Valorizace důchodů v roce 2023

V lednu došlo k první letošní valorizaci, a to řádné, v červnu pak proběhla další, a to mimořádná. V souvislosti s tím vyvstávají otázky, co přesně taková valorizace znamená a obnáší, kdy k ní dochází a proč vlastně. A co nás čeká v příštím roce?

Mimořádná valorizaceTABULKA
Předčasný, invalidní a pozůstalostní důchod
Změny pro rok 2024
Valorizační kalkulačky

Valorizace důchodů Foto: Pixabay

Co je valorizace důchodů, kdy byla, kdy bude a proč?

Slovo valorizace jednoduše znamená navýšení hodnoty vyplácené částky obvykle v návaznosti na rostoucí inflaci. Valorizace může probíhat u různých dávek a platů, my se budeme soustředit na valorizaci starobních důchodů.

Vyplácená částka se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Základní výměra je jednotná pro všechny pobíratele starobního důchodu a měla by odpovídat desetině průměrné mzdy, která v letošním roce činí 3900 korun. Zbytek částky pak tvoří takzvaná procentní výměra, která se vyměřuje podle zásluh. Závisí totiž na výši příjmů, počtu odpracovaných let a odvádění sociálního pojištění. Zohledňuje tedy celkovou pracovní a pojišťovací historii každého důchodce zvlášť.

  • Na loňský rok 2022 připadly valorizace hned tři, řádná lednová, mimořádná červnová a mimořádná zářijová.
  • V letošním roce 2023 podle posledních informací proběhnou valorizace dvě, a to řádná lednová a jedna mimořádná v létě. Další mimořádné valorizace zatím nejsou oznámeny, avšak ani vyloučeny.

Facebookový profil

Mimořádná valorizace důchodů – červen 2023

Kvůli nadměrně rostoucí inflaci bylo v tomto roce přistoupeno k výjimečnému opatření, tedy mimořádné valorizaci, která proběhla mimo řádný termín začátkem léta.

Původně tato mimořádná valorizace měla důchody navýšit o zhruba 1760 korun, nakonec ale důchody narostly jen o 760 Kč v souvislosti se změnou zákona o valorizaci. Ta byla na začátku března schválena ve Sněmovně i v Senátu, i když i řada senátorů vládních stran nesouhlasila s tím, že poslanci o zákonu jednali ve stavu legislativní nouze.

Nový prezident Petr Pavel se chystá kontroverzní novelu zákona podepsat, ale zůstává skeptický, není si jistý, zda je v souladu s ústavou, a chce věc nechat prošetřit u Ústavního soudu. Reaguje tak mimo jiné i na stížnosti ze strany opozičního hnutí ANO, které se chystalo novelu zákona napadnout.

Jurečka: Důchody musí být udržitelné do budoucna

Podle současného ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky se jedná o nezbytný krok z důvodu udržitelnosti do budoucna a obecné spravedlnosti mezi poběrateli důchodu. Mimořádná valorizace se totiž přiděluje na základě zásluh, a tak dochází ke znevýhodnění poběratelů nižšího důchodu.

Jak se navýšily důchody po schválené novele zákona o valorizaci v červnu 2023? (konkrétní částky, tabulka)

Novela zákona přilepšila pouze důchodcům v kategorii nejnižších důchodů, poběratelům vyšších důchodu přihoršila úměrně k částce, kterou pobírají. V tabulce níže se můžete podívat na konkrétní čísla a porovnat výchozí výši důchodu s původně  plánovaným navýšením a navýšením po schválení novely zákona. V posledním sloupci vidíme, jak si kdo polepšil nebo pohoršil.

Výchozí výše důchodu Původně plánované navýšení Po novele zákona Rozdíl
6 000,- 6 226,- 6 446,- + 220,-
8 000,- 8 456,- 8 492,- + 36,-
10 000,- 10 686,- 10 538,- - 148,-
12 000,- 12 916,- 12 584,- - 332,-
15 000,- 16 261,- 15 653,- - 608,-
19 000,- 20 721,- 19 745,- - 976,-
21 000,- 22 951,- 21 791,- - 1 160,-
25 000,- 27 411,- 25 883,- - 1 528,-
30 000,- 32 986,- 30 993,- - 1 988,-
35 000,- 38 561,- 36 113,- - 2 448,-

zdroj: novinky.cz

Letošní řádná valorizace důchodů – leden 2023

V lednu roku 2023 proběhla řádná valorizace. Řádná proto, že k ní došlo v řádném valorizačním termínu, tedy se začátkem kalendářního roku. K takovému navýšení dochází podle zákona každoročně, aby se udržovala v normě životní úroveň pobíratelů důchodu s ohledem na nárůst cen.

Důchody přiznané před začátkem roku se navýšily o 825 korun, při čemž ke starobním i předčasným starobním důchodům bylo připočteno výchovné 500 korun za každé vychované dítě pro hlavního pečovatele. O takový důchod není třeba podávat žádnou speciální žádost, valorizace probíhá automaticky. O výchovném se můžete více dozvědět ZDE.

Při řádné valorizaci se navyšuje jak základní výměra, tak procentní výměra, tedy obě části důchodu. Konkrétní částku navýšení si můžete vypočítat na valorizační kalkulačce.

Valorizace důchodů v loňském roce 2022 – leden, červen, září (řádná, mimořádná)

V uplynulém roce proběhly hned tři valorizace důchodů, a to v řádném termínu na začátku roku 2022 a poté mimořádně v červnu a v září. Bylo k nim přistoupeno kvůli nezvykle rychle rostoucí inflaci.

  • V lednu došlo k navýšení základní výměry o 350 korun a také k navýšení procentní výměry o 1,3% a 300 korun k tomu.
  • V červnu došlo k navýšení procentní výměry o 8,2%, navýšení základní výměry neproběhlo.
  • V září došlo k navýšení procentní výměry o 5,2%, další navýšení základní výměry neproběhlo.

Valorizace v lednu 2024 (důchodová reforma)

V současné chvíli se schválila důchodová reforma pro rok 2024. Součástí této novely jsou přísnější pravidla pro předčasné důchody, zpomalení řádné valorizace a zavedení dočasného přídavku v závislosti na růstu cen místo mimořádné valorizace.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvedl, že průměrný důchod v příštím roce by se měl rovnat 20 693 Kč. Výše vyplácených důchodů by měla oproti konci letošního roku narůst o 360 Kč. Přitom se však důchody navýší o 400 Kč méně v porovnání s předchozí řádnou valorizací.

Valorizace předčasného, invalidního a pozůstalostního důchodů

Nárok na navýšení pobírané důchodové částky mají všichni důchodci, a to nejen starobní, ale i předčasní, invalidní a pozůstalostní (tedy vdovské nebo sirotčí). Platí pro ně stejný valorizační vzorec jako pro starobní důchody.

Kalkulačka pro výpočet valorizace důchodů v roce 2023

Přesné navýšení svého důchodu, které vám bylo přiděleno od ledna, si můžete vypočítat TADY.

Valorizační kalkulačka Foto: Pixabay

Na závěr si pojďme shrnout to nejdůležitější...

Kolik valorizací proběhne v roce 2023?

V letošním roce 2023 proběhly valorizace dvě, a to řádná lednová, kdy došlo k navýšení základní i procentní výměry, a jedna mimořádná v červnu, kdy se navýšila pouze procentní výměra. Více o řádné lednové valorizaci se dozvíte TADY a o mimořádné letní valorizaci TADY.

Kolik valorizací proběhlo v roce 2022?

V roce 2022 proběhla jedna řádná valorizace v lednu a dvě mimořádné valorizace v červnu a v září. V lednu došlo k navýšení základní i procentní výměry, v červnu a v září se navýšila pouze procentní výměra. Více o valorizacích proběhlých v loňském roce si můžete přečíst TADY.

Kdy můžeme očekávat další valorizaci?

Po letošní řádné lednové a mimořádné červnové nás další valorizace čeká až v příštím roce. Aktuální informace o valorizaci v roce 2024 najdete TADY.

Týkají se letošní valorizace i jiných než starobních důchodů?

Ano, týkají se i předčasného starobního, invalidního a pozůstalostního (tedy sirotčího nebo vdovského) důchodu.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Vládo, proč berete peníze důchodcům? Oni za Vaši neschopnost nemohou. Podejte všichni, do jednoho demisi, vedete národ di záhuby

V článku je psáno, že bude jen jedna mimořádná valorizace v červnu 2023. V únoru už ale zase byla vysoká inflace, a pokud takto inflace bude pokračovat tak to budou řešit jako jak, to už s žádnou další mimořádnou valorizací stát nepočítá? Je na to přece zákon, pořád platný zákon. Neb zase vláda nic neřeší, s ničím nepočítá a přijde zase s něčím na poslední chvíli a bude to řešit v legislativní nouzi?

Jak to tak nezůčastněně sleduji,s příchodem této "koalice" země přešla od sametové revoluce k novému vývojovému stádiu, totalitní demokracii.K tomuto závěru mě vyprovokovala dnešní debata Moravce a to ubohého premiéra.

Soudruzi poslanci-- za co ??? Proč trestáte důchodce ? Nemáte rodiče , či prarodiče ,kterých se toto také týká ?

Stáří kterému se oplácí stejnou mincí jako když ďábel má svého převozníka a ten má své žezlo a těžko se ho zbaví a tím trpí i staří lidí nad vládou která nechce být schopná a splňovat jaké koliv jiné akceptovatelné pomoce těm kteří ji potřebují to je kalkulace na úkor neschopnosti těch kteří se dotýkají toho ďáblovo žezla a trestají jako důchodce tím že z nich dělají své otroky

A co cirkevní restycuce taky budou kratit

Myslím, že by se vláda měla zaměřit spíše na sebe a ne na důchodce. Kdyby si místo zvyšování svých platů, platy snížily...zbylo by jim i tak dost a do státni kasy by to taky něco přineslo. Ale ono je snažší důchodcům ubrat, sobě přidat a ještě krást.

Vždy to odnese ta nejslabší skupina- důchodci.
Proč si politici nesníží v době krize své nehorázné platy a náhrady, byty mají zdarma,obědy za pakatel, vozí se v luxusních autech,podnikají drahé nesmyslné cesty např.p.Pekarová na Thai Wan , posílají peníze " Bůh" ví kam na úkor našich lidí. V Česku je více ohrožených skupin, nejenom důchodci, např. samoživitelky, dělníci pracují za malé platy!Vše zdražuje!! A kdo za to může? Podle mne vláda, ta se stará jen o svoje přidávání na platech,vysokých odměnách, každý ministr má několik poradců placených z našich daní.A přitom by politici měli jít příkladem. Co vy na to pane premiére?

Když se koncem roku jednalo o zákonném přidání poslancům o desítky tisíc pro každého, muselo za každou cenu projít.-Peníze se našly, protože byly obavy ze soudců. Důchodci musí přijmou vše, nemají sílu se bránit. Pracovala jsem 42 roků a odváděla na důch.pojištění, rovněž můj zaměstnavatel.

Snížení narustu dúchodů to nevytrhne. 19mil uspora je směsná jek prijdete o 2.mil voličů v komunalnich volbách.
Co takhle něco dokazat , třeba vybrat nevybrane daně to budou nějaké stovky milionů ale asi moc prace. Osolit lidi co cely život pracovali a prinašeli do st. Rozp je snažší že?

Dobrý den , prosím o informaci .
Jak to bude s tím valorizaci příspěvku na péči
jak slibuje ministr Jurečka . Bude ještě letos
vyplácena v červnu spolu s navýšením duchodu .

Děkuji
Jan

Dobrý den,

příspěvek na péči poroste společně s valorizací důchodu. Jurečkovo ministerstvo plánuje v rámci projednávané novely zákona zavedení automatického valorizačního schématu, které by umožnilo navyšování těchto příspěvků v závislosti na vývoji důchodů. To znamená, že by se příspěvek na péči zvyšoval vždy o tolik procent, o kolik by se navyšovala procentní výměra. To by se mělo týkat všech čtyřech stupňů péče, příspěvek na péči prvního stupně by se měl od července zvýšit z 880,- na 2000,- měsíčně.

S pozdravem
MD a redakce

Pokud jde omimořádnou valorizaci důchodů, je krok vlády naprosto správný, není to žádné "okrádání důchodců", protože řádná valorizace proběhla podlezákona a tato je jen něco navíc. Nebo tady všichni "důchodově spořili"tak, že si to po rozhazování Babišovy vlády vůbec můžeme dovolit?

Vláda ČR hospodařit neumí a čím více se snaží je hospodaření horší a horší.
Nyní se vláda snaží okrást důchodce a příště mladé lidi na daních.Tato vláda neví co dělá.
Měli by podat demisi.
Každý den prodloužení nás stojí milióny korun navíc.

Už několikrát jsem v TV slyšel, že vláda plánuje pomalejší růst důchodů, než dosud, než je inflace (změnou legislativy) ! Upozorňuji, že průměrná mzda za posledních 10 let narostla o 43% (dle STÚ) a předpokládám, že zhruba ve stejném poměru rostly i daně, kdežto můj důchod pouze vzrostl o 35%. Nevidím tedy žádný důvod, proč dále snižovat důchody, na které jsme si my důchodci řádně v minulosti platili důchodové pojištění?? jedná se o neoprávněné okrádání seniorů!

Dobrý den, prosím o informaci pokud půjdu do předčasného důchodu v květnu 2023 zda budu mít nárok i na lednovou řádnou valorizaci.Děkuji za odpověd.

Před odchodem do starobního důchodu jsem (při zkráceném úvazku na 6 hod.denně) pobírala častečný invalidní důchod.Jak se to projeví ve výpočtu a pobírání starobního důchodu?

Dobrý den, prosím o informace.
1) jak se počítá důchodová zamítačka, dojde k % krácení za neodpracované 90ti denní cykly již při výpočtu (v tomto roce) nebo se zmiňované krácení započte až v čase, kdy si nechám uvolnit výplatu důchodových dávek?
2) otázka - při výpočtu důchodové zamítačky v r.2022, bude vypočtená částka důchodu valorizována v lednu 2023 a případně i mimořádně během roku 2023 pokud dojde k mimořádné valorizaci v 2023 nebo ne?
3) kde najdu návod - postup výpočtu starobního důchodu. Jde mi o to, že při předčasném důchodu se % krácení počítá z "procentní výměry důchodu" z plné výše, která se vypočte z "výpočtového základu" a ne ze skutečné výše procentní výměry důchodu, která se vypočítá dle odpracovaných let (za každá rok 1,5%, t.j. např. 44let je 66% z "jmenovité" procentní výměry důchodu.

Děkuji
Lumír

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Čistá mzda se v roce 2021 zvedla o stovky až tisíce korun!

Postup výpočtu čisté mzdy - online mzdová kalkulačka

Co je čistá mzda? Jak postupovat při výpočtu čisté a hrubé mzdy? Jak zrušení superhrubé mzdy ovlivnilo váš plat? ☝ Veškeré informace...

Kalkulačka odchodu do důchodu – vzorec a tabulka důchodů

Kalkulačka odchodu do důchodu – vzorec a tabulka důchodů

Chystáte se do starobního důchodu? Zajímá vás předčasný odchod do důchodu a důchodová kalkulačka? Veškeré informace se dočtete v článku! ✔️

Výše invalidního důchodu se odvíjí od mnoha faktorů. Nejsnadnější cesta tedy je, využít k výpočtu invalidního důchodu online kalkulačku.

Invalidní důchod v letošním roce - podmínky, žádost a kalkulačka

Kolik je invalidní důchod v roce 2022? Kdo na něj má nárok a jaké podmínky musí žadatel splnit?✔️ Veškeré informace o invalidním důchodu...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY