Akce na hradě Hukvaldy a ubytování v okolních hotelech

Vydejte se za poznáváním krás naší malebné země. Hrad Hukvaldy zve k návštěvě! Podívejte se, jaké aktivity jsou dostupné v rodišti Leoše Janáčka a kdy se konají nejzajímavější akce!

Socha lišky Bystroušky, kterou má obec ve svém znaku, se nachází v místní oboře. Foto: Pixabay

Obec Hukvaldy v okrese Frýdek-Místek je známá jako rodiště hudebního skladatele Leoše Janáčka. Ale není to jediné, co může nabídnout! Podívejte se, co všechno se zde nachází a jaké akce se zde pořádají.

Obec Hukvaldy – rodiště hudebního velikána

  • Obec Hukvaldy je známá jako rodiště hudebního skladatele Leoše Janáčka (1854 – 1928).
  • Navštívit zde můžete památník Leoše Janáčka, dům, ve kterém skladatel žil v posledních letech života.
  • V současnosti v obci žije přibližně 2000 obyvatel.
  • Obec se rozkládá na více jak 2 tisíce hektarech.
  • Hukvaldy leží v okrese Frýdek-Místek a okolní krajina spadá do tzv. předhůří Beskyd a nejzápadnější části Karpat.
  • Současná obec Hukvaldy se skládá z pěti místních částí: Hukvaldy, Horní Sklenov, Dolní Sklenov, Rychaltice a Krnalovice. Podle oficiálních stránek se jedná o poslední čistě lašskou obec na rozhraní valašsko-lašském.

Hrad Hukvaldy akce 2021

Hlavní dominantou obce je zřícenina středověkého hradu Hukvaldy, který byl založen Arnoldem z Hückeswagenu v první polovině 13. století za krále Přemysla Otakara I. (1197 – 1230). Od roku 1958 je zřícenina chráněna jako kulturní památka ČR. Podrobnou historii hradu shrnuje samostatná stránka na Wikipedii. Největší akcí, která je s hradem spojená, je festival vážné hudby: Janáčkovy Hukvaldy. V roce 2019 uplynulo 90 let od úmrtí tohoto významného hudebního skladatele, a právě to byla příležitost na změnu festivalu – ten prošel transformací na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Co týká dalších akcí v rámci Hukvald, doporučujeme sledovat oficiální stránky, kde se dozvíte nejen o dění v obci, ale dostanete se na neustále aktualizovanou stránku akcí pro aktuální rok a další.

Otevírací doba hradu Hukvaldy

Období

Otevírací doba

Poznámky

duben

9:00 – 16:00 hod.

denně mimo pondělí

květen

9:00 – 17:00 hod.

denně mimo pondělí

červen – srpen

9:00 – 18:00 hod. denně mimo pondělí

září

9:00 – 17:00 hod.

denně mimo pondělí

říjen

9:00 – 16:00 hod.

denně mimo pondělí

listopad - březen

zavřeno

Otevřeno pouze ve dny oznámené na stránkách

www.hradhukvaldy.eu, www.muzeumbeskyd.com

nebo na vývěsce u vstupu do obory na Hukvaldech

Janáčkovy Hukvaldy mají nástupce

Janáčkovy Hukvaldy byl hudební festival vážné hudby, který se pravidelně pořádal v Hukvaldech a okolních obcích. V roce 2019 ale přišla změna: vznikl nový Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který sloučil dosavadní Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy. Moravskoslezský kraj na akci poskytl dotaci 3 miliony korun a dalších 200 tisíc dodala obec Hukvaldy.

Když se vrátíme do historie festivalu Janáčkovy Hukvaldy, pak bychom měli připomenout, že jeho tradice sahá až do roku 1948, kdy vznikl pod názvem Janáčkovo hudební Lašsko. Základem nového festivalu budou dvě místa – Hukvaldy (místo narození hudebního skladatele) a Ostrava (zde v roce 1928 skonal). Součástí festivalu mají být koncerty ve vybraných městech a obcích Moravskoslezského kraje.

Hukvaldy obora láká k návštěvě

Přírodní památku Hradní vrch Hukvaldy najdete také v obci Hukvaldy, přesněji patří do ní i zřícenina zmíněného hradu. A právě na okolních svazích se rozkládá historická hradní obora. Lesní porost je starý mezi 160 až 240 lety. Nachází se zde přírodní amfiteátr, který je využíván v rámci hudebního festivalu. Obdivovat také můžete sochu lišky Bystroušky. Celková rozloha obory je 457 hektarů a je zde přibližně 140 kusů daňčí a 120 kusů mufloní zvěře.

Restaurace U námořníka Hukvaldy

Jakmile přijedete do Hukvald, neměli byste si nechat ujít návštěvu restaurace U námořníka, která se pravidelně dostává do Maurerova průvodce Grandrestaurant, jenž každoročně představuje 1000 nejlepších restaurací v ČR. Pokrmy (zejména masové speciality) jsou připravovány před očima hostů na otevřeném ohništi, které je nedílnou součástí restaurace.

Golf Hukvaldy

Hukvaldy v první řadě lákají na prohlídku rodného domu Leoše Janáčka a jeho pozdější vily, také obora se zříceninou hradu Hukvaldy je úžasná. A pokud by to nestačilo a patříte mezi vášnivé hráče golfu, můžete vyzkoušet místní Golfový klub Hukvaldy. Na 16 hektarech si můžete užít 11jamkové golfové hřiště v překrásném prostředí (20 km od Ostravy). K dispozici je i stylové ubytování.

Počasí Hukvaldy

Za poznáváním místních přírodních krás, nebo za hraním golfu asi nevyrazíte v nepříznivém počasí. Přestože v Hukvaldách nebývá často špatné počasí, je dobré výlet naplánovat za pomoci některých aplikací s předpovědí počasí. Doporučit můžeme klasické webové služby jako Meteopress, Meteocentrum, či Yr.no. A pak samozřejmě odpovídající mobilní aplikace, kde máte předpovědi počasí neustále po ruce, jako třeba v mobilní aplikaci ČHMÚ.

Zdroje: janackovyhukvaldy.cz, Wikipedia, hukvaldy.eu

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Město Hranice na Moravě – galerie, muzeum a nemocnice

Město Hranice na Moravě – galerie, muzeum a nemocnice

Město Hranice na Moravě je malebným místem, které byste při svých toulkách po České republice neměli vynechat. Představíme vám vše, co...

Seznam povinné výbavy do auta podle zákona

Seznam povinné výbavy do auta podle zákona

Jaká je povinná výbava vozu v ČR? A co když se vydáte do zahraničí? Na co nezapomenout v Rakousku, Chorvatsku, Polsku nebo na Slovensku?

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky na Moravě

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky na Moravě v roce 2024

Jaké jsou nejlepší cyklostezky na Moravě? 🚴‍♂ Jsou to cyklostezky v Brně a okolí, nebo snad cyklostezky v Ostravě? Nebo spíše cyklostezky...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY