Jak fungují offshore firmy a daňové ráje

Zajímá vás, jak fungují offshore společnosti a které země jsou považovány za daňové ráje? Kdo využívá offshore bankovní účty? Odpovědi na tyto otázky vás možná překvapí.

Offshore společnosti sídlí v daňových rájích Foto: Pixabay

Co je offshore firma (společnost)

Offshore společnosti jsou firmy, které často sídlí v exotických destinacích, kterým říkáme daňové ráje. V dané lokalitě pouze sídlí a působí jinde po světě. Tím se liší od onshore společností, které sídlí v zemi, kde působí. Onshore firmy odvádí daně v zemi, kde sídlí, zatímco offshore společnosti se platbě daní v domácí ekonomice vyhýbají.

Jak funguje offshore a daňové ráje

Offshore společnosti sídlí v daňových rájích hned z několika důvodů. Tím hlavním důvodem je platba paušálních daňových poplatků, díky kterým získají množství výhod:

  • nulová daň z příjmu
  • anonymita a diskrétnost
  • žádné účetnictví, audit, daňové přiznání
  • minimalizace provozních nákladů
  • téměř nulové zásahy ze strany úřadů

Podmínky, které musí splnit offshore společnost

Aby se společnost usídlila v daňovém ráji, musí splnit pouze tři podmínky. Jelikož jsou podmínky velmi snadné, offshore firmám se dobře daří. Bohužel tím unikají peníze z domácí ekonomiky.

  1. sídlo offshore společnosti v dané zemi
  2. místní zástupce
  3. platba paušální daně

Offshore překlad

Překlad slova offshore v ekonomickém pojetí je “umístěný v zahraničí”. Tento anglický pojem pochází z Normanských ostrovů, které jsou odděleny od Velké Británie a původní překlad slova je tedy “poblíž pobřeží” nebo “příbřežní”.

Kdo daňový ráj využívá

V daňových rájích nejčastěji vznikají společnosti s označením International Business Company (IBC). Pod tímto názvem najdete mezinárodní obchod, poradenské služby, elektronické služby, poradenství a další.

Daňové ráje nabízejí ideální podmínky pro praní špinavých peněz Foto: Pixabay

Jaké země jsou daňové ráje - příklad

Země, které označujeme jako daňové ráje, můžeme rozdělit do dvou základních typů.

Typy daňových rájů Daňové ráje, které nabízejí offshore firmám nulové daně a zároveň absolutní anonymitu. Chybí zde kontrola ze strany státních orgánů nad činností těchto offshore společností. Jediná nevýhoda pro sídlo v těchto zemích je prestiž společnosti. Banky a jiné společnosti se vyhýbají obchodním vztahům s takovou firmou.
Země, které nabízejí citelné daňové úlevy, ale nezajišťují anonymitu podnikatelů a požadují finanční výkazy. Společnosti, které sídlí v těchto zemích, nemají problém s obchodními partnery, protože působí důvěryhodněji.

V první skupině jde většinou o malé státy třetího světa. Mezi nejznámější patří Bahamy, Panenské ostrovy, Belize a Kajmanské ostrovy. Do druhé skupiny patří například Irsko, Gibraltar, Malta a ostrov Man.

Offshore účet - banky

Kromě offshore společností existují i offshore banky respektive bankovní účty. Nabízejí stejné výhody, zejména anonymitu a nízké až nulové zdanění. Alarmující je zpráva odborníků o tom, že offshore bankami proudí až polovina kapitálu celého světa. Zřízení účtu v daňovém ráji je přitom velmi jednoduché.

Kdyby se tyto finance danily v zemích, kde společnosti působí, bylo by i u nás víc peněz tam, kde jsou potřeba. Rychleji by rostly platy státních zaměstnanců. Zároveň by bylo snažší odhalovat korupci. Přestože na světě existují organizace, které se snaží situaci vyřešit, žádné globální řešení zatím nexistuje.

Rizika spojená s offshore

Ačkoliv offshore může pomoci malým rozvojovým zemím nastartovat jejich ekonomiku, přináší s sebou řadu rizik celosvětově. Díky anonymitě se v daňových rájích skrývají nelegálně získané finance. Zároveň se odtud snadno financují například teroristické skupiny nebo organizovaný zločin. Offshore je snadný způsob pro politiky, kteří se snaží zakrýt svůj skutečný majetek a slouží také k praní špinavých peněz.

Nedá se říct, že všechny finance ukryté v daňových rájích jsou nelegální. Například společnosti, které působí celosvětově, mají nejvýhodnější podmínky pro své sídlo v daňových rájích. Těžko se u takových společností určuje jejich domácí ekonomika. Takovým příkladem je společnost Pokerstars, která sídlí na Maltě, ale své služby nabízí téměř po celém světě.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jak fungují vkladové bankomaty (vkladomaty) + seznam

Jak fungují vkladové bankomaty (vkladomaty) + seznam

Bankomaty už dávno neslouží jen k výběru peněž. Hotovost si díky nim můžete také vložit na účet. Veškeré informace o vkladomatech najdete v...

Kalkulačka mzdy, odvodů a mzdových nákladů u DPP a DPČ

Kalkulačka mzdy, odvodů a mzdových nákladů u DPP a DPČ

DPP a DPČ: Co je co, v čem se liší, čeho se vyvarovat a jaké mají plusy a minusy? Nenechte se okrádat – použijte kalkulačku čisté mzdy.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY