Město Hranice na Moravě – galerie, muzeum a nemocnice

Město Hranice na Moravě je malebným místem, které byste při svých toulkách po České republice neměli vynechat. Představíme vám vše, co Hranice nabízejí!

Město Hranice na Moravě – galerie, muzeum a nemocnice Foto: Pixabay

Město Hranice na Moravě

Hranice je město v okrese Přerov, které se nachází v Olomouckém kraji asi 23 kilometrů severovýchodně od Přerova na soutoku řek Bečva a Velička, východně od Olomouce a jihozápadně od Ostravy. Město Hranice na Moravě má přibližně 18 tisíc obyvatel a je důležitým dopravním uzlem železničního a silničního tahu Olomouc – Přerov – Ostrava s odbočkou na Valašské Meziříčí, Beskydy, Vsetín a Slovensko. Hranice také sousedí s lázněmi v Teplicích nad Bečvou.

Hranice na Moravě je skvělé místo pro žití, nebo i jen pro dovolenou. Město je strategicky skvěle umístěné a můžete z něj vyjíždět za poznáním krásného okolí, za kulturou, ale také za zábavou. A navíc je v Hranicích věčně modré nebe. V následujícím článku vás přesvědčíme, že byste město Hranice rozhodně neměli vynechat!

Městské muzeum a galerie v Hranicích na Moravě

Městské muzeum a galerie města Hranice má dlouhou historii. S myšlenkou na založení muzea si místní pohrávali už v 19. století. Základ sbírek byl vytvořen již v roce 1904 a vznik městského muzea a následně galerie v Hranicích podporovala celá řada místních osobností jako byl například tehdejší starosta JUDr. František Šromota a jeho žena Amálie. S rozběhnutím muzea dále vypomáhal městský tajemník JUC. František Janík. Městské muzeum v Hranicích bylo slavnostně otevřeno 5. července 1905 v jedné místnosti školní budovy na dnešním Školním náměstí. Sbírkový fond se postupně rozšiřoval, až bylo muzeum v roce 1912 z kapacitních důvodů přestěhováno do přízemí radnice. V roce 1921 se muzeum přesunulo zpátky do budovy na Školním náměstí. V období druhé světové války bylo uzavřeno. Po válce byly opět sbírky zpřístupněny veřejnosti. V šedesátých letech přešlo muzeum do správy Okresního vlastivědného ústavu v Přerově, dnešního Muzea Komenského.

V devadesátých letech došlo k renesanci muzea v Hranicích. V lednu 1994 bylo zřízeno Městské muzeum a galerie jako samostatný subjekt, což platilo až do roku 2015, kdy se organizace přerodila do příspěvkové organizace Městská kulturní zařízení Hranice. Od roku 2001 sídlí muzeum v budově Staré radnice. Výstavy probíhají v prostorách Gotického sálu, ve výstavní síni na Staré radnici a také v nedaleké synagoze, či v přízemí hranického zámku. Výstavy jsou velice oblíbené a navštěvované díky atraktivní formě zpracování se spoustou doprovodných programů. V případě zájmu o prohlídku Městského muzea a galerie v Hranicích na Moravě doporučujeme navštívit oficiální stránku a prohlédnout si aktuální nabídku výstav.

Za návštěvu rozhodně stojí nedaleké lázně v Teplicích nad Bečvou!

Gymnázium Hranice

Ve městě Hranice na Moravě se nachází velký počet středních škol nejrůznějšího zaměření a nechybí ani sportovní škola. Ideálně si je dohledáte na stránkách města Hranice. Gymnázium Hranice je vůbec nejstarší střední škola v Hranicích a okolním regionu. Tradice sahá až 145 let do historie! Gymnázium Hranice sídlí na adrese Zborovská 293 a v kvalitě vzdělávání se drží na špičce nejen v regionu.

SPŠ Hranice

Vedle například Soukromé střední odborné školy Hranice či Střední lesnické školy Hranice a Střední zdravotnické školy je jednou z předních škol také Střední průmyslová škola Hranice. SPŠ Hranice sídlí na adrese Partyzánská 2220 a uchazeči mohou získat maturitu v několika progresivních oborech – Aplikovaná chemie, Mechanik číslicově řízených strojů, Stavební materiály, Požární ochrana a Nábytkářská a dřevařská výroba.

Tip na výlet: Podívejte se do Hukvald, rodiště Leoše Janáčka

Nemocnice Hranice na Moravě

Město Hranice má i vlastní nemocnici. Nemocnice Hranice nabízí péči v široké oblasti medicíny. Hned osm oborů zajišťuje lůžkovou péči (chirurgie, plastická chirurgie, gynekologie, ARO, interna, infekční oddělení, pediatrie a doléčovací oddělení interních a chirurgických oborů) a zároveň jsou tyto obory zabezpečeny i ambulantní péčí. Navrch tu jsou další ambulance: opthalmologie, neurologie, gastroenterologie, obezitologie, klinická výživa, kardiologie, hematologie, ortopedie, praktické lékařství. Ve spolupráci s privátními lékaři jsou v areálu Nemocnice Hranice dostupné další odborné ambulantní provozy: psychiatrie, psychologie, ortopedie, urologie, interní lékařství a diabetologie, alergologie, kožní, plicní a ORL. Navíc je v nemocnici Hranice vlastní Zdravotnická laboratoř nemocnice Hranice. V nemocnici je také oddělení RTG a rehabilitace. Nemocnice Hranice disponuje ústavní lékárnou a vlastní dopravní zdravotnickou službou.

Tip: Kam za památkami a zábavou? Zkuste nedaleké město Bílovec!

Finanční úřad Hranice

Obyvatelé města Hranice na Moravě také využijí služeb místního Finančního úřadu. Na jeho zaměstnance se můžete s dotazy obracet na telefonním čísle:

  • 581 656 111
  • adresa je: FÚ Hranice, Nádražní 332, 753 01 Hranice

Úřední hodiny podatelny Finančního úřadu Hranice

Po

8:00

17:00

Út

8:00

15:30

St

8:00

17:00

Čt

8:00

15:30

Pa

8:00

14:00

 

Úřední hodiny Finančního úřadu Hranice pro veřejnost

Po

8:00

17:00

St

8:00

17:00

Tip: Důležité kontakty na Italskou ambasádu v Praze a Brně.

Úřad práce Hranice

Úřad práce je k dispozici všem, kdo hledají nové zaměstnání. Dříve než se na úřad práce Hranice vydáte, podívejte se, jaké jsou úřední hodiny.

Pondělí

8:00 - 12:00, 13:00 - 17:00

Úterý

8:00 - 11:00

Středa

8:00 - 12:00, 13:00 - 17:00

Čtvrtek

8:00 - 11:00

Pátek

8:00 - 11:00 (jen noví uchazeči o zam. a pozvaní, nebo mimořádná okamžitá pomoc)

  • adresa: Purgešova 1399, Hranice I-Město, 753 01 Hranice 1
  • telefon: 950 155 600

Zdroje: Muzeum hranice, Město Hranice na Moravě, Wikipedia

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Seznam povinné výbavy do auta podle zákona

Seznam povinné výbavy do auta podle zákona

Jaká je povinná výbava vozu v ČR? A co když se vydáte do zahraničí? Na co nezapomenout v Rakousku, Chorvatsku, Polsku nebo na Slovensku?

Kde rostou momentálně houby - mapa a oblasti

Kde rostou momentálně houby 2024 – mapa a oblasti

Odstartovala sezóna hub a my pro vás máme informace, kde rostou houby aktuálně. Podívali jsme se i na aplikaci Na houby. Čtěte dále a...

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky na Moravě

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky na Moravě v roce 2024

Jaké jsou nejlepší cyklostezky na Moravě? 🚴‍♂ Jsou to cyklostezky v Brně a okolí, nebo snad cyklostezky v Ostravě? Nebo spíše cyklostezky...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY