Jak a čím levně vyčistit pračku - ocet, soda, babské rady a další

Bez pračky si svůj život již snad ani nedokážeme představit. Mnoho z nás ale zapomíná na to, že o pračku je třeba se náležitě starat. Když si to uvědomíme, dostavují se otázky typu: čím vyčistit pračku, jak vyčistit buben pračky a její filtr nebo jak vyčistit pračku od zápachu? Na následujících řádcích vám poradíme.

Odstranění zápachu - Čištění octem
Čištění kyselinou citronovouČištění sodou
Jak vyčistit filtr

Jak a čím levně vyčistit pračku - ocet, soda, babské rady a další Foto: Pixabay

Hodnocení prostředků na čištění pračky: 9/10

  • Výhody:Tradiční čisticí prostředky, jako ocet, soda či kyselina citronová, jsou levné a účinné. Jsou prověřené generacemi uživatelů praček.
  • Nevýhody: Příliš velké dávky nebo časté čištění těmito prostředky může některé části pračky poškodit.

Jak vyčistit pračku

Pračka je neodmyslitelný pomocník téměř každé domácnosti. Mnohde se pračka téměř nezastaví. S jejím vysokým vytížením však dochází i k jejímu znečišťování. V pračce se postupně usazují zbytky pracího prášku, nečistoty z oblečení, vlasy nebo vodní kámen. K tomu všemu se přidávají ještě plísně a bakterie, pro které je vlhký a špatně odvětrávaný prostor rájem. Kombinace všech těchto nežádoucích elementů se může časem začít projevovat i zápachem. Pokud tedy nechcete rezignovat na čistotu vypraného spodního prádla, měli byste ji pravidelně čistit.

Jaké čisticí prostředky na pračku použít, jak často a jak důkladně ji čistit? To jsou otázky, které je třeba zodpovědět. Na následujících řádcích se o to pokusíme.

Zatuchlá pračka a jak odstranit zápach z pračky

Začne-li být z bubnu pračky cítit zápach, znamená to, že je nejvyšší čas ji vyčistit. V tu chvíli totiž již hrozí, že by se zápach mohl začít přenášet i na prádlo. Spát v zatuchlém povlečení by asi bylo příjemné málokomu.

V krajním případě by mohl zanesený filtr zapříčinit i poškození celé pračky. Níže v článku popisujeme čisticí postupy, kterými pračku snadno a hlavně účinně zápachu zbavíte.

Vedle čištění je však třeba průběžně činit i preventivní opatření proti zápachu. Je například nutné, aby pračka měla po každém praní možnost vyschnout. Nechávejte proto dvířka pračky co nejvíce otevřená a v místnosti, kde se pračka nachází, dostatečně větrejte.

Po doprání můžete těsnění bubnu a dávkovač pracích prostředků otřít hadříkem. Dávkovač můžete také nechat otevřený, aby mohl vyschnout. Neměli byste zapomínat ani na filtr, který by se měl občas zcela vyjmout a důkladně vyčistit.

Zápachu nebo dokonce i „smradu“ z pračky lze předcházet

Ano, zápachu z pračky můžete poměrně snadno předejít, a to například těmito způsoby:

  • prostor, kde se nachází pračka, pravidelně a důkladně větrejte,
  • po každém vyprání nechte otevřená dvířka pračky i zásobník na prací prášek,
  • prádlo perte v jemu odpovídajících pracích programech, aby pračka dokázala všechny nečistoty odplavit,
  • vkládejte do pračky přiměřené dávky prádla, aby pračka měla dostatek prostoru na jeho řádné vymáchání,
  • používejte kvalitní prací prášky a aviváže a dávkujte je podle návodu.

Jak vyčistit buben pračky

Buben pračky můžete vyčistit v zásadě dvěma způsoby: buď manuálně – tak, že část pračky rozeberete, buben vyjmete a ručně vyčistíte. Druhou variantou je použití některého z osvědčených čisticích prostředků. Podíváme se nyní podrobněji, jaké tradiční i moderní způsoby čištění čisticími prostředky lze aplikovat.

Čím vyčistit automatickou pračku

Tradičními a velmi účinnými prostředky na čištění pračky jsou ocet, jedlá soda nebo kyselina citronová. Poradit si dokážou i s vodním kamenem a s přehledem odstraní i zápach. Pokud však těmto osvědčeným prostředkům nedůvěřujete, můžete si v běžných obchodech koupit speciální čisticí prostředky určené přímo k čištění praček.

Jak vyčistit pračku octem

Nejčastěji využívaným prostředkem k čištění pračky je pravděpodobně ocet. Ten aplikujte tak, že jej nalijete buď do zásobníku na prací prostředek, nebo přímo do bubnu. Na jedno vyčištění vám postačí dva či tři hrnky, celkové množství octa by ale nemělo přesáhnout jeden litr. Poté pusťte pračku na co nejvyšší teplotu.

Čisticí účinek můžete ještě zvýšit tím, že program před vypouštěním přerušíte a necháte ocet ještě několik hodin působit. Poté nechte program doběhnout. Následně pusťte některý z kratších programů, aby se pračka propláchla.

Při standardní frekvenci praní (jednou či dvakrát týdně) čistěte pračku octem dvakrát či třikrát ročně. Ocet by totiž při příliš častém používání mohl poškodit gumové části pračky.

Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou

Pračku velmi účinně vyčistíte i s pomocí kyseliny citronové. Do zásobníku nasypte tolik kyseliny, kolik používáte pracího prášku. Pak pusťte dlouhý program s nejvyšší teplotou. Po doběhnutí tohoto programu pračku ještě krátkým programem propláchněte. I v případě kyseliny citronové postačí, když pračku vyčistíte dvakrát až třikrát do roka.

Jak vyčistit pračku sodou

Dalším oblíbeným čisticím prostředkem je jedlá soda.Ta je ostatně velmi účinná i při odstraňování zubního kamene.

Do zásobníku nasypte zhruba půl hrnku sody a spusťte program s vysokou teplotou. Následně pračku propláchněte.

Pokud pozorujete, že pračka špatně napouští i vypouští vodu, můžete sodou rozpuštěnou ve vodě vyčistit i odtokový filtr. Vyskytují-li se v pračce i tvrdší usazeniny, zbavíte se jich roztokem z octa a sody namíchaným v poměru 1:2, který na postižená místa nanesete hadříkem nebo houbičkou.

Jak levně vyčistit pračku a udržet ji co nejdéle funkční

  • k vyčištění stačí obyčejný ocet, jedlá soda či kyselina citronová,
  • pračku a filtr čistěte pravidelně, několikrát ročně,
  • perte i na vyšší teploty – na 60 °C nebo i více,
  • občas můžete pustit na vyšší teplotu i prázdnou pračku,
  • dvířka pračky i dávkovací zásuvku po doprání nechávejte otevřené.

Jak vyčistit pračku tabletou do myčky

Pokud nemáte po ruce žádný z výše uvedených čisticích prostředků a máte doma myčku nádobí, můžete k vyčištění pračky použít tablety do myčky. Vhoďte dvě tablety do bubnu pračky a spusťte delší program na 60 °C, výsledkem budete mile překvapeni.

Pokud této alternativě nedůvěřujete a přesto trváte na čištění moderní chemií, pak použijte čističe určené přímo k čištění praček, ať již v podobě tablet, prášku nebo gelu. Dostanete je v běžných obchodech – drogeriích nebo supermarketech.

Jak vyčistit pračku od usazenin – dezinfekce pračky

Hlavní příčinou vytváření vodního kamene a častého zanesení pračky je tvrdá voda. Používejte proto změkčovače vody při každém praní, například značky Calgon.

Pokud již ve vaší pračce vodní kámen vznikl, použijte k jeho odstranění ověřené chemické přípravky. Ty spolehlivě zlikvidují veškeré vápenaté usazeniny, mastnoty i další nečistoty, a to nejen uvnitř bubnu pračky, ale také v čerpadle, v potrubí a na topném tělese.

Další možností je čištění speciálním SAVEM na pračky. Jeho služby oceníte zvláště tehdy, máte-li plíseň na gumovém těsnění nebo v dávkovači. Ověřenou alternativou k SAVU je například Sanytol.

Oblíbeným čisticím prostředkem je také tekutý čistič Lanza, který pračku dokáže zbavit nečistot, zbytků pracích přípravků, usazenin, ale i nepříjemného zápachu. Chybu neuděláte ani tehdy, použijete-li Calgon, který z pračky odstraní jak zápach, tak usazeniny a vodní kámen.

Jak vyčistit pračku od chlupů

K vyčištění pračky od vlasů a chlupů vám postačí běžná molitanová houbička na nádobí nebo jakýkoli jiný kousek molitanu. Ten vložíte do pračky spolu s prádlem, spustíte obvyklý prací program a chlupy či vlasy se na houbičku v průběhu praní nachytají.

Jak vyčistit pračku s horním plněním

Při čištění praček s horním plněním je třeba nejprve nechat několik minut pračku napouštět vodu. Poté nalijte do dávkovače na prací prášek ocet a do dávkovače na aviváž sodu. Nechte je krátkou chvíli – několik minut – promíchat, pak pračku zastavte a nechte směs alespoň hodinu působit. Pak dokončete prací program, aby se pračka propláchla.

Jak otevřít a vyčistit filtr u pračky

S pomocí sody a vody můžete snadno vyčistit i odtokový filtr. Ten se většinou nachází ve spodní části pračky pod dvířky. Při jeho vyjímání počítejte s tím, že spolu s ním z pračky vyteče i určité množství vody, mějte tedy připravenou nádobu na její zachycení.

Z filtru po jeho vyjmutí odstraňte zachycené nečistoty, omyjte jej v sodném roztoku a následně ještě opláchněte horkou vodou. Roztokem vytřete také prostor, v němž je filtr umístěn. Poté filtr vložte zpět a prostor uzavřete.

Čištění filtru není radno podcenit, pokud je totiž zanedbáte a filtr se zanese, hrozí, že dojde ke spálení čerpadla.

Jak vyčistit gumu v pračce

Gumové těsnění na dvířkách pračky čistěte po každém praní. Vyjměte zachycené nečistoty a těsnění otřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Poté těsnění otřete ještě čistým suchým hadrem.

Těsnění můžete čistit také octem. Větší hadr důkladně namočený v octu přiložte k těsnicí gumě a nechte alespoň hodinu působit. Poté těsnění otřete suchým hadrem.

Můžete použít i jiné čisticí prostředky, ale pozor na to, abyste jimi nepoškodili strukturu gumy.

Jak vyčistit pračku – diskuze

Výrobci praček s tradičními způsoby čištění – octem, sodou či kyselinu citronovou – příliš nesouhlasí. Namítají, že tyto prostředky pračce nesvědčí a že mohou nenávratně poškodit jak buben, tak filtr a gumové těsnění. Uživatelům doporučují, aby používali speciální čističe určené přímo na pračky.

Můžete sáhnout i po již zmíněném speciálním, přímo pro pračky určeném SAVU. Tento čistič je určený jak k likvidaci usazených nečistot, tak vodního kamene a zápachu. S jeho pomocí dosáhnete toho, že těsnění či filtr vaší pračky budou opět jako nové. SAVO můžete použít i k vyčištění zásobníku na prací prášek.

Někteří výrobci doporučují použít čistič po každém praní, podle jiných stačí jednou za týden či za 14 dnů. Ve větších obchodech si můžete zakoupit i čistič přímo pro vaši značku pračky.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost



Komentáře

Výborné užitečné rady

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

dite-v-autosedacce.jpg

Vybíráme autosedačku - druhy, rady a tipy

Jak vybrat autosedačku pro miminko? Jaké jsou ty nejlepší autosedačky na trhu? Jak oblékat miminko do autosedačky? Odpovědi najdete v...

Jak se zbavit octomilek - lapače a pasti, které fungují

Jak se zbavit octomilek - lapače a pasti, které fungují

Trápí vás octomilky? Hledáte účinný způsob, jak se mušek zbavit?⚡Zjistili jsme pro vás, co opravdu zabírá.✅ Vyzkoušeli jsme i babské rady!

Vitamíny v krabičce

Online lékárny - bezpečné nakupování léků v eshopech

Už jste zkoušeli nakupovat léky online?✨Kde spolehlivě nakoupit léky přes internet a kde jsou k sehnání i respirátory? Všechny podrobnosti...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY