Jak, kdy a čím napustit bazén - vodovod, dešťovka nebo dovoz vody

S blížícím se létem nastává období, kdy lidé začínají napouštět své bazény. Možností jak to udělat je několik - pomocí vodovodního řadu, použitím dešťové vody, či objednáním cisterny s kvalitní vodou. Každá z možností má svá specifika a pro některé platí různá doporučení, či omezení. Pojďme se tedy společně podívat na jednotlivé varianty.

Jak napustit bazén Foto: Pixabay

Jak správně napustit domácí bazén

Snad každý si rád v parném letním období užije zchlazení v osvěžující vodě. Jen tak si lehnout, dát si třeba dát meloun a číst si. Přelom jara a léta je období, ve kterém začínají lidé napouštět své bazény. Ať už se jedná o luxusní bazény, malé sportovní bazény s protiproudem, či jen jejich menší nadzemní kruhové sourozence, je pro jejich kvalitní provoz důležité už samotné napuštění. Způsobů, jak vaší modrou oázu klidu naplnit vodou je několik.

Někteří majitelé bazénů jdou cestou napuštění z vodovodního řadu, jiní používají nasbíranou dešťovou vodu, další si nechají kvalitní vodu dovézt v cisterně. Ačkoliv je možné postupovat kterýmkoliv z uvedených způsobů, ne všechny jsou vhodné z hlediska výsledné kvality vody. Přitom ta je pro zdravé plavání velice důležitá - pojďme se tedy nyní na jednotlivé varianty podívat blíže a vybrat tu nejvhodnější.

Kdy napustit bazén

Bazén můžete napustit kdykoliv, kdy nehrozí poškození mrazem. Zamrzlá voda by vám totiž vlivem rozpínání mohla bazén poškodit. Proto je vhodné napouštět bazén v teplém období - ideálně by průměrná celodenní teplota pro napouštění bazénu neměla klesat pod 10 °C.

Mohu napustit bazén z vodovodního řadu?

Ano, je to možné, nicméně je potřeba myslet na několik souvislostí. Pokud totiž ve vaší obci začne ve stejnou dobu napouštět bazény více domácností, může se stát, že ohrozíte dodávku vody pro celé okolí. V momentě, kdy odebírá více subjektů větší množství vody, mohou nastávat problémy s tlakem v potrubí a vlivem rychlého proudění vody uvolňování usazenin a kalů. Výsledkem tak může být zakalená vody, která není vhodná ke konzumaci a domácímu použití. A nebo voda v krátkodobém období jednoduše dojde.

Pokud se tedy rozhodnete napustit bazén z vodovodního řadu, dbejte na to, abyste to dělali pozvolna, slabším proudem a ideálně v rozmezí několika dnů a mimo odběrové špičky – nejvhodnější čas pro napouštění je mezi 9. hodinou večer a 5. ráno.

Napuštění bazénu dešťovou vodou

Pokud uvažujete o tom, že svůj bazén napustíte dešťovou vodou, musíme vás upozornit, že se nejedná o nejvhodnější variantu. Je možné ji použít, ale předtím, než postavíte na vaši zahradu tucet plastových sudů, zamyslete se. Zaprvé se dešťová voda totiž vyznačuje vyšší kyselostí – plyny, které se s vodou dostávají v atmosféře do kontaktu, ji okyselují na hodnoty pH 5,6 - 6,0. Ideální pH vody do bazénu by se přitom mělo pohybovat v rozmezí 6,5 až 7,6 pH. Může také obsahovat zárodky různých řas, larvy hmyzu atp., což pro koupání určitě nelze doporučit. Zadruhé samotné nasbírání např. 50 m³ dešťové vody do sudů a následná přeprava do bazénu vám možná nadělá více starostí, než užitku.

Dovoz vody do bazénu

Mnoho majitelů bazénu volí nejjednodušší a nejpohodlnější variantu pro jeho napuštění – kvalitní a čistou vodu si nechají dovézt. Stačí kontaktovat vodárenskou společnost, která je příslušná vašemu kraji. Vodu vhodnou k napuštění vašeho bazénu vám dopraví ve velkokapacitní cisterně.

Tip: Prohlédněte si nejlepší koupaliště v Praze, Brně, Mladé Boleslavi a na dalších místech.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Nejlepší singletraily a bikeparky v České republice

Nejlepší singletraily a bikeparky v České republice - 1. díl

Pojďte se s námi podívat na nejvyhledávenější singletrail parky pro kola v naší domovině. 🚴 Připravili jsme pro Vás jejich seznam spolu s...

Loterie Extra Renta od Sazky – tažená čísla a tabulka výher

Loterie Extra Renta od Sazky – tažená čísla a tabulka výher

Číselná loterie Extra Renta přináší hlavní výhru v podobě měsíční renty 200 000 Kč na 20 let – dohromady 48 000 000 Kč získáte za trefu 7...

K čemu je energetický štítek budov a jak jej získat

K čemu je energetický štítek budov a jak jej získat

Nevíte, jak získat energetický štítek domu nebo energetický štítek na byt? Ptáte se, k čemu je vlastně energetický štítek nemovitosti...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY