Otevírací doba obchodů na Vánoce - Kaufland, Lidl a další

Dárky zase na poslední chvíli? A zase to s přehledem zvládnete – nakoupíte skvělé dárky celé rodině i přátelům doslova za 5 minut 12. Buďte připraveni na to, že doba některých velkých obchodů je o Štědrém dnu omezená. A že jídlo je lepší koupit předem a pak už jen ležet u pohádek. Kde spolehlivě nenakoupíte? Dočtete se v článku.

Otevírací doba na Štědrý denObchody s potravinami
NábytekHračkyLékárny Oblečení
Rychlá občerstveníKutilství
PoštaZásilkovnaBanky
Velká obchodní centra

Otevírací doba obchodů na Vánoce - Kaufland, Lidl a další Foto: Profimedia

Vánoční otevírací doba 2022 – ve který svátek je zavřeno?

Česko tradičně slaví 13 státních svátků. Každý den volna navíc se počítá a často tyto dny, spíše než k oslavě historických událostí, využíváme k nákupům. Člověk zvládne velký nákup jídla, scházejícího oblečení, obuvi nebo konečně pohne se svým stagnujícím DIY projektem. Ti vyvolenější vyrazí někam na výlet – i tak je důležité vědět, kde narazíte na ceduli ZAVŘENO a kde vás přivítají s otevřenou náručí. Z 13 svátků je tu totiž 8 zapeklitých, kdy se na dveře některých provozoven nedoklepete ani nedobušíte.

Které obchody jsou zavřené během Vánoc a které otevřené na Štědrý den

Novela zákona, která vešla v platnost v roce 2017 omezuje prodej ve velkých provozovnách s prodejní plochou nad 200 m2 během vybraných svátků. Na tyto svátky můžete nakupovat v menších provozovnách, na benzinkách, na letištích nebo v e-shopech.

Největší obchody v Česku (Makro, Tesco, Globus, Kaufland, Billa) mají na Štědrý den otevřeno cca do 11 hodin. Na první a druhý svátek vánoční (25. + 26. 12.) mají ze zákona zavřeno. Konkrétní prodejní nabídky i prodejní dobu se dozvíte z prodejních letáků.

Tabulka: Svátky 2022 – otevírací doba. Kdy jsou o svátcích zavřené obchody nad 200m2

Svátek Otevírací doba
1. ledna - Nový rok Zavřeno
18. dubna - Velikonoční pondělí 2022 Zavřeno
8. května - Den vítězství Zavřeno
28. září - Den české státnosti Zavřeno
28. října - Den vzniku samostatného československého státu Zavřeno
24. prosince Štědrý den Zavřeno od 12 hod
25. prosince - 1. svátek vánoční Zavřeno
26. prosince - 2. svátek vánoční Zavřeno

Vánoční svátky: obchody a otevírací doba 24. 12. 2022

Většina obchodníků dá svému personálu na Štědrý den volno - ostatně vánoční prázdniny mají i děti. A kdo ne, tak je domů propustí kolem poledne. Další dva dny mají zejména velká nákupní centra nařízeno zákonem být zavřená. Po vánočních svátcích až do 30. 12. běží vše klasicky. Na Silvestra 31. 12. mohou mít některé obchodu zkrácenou prodejní dobu. Prvního ledna – na Nový rok – jsou obchody zavřené a vyspávají se ty nejlepší královské silvestrovské oslavy.

Vánoční otevírací doba: Lidl, Kaufland, Tesco, Albert, Billa, Globus, Penny Market, Jednota Coop

Vánoce. Hlavně, aby bylo všeho dost. Předvánoční šílenství v obchodech nabírá na obrátkách. Připravte se na obsazená parkoviště, fronty na košíky a zástupy na kase. Může se zdát, že by u nákupních center bylo lepší parkoviště velikosti Letiště Václava Havla. Ulevit náporu lidí by mohla delší otevírací doba, kterou některé obchody zavádí. Kde nakoupíte a kde už ne? Zmapovali jsme otevírací doby ve všech velkých řetězcích. Vaječný koňak vám tak ani letos chybět nebude a pokud ano, můžete ho snadno připravit doma.

Tabulka: Vánoce a otevírací doby obchodních řetězců s potravinami

Prodejna Klasická otevírací doba Štědrý den 25. 12. 26. 12.
Albert 07:00-20:00 07:00-11:45 Zavřeno Zavřeno
Billa 06:00-22:00 (liší se dle poboček) Zavřeno Zavřeno Zavřeno
Globus 07:00-22:00 (liší se dle poboček) 07:00- 11:45 Zavřeno Zavřeno
Kaufland 07:00– 22:00 00
(liší se dle poboček)
07:00–11:45 Zavřeno Zavřeno
Lidl 06:00-20:00 07:00–11.30 Zavřeno Zavřeno
Penny Market 07:00-19:00 Zavřeno Zavřeno Zavřeno
Tesco 06:00-20:00 06:00-11:00 Zavřeno Zavřeno

Vánoční otevírací doba: KFC, McDonald, BurgerKing

Salát s kaprem nee? Radši rychlé občerstvení? Pro křupavé kuře v KFC mrkněte na kfc.cz do sekce Restaurace a zadejte svou lokaci. Pro hamburger z McDonaldu se nevydávejte naslepo, ale situaci zkontrolujte na adrese restaurace.mcdonalds.cz. Víte, jak dopadla jedna známá sázka? Dá se v McDonaldu projíst 1000 $ za 36 hodin?

Co se lákavosti webových stránek týká, zde vede Burgerking – burgery jsou neodolatelné a vyrazit za nimi můžete také díky mapě: burgerking.cz/cs/restaurants. Konkrétní rozpis otevírací doby na svátky tyto podniky nezveřejnili.

Vánoční otevírací doba Pepco, Kik

Pepco a Kik je známé svou levnou dostupnou módou. Koupíte zde i drobnosti z drogistického a papírenského sortimentu. V Kiku nakoupíte i pro domácí mazlíčky a třeba by se našlo i vhodné oblečení do casina nebo na sport.

Kik nabízí tady interaktivní tabulku, kam zadáte název města a ukáže se vám nejbližší prodejna včetně otevírací doby.

V Pepcu je klasická otevírací doba Po-Pá 09:00-19:00. I tady můžete využít tady interaktivní mapu. Internetový obchod Pepcu zatím chybí.

Vánoční otevírací doba DM drogerie, Teta drogerie, Rossmann, svátky

Možná je to k nevíře, ale dnes už v drogerii seženete mimo kosmetiku i vitamíny, pochutiny, ale balicí papír a stuhy. Ježíška tedy můžete vyřešit i zde. DM drogerie nabízí interaktivní mapu (dm.cz/store), kde si vyberete pobočku a zjistíte, zda je otevřeno. Pro prodejny větší než 200m2 platí poslední nákup na Štědrý den dopoledne, pak dva dny nic a zavřeno bude i na Nový rok. Stejné podmínky platí i pro drogerii TetaRossmann.

Vánoční otevírací doba Benu, Dr. Max lékárna - svátky

Neštěstí a nemoci nechodí po horách, ale po lidech. Raději se zamyslete, jestli vám v domácí lékárničce něco nechybí. Na horečku, kašel, rýmu nebo trávící potíže – protože Vánoce jsou často zejména o nabourání klasických stravovacích návyků. Hodit se může i Wobenzym. Léky můžete objednat i online např. na Pilulka.cz nebo Lékárna.cz.

Ale pokud vás nenadálá situace zastihne nepřipravené, musíte se spolehnout na otevírací doby kamenných lékáren:

 • Benu: Benu umožňuje vyzvednout si objednávku z eshopu na téměř všech svých pobočkách. Pro aktuální otevírací dobu navštivte webovou adresu benu.cz/lekarny a po zadání ulice nebo PSČ najdete konkrétní pobočku včetně otevírací doby. Souhrnně by se dalo říct, že pobočky budou uzavřeny ve dnech 24.-26. 12 a na Nový rok.
 • Dr. Max: Tyto lékárny jsou často součástí velkých obchodních center, kde platí zákonem stanovená uzavírka v době svátků. Ale můžete navštívit kamenné prodejny – aktuální otevírací dobu najdete na adrese Dr.max/otevrene-lekarny. Otevírací doba se bude víceméně shodovat s lékárnami Benu.

Vánoční otevírací doba, Palladium, Westfield Chodov, Arkády, Letňany, Arena Outlet, Myslbek, Butovice, Nový Smíchov, Eden, Prior

Velká obchodní centra plošně podléhají zákonu č. 223/20196 Sb., o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který vstoupil v platnost 1. 10. 2016. Zákon říká, že obchody s prodejní plochou přesahující 200 m2 musí být ve výše zmíněných 8 dnech státních svátků uzavřené. Pro Štědrý den podmínka uzavření provozu platí od 12 hod do půlnoci.

Otevírací doba: Vánoce, Alza

Alza prodejny jsou klasicky otevřené cca 08:00-20:00 (liší se dle poboček). Na Štědrý den nakoupíte do 12 hod. 25. 12. mají všechny prodejny zavřeno. Další dny až do Silvestra je otevírací doba klasická, poslední den v roce mírně zkrácená cca do 16 hodin. Na Nový rok je Alza zavřená.

Otevírací doba Vánoce Zásilkovna + Z-boxy, Česká pošta, Balíkovna

Otázka, zda eshop stihne dodat to, co jste objednali, je jedna. Ale druhým zádrhelem může být výdejní doručovatelů balíčků.

 • Zásilkovna: Zásilkovna má na webu šikovnou aplikaci, kde pouze vyplníte PSČ a ukáží se vám nejbližší pobočky včetně otevírací doby. Najdete ji na adrese: zasilkovna.cz/pobočky. Najdete zde i Z-boxy. Otevírací doba je zpravidla do 9 do 17 hod s polední pauzou.
 • Česká pošta: Pokud Česká pošta dostane balík do přepravy do 21. prosince včetně, garantuje jeho doručení do Štědrého dne. Otevírací doba je složitá dle poboček. Novinkou letošních Vánoc je rozšíření Balíkoven na všechny pobočky České pošty a externí subjekty. Celkem tak lze nyní využít přes 5000 Balíkoven pro podání a vyzvednutí balíků. Konkrétní rozpis vánoční otevírací doby Pošta nezveřejnila. Vždy si zkontrolujte svou konkrétní nejbližší pobočku, možná raději i telefonicky. Chtěli jste si na poště koupit los, ale je zavřeno nebo byla pobočka zavřena? Řešení naleznete zde.

Vánoční otevírací doba Airbank, Česká Spořitelna, Mbank, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank

Jak Zonky praví, na Vánoce radši něco vyrobte, než abyste si šli peníze půjčovat. Ale pokud se dostanete do opravdu svízelné situace a budete potřebovat osobně navštívit pobočku vaší banky, tak známe otevírací dobu na Vánoce.

 • Airbank: Většina poboček bude mít na Štědrý den zavřeno. Zavřeno je i další dva dny. Konkrétní otevírací doby se liší se dle poboče. Konkrétní informace najdete na webu Airbank.
 • Mbank: otevírací doba se velmi liší dle jednotlivých poboček – doporučujeme navštívit přímo web mbanky. Některé pobočky mají otevřeno dopoledne na Štědrý den, ve svátky a Nový rok zavřeno. Na Silvestra otevřeno jen na pár pobočkách – např. v Hradci a obchodních centrech v Praze.
 • Česká spořitelna má šikovnou aplikaci, která vám dle PSČ ukáže nejbližší bankomaty a pobočky. Otevírací doba poboček se velmi liší – ideálně navštivte přímo web csas a v sekci pobočky a bankomaty zadejte PSČ místa bydliště.
 • ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank: pobočky budou ve dnech 24.-26. 12 zavřené. Mezi svátky budou v provozu ve standardních hodinách s výjimkou 31. 12., kdy bude zkrácena otevírací. Moneta Money Bank bude mít na Silvestra otevřeno jen do 12 hod. Jinak má otevírací dobu stejnou jako ČSOB.
 • Pobočky UniCredit Bank a UniCredit Bank Expres budou mezi 24. a 26. 12. uzavřeny. V pracovních dnech 27. a 28. 12 budou pobočky otevřeny bez omezení. 31. 12 budou otevřeny od 09:00 do 13:00.

Vánoční otevírací doba BauMax, Bauhaus, Obi, Hornbach - svátky

Velkoplošné prodejny s hobby zbožím podléhají podmínce rozlohy. Ty nad 200m2 musí být o vánočních svátcích a na Nový rok zůstat zavřené. V Bauhausu a Hornbachu ale nakoupíte ještě na Štědrý den dopoledne.

Klasická otevírací doba hobby marketů:

 • BauMax: Po-Ne 08:00-20:00
 • Bauhaus: Po-Pá 07:00-21:00
 • Obi: Po-Pá 07:00-20:00, So-Ne 08:00-20:00, může se lišit dle prodejny.
 • Hornbach: Po-Pá 07:00-21:00, So-Ne 08:00-21:00

Vánoční otevírací doba Jysk, Kika, XXXLutz, Sconto, Möbelix, Jamall, Asko, Jena nábytek

Velké nábytkové obchody svou rozlohou zpravidla spadají do zákonné podmínky uzavření provozu o vánočních svátcích. Možná zde nakoupíte ještě na Štědrý den ráno.

Klasická otevírací doba obchodů s nábytkem:

 • Jysk: Po-Pá 09:00-17:00, So-Ne 10:00-16:00, na Štědrý den můžete využít službu Klikni a vyzvedni – tedy objednat z domu a vyzvednout na prodejně. Pouze některé prodejny budou otevřeny pouze do 23. 12.
 • Kika (XXX Lutz): zpravidla otevřeno Po - Pá 10:00 - 20:00, So - Ne 09:00 - 20:00
 • Sconto: Po - Pá 09:00 - 20:00, So - Ne 09:00 - 20:00
 • Möbelix: Po-Ne: 09:00-19:00​ hod, některé prodejny mají otevřeno až do 20 hod
 • Jamall: Po-Pá 08:00-17:00, So-Ne zavřeno, může se lišit dle prodejen Po-Pá 09:00-18:00
 • Asko: Po-Ne 09:00-20:00, na Silvestra otevřeno od 9 do 13 hod
 • Jena Nábytek (Okay): zpravidla Po-Ne 09:00 – 19:00
 • Ikea: Po-Ne 09:00-21:00, Štědrý den zavřeno, Silvestr 09:00-16:00, Nový rok zavřeno

Otevírací doba ve svátky: Makro

Makro ke svým zaměstnancům příliš benevolentní není a nakoupíte tu ještě 24. 12. před obědem.

Tabulka: Otevírací doba 24. 12. Štědrý den a ve svátky – Makro

Ideální způsob, jak mít jistotu, že nedošlo ke změnám vánoční otevírací doby, je podívat se přímo na web daného obchodu.

Datum Vánoční otevírací doba v Makru
17. 12. – 23. 12. Prodloužená otevírací doba do 22:00
24. 12. Štědrý den 08:00 – 11:30
25. 12. První svátek vánoční Zavřeno
26. 12. Druhý svátek vánoční 08:00-18:00
31. 12. Silvestr 08:00-18:00
1. 1. Nový rok Zavřeno
Makro distribuce / Služba Klikni a vyzvedni
24. 12. – 26. 12. Zavřeno
31. 12. Silvestr 08:00-18:00
1. 1. Nový rok Zavřeno

Vánoční otevírací doba Dráčik 24. 12., Bambule, Pompo, Hamleys, Sparkys

Vánoce jsou hlavně o dětech, rozzářených očích a spoustě hraček. Dráčik, Bambule i Pompo mají své eshopy – zařídit můžete vše z pohodlí domova. Zážitkové hračkářství Hamleys svůj eshop nemá, ale téměř totožné zboží sežene na jejich spřáteleném webu jabadaba.cz

Tabulka: Otevírací doba 24. 12. Štědrý den a ve svátky – Dráčik, Bambule, Pompo, Hamleys, Sparkys

Ideální způsob, jak mít jistotu, že nedošlo ke změnám vánoční otevírací doby, je podívat se přímo na web daného obchodu.

