasy. Pokrývá okolí spodní stanice lanovky a milovníci adrenalinu si na něm mohou zaskákat a zdolávat různé technické prvky typické pro singletrailové stezky.

Technické parametry Modrého singletrailu:

 • Délka trati: 400 m
 • Obtížnost: lehká/střední
 • Doba jízdy: 5 minut

sipka Fialový trail

Trase je nejvhodnější pro rodinné cyklovýlety. Je to nejdelší trať z místní nabídky a není vůbec náročná na zkušenosti ze singletrailů. Nejedná se totiž o singletrail ale výjezdovou stezku - jezdí se v obou směrech. Vybrat si tak můžete, zda bude mít stoupající, či klesající charakter. Při cestě ovšem dbejte opatrnosti, je na ní totiž povolen i pohyb jiných dopravních prostředků, třeba elektrických kol a terénních koloběžek.

Technické parametry Modrého singletrailu:

 • Délka trati: 4,1 km
 • Obtížnost: lehká
 • Doba jízdy: 25 minut

Single Trail Mariánské údolí
Foto: Facebook/singlekras

Singletrail Mariánské údolí

V tomto singletrailovém areálu najdete tři tratě. Jedná se o okruhy, z nichž dva jsou nenáročné a tím pádem vhodné k cyklistickému vyžití pro rodiny s dětmi. Třetí okruh je vhodnější spíše pro zkušené bikery - jízda je rychlejší a užijete si v ní klopené zatáčky, skoky a další technické prvky.

Seznam singletrailů v Mariánském údolí:

sipka Okruh 1

Na začátku okruhu vyšlapete stoupaní zpestřené různými dřevěnými lávkami. Poté se začne singletrail svažovat a vy si tak užijete parádní jízdu mírně členitým terénem plným klopených zatáček, přejezdů a menších skoků. Zároveň je trať navržena tak, aby ji zvládl každý rodin s dětmi.

Technické parametry Okruhu 1:

 • Délka trati: 6 km
 • Obtížnost: lehká
 • Doba jízdy: 35 minut

sipka Okruh 2

Singletrail je vhodný pro celou rodinu s dětmi. Užijí si jej také začátečníci nebo rekreační jezdci, kteří rádi tráví čas aktivním odpočinkem v přírodě. Trasa startuje vyasfaltovaným stoupáním k místní Horákovské myslivně a následně se mění v příjemný, klesající trail. Projedete množství obyčejných i klopených zatáček, překonáte terénní vlny a mírně členité pasáže. Trasa je opravdu dlouhá a v jejím průběhu vás čeká několik stoupání.

Technické parametry Okruhu 2:

 • Délka trati: 14 km
 • Obtížnost: lehká
 • Doba jízdy: 65 minut

sipka Okruh 3

Tento singletrail je nejrychlejší trasa v bikeparku Mariánské údolí. Začíná stejným stoupaním jako Okruh 2. Od Horákovské hájenky pak trať klesá a zkušenější bikeři si užijí plno skoků a zatáček. Pokud si nejste tolik jistí svými singletrailovými zkušenostmi, trochu zpomalte a trasu bez problém zdoláte.

Technické parametry Okruhu 3:

 • Délka trati: 6,5 km
 • Obtížnost: střední
 • Doba jízdy: 30 minut

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v Praze

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v Praze

Jaké jsou v ČR možnosti pro výlety na kole? 🚴‍♂ Jaké cyklostezky najdete v Praze? Co znamená pojem „stezka pro cyklisty“? Odpovědi...

navrat-deti-do-skol.jpg

Kdy se děti vrátí do škol a školek

Děti se od 12. dubna pomalu začínají vracet do škol a školek. ☝ Podívejte se, jak bude vypadat jarní rozvolňování ve školství.

Loterie Extra Renta od Sazky – tažená čísla a tabulka výher

Loterie Extra Renta od Sazky – tažená čísla a tabulka výher

Číselná loterie Extra Renta přináší hlavní výhru v podobě měsíční renty 200 000 Kč na 20 let – dohromady 48 000 000 Kč získáte za trefu 7...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY