Zázvor lékařský je koření původem z Číny, ale své místo si brzy našel i u nás. Z rostliny se využívá podzemní oddenek, a to pro své silné léčivé účinky i ostrou exotickou chuť, která dokáže ozvláštnit kdejaký pokrm. Jak ho lze využít v kuchyni a v domácím léčitelství? Pojďte se dozvědět víc...
Foto: Profimedia
Co je zázvor a co obsahuje?
Zázvor lékařský je rostlina, jejíž oddenek se využívá jako koření s léčivými vlastnostmi. Je silně aromatický a na chuť pikantní s citrusovým podtónem. Je původem z Asie, a tak je i přirozenou součástí indické a čínské kuchyně, kde nachází rozmanité využití.
V současné době u nás patří k jednomu z nejrozšířenějších and nejvyužívanějších koření vůbec. A máme k tomu pádné důvody. Zázvor je totiž bohatým zdrojem vitamínů, přesněji v něm najdeme vitamín A, B, C a E, dále v něm najdeme také železo, vápník, draslík, hořčík, sodík a fosfor.
Aktivní složkou čerstvého zázvoru je takzvaný gingerol, díky němuž má svou typickou ostrou chuť.
Léčivé účinky zázvoru: Na co je dobrý?
Zázvor je natolik oblíbený a rozšířený především pro své léčivé účinky na lidské zdraví. Známe ho zejména jako účinný lék při nachlazení a chřipce. Dokáže totiž posílit a prohřát tělo, mírní bolest v krku i bolest hlavy, usnaďnuje vykašlávání a podporuje pocení. V takovém případě pijeme zázvorový čaj nebo žvýkáme kousky čerstvého zázvoru.
Působí také preventivně, má protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky. Pozitivně ovlivňuje trávicí systém, účinně bojuje s nadýmáním a překyseleným žaludkem. Reguluje hladinu nepříznivého LDL cholesterolu, podporuje činnost ledvin a usnaďňuje proces hubnutí. Dále podporuje správnou činnost srdce a krevního oběhu a posiluje imunitní systém.
Ovšem zázvor je skutečně velmi všestranný, a tak má mnoho dalších méně známých účinků. Kupříkladu podporuje kvalitu, lesk a celkové zdraví vlasů. Podporuje dlouhověkost, zpomaluje proces buněčného stárnutí, zbystřuje paměť, zrak a další smysly a působí preventivně proti Alzheimerově chorobě. Má pozitivní vliv na hormonální soustavu a zmírňuje menstruační a předmenstruační bolesti. Dokonce má prý i afrodiziakální vlastnosti.
Zázvorové recepty: čaj, sirup, olej
Zázvorový čaj
- Jak na to?
Čerstvý zázvor oškrábeme a nakrájíme nadrobno nebo nastrouháme. Zalijeme horkou vodou a necháme louhovat zhruba 10 minut. Můžeme přidat celou skořici či hřebíček. Závěrem scedíme, dochutíme medem a můžeme podávat. Přidat můžeme také kapku rumu.
- Na co je dobrý?
Nachlazení, chřipka, prohřátí organismu, posílení imunity.
Hodnocení zázvorového čaje: 10/10
Zázvorový sirup
- Jak na to?
Čerstvý zázvor oškrábeme a nakrájíme nadrobno nebo nastrouháme. Dáme vařit v poměru 2 lžičky na 200 ml vody. Poté osladíme cukrem nebo medem a za stálého míchání necháme směs zhoustnout. Výsledný sirup necháme odležet v chladničce. Užíváme po lžičkách nebo rozmíchaný v čaji či vodě.
- Na co je dobrý?
Bolest hlavy, bolest v krku, trávicí problémy, srdeční činnost, pocení, imunita, dýchací soustava.
Zázvorový olej
- Jak na to?
Středně velký zázvor očistíme, oškrábeme a nastrouháme. Do misky nalijeme šálek olivového oleje, přisypeme nastrouhaný zázvor a dobře promícháme. Vložíme do trouby rozehřáté na 65 °C na zhruba dvě hodiny. Závěrem přecedíme přes látkovou plenku do sklenice.
- Na co je dobrý?
Funkce střev, nadmutý a překyselený žaludek, trávicí soustava, ředění krve, krevní oběh, antidepresivum, bolest svalů.
Co léčí zázvor?
Kromě svého všestranného využití v kuchyni hraje zázvor podstatnou roli také jako lék na mnohé neduhy. Více o jeho léčivých účincích najdete TADY.
Můžu užívat zázvor v těhotenství?
V přiměřeném množství neudělá zázvor v těhotenství žádnou škodu. Navíc dokáže zklidnit ranní nevolnosti, zvracení a žaludek na vodě.
Komentáře