Skloňuje se ve všech pádech, mluví se o ní snad čím dál více. Ve světě, kde existuje mnoho průmyslově zpracovaných potravin, je totiž velmi důležitá. Zatímco v minulosti byla strava obyčejná a zdravá tak nějak sama o sobě, dnes si musíme dávat speciální pozor na to, abychom jedli zdravě. Co to ale vlastně znamená?
Foto: Pxhere
Zdravá výživa je docela široký a relativní pojem. V podstatě by se jím daly označit veškeré potraviny, které jsou přírodní, nejsou vysoce průmyslově zpracované, neobsahují velké množství tuků a cukrů.
Zdravě se lze stravovat i s potravinami ze supermarketu
Domníváte se, že pro zdravé stravování potřebujete řadu speciálních potravin, které koupíte jen v obchodě se zdravou výživou? Nikoliv. Postavte svůj jídelníček na základních potravinách – rýži, těstovinách, ovoce, zelenině, luštěninách, sem tam přidejte maso, neopomínejte mléčné výrobky. Zkuste jíst tak, jak dříve jedli chudí lidé. Dnes už to tak úplně říct nelze, protože třeba ovoce a zelenina jsou poměrně drahé. Můžete si ale zkusit vypěstovat vlastní.
Klíčem je co nejvíce se vyvarovat vysoce průmyslově zpracovaným potravinám. Nekupujte polotovary, nestravujte se ve fast foodech, také se nepřejídejte. Nejde pouze o to jíst zdravě, ale také o množství. I ze zdravých potravin se dá přibírat a nadváha škodí zdraví podobně jako nezdravá strava.
Zdravá výživa by měla být hlavně pestrá
Váš jídelníček by měl být variabilní. Čím pestřejší bude, tím více různých vitaminů, minerálů a dalších látek pokryje. Nebojte se do stravy zařadit aspoň sem tam i nějakou tu superpotravinu, jako je třeba spirulina, nebo něco netradičního. Držte se ale přírodních produktů. Maca, konopné semínko, sušené ovoce, ghí, kurkuma. Tyto přírodní poklady dokáží vašemu tělu dodat celou řadu látek. Zdravá výživa ale není pouze o nich. Je o tom, co svému tělu dodáváte za živiny v běžné stravě. A věřte, že kdy to budete dělat dobře, tělo se vám odvděčí.
Komentáře