Dráčik Bambule
Sparkys
Pompo Hamleys
Klasická otevírací doba ve všední dny 09:00-19:00 08:00-16:00 07:30-15:30 10:00-20:00
24. 12. Liší se dle jednotlivých prodejen Liší se dle jednotlivých prodejen Liší se dle jednotlivých prodejen Liší se dle jednotlivých prodejen
25. 12. Zavřeno Zavřeno Zavřeno Zavřeno
26. 12. Zavřeno Zavřeno Zavřeno Zavřeno
31. 12. 09:00-19:00 08:00-16:00 07:30-15:30 10:00-20:00
1. 1. Zavřeno Zavřeno Zavřeno Zavřeno

Vánoční otevírací doba svátky: Marks and Spencer, potraviny

V Marks and Spencer pořídíte krásné dárky v podobě různých pochutin, dárkových košů s vybranými laskominami nebo líbivé kosmetické sady. Nezklame vás ani široká nabídka oblečení všech velikostí. Pokud je obchod součástí velký obchodních center, nakoupíte zde ještě na Štědrý den dopoledne. Pohodlnější možná bude využít jejich e-shop. Nemusíte se bát lhůty pro případné vrácení zboží – v rámci Vánoc je automaticky prodloužená o počet dnů, kdy budou mít ze zákona zavřeno. Klasicky mají otevřeno od 9 ráno do půl 9 večer. V neděli od 10 do 8 večer.

Vánoční otevírací doba Deichmann, CCC, Baťa

Některé dárky nemusí být překvapení, ale potěšení přinese hlavně jejich užívání. Jak správně vybrat pohodlnou kvalitní obuv třeba na sport? Nemusíte se snažit trefit do velikosti nebo vkusu. Dárkové poukazy může obdarovaný využít na nákup čehokoliv ze sortimentu prodejny obuvi – tedy kabelky, peněženky, kožené doplňky a tak dále.

Otevírací doba 24. 12. Štědrý den a ve svátky – Deichmann, CCC, Baťa

Ideální způsob, jak mít jistotu, že nedošlo ke změnám vánoční otevírací doby, je podívat se přímo na web daného obchodu. Pokud je obuv součástí velkého obchodního centra, bude mít otevřeno na Štědrý den cca do 12 hod a další dva vánoční svátky a Nový rok zavřeno.

Prodejny stojící samostatně, které jsou menší než 200m2 mají mnohdy odlišnou otevírací dobu – jako např. Baťa, který 31. 12. otevírací dobu zkrátil do oběda nebo maximálně do 14 hod.

 • Deichmann: Po-Ne 08:00-20:00
 • CCC: Po-Pá 08:30-17:00, Ne 09:00-13:00
 • Baťa: otevírací doba se liší dle prodejen. Konkrétní informace najdete na adrese bata.cz/aktuality

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Děkuji za užitečné informace na jednom místě...

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Bez vánočního osvětlení by Vánoce ztratily své kouzlo

Jak na nejlepší vánoční osvětlení stromečku a domu

Hledáte tipy na vánoční osvětlení? Chcete, aby vaše okna zářila na celou ulici? Jaké osvětlení zvolit podle trendů letošního roku? Odpovědi...

Co darovat letos k Vánocům? Investiční zlato!

Co darovat letos k Vánocům? Investiční zlato!

Vánoce už jsou opět na dohled a vy možná pomalu začínáte přemýšlet, čím obdarujete své blízké. Dochází vám nápady?

Vitamíny v krabičce

Online lékárny - bezpečné nakupování léků v eshopech

Už jste zkoušeli nakupovat léky online?✨Kde spolehlivě nakoupit léky přes internet a kde jsou k sehnání i respirátory? Všechny podrobnosti...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY