Pátek třináctého je v řadě zemí považován za nešťastný den. A co teprve číslo 13.
Foto: Pixabay
Chorobný strach z pátku třináctého má dokonce i svůj název – paraskavedekatriafobie. Touto fóbií trpěl například americký prezident Franklin Delano Roosevelt, francouzský vojevůdce Napoleon Bonaparte a ze současnosti americký spisovatel hororů Stephen King.
Paraskavedekatriafobie je odvozena z triskaidekafobie, což je fobie označující chorobný strach z čísla 13. Ačkoliv pro to není žádný pádný důkaz, miliony lidí po celém světě (17 až 21 milionů Američanů) děsí číslo 13 a spojují si ho se smůlou nebo nebezpečím. Vyhýbají se pobytu v hotelových pokojích s číslem 13, a dokonce třeba přeskakují třináctý schod.
Některé hotely v anglosaských zemích dokonce nenabízí ubytování na 13. patře, protože hosté s triskaidekafobií věří, že je to předzvěst špatných věcí a odmítnou v hotelu zůstat. Hoteliérům pak nezbývá nic jiného než 13. patro využívat jako technické zázemí.
Jednou z verzí, proč se lidé bojí pátku třináctého je spojitost s Ježíšovou poslední večeří. Konala se prý v pátek, účastnilo se jí třináct lidí a tím třináctým byl zrádce Jidáš Iškariotský. Pátek třináctého se objevuje i Canterburských povídkách od Geoffreyho Chaucera, který radil v tento den nevyrážet na cesty. V tarotu karta s číslem 13 symbolizuje smrt. Odborníci však tvrdí, že za tím stojí autosugesce, kdy je dotyčný přesvědčený, že se něco nepodaří kvůli třináctce, a pak se to skutečně nepodaří.
Jediný, kdo má radost z tématu děsivého pátku, jsou tvůrci hororů, jako je filmová série Pátek třináctého.
Zdroj: www.samedaydumpsters.us
Komentáře