Nadýchaná vánočka ze čtyř, šesti, osmi a devíti pramenů

K českým vánočním svátkům patří kromě mnoha jiných tradic také bohatě prostřená tabule s nejrůznějšími pochoutkami. Vedle cukroví nesmí chybět především vánočka. Kupovanou sice neurazíte, ale věřte, že ta, kterou si vlastníma rukama uhnětete, upletete a upečete, vám bude chutnat stokrát lépe. A jak na to?

Pletení vánočky Foto: Profimedia

Nadýchaná tvarohová vánočka

Tradiční sladké pečivo ve tvaru velkého propleteného copu z kynutého těsta prošpikované kandovaným ovocem, oříšky a rozinkami neodmyslitelně patří na každý vánočně prostřený stůl.

Tento zvyk pochází z dávných dob středověku, kdy se podávala na Štědrý večer stolovníkům i koledníkům jako symbol hojnosti a štědrosti. Proto se jí dříve přezdívalo štědrovka.

Souvisí s důležitým křesťanským rituálem. Ve svém prapůvodním významu má symbolizovat právě narozeného Ježíše Krista, který přináší štědrost a spasení. Z jeho těla se odkrajuje hodovníkům, mají se z něj nasytit chudí a hladoví.

Hodnocení tradiční české vánočky: 9/10

Recept na nejlepší vánočku od babičky

Nyní se pojďme podívat na to, jak si krok za krokem upéct tu nejlepší vánočku podle tradičního babiččina receptu.

Recept na lahodnou a vláčnou vánočku podle babičky: přísady

 • 0,5 kg polohrubé mouky
 • lžičku kypřícího prášku
 • 200 g másla
 • 100 g moučkového cukru
 • 30 g droždí
 • jedno celé vejce
 • 4 vaječné žloutky
 • 3/4 l mléka
 • 60 g rozinek
 • loupané sekané mandle

Recept na lahodnou a vláčnou vánočku podle babičky: postup přípravy

 1. Ze všeho nejdřív si přichystáme dvě mísy, v jedné promísíme mouku, kypřící prášek a sůl, v druhé utřeme změklé máslo s cukrem a vaječnými žloutky.
 2. Kvásek připravíme tak, že do mléka nadrobíme droždí, přidáme trochu cukru a trochu mouky a necháme vykynout.
 3. Do mísy s moukou přilijeme kvásek, zbytek mléka a máslo se žloutky, přisypeme rozinky a hněteme, dokud nedostaneme těsto tužší hladké konzistence.
 4. Těsto pomoučíme, přikryjeme kusem látky a necháme kynout.
 5. Vykynuté těsto rozdělíme na devět stejně dlouhých copů a začneme plést.
 6. První vrstvu vánočky upleteme ze čtyř, na ni položíme vrstvu ze tří a zakončíme copem ze dvou pramenů.
 7. Na závěr vánočku potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mandlovými stroužky.
 8. Vánočku dáme péct na zhruba tři čtvrtě hodiny na 180 stupňů.

Vánočka podle mistra cukrařiny Josefa Maršálka

Pekař a cukrář Josef Maršálek, kterého můžete znát jako porotce z pořadu Peče celá země, ale také jako účastníka nové řady StarDance, přináší několik osvědčených tipů na to, jak dotáhnout vánočku k naprosté dokonalosti.

 • Máslo by mělo do těsta přijít až jako poslední přísada, a to pouze ve studené tuhé formě, nikdy ne tekuté.
 • Rum patří do těsta, ne do rozinek! Nechcete-li se připravit o příjemnou rumovou příchuť, rum přilijte místo části mléka. Rozhodně v něm však nenamáčejte rozinky.
 • Kynoucí těsto by nemělo nikdy oschnout, proto ho pokropíme vodní sprškou a zakryjeme vlhkou utěrkou.
 • Když válíme těsto, měli bychom to dělat zlehka a bez tlačení. V určitém momentě těsto samo začne klást odpor, který bychom měli vycítit a respektovat.

Vánočka podle Kluků v akci, Kuchařky pro dceru a Moniky Absolonové

Máslovou vánočku s mandlovým posypem si můžete připravit také podle receptu Kluků v akci. Podrobný návod najdete v archivu tohoto pořadu České televize v dílu, který nese název Vánoční pečení.

Nebo můžete zkusit tu od herečky a zpěvačky Moniky Absolonové! Svůj oblíbený postup ukazuje v pořadu Hobby naší doby Jiřině Bohdalové. Její speciální vánočkový díl najdete taktéž v archivu České televize – tady.

Svou osvědčenou recepturu má také Kuchařka pro dceru. V tomto článku najdete dopodrobna rozebrané veškeré kroky a ingredience společně s videonávodem, podle kterého nemůžete nic pokazit.

Jak se plete vánočka ze 4, 6, 8 a 9 pramenů? (video)

Tradiční sladké pečivo štědrodenní tabule lze uplést ze čtyř, šesti, osmi nebo i devíti pramenů. V tomto článku najdete podrobné návody na přípravu každé z nich společně s ilustračním videem.

Jak na co nejvláčnější vánočku?

Aby vaše vánočka byla co nejvláčnější, vyzkoušejte osvědčené tipy mistra cukrařiny Josefa Maršálka.

Proč vánočka rozjede a praská?

Může se stát, že se vánočka rozjede a rozpraská se. Abychom takovému maléru zabránili, musíme ji zpevnit na povrchu rozšlehaným vajíčkem, které po ní rovnoměrně rozetřeme.

Proč se vánočka trhá?

Trhá-li se vánočka, je na vině špatně vypracované těsto. Je třeba jej hníst alespoň 20 minut a máslo přidat až v druhé polovině hnětení.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Zázvor

Léčivý zázvor: Je libo zázvorový čaj, sirup, nebo likér?

Zázvor lékařský je koření původem z Číny, které se využívá pro své léčivé účinky i ostrou chuť. Jak ho lze využít v kuchyni a v domácím...

advent

Proč a jak slavíme adventní čas?

Rok se s rokem sešel a už je tu zase radostný čas adventní. Odkud se tato tradice vzala a jaký je její původní význam?

predvanocni-zvyky

Ježíšek nebo Štědrá bába, Mikuláš nebo matka Mikolajka?

Za starých časů předvánočních se ulicemi proháněly lucky, ambroži, barborky, tu a tam přišla i matka Mikolajka. V tomto článku se dozvíte,...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY